Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν θα σου γράψω ευχάριστα.δεν αλλάζει μονό το γυαλί.ψάξε στις 2 3 τελευταίες σελίδες του θέματος για την οθόνη να δεις κάποια βίντεο που έχω βάλει οπού φαίνεται ότι γυαλί,οθόνη,digitizer είναι ένα σώμα. Τζάμπα λεφτά θα δώσεις για το γυαλί.είσαι άτυχος και πας για οθόνη.αν πιάνουν τα χέρια σου την αγοράζεις και την αλλάζεις.δεν είναι εύκολο αλλά γίνεται.δες τα βίντεο. Αλλιώς ρώτησέ στη smartec στο Χαϊδάρι να σου δώσει κόστος.αν είναι στα 150 ίσως σε συμφέρει να πας σε μεταχειρισμένο και να κρατήσεις το δικό σου για ανταλλακτικά στο μέλλον.

Δεν το είχες σε θήκη όταν έπεσε?

 

λες εεεε???ελεγα μηπως γινεται επειδη εχω δει πολλα βιντεακια να αλλαζουν σε s3 στο youtube και το ξεκολλανε απο την οθονη με θερμοπιστολι!!!!τεσπα...θα δω..!!!

κι ομως το ειχα σε θηκη...την κλασσικη που καλυπτει το πισω μερος..τελικα ειναι καθαρα θεμα με τι γωνια θα βρει στο πατωμα..!!!!!καλα 150 δεν δινω με τιποτα...θα το κρατησω οπως ειναι αφου δουλευει και δεν φαινεται και τραγικα πολυ και θα παριμενω μεχρι να παρω αλλο!!!!:D:D:D:D:D:D

 

ευχαριστω πολυ sleon!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λες εεεε???ελεγα μηπως γινεται επειδη εχω δει πολλα βιντεακια να αλλαζουν σε s3 στο youtube και το ξεκολλανε απο την οθονη με θερμοπιστολι!!!!τεσπα...θα δω..!!!

κι ομως το ειχα σε θηκη...την κλασσικη που καλυπτει το πισω μερος..τελικα ειναι καθαρα θεμα με τι γωνια θα βρει στο πατωμα..!!!!!καλα 150 δεν δινω με τιποτα...θα το κρατησω οπως ειναι αφου δουλευει και δεν φαινεται και τραγικα πολυ και θα παριμενω μεχρι να παρω αλλο!!!!:D:D:D:D:D:D

 

ευχαριστω πολυ sleon!!!

 

Την τριτη επαθα το ιδιο στο s3....

Ολο το σετακι (μπροστινο γυαλι-οθονη-πλαισιο γκρι γυρω γυρω) για s3 στη smartec κανει περιπου 105 για αγορα και περιπου 135 με τοποθετηση.....

Το αλλαξα ομως σε αλλο σερβις (για να μην τρεχω στο χαΐδαρι) με 138€.....

Την σπασμενη οθονη την δινουν πισω στον πελατη....Τωρα που την εχω στα χερια μου λεω να παρω απο ebay το digitizer και εκ'του ασφαλους πια να κανω τις δοκιμες μου.....

Πριν ομως δεν το ρισκαρισα.......

Link to comment
Share on other sites

λες εεεε???ελεγα μηπως γινεται επειδη εχω δει πολλα βιντεακια να αλλαζουν σε s3 στο youtube και το ξεκολλανε απο την οθονη με θερμοπιστολι!!!!τεσπα...θα δω..!!!

κι ομως το ειχα σε θηκη...την κλασσικη που καλυπτει το πισω μερος..τελικα ειναι καθαρα θεμα με τι γωνια θα βρει στο πατωμα..!!!!!καλα 150 δεν δινω με τιποτα...θα το κρατησω οπως ειναι αφου δουλευει και δεν φαινεται και τραγικα πολυ και θα παριμενω μεχρι να παρω αλλο!!!!:D:D:D:D:D:D

 

ευχαριστω πολυ sleon!!!

Δεν είμαι βέβαιος αλλά στο S3 νομίζω άλλαζει μόνο το τζαμάκι. Δεν το έχω ψάξει όμως. Στο S2 όμως δεν γίνεται. Είμαι στον υπολογιστή τώρα και βρήκα τα βίντεο:

 

Εδώ δείχνει γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο τζαμάκι:

 

 

Εδώ δείχνει πως αλλάζει όλο το σετ (τζάμι, digitizer, οθόνη):

 

 

Το ξεκόλλημα που έχεις δει γίνεται για να κρατήσεις το μεταλλικό πλαίσιο γύρω από την οθόνη. Αλλά θεωρώ ότι αν είναι κάποιος να κάνει την κίνηση να πάρει όλο το μπροστά μέρος. Φυσικά οι αγορές από ebay θέλουν προσοχή καθώς κυκλοφορούν και ιμιτασιόν οθόνες με χείριστη εικόνα. Αρκετοί κλαίνε τα λεφτά τους.

 

Αν πάντως δεν είναι μεγάλο το σπάσιμο μη δίνεις σημασία και κάνε τη δουλειά σου. Θα σου χτυπάει στο μάτι βέβαια αλλά ανέξου το. Με την παρουσίαση του S4 χτες κράτα τα 140 ευρώ και βάλε άλλα 100 σε κανά τρίμηνο να πάρεις ένα μεταχειρισμένο S3. :)

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Να γινόταν να πας στην Carglass να σου γεμίσουν το ρίγμα... Ίσως το κάλυπτε και η ασφάλεια του αυτοκινήτου σου :P
Link to comment
Share on other sites

Να γινόταν να πας στην Carglass να σου γεμίσουν το ρίγμα... Ίσως το κάλυπτε και η ασφάλεια του αυτοκινήτου σου :P

 

κλαιω....

ΘΕΟΣ!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol: λες να καλυπτει θραυση κρυσταλλων στο κινητο???

 

περα απο την πλακα....στο εξωτερικο ξερω οτι υπαρχει ασφαλεια ποιυ δινεις ενα ποσο δεν ξερω να ειναι το χρονο η το μηνα και εχεις κατι σαν ασφαλεια που σου αλλαζουν το κινητο αν σπασει και χαλασει ειτε απο δικη σου βλακεια ειτε οχι. Στην Ελλαδα ξερει κανεις αν εχει κατι αντιστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

κλαιω....

περα απο την πλακα....στο εξωτερικο ξερω οτι υπαρχει ασφαλεια ποιυ δινεις ενα ποσο δεν ξερω να ειναι το χρονο η το μηνα και εχεις κατι σαν ασφαλεια που σου αλλαζουν το κινητο αν σπασει και χαλασει ειτε απο δικη σου βλακεια ειτε οχι.

 

Link or it doesn't happen... Είτε μιλάμε για τεράστιο ποσό, είτε για τρελούς περιορισμούς, χειρότερα και από τις εγγυήσεις. Αλλιώς θα έκανες την ασφάλεια και μπάσκετ θα έπαιζες με το κινητό πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση χρησιμοποιόντας το noled να κάνω ζημιά στην οθόνη;

Έχω βάλει να αλλάζει θέση κάθε 3sec το εικονίδιο και να σβήνει μετα απο 5 λεπτά. Αν το βάλω στα 10 λεπτα θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση χρησιμοποιόντας το noled να κάνω ζημιά στην οθόνη;

Έχω βάλει να αλλάζει θέση κάθε 3sec το εικονίδιο και να σβήνει μετα απο 5 λεπτά. Αν το βάλω στα 10 λεπτα θα έχω πρόβλημα;

 

Δουλεύεις rb και Ρωτάς τέτοιο πράγμα;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι καπου ειχα διαβασει πως στις amoled δεν κανει να μενει αναμενο ενα σημειο της οθονης για πολυ ωρα η κατι τετοιο.

Δεν μπορω να βρω ομως που το ειχα διαβασει.

Τοσο κακο ειναι που ρωτησα?

Link to comment
Share on other sites

Link or it doesn't happen... Είτε μιλάμε για τεράστιο ποσό, είτε για τρελούς περιορισμούς, χειρότερα και από τις εγγυήσεις. Αλλιώς θα έκανες την ασφάλεια και μπάσκετ θα έπαιζες με το κινητό πλέον...

 

http://www.moneysavingexpert.com/insurance/cheap-mobile-phone-insurance

 

http://www.guardian.co.uk/money/2012/jan/20/mobile-phone-insurance

 

και αυτα με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο στο γουγλι!!!!!

 

ειδες που γινονται ολα σε αυτον τον ατιμο ντουνια!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι καπου ειχα διαβασει πως στις amoled δεν κανει να μενει αναμενο ενα σημειο της οθονης για πολυ ωρα η κατι τετοιο.

Δεν μπορω να βρω ομως που το ειχα διαβασει.

Τοσο κακο ειναι που ρωτησα?

 

Εγώ για τις πλάσμα ξέρω. Και όταν λέει πολύ ώρα, εννοεί κανα 40ωρο πιστεύω και σε καμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ περίπτωση δεν εννοεί 5' που λες πως το έχεις βάλει. Μην αγχώνεσαι.

 

http://www.moneysavingexpert.com/insurance/cheap-mobile-phone-insurance

 

http://www.guardian.co.uk/money/2012/jan/20/mobile-phone-insurance

 

και αυτα με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο στο γουγλι!!!!!

 

ειδες που γινονται ολα σε αυτον τον ατιμο ντουνια!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Και ξαφνικά μετά από 1 μήνα το κινητό "κλάπηκε"! τι κρίμα...

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχει τυχει σε κανενα να στειλει 3πλο μηνυμα με κεφάλαια σε gsm και να μην το λαβαινει ο αλλος? Να πω οτι του παραλήπτη το κιν ειναι απλης τεχνολογιας (με πληκτρα)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχει τυχει σε κανενα να στειλει 3πλο μηνυμα με κεφάλαια σε gsm και να μην το λαβαινει ο αλλος? Να πω οτι του παραλήπτη το κιν ειναι απλης τεχνολογιας (με πληκτρα)

 

Εννοεις να σε ειδοποιει η συσκευη πως το μηνυμα θα σταλει κατεστραμμενο και στην συγκεκριμενη περιπτωση με ερωτηματικα και συμβολα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να σε ειδοποιει η συσκευη πως το μηνυμα θα σταλει κατεστραμμενο και στην συγκεκριμενη περιπτωση με ερωτηματικα και συμβολα?

 

Δεν με ειδοποιεί οταν ειναι πανω απο ενα μηνυμα.εννοω να μην το περνει καθολου.αναφορα περνω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ειδοποιεί οταν ειναι πανω απο ενα μηνυμα.εννοω να μην το περνει καθολου.αναφορα περνω κανονικα.

 

Οχι, δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι καπου ειχα διαβασει πως στις amoled δεν κανει να μενει αναμενο ενα σημειο της οθονης για πολυ ωρα η κατι τετοιο.

Δεν μπορω να βρω ομως που το ειχα διαβασει.

Τοσο κακο ειναι που ρωτησα?

 

Κοιτα.....και με τη λογικη να το παρεις....σκεψου οτι η οθονη σου εχει ηδη σταθερα εικονιδια....(πχ.το περιγραμμα της μπαταριας στην notification bar)..

Ε δεν θα επρεπε μεχρι τωρα αυτο το σημειο να εχει χαλασει???

Αρα δεν ισχυει κατι τετοιο....;);)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.....και με τη λογικη να το παρεις....σκεψου οτι η οθονη σου εχει ηδη σταθερα εικονιδια....(πχ.το περιγραμμα της μπαταριας στην notification bar)..

Ε δεν θα επρεπε μεχρι τωρα αυτο το σημειο να εχει χαλασει???

Αρα δεν ισχυει κατι τετοιο....;);)

 

Ισχύει. Όντως καίει το συγκεκριμένο σημείο που έχεις τη μπαταρία κτλ αλλά μιλάμε για μια άλφα χρονική περίοδο. Πχ εμένα στο χρόνο επάνω φάνηκε και μου άλλαξαν την οθόνη μέσα στην εγγύηση.

 

Για του λόγου το αληθές κατέβασε μια εφαρμογή που σου δείχνει σε όλη την οθόνη χρώματα (screen check ή κάτι παραπλήσιο) και δες σε κόκκινο χρώμα εάν η notification bar έχει αρπάξει ;-)

 

Ο φίλος παραπάνω για τη χρήση που το θέλει βέβαια δεν έχει πρόβλημα αλλά μακροχρόνια (η και σύντομα σε περίπτωση τρελής χρήσης σε συνδυασμό με φουλ φωτεινότητα) οι amoled ναι αρπάζουν εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δείχνει γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις μόνο τζαμάκι:

 

 

 

Μάλλον δεν διάβασες την περιγραφή του video που έβαλες. Μπορείς να το κάνεις (αν και θέλει εξοπλισμό) όπως και στο S3.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διάβασες την περιγραφή του video που έβαλες. Μπορείς να το κάνεις (αν και θέλει εξοπλισμό) όπως και στο S3.

 

Για το s3 κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνεται αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Το s2 όμως διαφέρει. Το βίντεο το είδες και άκουσες αυτά που έλεγε? Εννοεί ότι μπορείς να αλλάξεις όλο το σετ τζαμι-dizitizer-οθονη και να κρατήσεις το μεταλλικό πλαίσιο γύρω από αυτό. Εξοπλισμό εννοείς το βιομηχανικό σεσουάρ που μαλακώνει την κόλλα η κάτι άλλο?

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Για το s3 κάπου είχα διαβάσει ότι μπορεί να γίνεται αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Το s2 όμως διαφέρει. Το βίντεο το είδες και άκουσες αυτά που έλεγε? Εννοεί ότι μπορείς να αλλάξεις όλο το σετ τζαμι-dizitizer-οθονη και να κρατήσεις το μεταλλικό πλαίσιο γύρω από αυτό. Εξοπλισμό εννοείς το βιομηχανικό σεσουάρ που μαλακώνει την κόλλα η κάτι άλλο?

 

Ειλικρινά είναι δύσκολο να διαβάσεις την περιγραφή και τα σχόλια; Ο τύπος έκανε λάθος όταν έβαλε το video. Όταν κατάλαβε το λάθος του έγραψε:

It can be done!

http://www.youtube.com/watch?v=ndgBUhYIhaM

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, κατέβασα την Nordic LSD και κατάφερα να την αποσυμπιέσω αλλά τα αρχεία που μου έβγαλε δεν μπορώ να τα καταλάβω.

 

(cache,factoryfs,hidden,modem,boot,param.lfs,sbl,zimage)

 

Δεν βρίσκω τρόπο να περάσω τον Stock broswer από εδώ.

 

Πάρε το apk από εδω

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το apk από εδω

 

Το παίρνω Μιχάλη και όταν πάω να το βάλω στον φάκελο system/data/app εκεί πέρα υπάρχει ήδη ένα αρχείο το οποίο δεν με αφήνει να το αντικαταστήσει. Το αρχείο από το λίνκ που μου έδωσες είναι έτσι.

 

sec.browser

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να το διαγράψω το παλιό αρχείο αλλά πάλι δεν με αφήνει να περάσω το νέο από το Link.

 

Όταν προσπαθώ να το περάσω στον φάκελο με τα apps του συστήματος μου βγάζει το μήνυμα της 1ης εικόνας.

 

Όταν το βάζω σε άσχετο φάκελο και ενώ με αφήνει, δεν μπορώ μετά να το κάνω εγκατάσταση βγάζοντας το μήνυμα της εικόνας 2.

 

EDIT: Ανάποδα μπήκαν οι εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες έκανα επιτέλους για πρώτη φορά root το κινητό και δεν έχασα στιγμή από το να εξερευνώ τις νέες δυνατότητες. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως είμαι κατενθουσιασμένος. Οποιαδήποτε μακρινή περίεργη φαντασία-επιθυμία έχεις για το κινητό κατά 99% είναι δυνατόν να την πετύχεις. Να πω πως συγκεκριμένα ήθελα να αλλάξω την ανάλυση την οποία χρησιμοποιεί το λογισμικό αντιστοιχίζοντας pixels οθόνης με εικονοστοιχεία, με μια λέξη το dpi! Νόμιζα πως μόνο με custom rom γίνεται αυτό αλλά τελικά έκανα λάθος κατέβασα ένα πρόγραμμα, το lcd density modder και μπόρεσα να ρίξω το dpi από 240 σε 192. Το ppi της οθόνης είναι 218 κανονικά οπότε η Samsung χρησιμοποιώντας μεγαλύτερο dpi από το ppi τα έκανε να φαίνονται όλα μεγάλα. Αυτό με ενοχλούσε όμως, γιατί ο πολύτιμος χώρος της 4,3'' οθόνης έμενε ανεκμετάλευτος. Το αποτέλεσμα, με μία φράση, το λατρεύω! Σαν να μεγάλωσε η οθόνη, σαν να αυξήθηκε η ανάλυση, χωράνε περισσότερα εικονίδια στην οθόνη, είναι τέλειο! Το μόνο πρόβλημα ήταν πως το TouchWiz είναι γραμμένο για 240 dpi και μόνο 240dpi. Δεν ήταν ευέλικτο στην αλλαγή και απλά μίκρηναν όλα και μαζεύτηκαν χωρίς να εκμεταλεύεται την αλλαγή πως όφελος του χρήστη. Έτσι έπρεπε να απευθυνθώ σε launchers από το play store για πρώτη φορά, κάτι που είχα αποφύγει εώς τώρα. Αλλά και πάλι δεν το μετάνοιωσα γιατί βρήκα τον Nova Launcher τον οποίο και δεν μπορώ πλέον να αποχωριστώ! Εμφάνιση stock Jelly και επιλογές πέρα από κάθε αναμενόμενο. Απλά άψογος!

Οσοι από εσάς λοιπόν νομίζετε πως τα πάντα στο κινητό είναι υπερβολικά μεγάλα και όχι αρκετά ευέλικτα(δεν υπάρχει resize στα Widgets, custom gestures, επιλογές εμφάνισης και ταχήτυτας κτλ κτλ) σας συστείνω ανεπιφύλακτα να ακολουθήσετε και να του δόσετε να καταλάβει του ανδοιδούς σας!

ΥΓ: Οποσδήποτε ρίξτε μια ματιά και σε GMD gestures! φτίαχνεις gestures με όσα δάχτυλα θες προς ό,τι κατεύθυνση θες και σε όποια σημεία της οθόνης επιλέξεις για να ενεργοποιήσεις την ενέργεια που θες! Κρίμα τόσες δυνατότητες του Android να μένουν ανεκμετάλευτες..

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...