Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωχ. Κάτι μου λέει πως πρέπει να αλλάξω ρομ...

Απλά λύστε μου την απορία, η ποιότητα της κάμερας έχει να κάνει κ με την ρομ;

 

Οι open source drivers που χρησιμοποιούνται στις μη samsung-based ROMs είναι κλάσσεις κατώτεροι από τους proprietary. Αν θες ποιότητα κάμερας πας σε samsung based.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή λέτε οτι αν αλλάξουμε ROM βγάζει καλύτερες φώτο το κινητό απο όταν είναι μαμά ?

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να υποστηρίζει 4G δίκτυα το S2 ? Με κάποιο άλλο firmware ή κάτι τετοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι hardware... άρα είναι θέμα του εκάστοτε λογισμικού για την βέλτιστη εκμετάλλευση του...

Α λοιπόν μια custom rom δεν διαχειρίζεται σωστά τον οδηγό του hardware θα έχει χειρότερα αποτελέσματα απο κάποια άλλη...

Απο την άλλη αν ο developer της custom φτιάξει έναν βελτιωμένο driver για το hardware θα έχει άριστα αποτελέσματα και πάει λέγοντας...

Με λίγα λόγια, ΝΑΙ στην ερώτηση σου! :)

 

Μπορώ να πω ποιο κατατοπιστικός δεν μπορούσες να γίνεις!!! :)

Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια ρομ; να είναι custom βασισμένη σε based Rom, ώστε να είναι root κ κατά προτίμηση να φορτώνει μέσω του recovery ...

Αυτά τα ολίγα Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ποιο κατατοπιστικός δεν μπορούσες να γίνεις!!! :)

Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια ρομ; να είναι custom βασισμένη σε based Rom, ώστε να είναι root κ κατά προτίμηση να φορτώνει μέσω του recovery ...

Αυτά τα ολίγα Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

στο xda εχει πολλες based ριξε μια ματια οπως alliange,omega,biftrom...

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ποιο κατατοπιστικός δεν μπορούσες να γίνεις!!! :)

Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια ρομ; να είναι custom βασισμένη σε based Rom, ώστε να είναι root κ κατά προτίμηση να φορτώνει μέσω του recovery ...

Αυτά τα ολίγα Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Αν ανέχεσαι την stock της Samsung, στήσε την, ρούταρε και απλά φρίζαρε την σαβούρα...

Διαφορετικά, αν θες να πας σε μαγειρεμένη προτείνω CM, AOKP, Slim

 

Πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα, δεν είναι απαραίτητο ότι κάθεται καλά σε μένα να κάθεται και σε σένα :)

Καλό "παιχνίδι" ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη δεν κατάλαβα Χριστό. Κ δεν έχω κ τις γνώσεις Ίσως για το δεύτερο που είπες, αν είναι εύκολο να μου στείλεις έναν σύνδεσμο για να μπω λίγο στο θέμα;

 

στο xda εχει πολλες based ριξε μια ματια οπως alliange,omega,biftrom...

 

Είχα δοκιμάσει με πλήρη αποτυχία :confused:

Καλή ώρα είχα την ωμέγα ν20 αλλά μετά από 2 εβδομάδες άρχισαν τα σκαλοματα :mad:

Γι'αυτό κ ρώτησα ίσως κάποιος έχει μια χωρίς προβλήματα...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει με πλήρη αποτυχία :confused:

Καλή ώρα είχα την ωμέγα ν20 αλλά μετά από 2 εβδομάδες άρχισαν τα σκαλοματα :mad:

Γι'αυτό κ ρώτησα ίσως κάποιος έχει μια χωρίς προβλήματα...

νομιζω πως ,οτι προβλημα εχει η επισημη ρομ,μεταφερεται και στις φτιαγμενες ρομ,απλως μπαινουν καποιες επιπλεον παραμετροποιησεις,και εκει τελειωνει.

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη δεν κατάλαβα Χριστό. Κ δεν έχω κ τις γνώσεις Ίσως για το δεύτερο που είπες, αν είναι εύκολο να μου στείλεις έναν σύνδεσμο για να μπω λίγο στο θέμα;

 

Αν σου αρέσει η stock της Samsung πρέπει να ρουτάρεις (δες τον οδηγό) και να κάνεις freeze το bloatware της, μεσω titanium

 

Διαφορετικά ρούταρε με Philz και:

 

CM

SLIM

AOKP

 

Πρέπει να κατεβάσεις ROM + GAPPS

να κάνεις τα απαραίτητα wipes που προτείνει ο developer

και φυσικά να κρατάς ένα nandroid backup για καλό και για κακό

 

Για ρούτ κτλ δες τους οδηγούς εδώ

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. εδω και 5 ωρες που εχω βγαλει το κινητο απο την φορτιση δεν το εχω ακουμπησει καν.... και μου εχει φαει 20% μπαταρια και το πρωτο σε χρηση ειναι το Device Idle 40% ειναι φυσιολογικο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.. εδω και 5 ωρες που εχω βγαλει το κινητο απο την φορτιση δεν το εχω ακουμπησει καν.... και μου εχει φαει 20% μπαταρια και το πρωτο σε χρηση ειναι το Device Idle 40% ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

Μηπως εχεις περασει καμια καινουρια rom και δεν εκανες τα wipe cache/data κ.τ.λ ?Επισης μηπως περασες τελευταια καμια νεα εφαρμογη?Συνηθως αυτοι ειναι λογοι για "περιεργο" αδειασμα μπαταριας!!!

ΥΓ:Ριξε μια ματια και στο thread με τα modem(εχεις απαντηση)!

Edited by giatrex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Θέλω να βοηθήσω ένα φίλο με S2 να περάσει custom rom στη συσκευή αφού είναι με stock εδώ και 1,5 χρόνο και πλέον το κινητό του ούτε τηλέφωνο δεν μπορεί να πάρει από το lag. Υποθέτω πως μια φρέσκια εγκατάσταση τελευταίας custom rom θα βοηθήσει την κατάσταση, συμφωνείτε; Αυτό που ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα και μόνο και όχι οι επιδόσεις. Προτείνετε να βάλω και κάποιον συγκεκριμένο kernel ή να αφήσω αυτόν με τον οποίο έρχεται η custom rom;

 

Επίσης, έχοντας συνηθίσει με την ευκολία των google phones ο ίδιος, έχω ξεχάσει ότι οι υπόλοιπες συσκευές θέλουν λίγο περισσότερη φασαρία και διαβάζοντας το sticky έχω μπερδευτεί λίγο. Να πάω στο απλό root μέσω flashable zip? Το Cfroot που απαιτεί περισσότερη δουλειά, σύνδεση με pc κτλ. πότε προτείνεται;

 

Τέλος, είχα σκοπό να του περάσω CM10.1 που την έχω δοκιμάσει σε διάφορες συσκευές αλλά δεν ξέρω αν κάθεται το ίδιο καλά στο S2...

 

Ουσιαστικά μετά το πρώτο πέρασμα, ο ίδιος άντε να κάνει update μια φορά το μήνα, οπότε ψάχνω για κάτι που να δουλεύει καλά και να μείνει αρκετό καιρό χωρίς ανάγκη για τακτικά φλασαρίσματα. Σόρρυ για το μεγάλο μήνυμα....

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Θέλω να βοηθήσω ένα φίλο με S2 να περάσει custom rom στη συσκευή αφού είναι με stock εδώ και 1,5 χρόνο και πλέον το κινητό του ούτε τηλέφωνο δεν μπορεί να πάρει από το lag. Υποθέτω πως μια φρέσκια εγκατάσταση τελευταίας custom rom θα βοηθήσει την κατάσταση, συμφωνείτε; Αυτό που ενδιαφέρει είναι η σταθερότητα και μόνο και όχι οι επιδόσεις. Προτείνετε να βάλω και κάποιον συγκεκριμένο kernel ή να αφήσω αυτόν με τον οποίο έρχεται η custom rom;

 

Επίσης, έχοντας συνηθίσει με την ευκολία των google phones ο ίδιος, έχω ξεχάσει ότι οι υπόλοιπες συσκευές θέλουν λίγο περισσότερη φασαρία και διαβάζοντας το sticky έχω μπερδευτεί λίγο. Να πάω στο απλό root μέσω flashable zip? Το Cfroot που απαιτεί περισσότερη δουλειά, σύνδεση με pc κτλ. πότε προτείνεται;

 

 

Τέλος, είχα σκοπό να του περάσω CM10.1 που την έχω δοκιμάσει σε διάφορες συσκευές αλλά δεν ξέρω αν κάθεται το ίδιο καλά στο S2...

 

Ουσιαστικά μετά το πρώτο πέρασμα, ο ίδιος άντε να κάνει update μια φορά το μήνα, οπότε ψάχνω για κάτι που να δουλεύει καλά και να μείνει αρκετό καιρό χωρίς ανάγκη για τακτικά φλασαρίσματα. Σόρρυ για το μεγάλο μήνυμα....

 

Ρούταρε τον μέσω του Philz (με το zip) και βάλτου CM10.1 με τον μανίσιο kernel

κάνε όλα τα απαραίτητα wipes

θα δει άλλη συσκευή ο φίλος σου

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρούταρε τον μέσω του Philz (με το zip) και βάλτου CM10.1 με τον μανίσιο kernel

κάνε όλα τα απαραίτητα wipes

θα δει άλλη συσκευή ο φίλος σου

 

Thanks, να υποθέσω τελευταία nightly θα είναι οκ;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Ρούταρε τον μέσω του Philz (με το zip) και βάλτου CM10.1 με τον μανίσιο kernel

κάνε όλα τα απαραίτητα wipes

θα δει άλλη συσκευή ο φίλος σου

 

Καλημέρα, ξέρεις αν έχουν βάλει ραδιόφωνο στην CM 10.1;

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Thanks, να υποθέσω τελευταία nightly θα είναι οκ;

Εγώ τρέχω την 705

Κράτα ενα nandroid πριν για καλό και για κακό...

 

Καλημέρα, ξέρεις αν έχουν βάλει ραδιόφωνο στην CM 10.1;

Όχι δεν έχει ραδιόφωνο...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρεις αν έχουν βάλει ραδιόφωνο στην CM 10.1;

 

Spirit fm λέγεται η λύση

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Υπάρχει τρόπος να περάσω κάποιο Recovery χωρίς να αλλάξω τον kernel?

 

Απ ό,τι έχω καταλάβει, όχι. To έψαχνα κι εγώ όταν το αγόρασα. Και είναι ένα απ' τα αρνητικά του SGS2.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μόνιμα δε γίνεται αλλά προσωρινά είναι πολύ απλό και παίρνει περίπου 1sec να φορτωθεί οπότε δεν είναι πρόβλημα. Δεν το χρησιμοποιείς και κάθε μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Μόνιμα δε γίνεται αλλά προσωρινά είναι πολύ απλό και παίρνει περίπου 1sec να φορτωθεί οπότε δεν είναι πρόβλημα. Δεν το χρησιμοποιείς και κάθε μέρα.

Αν απευθύνεσαι σε μας σχετικά με το πώς flashάρουμε recovery χωρίς να αλλάξουμε kernel και το αντίστροφο, έχεις κάποιο link ή περισσότερες πληροφορίες;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά ποια είναι η "καλύτερη" ROM (με κύριο κριτήριο την σταθερότητα και σε δεύτερη φάση extra features κλπ) για να δοκιμάσω;

 

Υπάρχει η [4.2.2] CyanogenMod 10.1 official nightly που για κάποιο λόγο βλέπω να "διαφημίζεται" λίγο περισσότερο, αλλά διαβάζω καλά πράγματα και για Omega..

 

Όπως είπα με ενδιαφέρει κυρίως η σταθερότητα (έχω βαρεθεί τόσο καιρό με την stock 4.0.3, περιμένοντας -μάταια προφανώς- την official JB ελέω insane chip να τρώει σκάλωμα κάθε 3 και λίγο και να κάνει επανεκκινήσεις μόνο του για ώρες)..

 

Επίσης, από αυτά που διάβασα, είναι καλύτερο να φλασάρω πρώτα τον kernel του PhilZ. Πού μπορώ να τον βρώ; Είναι τίποτα άλλο που πρέπει να προσέξω;

 

Για τις εφαρμογές μου τελικά "κινδυνεύω" κάτι αν τις κάνω backup και μετά restore μέσω titanium backup; Γιατί από την μια είμαι γενικά "φαν" των fresh install, από την άλλη βαριέμαι κάπως την διαδικασία για 200+ apps που έχω περασμένες :wacko: ..

 

EDIT: Α, και κάτι άλλο. Αν κατάλαβα καλά (διορθώστε με αν κάνω λάθος), σε κάποιες ROMs όταν γίνεται update στην ROM αυτό γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειάζεται δηλαδή να ξαναφλασάρω. Ακούγεται πολύ βολικό (σε συδυασμό με αυτό που αναφέρω πιο πάνω για το backup των apps)

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να ποσταρω το ερωτημα μου κι εδω μιας και στο thread με τα modem δε πηρα απαντηση!!

Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γινεται να αλλαξω modem στο S2 χωρις να ειμαι root.

Επισης θα πρεπει να αλλαξω τη version του recovery στο κινητο μου?και αν ναι πως γινεται αυτο?

Υπαρχει περιπτωση αλλαζοντας modem να "φρικαρει" η συσκευη(και κατ' επεκταση κι εγω) ή απλα δε θα εχει καλο σημα και ξαναλλάζοντάς το ολα θα ειναι οκ?

Μπορω να βαλω modem οποιασδηποτε rom και οποιασδηποτε εκδοσης android?

Μπορειτε να μου προτεινεται καποια link για κατεβασμα modem σε μορφη .tar(για περασμα με odin) γιατι εκανα δοκιμη σε καποια modem απο τα παρακατω link:

http://veyka.co.uk/sgs2/radios/

http://forum.xda-developer....php?t=1881304

αλλα δε καταφερα να εγκαταστησω καποιο(μεσω recovery),τι φταιει?Μου γραφει:"E:signature verification failed"!!Γνωριζει καποιος να μου πει τι φταιει?

Τελος οταν περναω modem με odin δε "γραφει" ο flash counter της Samsung ετσι?

ΥΓ:Οποιος μπορει ας βοηθησει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...