Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να μου πει αν γίνεται όταν χτυπάει το τηλέφωνο μου & έχω συνδεδεμένα τ 'ακουστικά,

ο ήχος να ακούγεται απ' το ηχείο ? έχω την AOKP OMEGA v.10.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς να μου πει αν γίνεται όταν χτυπάει το τηλέφωνο μου & έχω συνδεδεμένα τ 'ακουστικά,

ο ήχος να ακούγεται απ' το ηχείο ? έχω την AOKP OMEGA v.10.

 

Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις στον νημα της omega..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος με s2 για να τον βοηθήσω με την εγκατάσταση της Omega.. αλλά έχω φάει σκάλομα...

Βασικά όταν με πήρε.. το τηλέφωνο βρισκόταν σε φάση που δεν άνοίγε.. εμφάνιζε μόνο το logo της samsung και το yellow triangle..

του είπα να φλασάρει μια Official.. και έστρωσε.. ξεκίνησε το τηλέφωνο.. 4.0.4 πέρασε.

 

χρησιμοποίησε ακολούθως αυτό για να φλασάρει Οmega αλλά το τηλέφωνο έσβησε στο στάδιο Mounting partitions...

Μπαίνοντας στο recovery.. του έβγαλε κόκκινα μηνύματα cant mount cache κτλ...

 

ξαναφλάσαρε official...

 

δοκίμασε με GT I9100 ICS ClockworkMod Recovery 5.5.0.4... ξεκίνησε ο Aroma.. αλλά και πάλι κόλλησε στο mount partition.. (αυτή τη φορά δεν έσβησε, μάγκωσε)

 

καμιά ιδέα τι φταίει??

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει αν γίνεται όταν χτυπάει το τηλέφωνο μου & έχω συνδεδεμένα τ 'ακουστικά,

ο ήχος να ακούγεται απ' το ηχείο ? έχω την AOKP OMEGA v.10.

 

Δοκίμασε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.woodslink.android.wiredheadphoneroutingfix

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος με s2 για να τον βοηθήσω με την εγκατάσταση της Omega.. αλλά έχω φάει σκάλομα...

Βασικά όταν με πήρε.. το τηλέφωνο βρισκόταν σε φάση που δεν άνοίγε.. εμφάνιζε μόνο το logo της samsung και το yellow triangle..

του είπα να φλασάρει μια Official.. και έστρωσε.. ξεκίνησε το τηλέφωνο.. 4.0.4 πέρασε.

 

χρησιμοποίησε ακολούθως αυτό για να φλασάρει Οmega αλλά το τηλέφωνο έσβησε στο στάδιο Mounting partitions...

Μπαίνοντας στο recovery.. του έβγαλε κόκκινα μηνύματα cant mount cache κτλ...

 

ξαναφλάσαρε official...

 

δοκίμασε με GT I9100 ICS ClockworkMod Recovery 5.5.0.4... ξεκίνησε ο Aroma.. αλλά και πάλι κόλλησε στο mount partition.. (αυτή τη φορά δεν έσβησε, μάγκωσε)

 

καμιά ιδέα τι φταίει??

Aν εκανες μετα την 4.0.4 φακτορι ρεσετ το πιο πιθανο ηταν να ανοιγε το τηλ.για να βαλεις κουστομ ρομ πρεπει να εισαι ροοτ με κερνελ περασμενο με οντιν αν θυμαμαι καλα γιατην 4.0.4 μιλαω παντα.αν δεν ειναι κατι αλλο η αιτια,δοκιμασε αυτο που ειπα,η καλυτερα διαβασε τον οδηγο για ρουτ με ics.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @stsdema28, όταν την πρώτη φορά που έκανε εγκατάσταση την Omega, που δεν προχωρούσε παρακάτω από το logo, έμπαινε Recovery Mode και έκανε ένα Factory reset ακόμα, θα άνοιγε το τηλέφωνο. Όσον αφορά το factory reset με 4.0.4 από Recovery, θα σου έλεγα να το αποφύγεις.. Ειδικά αν είναι με stock kernel 4.0.4 και έχει το insane chip, ίσως του μείνει τούβλο.. :rolleyes: Γι'αυτό προσοχή πολύ.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Aν εκανες μετα την 4.0.4 φακτορι ρεσετ το πιο πιθανο ηταν να ανοιγε το τηλ.για να βαλεις κουστομ ρομ πρεπει να εισαι ροοτ με κερνελ περασμενο με οντιν αν θυμαμαι καλα γιατην 4.0.4 μιλαω παντα.αν δεν ειναι κατι αλλο η αιτια,δοκιμασε αυτο που ειπα,η καλυτερα διαβασε τον οδηγο για ρουτ με ics.

 

Το root γινόταν με Exynos Abuser.. Ίσως εκεί να γινόταν το σκάλομα αλλά από προσωπική εμπειρία μια χαρά δούλεβε..

Προσωπικά και στο S3 μου το χρησιμ. και στης κοπέλας μου το S2 έγινα root με exynos abuser, φλάσαρα recovery 5.5.. και πέρασα 4.1.2 omega.. όλα οκ..

 

Anw, του έστειλα από χτες οδηγό για root με cf-root... θα δείξει αν τα καταφέρει..

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δοκιμασω τη cm10.1. εχοντας την επισημη lsn, rootαρισμενη με philz, κανω απλα εγκατασταση απο την sd ή την εσωτερικη μνημη, συν τα wipe και τελος, ή χρειαζεται και καποια αλλη διαδικασια;
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δοκιμασω τη cm10.1. εχοντας την επισημη lsn, rootαρισμενη με philz, κανω απλα εγκατασταση απο την sd ή την εσωτερικη μνημη, συν τα wipe και τελος, ή χρειαζεται και καποια αλλη διαδικασια;

 

Οπως τα λες. Επισης μην ξεχασεις να περασεις και τα gapps.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες. Επισης μην ξεχασεις να περασεις και τα gapps.

 

ευχαριστω, το εχω υποψιν μου. διαβασα και τις οδηγιες, και σκαλωσα λιγο στο "Make sure you're NOT RUNNING A KERNEL WITH THE MMC-SUPERBRICK-BUG", αλλα φανταζομαι πως εννοει οσους βρισκονται σε ics και εχουν insane chip;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, το εχω υποψιν μου. διαβασα και τις οδηγιες, και σκαλωσα λιγο στο "Make sure you're NOT RUNNING A KERNEL WITH THE MMC-SUPERBRICK-BUG", αλλα φανταζομαι πως εννοει οσους βρισκονται σε ics και εχουν insane chip;

 

Αν δεν κανω λαθος, αυτο εννοει και αυτος.

Εχω την εντυπωση παντως, πως σου δινει την επιλογη να κατεβασεις καποιον συσγκεκριμενο kernel για να περασεις στην συσκευη σου πριν προχωρησεις στην εγκατασταση της rom. Νομιζω πως ο philz που λες πως εχεις εγκατεστημενο ειναι ασφαλης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, αυτο εννοει και αυτος.

Εχω την εντυπωση παντως, πως σου δινει την επιλογη να κατεβασεις καποιον συσγκεκριμενο kernel για να περασεις στην συσκευη σου πριν προχωρησεις στην εγκατασταση της rom. Νομιζω πως ο philz που λες πως εχεις εγκατεστημενο ειναι ασφαλης.

 

Το είδα, αλλά θέλει πέρασμα αποκλειστικά μέσω odin, κι αν δεν έχει πρόβλημα ο philz, λέω να το επιχειρήσω όπως είμαι. σ'ευχαριστώ και πάλι.:)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δοκιμασω τη cm10.1. εχοντας την επισημη lsn, rootαρισμενη με philz, κανω απλα εγκατασταση απο την sd ή την εσωτερικη μνημη, συν τα wipe και τελος, ή χρειαζεται και καποια αλλη διαδικασια;

 

Να'τα ναααα'τα, το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ τις τελευταίες μέρες, κάθε φορά που βλέπω ποστ του Giov87 πατάω την υπογραφή του και διαβάζω το λινκ.. :lol:

 

Λες; Αν και δύσκολα θα το πάρω απόφαση γιατί με βόλεψε ιδιαίτερα η lsn..:p

Link to comment
Share on other sites

Να'τα ναααα'τα, το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ τις τελευταίες μέρες, κάθε φορά που βλέπω ποστ του Giov87 πατάω την υπογραφή του και διαβάζω το λινκ.. :lol:

 

Λες; Αν και δύσκολα θα το πάρω απόφαση γιατί με βόλεψε ιδιαίτερα η lsn..:p

 

Κι εγώ το ίδιο κάνω.:D

Όμως, όντως η lsn είναι τόσο καλή σε όλα, και κάθε φορά το ξανασκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο κάνω.:D

Όμως, όντως η lsn είναι τόσο καλή σε όλα, και κάθε φορά το ξανασκέφτομαι.

Αν ειχε και ραδιόφωνο θα ηταν πρωτη γιατί με το σπιριτ δεν λεει

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε και ραδιόφωνο θα ηταν πρωτη γιατί με το σπιριτ δεν λεει

 

Δηλαδή; τι δεν έχει το spirit; Για πες μήπως μας αλλάξεις γνώμη:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι 2 βδομαδες τωρα με την cm 10.1 και μόνο θετικά μπορώ να μιλήσω. Ναι η μη ύπαρξη ραδιοφώνου είναι ένα θεμα, αλλά και οταν είχα ραδιο το ειχα δουλεψει μια φορα για να δω οτι δουλευει. Σε γενικές γραμμες, το κινητό παει σε άλλο επίπεδο με αυτην την ρομ. Δουλευει ταχυτατα, χωρις το παραμικρο lag και προσωπικά μου αρέσει πολυ το vanilla λειτουργικό (μιας και προέρχομαι απο το καταπληκτικο σε πολλους τομείς Nexus S) και πιστευω θα κάτσω καιρο με αυτην την ρομ!!!

 

Την συνηστώ ανεπυφίλαχτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Την συνηστώ ανεπυφίλαχτα !!!

 

Κοίτα τώρα Στέφανε τι θα πάθουμε με δαύτους.. άσε που το ραδιόφωνο δεν το ανοίγω ποτέ των ποτών..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα Στέφανε τι θα πάθουμε με δαύτους.. άσε που το ραδιόφωνο δεν το ανοίγω ποτέ των ποτών..:lol:

 

δεν ξερω για σενα, παντως εγω μολις την κατεβασα (ειναι μολις 155mb; ). δειλα δειλα κανω τα βηματα.:p

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι 2 βδομαδες τωρα με την cm 10.1 και μόνο θετικά μπορώ να μιλήσω. Ναι η μη ύπαρξη ραδιοφώνου είναι ένα θεμα, αλλά και οταν είχα ραδιο το ειχα δουλεψει μια φορα για να δω οτι δουλευει. Σε γενικές γραμμες, το κινητό παει σε άλλο επίπεδο με αυτην την ρομ. Δουλευει ταχυτατα, χωρις το παραμικρο lag και προσωπικά μου αρέσει πολυ το vanilla λειτουργικό (μιας και προέρχομαι απο το καταπληκτικο σε πολλους τομείς Nexus S) και πιστευω θα κάτσω καιρο με αυτην την ρομ!!!

 

Την συνηστώ ανεπυφίλαχτα !!!

 

Τότε θα πρέπει να δώσεις μια ευκαιρία και στην Slim Bean ;)

Πιστεύω πως είναι πιο smooth απο την CM (δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο σταθερή...)

Και εγώ με CM 10.1 ήμουν απλά είπα να θυμιθώ τις παλιές καλές εποχές του NS

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; τι δεν έχει το spirit; Για πες μήπως μας αλλάξεις γνώμη:p

εκανα την προσπαθεια με τη 10.1 εβαλα το σπιριτ free edition αλλα δεν λειτουργησε ποτε σε εμενα, επισης πολλες λειτουργιες προσεξα οτι ειναι κλειδομενες στην free εκδοση,ενω η full κοστιζει καπως.. γι αυτα και για αυτα ξαναγυρισα σε ντοπια πραγματα βλεπε omega 23 ΥΠ.το ραδιοφωνο ειναι απαραιτητο για μενα,και αν το εξαιρεσουμε αυτο η ρομ ειναι πολυ καλη,για να μην μπερδευομαστε..

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση να ρουτάρω την ισπανική jelly bean που εχω περασμένη και θα το κάνω με τη μέθοδο της εξωτερικής κάρτας sd γιατι έτσι αποφεύγω το τριγωνάκι και τον counter απ'οτι κατάλαβα. Θέλω τη βοήθειά σας στα εξής : 1) Υπάρχει τρόπος να περάσω κάποια custom rom χωρίς να επηρρεαστούν τριγωνάκι και counter; Αν ναι ποιός ειναι ο τρόπος;

2)Αν δεν μπορει να γίνει το (1) μπορεί να περαστεί καποιος πυρήνας που να υποστηρίζει BLN χωρίς να επηρρεαστούν τριγωνάκι και counter;

3)Αν δεν μπορεί να γίνει τπτ απο τα παραπάνω τοτε η διαδικασία θα ειναι : root->efs backup με ktool->nandroid backup ->βάζω custom rom -> με triangle away επαναφέρω counter και διώχνω τρίγωνο ώστε αν χρειαστεί να περάσω απο odin official rom και να ειμαι εντός εγγύησης.Σωστή σκέψη ή οχι?

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...