Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και έχει ελληνικά.

Πρέπει να είσαι root

Κατέβασε την rom και τα gapps και φλασαρε τα μέσω recovery...

 

3 wipes ,έπειτα η Rom, ξανά wipes και μετά τα gapps σωστά; Και μετά περνάω τον Dori;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά διαβάστε και το OP της εκάστοτε Rom.

Υπάρχει εκεί για κάποιο λόγο :-)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες. Το playstore σε οσους φορανε omega η οποιαδηποτε τελοσπαντων custom rom, θα αναβαθμιστει?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάστε και το OP της εκάστοτε Rom.

Υπάρχει εκεί για κάποιο λόγο :-)

 

Μη βαράς, μια ερωτησούλα έκανα:rolleyes:

Εννοείται οτι θα διαβάσω αυτά που χρειάζονται και μόνος μου. Λέω το απόγευμα να την περάσω.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Μη βαράς, μια ερωτησούλα έκανα:rolleyes:

Εννοείται οτι θα διαβάσω αυτά που χρειάζονται και μόνος μου. Λέω το απόγευμα να την περάσω.

 

Απλά το υπενθυμίζω γιατί μερικές φορές έχουν μικροδιαφορες στις οδηγίες ;-)

Όπως τα είπες πάντως είναι η σειρά, θυμήσου φυσικά το nandroid backup πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε άλλη Rom.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το υπενθυμίζω γιατί μερικές φορές έχουν μικροδιαφορες στις οδηγίες ;-)

Όπως τα είπες πάντως είναι η σειρά, θυμήσου φυσικά το nandroid backup πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε άλλη Rom.

 

Το ξέρω οτι το είπες για αυτό:rolleyes:. Και σε ευχαριστώ γιατί κάποιοι από εμάς λόγω βιασύνης και ενθουσιασμού κάνουν και λάθη...

Πήρα και nandroid και το πέρασα στο pc για να είμαι κομπλέ (οπότε αν θελήσω επιστροφή το περνάω πάλι στην κάρτα μνήμης και το τρέχω από recovery σωστά;) και το απόγευμα θα την περάσω. Πάντως αν είναι τόσο πολυσύνθετη η Slim όσο ήταν η Pacman που δοκίμασα πριν λίγες μέρες (ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) θα γυρίσω πάλι στην ελαφρότατη - ταχύτατη -μπλα μπλα Pulse...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες. Το playstore σε οσους φορανε omega η οποιαδηποτε τελοσπαντων custom rom, θα αναβαθμιστει?

 

Φοραω pulse custom και προχθες μου αναβαθμιστηκε.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι το είπες για αυτό:rolleyes:. Και σε ευχαριστώ γιατί κάποιοι από εμάς λόγω βιασύνης και ενθουσιασμού κάνουν και λάθη...

Πήρα και nandroid και το πέρασα στο pc για να είμαι κομπλέ (οπότε αν θελήσω επιστροφή το περνάω πάλι στην κάρτα μνήμης και το τρέχω από recovery σωστά;) και το απόγευμα θα την περάσω. Πάντως αν είναι τόσο πολυσύνθετη η Slim όσο ήταν η Pacman που δοκίμασα πριν λίγες μέρες (ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) θα γυρίσω πάλι στην ελαφρότατη - ταχύτατη -μπλα μπλα Pulse...

 

Σωστοτατος. Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά slim λέγεται, δεν μπορεί!

Εγώ έμεινα σε Pac man αλλά σε όσους έχω περάσει pulse η αλήθεια είναι πως δεν μου έχουν αναφέρει προβλήματα μετά από κοντά ένα χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι το είπες για αυτό:rolleyes:. Και σε ευχαριστώ γιατί κάποιοι από εμάς λόγω βιασύνης και ενθουσιασμού κάνουν και λάθη...

Πήρα και nandroid και το πέρασα στο pc για να είμαι κομπλέ (οπότε αν θελήσω επιστροφή το περνάω πάλι στην κάρτα μνήμης και το τρέχω από recovery σωστά;) και το απόγευμα θα την περάσω. Πάντως αν είναι τόσο πολυσύνθετη η Slim όσο ήταν η Pacman που δοκίμασα πριν λίγες μέρες (ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) θα γυρίσω πάλι στην ελαφρότατη - ταχύτατη -μπλα μπλα Pulse...

 

Καμία σχέση με την πακ αδερφέ... και εγώ την πέταξα μέσα στο 5λεπτο

Δούλεψε την πρώτα χωρίς dori και αν δεν σου είναι απαραίτητος απόφυγε τον. Ο dori όταν ζοριστει μπορεί να σού δώσει κανένα restart...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με την πακ αδερφέ... και εγώ την πέταξα μέσα στο 5λεπτο

Δούλεψε την πρώτα χωρίς dori και αν δεν σου είναι απαραίτητος απόφυγε τον. Ο dori όταν ζοριστει μπορεί να σού δώσει κανένα restart...

 

Ηταν μια τετοια απαντηση σαν τη δικη σου αυτο που γυρευα για να παρω το εναυσμα... Μολις γυρισω απο προπονηση ξεκιναω φλασαρισμα. Πως ομως θα καταλαβω-κρινω αν χρειαζεται ο dorimanx;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μια τετοια απαντηση σαν τη δικη σου αυτο που γυρευα για να παρω το εναυσμα... Μολις γυρισω απο προπονηση ξεκιναω φλασαρισμα. Πως ομως θα καταλαβω-κρινω αν χρειαζεται ο dorimanx;

 

Με τον dori θα είσαι λίγο πιο smooth και θα έχεις bln αλλά θα έχεις και κανένα restart πού και πού... εσύ αποφασίζεις

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες. Το playstore σε οσους φορανε omega η οποιαδηποτε τελοσπαντων custom rom, θα αναβαθμιστει?

 

Και σε εμένα αναβαθμίστηκε.

Omega Rom.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα αναβαθμίστηκε.

Omega Rom.

 

Και λογικό είναι ότι αναβαθμίζεται παιδιά, μια εφαρμογή όπως όλες τις άλλες είναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θέμα με usb-otg.Φοράω την Neat lite 4.6.1+dori 8.14 και δεν μου αναγνωρίζει τα ntfs στικακια.Είναι κάποια επιλογή που πρέπει να ενεργοποιήσω? Εβαλα ενα ntfs mount application αλλα τπτ.
QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Με τον dori θα είσαι λίγο πιο smooth και θα έχεις bln αλλά θα έχεις και κανένα restart πού και πού... εσύ αποφασίζεις

 

Πρώτες εντυπώσεις αλλά και ερωτήσεις...

Πρώτον, μου φαίνεται αρκετά smooth... Μία μέρα που τη δούλεψα χωρίς βέβαια να τη φορτώσω με διάφορα δεν είδα lag ή κάτι τέτοιο.

1.Διαχείριση εφαρμογών δεν έχει;;; Πως θα σταματήσω πχ τη μουσική; Όταν δηλαδή παίζει ένα τραγούδι πατάω pause και με το home ή το back button που γυρίζω στην αρχική οθόνη τερματίζει και την εφαρμογή;;;;

2. Στην μουσική αναζήτηση αν θέλω πχ να βρω ένα κομμάτι δεν έχει;

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις αλλά και ερωτήσεις...

Πρώτον, μου φαίνεται αρκετά smooth... Μία μέρα που τη δούλεψα χωρίς βέβαια να τη φορτώσω με διάφορα δεν είδα lag ή κάτι τέτοιο.

1.Διαχείριση εφαρμογών δεν έχει;;; Πως θα σταματήσω πχ τη μουσική; Όταν δηλαδή παίζει ένα τραγούδι πατάω pause και με το home ή το back button που γυρίζω στην αρχική οθόνη τερματίζει και την εφαρμογή;;;;

2. Στην μουσική αναζήτηση αν θέλω πχ να βρω ένα κομμάτι δεν έχει;

 

Είσαι με Cyanogen ε? Αν και πλέον είμαι στο S3, τυχαίνει να έχω κάποια πραγματάκια στο Dropbox.. Η νοοτροπία της Cyanogen είναι, πως ένα "έξυπνο" λογισμικό οπως η Cyanogen, δεν απαιτεί Task Manager. Παρόλα αυτά λύση υπάρχει.. Κατέβασε αυτό και τοποθέτησε το στη θέση /system/app με δικαιώματα rw-r--r-- και κανε ένα reboot. . ;)

 

Edit: Έχω και εγώ αρρώστια με την διαχείριση. . :D

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ψάχνομαι για custom rom, έχω καταλήξει στις neatrom και omega .. Υπάρχουν άτομα με εμπειρία και στις 2 για να με κατατοπίσουν λιγάκι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ψάχνομαι για custom rom, έχω καταλήξει στις neatrom και omega .. Υπάρχουν άτομα με εμπειρία και στις 2 για να με κατατοπίσουν λιγάκι?

 

Η omega είναι πιο plug & play ROM με την έννοια ότι έχει πολλές εφαρμογές και mods που λύνουν χέρια και συνήθως χρησιμοποιούνται από την πλειοψηφία των χρηστών.

 

Από την άλλη η neat έχει την light (που χρησιμοποιεί η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών της) και την full. Η πρώτη είναι η stock με αφαίρεση του bloatware και διατήρηση μόνο των απαραίτητων και κάποιες προσθήκες (πχ. busybox, είναι deodexed), η δεύτερη ότι και η πρώτη μαζί με το bloatware. Γενικά θέλει περισσότερη δουλειά για να πάρει κάποιος τα μέγιστα που έχει να προσφέρει, αλλά σίγουρα παρέχει πολύ μεγαλύτερη ελευθερία από την omega.

 

_____________________________________________________________________________________________

 

 

Κατά τ' αλλά υπάρχει κάτι που να λειτουργεί σε non-Samsung roms αντίστοιχο των multi-windows, floating apps και call με την κίνηση στο αυτί;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το "bloatware" και πως μπορουμε να δουμε τι ακριβως εχει ή τι ακριβως δεν εχει μια custom-rom πριν τη περασουμε στο κινητο μας?

 

Επισης πως μπορουμε να ξερουμε οτι η εκαστοτε custom-rom θα δουλευει σωστα στο κινητο μας(Εμενα samsung galaxy s2 i9100)???

 

Τελος παντα μα ΠΑΝΤΑ καθε φορα που παιρναμε μια rom custom ή οχι πρεπει να κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων γιατι αλλιως θα εχουμε προβληματα σωστα?

Τι ακριβως ειναι αυτα τα cache?

 

Αν κανουμε καθε φορα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα οχι clear cache(Νομιζω καπως ετσι τα λενε) θα εχουμε θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε μια ερώτηση του τύπου, cm 10.1 vs slim bean τι θα απαντουσατε;

 

Πάρα πολύ καλές και οι δύο.. Για εμένα όμως, είναι ένα τσαφ πιο πάνω η Cyanogen.. Δεν έχω βρει πιο γρήγορη ρομ μέχρι τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά και σε αυτή..

Διαβασα καλα σχόλια στο xda..

 

http://www.sentinelit.com.au/sentinelrom/download/#access

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε μια ερώτηση του τύπου, cm 10.1 vs slim bean τι θα απαντουσατε;

 

H Slim έχει παραπάνω mods, αλλά επέστρεψα στην CM 10.1 και εκεί θα παραμείνω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...