Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επισης να ρωτησω δεν χρειαζεται να κανω pit και re-partition

 

Εαν την εγκαταστησεις μεσω odin,δεν χρειαζεται.Βασικα θα σου προτεινα να του βαλεις αυτην εδω απο recovery για πολυ πιο ευκολα.Μπορεις επισης να δοκιμασεις να μην κανεις data reset μιας και η rom κατα την εκκινηση,βελτιστοποιει τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες.Εγω του κανα για καθαρα λογους ξεσκαρταρισματος.

Edited by nekisia1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

3 θέματα μετά την εγκατάσταση της official XXLPQ

 

Πρώτον, δεν μπορώ να αλλάξω wallpaper. Οτιδήποτε και αν επιλέξω, κάνει force-close το gallery.

 

Δεύτερον, το φορματ των αριθμών είναι λάθος και δε μπορώ να βρω με τίποτα τρόπο να το αλλάξω. Δηλαδή, όλα τα νούμερα τα βγάζει με κενά σε άσχετα σημεία. Δηλαδή όταν με καλεί κάποιος, μου βγάζει 694 456 78 90 και το ίδιο όταν πάω να καλέσω εγώ ενα νούμερο. Πολύ σπαστικό, ξέρει κανείς τρόπο να το αλλάξω? Δεν θέλω ούτε κενά ούτε παύλες ανάμεσα στους αριθμούς. Στο GB το είχα κάνει με το morelocale2 αλλά στο ICS δεν δουλεύει.

 

Τρίτον, την πρώτη φορά που ανοίγει η κάμερα κάνει 10 ώρες να φορτώσει. Απο'κει και μετά (και μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό) δουλεύει μια χαρά. Εχω την εντύπωση οτι έχει να κάνει πάλι με το galery και συγκεκριμένα για τον ίδιο λόγο που τρώει FC στο 1.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι με την official και ολα καλα...

Και η μπαταρία του επίσης παρα πολύ καλή..

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Βασικοτερη ερωτηση για εμενα, πρεπει πριν και μετα την αναβαθμιση να κανουμε hard reset η επαναφορα?

Η απλα δε χρειαζεται τιποτα απο ολα αυτα?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την rom με τροπο που περιγραψε ο φιλος ποιο πανω.Για να βαλω τωρα τον kernel σε ποια επιλογη παω στην εφαρμογη cwm για να περασω το αρχειο zImage;Μετα οταν περαστηκε η rom μου βγαζει ενα κειμενι που λεει αποποιηση ευθυνων και παταω ναι (επιβαεβαιωση)και μου λεει ενημερωση λογισμικου - αποτυχια επεξεργασιας.Τι κανω παιδια; Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

Ο ναβα launcher εχει φακελους στον app drawer γιατι ο apex δεν εχει και μου εχει σπασει τα νευρα

 

το ρωτησα κ εγω αυτο φιλε αλλα δυστυχως δεν μπορεις να κανεις φακελους

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

το ρωτησα κ εγω αυτο φιλε αλλα δυστυχως δεν μπορεις να κανεις φακελους
που ειναι αυτοι οι launchers παιδια;
Link to comment
Share on other sites

3 θέματα μετά την εγκατάσταση της official XXLPQ

 

Πρώτον, δεν μπορώ να αλλάξω wallpaper. Οτιδήποτε και αν επιλέξω, κάνει force-close το gallery.

 

.................

Τρίτον, την πρώτη φορά που ανοίγει η κάμερα κάνει 10 ώρες να φορτώσει. Απο'κει και μετά (και μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό) δουλεύει μια χαρά. Εχω την εντύπωση οτι έχει να κάνει πάλι με το galery και συγκεκριμένα για τον ίδιο λόγο που τρώει FC στο 1.

 

Πρέπει να απενεργοποιήσεις το H/W acceleration για την GPU

Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει η ώρα έχω την εντύπωση ότι αξίζει η αναβάθμιση σε παγωτό. Έβαλα πριν λίγο κ τον φοβερό apex launcher κ μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Κάτι άλλο που μου αρέσει είναι τα fonts. Είναι πιο λεπτομερή κ καλό δουλεμένα

 

Sent from another (one) Galaxy ;-)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ξεζιπάρετε το zip και μετά το tar και αντιγράψτε το περιεχόμενο στο φάκελο "firmware". Θα ρωτηθείτε για ποιόν kernel θέλετε να φλασάρετε και θα επιλέξετε zimage
Εμενα δεν μου εχει κανει ερωτηση παιδια και δεν μπορω να περασω τον κερνελ,τι κανω τωρα;
Link to comment
Share on other sites

http://i.minus.com/jGlXWRe3k8iey.png

 

Και ενα σκορ...Μια χαρα τα πάει το ics

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου εχει κανει ερωτηση παιδια και δεν μπορω να περασω τον κερνελ,τι κανω τωρα;

 

κατεβασε αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1292825

η αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1436817

και φλασαρε την μεσα απο CWM

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εαν την εγκαταστησεις μεσω odin,δεν χρειαζεται.Βασικα θα σου προτεινα να του βαλεις αυτην εδω απο recovery για πολυ πιο ευκολα.Μπορεις επισης να δοκιμασεις να μην κανεις data reset μιας και η rom κατα την εκκινηση,βελτιστοποιει τις ηδη εγκατεστημενες εφαρμογες.Εγω του κανα για καθαρα λογους ξεσκαρταρισματος.

 

να σε ρωτησω 4 πραγματακια;

1) ποια η διαφορα deoxed με oxed;

2) για να περασω ROM μεσω recovery πρεπει να ειμαι root;

3) Αν ειμαι root και κανω hard reset με *2767*3855# το root χάνεται;

4) οι Launchers Nova και Appex θελουν ICS; Μπορω να τους περασω σε μαμα 2.3.6 Galaxy S της γυναικας μου;

TCe
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε επισημα πλεον...

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να απενεργοποιήσεις το H/W acceleration για την GPU

 

Aπο ποια επιλογη το βρισκουμε αυτο γιατι εχω το ιδιο προβλημα..ακυρο problem solved.

Edited by giogio
Link to comment
Share on other sites

Για να αναβαθμίσετε κάντε τα εξής:

 

Κατεβάστε το firmware από εδώ:

http://hotfile.com/dl/149515233/24a7b72/I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_XEH.zip.html

 

Στην external SD φτιάξτε έναν φάκελο "firmware".

Αποσυμπιέστε το firmware που κατεβάσατε και βάλτε το σε αυτό τον φάκελο (I9100XXLPQ_I9100OXXLPD_I9100XXLPQ_HOME.tar.md5)

 

Μέσα από τον CWM επιλέξτε "Flash stock firmware"

Αποδεχτείτε τις προειδοποιήσεις και όταν ρωτηθείτε επιλέξτε "preroot".

 

Το κινητό θα επανεκκινήσει και θα έχετε rooted ICS.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Θα χάσετε το CWM recovery. Θα έχετε όμως από τον CWM την επιλογή flash kernel. Οπότε μπορείτε να φλασάρετε έναν CF-kernel (πρέπει να είναι ένα αρχείο αποσυμπιεσμένο με όνομα zimage)

 

EDIT: κυκλοφόρησε και ο CF_Root: http://download.chainfire.eu/151/CF-Root/SGS2/CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.zip

 

Οπότε ξεζιπάρετε το zip και μετά το tar και αντιγράψτε το περιεχόμενο στο φάκελο "firmware" μαζι με το firmware. Θα ρωτηθείτε για ποιόν kernel θέλετε να φλασάρετε και θα επιλέξετε zimage

 

Έχω CF-Root 4.2 εγκατεστημένο, CWM Manager 3 & , εκδοση Android 2.3.4 με αριθμό κατασκευής XWKI4

 

(Στο CWM Manager 3 μου λέει στην αρχή ότι θα πρέπει να έχω CF-Root 5 η μεγαλύτερο γι αυτό και μερικές λειτουργιές θα απενεργοποιηθούν.)

1)Που βρίσκετε η επιλογή "Flash stock firmware" στον CWM?

2)Χρειαζετε να έχω CF-Root 5 για να εμφανιστεί αυτήν την επιλογή?

3) Έψαξα στο XDA αλλά δεν βρήκα kernel CF-Root 5 για KI4 για να φλασάρω. Υπάρχει?

4)Υπαρχει κάποιος άλλος τρόπος για να περάσω την rom? Δοκίμασα από Clock Work Mod Recovery σύμφωνα με τις οδηγίες από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982 αλλά όταν επιλέγω την rom και ξεκινάει η διαδικασία γράφει “aborted”

Καμιά ιδέα τι άλλο να δοκιμάσω? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πέρασα το παγωτό με full wipe αλλά δεν μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές από titanium. Μόλις ξεκινάει να επαναφέρει κολλάει. Γνωρίζει κανείς τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πέρασα το παγωτό με full wipe αλλά δεν μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές από titanium. Μόλις ξεκινάει να επαναφέρει κολλάει. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

Επανέφερε τες μια μια από τιτανιουμ και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Πέρασα το παγωτό με full wipe αλλά δεν μπορώ να επαναφέρω τις εφαρμογές από titanium. Μόλις ξεκινάει να επαναφέρει κολλάει. Γνωρίζει κανείς τίποτα;

 

Παλιά έκδοση titanium ίσως? Εγώ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά έκδοση titanium ίσως? Εγώ δεν είχα πρόβλημα.

 

Όχι είναι η καινούρια ενημερωμένη.

Ξαναπέρασα τη ρομ no wipe και βλέπω πως ορισμένες εφαρμογές και παιχνίδια μου τις άφησε έξω. Τις εφαρμογές τις επανέφερα μία μία αλλά τα παιχνίδια δεν τα επαναφέρει ούτε με ούτε χωρίς τα δεδομένα τους...:(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...