Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

System Settings

Developer Options

Window Animation Scale: Off

Transition Animation Scale: Off

 

Και ησύχασες

 

Πολυ μονοκοματα πανε ρε φιλε.... δε μαρεσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες, με την rom του infected (RootBox-JB-i9100-V4.2-INFECTED.zip)

ποια gapps φλασάρουμε; έχω φάει κόλλημα τώρα...

το gapps-jb-20130813-signed.zip είναι το σωστό; http://goo.im/gapps

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μονοκοματα πανε ρε φιλε.... δε μαρεσει

 

Όχι ρε φίλε μια χαρά είναι με τα list view animation

 

Παίδες, με την rom του infected (RootBox-JB-i9100-V4.2-INFECTED.zip)

ποια gapps φλασάρουμε; έχω φάει κόλλημα τώρα...

το gapps-jb-20130813-signed.zip είναι το σωστό; http://goo.im/gapps

 

Εάν είχες άλλη πέρνα την κατευθείαν δεν θέλει gapps, αυτά είναι τα τελευταία

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χρειάζομαι το αρχείο /proc/config.gz αλλά δεν υπάρχει στην συσκευή μου. (Διάβασα κάπου ότι δεν υπάρχει γιατί ένα option του kernel δεν είναι enabled)

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ρυθμίσω τον kernel για να δημιουργήσει το αρχείο? Ή αν υπάρχει κάποιος kenrel που μπορώ να φλασάρω που να έχει enable αυτό το option?

Είμαι σε stock rom 4.1.2 και είμαι root με kernel από το τόπικ του PhilZ (XDA)

Ευχαριστώ!

 

Πέρνα τον Dorimanx 8.x. Κατά 99% το έχει enabled. Για ποιό λόγο το θες όμως; Βάση για καινούργιο kernel; Να το κάνεις read (γιατί write σε kernel που λειτουργεί θα τα διαλύσει όλα) από low-level mod; Δε νομίζω του dorimanx να είναι και το καθαρότερο πάντως, άμα το θες για κάτι καινούργιο. Αλλά εσυ ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τον Dorimanx 8.x. Κατά 99% το έχει enabled. Για ποιό λόγο το θες όμως; Βάση για καινούργιο kernel; Να το κάνεις read (γιατί write σε kernel που λειτουργεί θα τα διαλύσει όλα) από low-level mod; Δε νομίζω του dorimanx να είναι και το καθαρότερο πάντως, άμα το θες για κάτι καινούργιο. Αλλά εσυ ξέρεις...

 

Βασικά το θέλω για ένα project στο πανεπιστήμιο (για memory (RAM) analysis/forensics χρειάζεται να έχεις αυτό το αρχείο). Αυτός εδώ είναι?

Link to comment
Share on other sites

H Vanilla Rootbox, η Resurrection Remix & η P.A.C. ειναι ουσιαστικα το ιδιο? Απ'οτι διαβαζω βασιζονται και οι 3 σε AOKP, CM & PA...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ φλασαρισμα κατεληξα στο οτι σαν την CM & Slim δεν υπαρχει ROM.... για custom μιλαμε παντα... για stock based παμε ειτε σε NEAT ειτε σε Snapdragon....Τωρα.... Προτιμω Slim αναμεσα στην cm και σε αυτη διοτι η Slim εχει 100% καλυτερη μπαταρια... γενικα ομως ειναι και οι δυο ταχυτατες και κορυφαιες...

 

Μαχαιρο φιλε, συνεχιζε να ενημερωνεις για update της Slim να αναβαθμιζομαστε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ φλασαρισμα κατεληξα στο οτι σαν την CM & Slim δεν υπαρχει ROM.... για custom μιλαμε παντα... για stock based παμε ειτε σε NEAT ειτε σε Snapdragon....Τωρα.... Προτιμω Slim αναμεσα στην cm και σε αυτη διοτι η Slim εχει 100% καλυτερη μπαταρια... γενικα ομως ειναι και οι δυο ταχυτατες και κορυφαιες...

 

Μαχαιρο φιλε, συνεχιζε να ενημερωνεις για update της Slim να αναβαθμιζομαστε!!!!

 

Εξαρτάται με βάση τις ανάγκες του καθενός

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται με βάση τις ανάγκες του καθενός

 

Ναι εδώ θα συμφωνήσω. Εγώ πχ έμεινα με RB μετά από Pac.

Την έστησα, με βόλεψε, δεν μου κολλάει και από παραμετροποίηση άλλο τίποτα. Για μπαταρία ή αλήθεια είναι πως δεν ήμουν και αμάν ικανοποιημένος.

Σήμερα πέρασα τον Dorimanx 9.39.

Μέχρι στιγμής δηλώνω πάντως υπερικανοποιημένος, σε αντίθεση με παλαιότερες φορές που με είχε φοβίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει τον τελευταιο καιρο μερικες, με κυριο σκοπο να βρω καποια που να βελτιωνει την διαρκεια της μπαταριας, οσο το δυνατον περισσοτερο (δεν περιμενω θαυματα βεβαια!)

 

Νομιζω οτι η καλυτερη ηταν η CM με την Slim να ακολουθει απο κοντα... (δεν δοκιμασα διαφορετικους kernels και αλλα "πειραγματα", δεν ειμαι ακομα σε τετοιο επιπεδο!!! :lol: )

 

Επισης, δεν παρατηρησα ιδιαιτερα προβληματα σαν κι αυτα που διαβαζω στις ατελειωτες σελιδες του xda απο διαφορους χρηστες... Τουλαχιστον οχι με την χρηση που κανω εγω... Επισης οσα παιχνιδια δοκιμασα, επαιζαν κανονικα (ειχα διαβασει προσφατα οτι υπαρχουν προβληματακια)

 

Φανταστειτε οτι το μονο που με "χαλασε" ειναι οτι οσες δοκιμασα απο AOSP/CM "εχαναν" καποιες στιγμες τα ξεχωριστα ringtones που εβαζα σε μερικες επαφες μου... Κατα τ'αλλα δουλευαν μια χαρα και μαλιστα ηταν και γρηγοροτερες π.χ. απο την Neat που εχω τωρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το nobloat free για διαγραφή των αχρηστων εφαρμογών και στις οδηγίες λέει να κρατήσω πρώτα ένα backup του τηλεφώνου. Τι είδους backup εννοεί και πως το κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα τον Dorimanx 8.x. Κατά 99% το έχει enabled. Για ποιό λόγο το θες όμως; Βάση για καινούργιο kernel; Να το κάνεις read (γιατί write σε kernel που λειτουργεί θα τα διαλύσει όλα) από low-level mod; Δε νομίζω του dorimanx να είναι και το καθαρότερο πάντως, άμα το θες για κάτι καινούργιο. Αλλά εσυ ξέρεις...

 

Δοκίμασα και τον dorimanx, αλλά ούτε με αυτόν δημιουργείτε το proc/config.gz. Απ' ότι είδα στο .config που υπάρχει στο zip του dorimanx, το option δεν είναι ενεργοποιημένο

# CONFIG_IKCONFIG is not set

Αν αλλάξω το .config (CONFIG_IKCONFIG=y) και ξαναφλασάρω το zip θα αλλάξουν οι ρυθμίσεις του ή πρέπει να γίνει ξανά compile?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το nobloat free για διαγραφή των αχρηστων εφαρμογών και στις οδηγίες λέει να κρατήσω πρώτα ένα backup του τηλεφώνου. Τι είδους backup εννοεί και πως το κάνω;

 

Προφανως nandroid backup!!! Το κανεις απο recovery... και πρεπει να εισαι root...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαχαιρο φιλε, συνεχιζε να ενημερωνεις για update της Slim να αναβαθμιζομαστε!!!!

Χαχαχα! Ωραίος! Εγώ έχω βολευτεί με την unofficial Slim του fusionjack εδώ και πολύ καιρό. Δοκιμάζω διάφορες ανά διαστήματα για να τσεκάρω την εξέλιξή τους αλλά πάντα κάτι με χαλάει (μπορεί να είναι και μια ασήμαντη λεπτομέρεια) και επιστρέφω στη Slim.

 

Τις τέσσερις τελευταίες μέρες είπα να δοκιμάσω Neat και Omega έτσι για αλλαγή κλίματος με το ίδιο σετάρισμα που χω στη Slim. Πολύ καλές και οι δύο. Ίσως είναι και 1-2 κλικ πιο smooth από τις custom 4.2.2 για τους γνωστούς λόγους αλλά δεν προσφέρουν όλες τις πολυτέλειες που προσφέρουν οι custom με τις οποίες πλέον έχω μάθει να ζω και δεν μπορώ να αποχωριστώ με τίποτα. Λεπτομέρειες μεν αλλά αυτές είναι που κάνουν τη διαφορά. Συν ότι με το που ανοίγω Greenify σε stock based ROM κάνω κατευθείαν κάπου 30 εφαρμογές hibernate. Πολλή σαβούρα.

 

4.3 ακόμα δεν θα περάσω στη συσκευή. Θα περιμένω να βγει μια stable Slim πρώτα με όσο το δυνατόν ελάχιστα bugs. Προς το παρόν παραμένω με την latest του fusionjack και φυσικά Dorimanx 9.39. Οι 9.38 και 9.39 δεν μου έχουν παρουσιάσει ακόμα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Είναι πολύ stable με τις default ρυθμίσεις.

Φανταστειτε οτι το μονο που με "χαλασε" ειναι οτι οσες δοκιμασα απο AOSP/CM "εχαναν" καποιες στιγμες τα ξεχωριστα ringtones που εβαζα σε μερικες επαφες μου... Κατα τ'αλλα δουλευαν μια χαρα και μαλιστα ηταν και γρηγοροτερες π.χ. απο την Neat που εχω τωρα...

Αν μεταφέρεις τους ήχους από την sdcard ή extsdcard στο /system/media/audio/ringtones και τους ξαναορίσεις στις επαφές σου, δε θα χάνονται. Αυτό γίνεται όταν αποτυγχάνει το media scanning των sdcard απ' ό,τι έχω καταλάβει.

Δοκίμασα και τον dorimanx, αλλά ούτε με αυτόν δημιουργείτε το proc/config.gz. Απ' ότι είδα στο .config που υπάρχει στο zip του dorimanx, το option δεν είναι ενεργοποιημένο

# CONFIG_IKCONFIG is not set

Αν αλλάξω το .config (CONFIG_IKCONFIG=y) και ξαναφλασάρω το zip θα αλλάξουν οι ρυθμίσεις του ή πρέπει να γίνει ξανά compile?

Δεν νομίζω να βρεις απάντηση σε αυτό εδώ το forum. Καλό θα ήταν να γράψεις στο xda στο development thread του Dorimanx kernel ή στου Philz. Όλο και κάποιος θα απαντήσει. Αλλιώς στείλε pm στους παραπάνω και στην τελική στον gokhanmoral.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρεις τους ήχους από την sdcard ή extsdcard στο /system/media/audio/ringtones και τους ξαναορίσεις στις επαφές σου, δε θα χάνονται. Αυτό γίνεται όταν αποτυγχάνει το media scanning των sdcard απ' ό,τι έχω καταλάβει.

 

Ναι, πριν λιγο το διαβασα στο xda! Μολις βαρεθω την Neat, θα ξαναβαλω CM ή Slim και θα το κανω... Σ'ευχαριστω!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανως nandroid backup!!! Το κανεις απο recovery... και πρεπει να εισαι root...

 

Με το nandrοid backup έχω κάποιο πλεονέκτημα πέρα από το ότι δεν θα χάσω τα δεδομένα μου αν το χρησιμοποιήσω; π.χ. αν σβηστεί κάποιο αρχείο συστήματος από την ρομ καταλαθος και δεν ανοίγει το κινητό, μπορώ απλά να την περάσω πάλι με το odin; Μου προσφέρει κάτι παραπάνω το nandroid backup στο θέμα της επαναφοράς του τηλεφώνου και στον κίνδυνο τουβλιασματος;

Link to comment
Share on other sites

Με το nandrοid backup έχω κάποιο πλεονέκτημα πέρα από το ότι δεν θα χάσω τα δεδομένα μου αν το χρησιμοποιήσω; π.χ. αν σβηστεί κάποιο αρχείο συστήματος από την ρομ καταλαθος και δεν ανοίγει το κινητό, μπορώ απλά να την περάσω πάλι με το odin; Μου προσφέρει κάτι παραπάνω το nandroid backup στο θέμα της επαναφοράς του τηλεφώνου και στον κίνδυνο τουβλιασματος;

 

Σκέψου το σαν το image backup του υπολογιστή.

Εάν πάθει οτιδήποτε το κινητό σου, μπορείς να το επαναφέρεις στη κατάσταση που ήταν ακριβώς όταν πήρες το backup.

Δεν μπορείς να το περάσεις μέσω Odin, μόνο μέσω recovery (πρέπει να είσαι root για να περάσεις custom recovery στη συσκευή σου).

Αν googlareis ή κάνεις μια αναζήτηση εδώ μέσα θα σου λυθούν οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το σαν το image backup του υπολογιστή.

Εάν πάθει οτιδήποτε το κινητό σου, μπορείς να το επαναφέρεις στη κατάσταση που ήταν ακριβώς όταν πήρες το backup.

Δεν μπορείς να το περάσεις μέσω Odin, μόνο μέσω recovery (πρέπει να είσαι root για να περάσεις custom recovery στη συσκευή σου).

Αν googlareis ή κάνεις μια αναζήτηση εδώ μέσα θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Άλλη είναι η απορία μου. Με το Odin μπορώ να περάσω μια ρομ από την αρχή όπως θα ήταν το τηλέφωνο κατά την αγορά του. Με το nandroid backup περνάω και την ρομ και ότι είχα στο τηλέφωνο όταν κράτησα το backup. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν με το nandroid σε περίπτωση που πάθει κάτι το τηλέφωνο και συγκεκριμένα η ρομ, αν έχω περισσότερες πιθανότητες να το επαναφέρω σε λειτουργία με το nandroid σε σχέση με το odin ή αν είναι ακριβώς το ίδιο.

Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Αν επαναφερεις ενα nandroid backup φερνει το τηλεφωνο ακριβως οπως ηταν οταν εκανες το backup.

Δεν κραταει δεδομενα απο τις καρτες sd (εσωτερικη και εξωτερικη) , αλλα κρατας τις εφαρμογες σου και ολες τις ρυθμησεις οπως τις ειχες.

Καλο ειναι να εχεις ενα backup στην καρτα μνημης για παν ενδεχομενο.

Καποτε το χρειαστηκα και δεν το ειχα και εμεινα καποιες ωρες χωρις τηλεφωνο μεχρι να εχω υπολογιστη μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως nandroid backup!!! Το κανεις απο recovery... και πρεπει να εισαι root...

 

Δεν χρειάζεται root για να πάρει nandroid από cwm. Μπορεί να βάλει προσωρινά cwm με stock recovery, να πάρει backup και με το πρώτο restart είναι πάλι stock. Πληροφορίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1746794

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Τις τέσσερις τελευταίες μέρες είπα να δοκιμάσω Neat και Omega έτσι για αλλαγή κλίματος με το ίδιο σετάρισμα που χω στη Slim. Πολύ καλές και οι δύο. Ίσως είναι και 1-2 κλικ πιο smooth από τις custom 4.2.2 για τους γνωστούς λόγους αλλά δεν προσφέρουν όλες τις πολυτέλειες που προσφέρουν οι custom με τις οποίες πλέον έχω μάθει να ζω και δεν μπορώ να αποχωριστώ με τίποτα. Λεπτομέρειες μεν αλλά αυτές είναι που κάνουν τη διαφορά. Συν ότι με το που ανοίγω Greenify σε stock based ROM κάνω κατευθείαν κάπου 30 εφαρμογές hibernate. Πολλή σαβούρα.

 

Καλησπέρα,

είναι εύκολο να γράψεις ποιες εφαρμογές κάνεις hibernate μήπως πάρουμε καμιά ιδέα; :)

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είναι εύκολο να γράψεις ποιες εφαρμογές κάνεις hibernate μήπως πάρουμε καμιά ιδέα; :)

Δυστυχώς, άργησες να με ρωτήσεις. Πέρασα πάλι Slim σήμερα το πρωί και δεν μπορώ να σου πω. Πες μου ποιες εφαρμογές συστήματος σου δείχνει το Greenify ότι τρέχουν στο background ή ότι μπορεί να ενεργοποιηθούν από κάποια άλλη εργασία κλπ. και θα σου πω ποιες να κάνεις hibernate.

Κανενα link για gingerbread?? Να θυμηθω τι λεει

Κατέβασε από εδώ την τελευταία CM7. Το είχα κάνει κι εγώ μια μέρα για να θυμηθώ τα παλιά αλλά ύστερα από λίγες ώρες την έβγαλα γιατί μου φαινόταν προϊστορική από κάθε άποψη.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2.3.6 η cm 7?? Ποιον dorimanx βαζω??? 8.x?? Θελω να δω idle μπαταρια τη νυχτα....

 

Την 2.3.6 την έχω λατρέψει και δεν θα με χαλούσε να την περνούσα για να ξαναθυμηθώ τα παλιά

αλλά το θέμα είναι ότι δεν την υποστηρίζει το Greenify που το θεωρώ MUST

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...