Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα SII και το έχω κάνει root. Θέλω να ρωτήσω πιο ρομ είναι καλύτερο κατα την γνώμη σας για να περάσω. Το cyanomod 10 ή το omega (επίσης και κάποιο άλλο που δεν γνωρίζω )? ευχαριστώ πολυ!

 

Υπάρχει και το Slimbean. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει κανένα, απλά το αναφέρω για να γίνεται συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου εγω φορωντας την Omega 19.2 και βαζοντας και τον Dorimanx έχω και το BLN που ειναι υπερβολικα βολικο αλλά έχω δει και μεγαλη διαφορα στην μπαταρια και αυτονομια προς το καλυτερο. Οσο για τις υπολοιπες ρυθμισεις του κερνελ, μην σε απασχολει, τον βαζεις να δουλευει στα default, οποτε το κιν ειναι σαν να μην πειραξες τπτ, και απλα δουλευεις μονο το BLN.

 

Δηλ φιλε για να μπορω να εχω και εγω το bln θα πρεπει να βαλω τον karnel dorimanx? Εχω τωρα 4.1.2 lsd deodexed με καρνελ του philz.αλλα δοκιμασα το bln control και δεν δουλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,

 

εχω αλλαξει αρκετες rom αλλα ως τωρα δεν με ενοιαζαν τα save απο τα παιχνιδια και ξαναπερναγα ολες τις εφαρμογες απο την αρχη.

Τωρα θελω να αλλαξω rom αλλα μετα να επαναφερω τα παιχνιδια οπως ηταν ακριβως..

 

Πως το κανουμε αυτο??

 

titanium backup

Link to comment
Share on other sites

πριν περασω την 4.1.2 στο SG2 με το odin και με την βοηθεια του οδηγου θελω να ρωτησω τα εξης;

 

1. ποια εκδοση πρεπει να περασω απο αυτες (I9100XWLSD ή I9100XWLS8);;;

2. Ποια απο αυτες εχει την Ελληνικη γλωσσα;;;

3. Πρεπει να κανω backup;;; υπαρχει καποιος οδηγος στο forum;;;

Αν εχω κανει backup τα παντα με το kies αυτο ειναι αρκετο;;;

4. Το κινητο το πηρα απο vodafone αλλα οταν ξεκιναει δεν βγαζει το σημα της vodafone, ποτε προχωραω αφοβα;;;

5. Εχω το "τρελο" chip. πρεπει να προσεξω κατι;;;

 

μοντελο GT-I9100

android 4.0.3

εκδοση βασικου φασματος Ι9100XXLPS

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δηλ φιλε για να μπορω να εχω και εγω το bln θα πρεπει να βαλω τον karnel dorimanx? Εχω τωρα 4.1.2 lsd deodexed με καρνελ του philz.αλλα δοκιμασα το bln control και δεν δουλεψε.

 

Τόσο ο DorimanX όσο και ο Siyah έχουν BLNWW(BLN Without Wakelock) και ένα σωρό άλλα tweaks options. Οπότε περνάς αυτόν που σε καλύπτει καλύτερα. Και επειδή bugs υπάρχουν παντού, βλέπεις τα αντίστοιχα thread στο xda και στα site τους μήπως υπάρχει ήδη κάποιον known issue που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη χρήση που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ο DorimanX όσο και ο Siyah έχουν BLNWW(BLN Without Wakelock) και ένα σωρό άλλα tweaks options. Οπότε περνάς αυτόν που σε καλύπτει καλύτερα. Και επειδή bugs υπάρχουν παντού, βλέπεις τα αντίστοιχα thread στο xda και στα site τους μήπως υπάρχει ήδη κάποιον known issue που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη χρήση που κάνεις.

 

Ευχαρηστω για τις πληροφορίες φιλος.εσυ ποιον χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν θελεις κατι κοντα σε στοκ πας σε ομεγα,αν θες vanilla(pure android )δηλαδης πας σε cm 10.1 τωρα βγηκε και η 4.2.2.η slim bean ειναι καλαη και αυτη βασιζεται σε aosp,οπως και η Paranoid Android που φοραω.τωρα εχει ρομ πυ συνδιαζουν και τα 3 ειδη οπως η P.A.C η RootBox,η \JellyBam (μην την βαλεις ολο προβληματα βγαζει),συβδιαζουν την PA,CM,AOKP.διαλεγεις και παιρνεις,οτι help θελεις εδω ειμαστε
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτό το θέμα μπορεί να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για πολλούς χρήστες. Να αναφέρουμε θετικά και αρνητικά της κάθε custom ROM, ώστε να μπορεί ο καθένας να επιλέξει ανάλογα με τις απαιτήσεις του. Εγώ οι ερωτήσεις που θέλω να θέσω για αρχή είναι: ποιες από αυτές υποστηρίζουν ραδιόφωνο, ποιες σου επιτρέπουν να αλλάξεις το dpi, ποιες είναι αρκετά σταθερές, ποιες είναι η οι γρήγορες;

Επίσης καλό θα ήταν να λέγαμε και για kernels.

Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι kernels Που λέτε με την Omega ROM έχουν ραδιόφωνο;

νομιζω ραδιοφωνο εχουν οι ρομς ενσωματωμενο(οχι ολες) και δεν εχει σχεση ο κερνελ.η ομεγα εχει παντως

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

πριν περασω την 4.1.2 στο SG2 με το odin και με την βοηθεια του οδηγου θελω να ρωτησω τα εξης;

 

1. ποια εκδοση πρεπει να περασω απο αυτες (I9100XWLSD ή I9100XWLS8);;;

2. Ποια απο αυτες εχει την Ελληνικη γλωσσα;;;

3. Πρεπει να κανω backup;;; υπαρχει καποιος οδηγος στο forum;;;

Αν εχω κανει backup τα παντα με το kies αυτο ειναι αρκετο;;;

4. Το κινητο το πηρα απο vodafone αλλα οταν ξεκιναει δεν βγαζει το σημα της vodafone, ποτε προχωραω αφοβα;;;

5. Εχω το "τρελο" chip. πρεπει να προσεξω κατι;;;

 

μοντελο GT-I9100

android 4.0.3

εκδοση βασικου φασματος Ι9100XXLPS

 

ευχαριστω εκ των προτερων

1.XWLSD ειναι πιο καινυργια 2.ολες ςχουν ελληνικα 3.παρε μπακ απ μεσω ρεκοβερυ4.μαλλον προχωρας αφοβα 5.υπαρχει στο μαρκετ εφαρμογη που λεει αν εισαι με το τρελλο τσιπ.αν κανω καπου λαθος ας διορθωση καποιος παλιος χρηστης.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σε στοκ rom όλες έχουν ράδιο, δεν έχει σχέση ο κερνελ.η τελευταία είναι η MS1
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο που με εκνευριζει με το bln, ειναι πως μετα απο επανεκκινηση της συσκευης αποεπιλεγεται και πρεπει να το ξαναρυθμισεις απο την αρχη.

Εκτος φυσικα αν μου ξεφευγει κατι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το μονο που με εκνευριζει με το bln, ειναι πως μετα απο επανεκκινηση της συσκευης αποεπιλεγεται και πρεπει να το ξαναρυθμισεις απο την αρχη.

Εκτος φυσικα αν μου ξεφευγει κατι.

 

Έχει κατάλοιπα από τον προηγούμενο κερνελ

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αυτό το θέμα μπορεί να έχει μεγάλο ενδιαφέρον για πολλούς χρήστες. Να αναφέρουμε θετικά και αρνητικά της κάθε custom ROM, ώστε να μπορεί ο καθένας να επιλέξει ανάλογα με τις απαιτήσεις του. Εγώ οι ερωτήσεις που θέλω να θέσω για αρχή είναι: ποιες από αυτές υποστηρίζουν ραδιόφωνο, ποιες σου επιτρέπουν να αλλάξεις το dpi, ποιες είναι αρκετά σταθερές, ποιες είναι η οι γρήγορες;

Επίσης καλό θα ήταν να λέγαμε και για kernels.

 

παιδια εγω αρχαριος γαρ, δηλωνω φαν της omega. εχει ραδιοφωνο, ειναι υπερ-γρηγορη και νομιζω θα εχει κ πολυ καλη υποστηριξη. επιπλεον, την εχουν αναπτυξει Έλληνες αν θυμαμαι καλα πως ειχα διαβασει. τωρα περι kernels κτλ , ιδεα δεν εχω. εγω απλα εκαν το κινητο μου root (με ενα αρχειο .zip λιγων mb στο odin) και μετα εκανα install from internal sd (δεν ελεγε να αναγνωρισει την εξωτερικη καρτα μνημης με τιποτα σε recovery mode).

 

καλησπέρα κ καλο βραδυ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κατάλοιπα από τον προηγούμενο κερνελ

 

Ειναι κατι που λυνεται εν ολιγοις η παντα μετα απο επανεκκινηση θα αποεπιλεγεται.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι που λυνεται εν ολιγοις η παντα μετα απο επανεκκινηση θα αποεπιλεγεται.

 

Θα σε ανεβάσω ένα κέρνελ wipe script,

 

http://db.tt/kqdJhuVZ

Το τρέχεις και μετά φλασσρεις τον κερνελ που θες

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ανεβάσω ένα κέρνελ wipe script,

 

http://db.tt/kqdJhuVZ

Το τρέχεις και μετά φλασσρεις τον κερνελ που θες

 

Εχω ηδη τον siyah 5 beta η οπως αλλιως λεγεται.

Οποτε αφου περασω αυτο το αρχειακι μετα ξαναφλασαρω τον siyah?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη τον siyah 5 beta η οπως αλλιως λεγεται.

Οποτε αφου περασω αυτο το αρχειακι μετα ξαναφλασαρω τον siyah?

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Μπορεί να μπει κάποιο custom kernel με τη stock rom του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ κάτι; Μπορεί να μπει κάποιο custom kernel με τη stock rom του κινητού;

 

Και βεβαια, αλλα καποιον που να ειναι συμβατος φυσικα με την εκδοση της rom που εχεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια, αλλα καποιον που να ειναι συμβατος φυσικα με την εκδοση της rom που εχεις.

Ο μετρητής γράφει για αλλαγή στον kernel, ή της ROM;

Link to comment
Share on other sites

Ο μετρητής γράφει για αλλαγή στον kernel, ή της ROM;

 

Αν δεν κανω λαθος, αν περασεις τον Kernel μεσω recovery, οχι δε γραφει ο μετρητης.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο ο DorimanX όσο και ο Siyah έχουν BLNWW(BLN Without Wakelock) και ένα σωρό άλλα tweaks options. Οπότε περνάς αυτόν που σε καλύπτει καλύτερα. Και επειδή bugs υπάρχουν παντού, βλέπεις τα αντίστοιχα thread στο xda και στα site τους μήπως υπάρχει ήδη κάποιον known issue που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη χρήση που κάνεις.

 

Τελικα εβαλα τον Dorimanx εκανα κα τα 2wipes και κατεβασα το bln control και δουλεψε.αλλα μου κανει ενα κόλλημα στο ξεκλείδωμα που ισιώνει μονο με επανεκινηση με παρατεταμενο το power button. Μηπως εχει και εμενα υπολυματα απο τον προηγούμενο καρνελ (philz)?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα τον Dorimanx εκανα κα τα 2wipes και κατεβασα το bln control και δουλεψε.αλλα μου κανει ενα κόλλημα στο ξεκλείδωμα που ισιώνει μονο με επανεκινηση με παρατεταμενο το power button. Μηπως εχει και εμενα υπολυματα απο τον προηγούμενο καρνελ (philz)?

 

Ρε συ τρέξε το κέρνελ script που ανέβασα και μετά βάλε τον κέρνελ που θες

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...