Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Sammonile.com .βρες τη 2.3.4 που σε ενδιαφερει και φλασαρε μεσω του οδηγου που θα βρεις εδω στο επισημα firmwares στη πρωτη σελιδα.

 

Καλημέρα αδερφέ. Με μπέρδεψες λίγο. Γιατί να βρω 2.3.4; Εγώ αυτό που θέλω είναι στο τέλος να του περάσω custom rom (την pulse συγκεκριμένα). Αυτό σημαίνει οτι μόνο με cfroot πρέπει να το κάνω root σωστά; Και το cfroot περνιέται μόνο σε icecream έτσι δεν είναι;Διόρθωσε με αν κάνω κάποιο λάθος. Έχω κολλήσει πρωί πρωί με το κινητό του φίλου μου ενώ στο δικό μου Galaxy πριν μήνες το είxα βάλει πολύ εύκολα custom...

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αδερφέ. Με μπέρδεψες λίγο. Γιατί να βρω 2.3.4; Εγώ αυτό που θέλω είναι στο τέλος να του περάσω custom rom (την pulse συγκεκριμένα). Αυτό σημαίνει οτι μόνο με cfroot πρέπει να το κάνω root σωστά; Και το cfroot περνιέται μόνο σε icecream έτσι δεν είναι;Διόρθωσε με αν κάνω κάποιο λάθος. Έχω κολλήσει πρωί πρωί με το κινητό του φίλου μου ενώ στο δικό μου Galaxy πριν μήνες το είxα βάλει πολύ εύκολα custom...

 

Μπορεις να κανεις κανονικότατα cfroot στην GB, δες στο νήμα του root για το Sii εκεί που λέει "Root με insecure kernel σε επίσημα gingerbread firmwares" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις κανονικότατα cfroot στην GB, δες στο νήμα του root για το Sii εκεί που λέει "Root με insecure kernel σε επίσημα gingerbread firmwares" ;)

 

Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα μου!!! Το έκανα root με insecure kernel κανονικότατα αλλά η recovery του όταν μπαίνω μετά δε μου έχει πουθενά εντολή install zip from μπλα μπλα αλλά μόνο apply update from..... οπότε και δε μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία....

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Το NoLED σε χαλάει; :O

 

Αυτό ακριβώς έψαχνα και εγώ χθες, και επειδή το NoLED είναι η πιο ανώδυνη λύση (δε θέλει αλλαγές σε kernel ή root) τη δοκίμασα.

 

Το κινητό μου όμως από 40% το βράδυ που κοιμήθηκα έκλεισε μέσα στη νύχτα. από τα στατιστικά είδα αυτό εδώ

Κρατάει το NoLED την οθόνη και το σύστημα ξύπνια συνέχεια;

Edited by deyan
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έψαχνα και εγώ χθες, και επειδή το NoLED είναι η πιο ανώδυνη λύση (δε θέλει αλλαγές σε kernel ή root) τη δοκίμασα.

 

Το κινητό μου όμως από 40% το βράδυ που κοιμήθηκα έκλεισε μέσα στη νύχτα. από τα στατιστικά είδα αυτό εδώ

Κρατάει το NoLED την οθόνη και το σύστημα ξύπνια συνέχεια;

 

Φυσικά τι περίμενες δηλαδή;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα μου!!! Το έκανα root με insecure kernel κανονικότατα αλλά η recovery του όταν μπαίνω μετά δε μου έχει πουθενά εντολή install zip from μπλα μπλα αλλά μόνο apply update from..... οπότε και δε μπορώ να συνεχίσω τη διαδικασία....

 

Πέρασε την Ελληνική 4.0.3 (LP7) με Odin και κάνε root τότε. Βάλε αυτήν για να μην σκέφτεσαι και ενδεχόμενα τύπου "insane chip". Είναι πανεύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Το NoLED σε χαλάει; :O

 

Το NoLED χρησιμοποιεί την οθόνη η οποία μόνο και μόνο για να δείξει κάτι μικρό και όλα τα άλλα μαύρα έχει ελάχιστη κατανάλωση 350W, το οποίο είναι πολύ. Αντιθέτως τα touch buttons είναι 2 απλά λεντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Το NoLED χρησιμοποιεί την οθόνη η οποία μόνο και μόνο για να δείξει κάτι μικρό και όλα τα άλλα μαύρα έχει ελάχιστη κατανάλωση 350W, το οποίο είναι πολύ. Αντιθέτως τα touch buttons είναι 2 απλά λεντάκια.

 

Όπου αν το ρυθμίσεις Δεν ξυπνάς την cpu

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όπου αν το ρυθμίσεις Δεν ξυπνάς την cpu

 

Εννοείς στις ρυθμίσεις του NoLED, ή κάπου αλλού; Εγώ έχω δει μέσα σε αυτό το forum αυτό που είπα για τα 350W της οθόνης, αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι αφορά τα states της CPU αλλά νόμιζα πως έχει να κάνει με το ρεύμα που πάει στην οθόνη. Τελικά είναι απλά ότι το CPU αλλάζει από το state "κλειστή οθόνη" σε "ανοιχτή οθόνη" μόνο και μόνο αν λίγα pixel είναι ανοιχτά, ή έχει σχέση με την ηλεκτροδότηση της ίδιας της οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας!!!! προκειται να πουλησω τον γαλαξια μου και εχω το εξης προβλημα... εχω καστομ ρομ και προσπαθησα μεσω kies να το κανω αναβαθμιση υλικου και να το επαναφερω στην official αλλα δεν δεχεται το imei μου... μπορει καποιος να βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα φωτα σας!!!! προκειται να πουλησω τον γαλαξια μου και εχω το εξης προβλημα... εχω καστομ ρομ και προσπαθησα μεσω kies να το κανω αναβαθμιση υλικου και να το επαναφερω στην official αλλα δεν δεχεται το imei μου... μπορει καποιος να βοηθησει

 

Το κινητό είναι αγορασμένο από Ελλάδα? Αν ναι, πέρασε του την τελευταία (μέχρι στιγμής) Official Unbranded έκδοση λογισμικού και κάνε του και ένα Full Reset. Θα χρειαστείς την 4.0.3 I9100XWLP7 και αφού τελειώσεις την εγκατάσταση από Odin, ανοίγεις το κινητό και βάζεις στον dialer *2767*3855# για να γίνει Full Factory Reset.. Και θα είναι όπως όταν το πρωτοαγόρασες.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τι περίμενες δηλαδή;

 

Ωραία, οπότε το NoLED φεύγει αμέσως! Για τη λύση με τα led των capacitive buttons είναι υποχρεωτική η αλλαγή του kernel με τον siyah kernel? Ή υπάρχει και κανένας άλλος τρόπος;

Ο siyah kernel φαντάζομαι επηρεάζει και άλλες λειτουργίες πέρα από αυτό (led notifications) αξίζει η μετάβαση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε το NoLED φεύγει αμέσως! Για τη λύση με τα led των capacitive buttons είναι υποχρεωτική η αλλαγή του kernel με τον siyah kernel? Ή υπάρχει και κανένας άλλος τρόπος;

Ο siyah kernel φαντάζομαι επηρεάζει και άλλες λειτουργίες πέρα από αυτό (led notifications) αξίζει η μετάβαση σε αυτό;

 

Φιλε μου εγω φορωντας την Omega 19.2 και βαζοντας και τον Dorimanx έχω και το BLN που ειναι υπερβολικα βολικο αλλά έχω δει και μεγαλη διαφορα στην μπαταρια και αυτονομια προς το καλυτερο. Οσο για τις υπολοιπες ρυθμισεις του κερνελ, μην σε απασχολει, τον βαζεις να δουλευει στα default, οποτε το κιν ειναι σαν να μην πειραξες τπτ, και απλα δουλευεις μονο το BLN.

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS !

 

στο galaxy μου, του εβαλα προσφατα την omega. θελω ομως να του βαλω μια 4.1.2. την omega thn ειχα βαλει μεσω odin ... βαζωντας το zip. στην καρτα μνημης κ κανωντας το install.

 

με τον ιδιο τροπο, εβαλα ενα νεο zip στην καρτα μνημης, ομως, το clockwork recovery μου βγαζει "can't mount sd". καμια ιδεα για ποιο λογο συμβαινει ?

 

.ΥΓ. στο κινητο, εκανα ολα τα wipe...k ευτυχως ανοιξε παλι σαν να μπηκε απο την αρχη η omega.

 

edit.

ανοιξα το odin που ειχε μεσα η rom που κατεβασα (καποια official 4.1.2, επελεξα στο pda το αρχειο, πατησα start, και εγινε ! μαλιστα εφυγε και το τριγωνακι το κιτρινο.

 

απλα στο hd2 περναγα μεσω της καρτας μνημης νεες roms. μαλλον θελω λιγο ακομα διαβασμα κ ψαξιμο/.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω siyah, γιατί με τον dori βάζει πολλές beta εκδόσεις και δεν δουλεύουν καλά.Και στους 2 έχει το bln και το blnww το οποίο δεν ξυπνά την cpu.βασικά ο dori βασίζεται στον siyah.περιμένουμε τον νέο κερνελ μες τους καινούργιους Mali drivers Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Επειγον!!

Κατα τη διερκεια εγκαταστασης custom rom και πριν προλαβει να ολοκληρωσει το τηλ εσβυσε και απο τοτε δεν μπαινει ουτε σε recovery ουτε σε download?

Link to comment
Share on other sites

Επειγον!!

Κατα τη διερκεια εγκαταστασης custom rom και πριν προλαβει να ολοκληρωσει το τηλ εσβυσε και απο τοτε δεν μπαινει ουτε σε recovery ουτε σε download?

 

Βγάλε για λίγο τη μπαταρία και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα. Βαζω βγαζω αλλα τιποτα. παω για service?

 

Ε αφού δεν ανοίγει με τίποτα είναι προφανές.

Link to comment
Share on other sites

το παθε και ενας φιλος μου. το πηγε στο service. ηταν μεσα στην εγγυηση οποτε δεν πληρωσε τπτ. το κανανε σαν καινουργιο. απλα ενημερωτικα ρωτησε ποσο παει το μαλλι σε περιπτωση μη εγγυησης, και τον ειπανε 30 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

το παθε και ενας φιλος μου. το πηγε στο service. ηταν μεσα στην εγγυηση οποτε δεν πληρωσε τπτ. το κανανε σαν καινουργιο. απλα ενημερωτικα ρωτησε ποσο παει το μαλλι σε περιπτωση μη εγγυησης, και τον ειπανε 30 ευρω.

 

 

Ξερεις που ειναι αυτο το service?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα SII και το έχω κάνει root. Θέλω να ρωτήσω πιο ρομ είναι καλύτερο κατα την γνώμη σας για να περάσω. Το cyanomod 10 ή το omega (επίσης και κάποιο άλλο που δεν γνωρίζω )? ευχαριστώ πολυ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...