Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περασα και το old bootloader ,παλι μου εβγαλε το μηνυμα αλλα τουλαχιστον με αφησε να ανοιξω το κινητο... το kies δεν με αφηνει να κανω αναβαθμιση κ μου λεει οτι δεν υποστηριζει αναβαθμιση υλικολογισμικου μεσω kies.. εμενα δεν με νοιαζει την samsung θα την νοιαζει αυριο??

τεσπα αφου αυτη ειναι επισημη ελληνικη δεν θα εχω προβλημα με την εγγυση απο οτι καταλαβα... οποτε θα τους πω οτι δεν με αφηνει να κανω αναβαθμιση μεσω κιες και να μου το φτιαξουν και αυτο...(θα κανω τον ανηξερω)

αυτα και ο θεος βοηθος αυριο.... σας ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια!!!!

 

etsi οπωs einai ti kies δεν υποστηριζει καμια ελληνικη ρομ.τελοσ παντων ελπιζο να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα!

Προσπαθώ να κάνω root το κινητό μου και απ' ότι διάβασα η διαδικασία είναι σχετικά έυκολη... Ξεκίνησα αρχικά με τη γνωστή σελίδα.

Επειδή έχω το επίσημο ics (το κινητό είναι από Ουγγαρία) χάρηκα όταν είδα την τρίτη μέθοδο γιατί φαινόταν αρκετά εύκολη και χωρίς αλλαγή kernel κλπ. Κατέβασα λοιπόν τα αρχεία.. πήγα μάλιστα και στο original site μήπως βρώ περισσότερες πληροφορίες και η αλήθεια είναι οτι είδα μερικές αλλαγές... έκανα λοιπόν ότι χρειαζόταν, μπήκα στο recovery mode, επέλεξα το apply update from external storage και... ΤΙΠΟΤΑ. Δεν διαβάζει τίποτα σαν να μην υπάρχουν τα αρχεία. Βγάζει το κλασσικό μήνυμα can't mount sdcard.. Επειδή υπήρχε μια σύγχηση στο ποια sd card ήταν η σωστή (εσωτερική ή εξωτερική) έβαλα τα αρχεία και στις δύο... μάλιστα κάποιος πρότεινε να κάνω format την εξωτερική sd (που ήταν και η επικρατέστερη).. το έκανα, τα ξαναέβαλα μέσα και πάλι τίποτα... Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Πεδεύομαι αρκετά, έχω διαβάσει άπειρα posts και στο xda ειδικά αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...

Πήγα λοιπόν στην πρώτη μέθοδο και όλα καλά και απλά, μέχρι που χρειάστηκε να κατεβάσω από αυτή τη σελίδα τα αντίστοιχα kernels.. Εκεί λοιπόν είχα πρόβλημα καθ' ότι το ics είναι beta και δεν έχει τους αντίστοιχους insecure kernel... και φυσικά δεν έχω ιδέα ποιός ήταν ο kernel της προηγούμενης έκδοσης (2.2.4)..

Ίσως η λύση είναι απλή και μπροστά στα μάτια μου αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα ποιά είναι... Όποια βοήθεια... θα ήταν χρήσιμη...

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by zouz0una
Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Προσπαθώ να κάνω root το κινητό μου και απ' ότι διάβασα η διαδικασία είναι σχετικά έυκολη... Ξεκίνησα αρχικά με τη γνωστή σελίδα.

Επειδή έχω το επίσημο ics (το κινητό είναι από Ουγγαρία) χάρηκα όταν είδα την τρίτη μέθοδο γιατί φαινόταν αρκετά εύκολη και χωρίς αλλαγή kernel κλπ. Κατέβασα λοιπόν τα αρχεία.. πήγα μάλιστα και στο original site μήπως βρώ περισσότερες πληροφορίες και η αλήθεια είναι οτι είδα μερικές αλλαγές... έκανα λοιπόν ότι χρειαζόταν, μπήκα στο recovery mode, επέλεξα το apply update from external storage και... ΤΙΠΟΤΑ. Δεν διαβάζει τίποτα σαν να μην υπάρχουν τα αρχεία. Βγάζει το κλασσικό μήνυμα can't mount sdcard.. Επειδή υπήρχε μια σύγχηση στο ποια sd card ήταν η σωστή (εσωτερική ή εξωτερική) έβαλα τα αρχεία και στις δύο... μάλιστα κάποιος πρότεινε να κάνω format την εξωτερική sd (που ήταν και η επικρατέστερη).. το έκανα, τα ξαναέβαλα μέσα και πάλι τίποτα... Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Πεδεύομαι αρκετά, έχω διαβάσει άπειρα posts και στο xda ειδικά αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...

Πήγα λοιπόν στην πρώτη μέθοδο και όλα καλά και απλά, μέχρι που χρειάστηκε να κατεβάσω από αυτή τη σελίδα τα αντίστοιχα kernels.. Εκεί λοιπόν είχα πρόβλημα καθ' ότι το ics είναι beta και δεν έχει τους αντίστοιχους insecure kernel... και φυσικά δεν έχω ιδέα ποιός ήταν ο kernel της προηγούμενης έκδοσης (2.2.4)..

Ίσως η λύση είναι απλή και μπροστά στα μάτια μου αλλά ειλικρινά δεν έχω ιδέα ποιά είναι... Όποια βοήθεια... θα ήταν χρήσιμη...

Ευχαριστώ πολύ!

 

θα πας στη γνωστη σελιδα που αναφερεις δηλ. αυτη

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

και θα πας στο δευτερο ποστ ( τον τροπο που αναφερει το τριτο ποστ δεν τον ξερω ) και θα κατεβασεις τον κερνελ που ειναι για την rom που φορας απι εδω

 

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1103399

 

και θα ακολουθησεις τις οδηγιες κατα γραμμα.

αν δεν μπορεις να καταλαβεις πιο κερνελ πρεπει να κατεβασεις γραψε πια rom φορας για να σου πω.

αυτο μπορεις να το δεις πληκτρολογωντας

*#1234#

αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το PDA

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Μπήκα εκεί που λες και η αλήθεια είναι οτι δε το είχα δώσει σημασία γιατί από τη στιγμή που ήθελε kernel φαντάστηκα οτι ούτε κ εκεί θα τους είχε..(αισθάνομαι ελαφρώς ηλίθια γι αυτό μιας και έψαξα πολύ..) παρόλα αυτά φαντάζομαι οτι εννοείς αυτό:

CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-PROPER-v5.4-CWM5.zip (use also for LPE)

Η rom μου είναι η I9100XXLPQ.

Το δοκιμάζω τώρα...

Edited by zouz0una
Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Μπήκα εκεί που λες και η αλήθεια είναι οτι δε το είχα δώσει σημασία γιατί από τη στιγμή που ήθελε kernel φαντάστηκα οτι ούτε κ εκεί θα τους είχε..(αισθάνομαι ελαφρώς ηλίθια γι αυτό μιας και έψαξα πολύ..) παρόλα αυτά φαντάζομαι οτι εννοείς αυτό:

CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-PROPER-v5.4-CWM5.zip (use also for LPE)

Η rom μου είναι η I9100XXLPQ.

Το δοκιμάζω τώρα...

 

αυτος ειναι ο κερνελ προχωρα

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ επιτέλους τα κατάφερα!!!

 

Το πρόβλημα ήταν στο οτι δε μπορούσε να κάνει mount sd card... Δεν ήταν δικό μου το λάθος γιατί παραμένει και τώρα. Κατέβασα τον rom manager και δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά γιατί βγάζει σε μηνυμα sd card not mounted!!! Για κάποιο λόγο δεν την αναγνωρίζει... όπως επίσης και στη Συλλογή(φωτογραφίες)... δε με βάζει μέσα γατί λέει οτι η sd χρησιμοποιείται ώς συσκευή μαζικής αποθήκευσης.. τι είναι πάλι αυτό????

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Απόλαυσε τις χαρές τις μέρας..άντεξε τα κακά με υπομονή!Μόνο αυτή η μέρα είναι δική μας!Είμαστε νεκροί για το χθές&αγέννητοι για το αύριο!Ζήσε τη κάθε μέρα όπως έρχεται,μη δανείζεσαι προβλήματα τρέμοντας το αύριο!Η ζωή είναι εδώ&τώρα..όχι εκεί&μετά!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Βρήκα αυτό το topic στους XDA που λέει πως να κάνεις να φαίνεται το τις % στην μπαταρία.

Εγώ έχω την original/stock ICS, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την μέθοδο?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Βρήκα αυτό το topic στους XDA που λέει πως να κάνεις να φαίνεται το τις % στην μπαταρία.

Εγώ έχω την original/stock ICS, μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την μέθοδο?

Ευχαριστώ!!

Λογικά όχι γιατί είναι για deodexed rom, αν έχεις την stock λογικά έχεις odexed rom.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι γιατί είναι για deodexed rom, αν έχεις την stock λογικά έχεις odexed rom.

 

Επειδή έλεγε:

Compatible with: "Stock" Samsung Deodexed ROMs (Ice Cream Sandwich 4.0.3/4.0.4)

Δεν ήξερα τι ακριβώς σημαίνει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να φτιάξετε εύκολα και γρήγορα ένα battery mod μόνοι σας με την "κουζίνα".

Γράφει ότι υποστηρίζει πλέον και ICS ROMs οπότε λογικά θα δουλέψει.

Φυσικά πριν εγκαταστήσετε το .zip από το CWM που θα σας δώσει η "κουζίνα" κάντε ένα nandroid backup ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρετε.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ερθει το αδερφάκι μου για το Πάσχα.. Έχει τον γαλαξία μου..

Σκέφτομαι να του περάσω κάποια Ice rom αλλά έχω χάσει επεισόδια όπως βλέπω. Ποια είναι κατά την γνώμη σας ή καλύτερη και πιο σταθερή custom Ice rom που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή out there?

Με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα μπαγκς κτλ κτλ κτλ.. :p

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια εκδοση της ressurection rom και οταν παω να κατεβασω τον chrome browser απο το market μου βγαζει οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη. Με αναζητηση δεν μου τον βγαζει στον market παρα μονο αμα πατησω σε καποιο link pου θα με κανει redirect στο λινκ του market.αντιμετψπιζει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια εκδοση της ressurection rom και οταν παω να κατεβασω τον chrome browser απο το market μου βγαζει οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη. Με αναζητηση δεν μου τον βγαζει στον market παρα μονο αμα πατησω σε καποιο link pου θα με κανει redirect στο λινκ του market.αντιμετψπιζει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Το ίδιο αλλά τον έβαλα μέσω Ελληνοτουρκικών :p:p

 

Δηλαδή κάπου στο XDA υπάρχει το apk , αν θυμάμαι καλά στο τόπικ του Nexus, απο το πρωί που έκανα την προσπάθεια δουλεύει κανονικά σε 4.0.3 , την Κυπριακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια εκδοση της ressurection rom και οταν παω να κατεβασω τον chrome browser απο το market μου βγαζει οτι η συσκευη μου δεν ειναι συμβατη. Με αναζητηση δεν μου τον βγαζει στον market παρα μονο αμα πατησω σε καποιο link pου θα με κανει redirect στο λινκ του market.αντιμετψπιζει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα?

 

Γιατί δεν δοκιμαζεις με το market enabler? Εγώ με αυτό τον έβαλα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμαζεις με το market enabler? Εγώ με αυτό τον έβαλα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

ποιο απολα τα market enabler?δουλευει με το νεο μαρκετ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ερθει το αδερφάκι μου για το Πάσχα.. Έχει τον γαλαξία μου..

Σκέφτομαι να του περάσω κάποια Ice rom αλλά έχω χάσει επεισόδια όπως βλέπω. Ποια είναι κατά την γνώμη σας ή καλύτερη και πιο σταθερή custom Ice rom που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή out there?

Με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα μπαγκς κτλ κτλ κτλ.. :p

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

για μενα πρωσωπικα OMEGA ROM διαβασε και μονος σου απόψεις εντυπώσεις και προβληματα και θα κρινεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327881

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερω για την ομεγκα την θυμαμαι πολυ καλα!:)

απλα ρωταω ειναι καλο το "παγωτο" γενικα για ενα μεσο χρηστη η καλυτερα να παραμεινει στο προηγούμενο φιρμ...

(επειδη τον αδερφο μου δεν το βλεπω συχνα θα ηθελα μια ρομ με οσο το δυνατον λιγοτερα προβληματα...):)

Link to comment
Share on other sites

Omega και για μενα και αν του τυχει κατι ακομα και ασχετος να ειναι και ελληνικη και κουτσα στραβα καποιος θα τον βοηθησει εγω οσες ics ρομς που ειχα τις εβαζα και τις εβγαζα....Απο την 6 και μετα ο γιαννης εχει κανει τρομερη δουλεια και απο θεμα scrolling super...Αυριο βγαζει και την 8.0 οποτε πηγαινε full omega...Εγω εως τωρα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.......
Link to comment
Share on other sites

Omega και για μενα και αν του τυχει κατι ακομα και ασχετος να ειναι και ελληνικη και κουτσα στραβα καποιος θα τον βοηθησει εγω οσες ics ρομς που ειχα τις εβαζα και τις εβγαζα....Απο την 6 και μετα ο γιαννης εχει κανει τρομερη δουλεια και απο θεμα scrolling super...Αυριο βγαζει και την 8.0 οποτε πηγαινε full omega...Εγω εως τωρα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.......

 

omega the best

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Την omega την άφησα στην 6.0, σε λίγο βγαίνει η 8.0, αρκετά καλή δουλειά.

 

Τώρα έχω την TurkbeyRom Ics V3 4.0.3 Blue-Black Themed XWLP3 ONLİNE με speedmod s2 ics k3-5 kernel, όλα δουλεύουν τέλεια και σταθερά.

 

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος HyDrOG3N ICS 02.04 να μου πεί αν αξίζει;

 

Πάντως γενικά το παγωτό από μπαταρία άστα να πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Την omega την άφησα στην 6.0, σε λίγο βγαίνει η 8.0, αρκετά καλή δουλειά.

 

Τώρα έχω την TurkbeyRom Ics V3 4.0.3 Blue-Black Themed XWLP3 ONLİNE με speedmod s2 ics k3-5 kernel, όλα δουλεύουν τέλεια και σταθερά.

 

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος HyDrOG3N ICS 02.04 να μου πεί αν αξίζει;

 

Πάντως γενικά το παγωτό από μπαταρία άστα να πάνε..

 

Δεν είναι στα επίπεδα του gingerbread λόγο διαφορετικής δομής φαντάζομαι, αλλα όχι τόσο χάλια. Βέβαια εγω το δουλεύω με official kernel και απλά έχω αφαιρέσει τις περιττές εφαρμογές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι οταν παω να κατεβασω κατι απο μαρκετ μου βγαζει σφαλμα επεξεργασιας αγορας εκανα εκαθαριση δεδομενων αλλα τιποτα φοραω την omega 7
Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε επίσης να φτιάξετε εύκολα και γρήγορα ένα battery mod μόνοι σας με την "κουζίνα".

Γράφει ότι υποστηρίζει πλέον και ICS ROMs οπότε λογικά θα δουλέψει.

Φυσικά πριν εγκαταστήσετε το .zip από το CWM που θα σας δώσει η "κουζίνα" κάντε ένα nandroid backup ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρετε.

 

Ευχαριστώ για το λινκ. Δεν ασχολήθηκα ξανά με κάποιο mod για το κινητό εκτός από root το οποίο ήταν μια εύκολη διαδικασία από αυτό τον οδηγό.

Βρήκα το αρχείο framework-res.apk που χρειάζετε το έκανα upload και διάλεξα το battery mod που θέλω.

Τώρα δεν είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις που έχω βάλει: συνημμένο. Μπορεί κάποιος να του ρίξει μια ματιά?

Όπως και να έχει μου έβγαλε ένα αρχείο για να κατεβάσω το οποίο περιέχει μέσα ένα framework-res.apk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το λινκ. Δεν ασχολήθηκα ξανά με κάποιο mod για το κινητό εκτός από root το οποίο ήταν μια εύκολη διαδικασία από αυτό τον οδηγό.

Βρήκα το αρχείο framework-res.apk που χρειάζετε το έκανα upload και διάλεξα το battery mod που θέλω.

Τώρα δεν είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις που έχω βάλει: συνημμένο. Μπορεί κάποιος να του ρίξει μια ματιά?

Όπως και να έχει μου έβγαλε ένα αρχείο για να κατεβάσω το οποίο περιέχει μέσα ένα framework-res.apk

 

Το αρχειο που εδωσε ειναι ετοιμο για φλασαρισμα δοκιμασε το. Παρε backup καλου κακου. Αν δεν δουλεψει δοκιμασε να ανεβασεις κ SystemUI.apk και twframework.apk.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...