Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι πιστεύω.Η διαφορά είναι στην ένδειξη.

Έτσι δε το έφτιαξε και η apple που είχε παρόμοιο πρόβλημα; είπε ότι ήταν λάθος η ένδειξη, και με μια αλλαγή στο software το "διόρθωσε".

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους! :)

 

Βασικά όχι η Apple έκανε κάτι άλλο πιο απλό. Απλά άλλαξε τα κατώφλια της γραφικής απεικόνισης του σήματος στη λήψη για τις μπάρες που εμφανίζονται στην οθόνη. Βασικά είναι διαφορετικό πράγμα το σήμα στην κεραία (στη λήψη δηλαδή) και άλλο πράγμα το baseband. Πολύ απλοϊκά τo baseband καθορίζει το εύρος σήματος/συχνοτήτων που μπορεί να δουλέψει σωστά το κινητό σε σχέση με το σήμα που έχεις στην κεραία/λήψη.

 

Μπορεί να έχεις στη λήψη/κεραία πάντα σταθερό ίδιο σήμα πχ -110dB, αλλά το ένα baseband επειδή δεν είναι καλό να μη μπορεί να δουλέψει σωστά με αυτό το σήμα, αλλά ένα άλλο επειδή είναι καλύτερο να μπορεί. Θεωρώντας η Apple ότι έχει πολύ καλό baseband και μπορεί να δουλέψει πιο χαμηλά σε όρια απ' ότι ίσχυε παλιότερα, γι αυτό άλλαξε και τα όρια της απεικόνισης του σήματος. Έτσι δηλαδή εκεί που στα -110 dB πχ (τυχαία τα νούμερα) παλιά δε σου έβγαζε καμία γραμμή, αυτοί επειδή θεώρησαν ότι τώρα το νέο baseband μπορεί να έχει όριο καλή λειτουργίας τα -120 dB, το έβαλαν να σου δείχνει μία γραμμή στα -110 dB. Γενικά αν ισχύει αυτό που ισχυρίστηκαν (που είμαι σίγουρος ότι ως ένα σημείο ισχύει) δε μπορεί να θεωρήσεις πρακτικά "απατεωνιά" αυτό που έκαναν. Ήταν σωστή η διόρθωση.

 

Βέβαια ο αλγόριθμος υπολογισμού του σήματος λήψης που υπάρχει φαντάζομαι μπορεί να πειραχθεί, αλλά μάλλον αυτό δε θα 'χει πολύ νόημα. Γιατί τότε θα σου δείχνει το κινητό ότι έχεις 1-2 γραμμές σήματος και εσύ ενώ θεωρητικά θα έχεις σήμα θα υπάρχουν διακοπές και dropped calls συνέχεια. Βέβαια υπάρχει όντως πιθανότητα και αυτό το σενάριο να συμβεί και μπορεί να φταίει εκεί ο πάροχος και όχι το κινητό.

 

Γενικά είναι περίπλοκο και όλα αυτά είναι πολύ δύσκολο να διαπιστωθούν απλά κι εμπειρικά, γιατί μπορεί να εμπλέκονται και διάφορα τυχαία φαινόμενα/συνθήκες στη μέση. Μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες και σε εργαστηριακό περιβάλλον μπορεί να βγάλει κάποιος 100% σωστό συμπέρασμα. Δηλαδή στην ουσία κανείς μας δε μπορεί να βγάλει 100% συμπέρασμα :)

 

Ο μόνος εμπειρικός ίσως τρόπος για να διαπιστώσει κάποιος κάποια πράγματα δεν είναι τόσο με τις γραμμούλες που δείχνει το κινητό του, αλλά καθαρά πρακτικά να πάει σε ένα σημείο με απόλυτα οριακό σήμα. Σε ένα σημείο που κάποιες φορές μπορεί να μιλήσει και κάποιες δε μπορεί. Εκεί φλασάροντας πάρα πολλές φορές, πάρα πολλά basebands την ίδια χρονική περίοδο (όχι ένα σήμερα, ένα αύριο το πρωί, ένα αύριο το βράδυ), και πρακτικά παρακολουθώντας τη συμπεριφορά τους (ποιότητα συνομιλίας/σταθερότητα/dropped calls κλπ) και με μια στατιστική μεγάλων αριθμών (πάρα πολλές επαναλήψεις σε κάθε πείραμα βγάζοντας έναν "μέσο όρο" τη συμπεριφοράς του κάθε baseband ώστε να μειωθεί πολύ ο τυχαίος παράγοντας του δικτύου) ίσως έτσι καταφέρει και βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

 

Δηλαδή όχι σε στύλ δοκίμασα 1 φορά το x μόντεμ μίλησα, δοκίμασα 1 το y δε μίλησα, άλλη 1 το z δε μίλησα -> άρα το x είναι καλύτερο... Αυτό δεν ισχύει. Πρέπει να το επαναλάβεις 20-30 φορές τουλάχιστον με το καθένα και ο μέσος όρος να δείχνει σαφώς υπερ του x, για να μπορείς να πεις ότι ίσως έχεις καταλήξει κάπου. Και πάλι δεν είσαι σίγουρος εφόσον δεν υπάρχουν εργαστηριακές μετρήσεις σε ελεγχόμενες συνθήκες...

 

Πάντως διαφορές στα μόντεμ έχω διαπιστώσει, υπάρχουν. Τα τελευταία μόντεμ XXΚPx μπορώ να πω με αρκετή σιγουριά ότι μάλλον είναι ανώτερα σε σχέση με τα παλιότερα XXKEx, XXKGx, XXKHx, XXKIx, στη δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου τα είπες πάρα πολύ ωραία.

Ένσταση στο θέμα της apple.

Αλλάζοντας τα standards που πιστεύω εγώ ότι πρέπει να είναι και τα φέρνω στα μέτρα των πελατών μου, το θεωρώ απατεωνιά.

Όχι σήμερα θεωρώ ότι το baseband έχει όριο καλής λειτουργίας τα -110 , αλλά αύριο είναι τα -120.

Όλα τα άλλα τα προσυπογράφω.

Για τις διαφορές με τα μόντεμ KP δε ξέρω, δε τα έχω δοκιμάσει.Αλλά θα τους ρίξω μια ματιά αφού τα προτείνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την αποψή μου για τα μόντεμ.Συγκεκριμένα το ΝΕΚ2 είναι πολύ καλύτερο από το πιο καινούριο ΧΧΚΠ1.Τα δοκίμασα και τα δυο όπως περιγράφει ο φίλος Καρλεσγκ παραπάνω, σε μεριά του σπιτιού με δύσκολο σήμα από την οποία έπαιρνα τηλέφωνο.Με το ΧΧΚΠ1 δεν είχα καμία γραμμή σήμα και δεν είχα και λήψη ,δηλαδή δεν μπορουσα να μιλήσω πρακτικά,αντίθετα με το ΝΕΚ2 είχα 2-3 γραμμές απλό G σήμα και μιλούσα μια χαρά.

Κράτησα το παλαιότερο ΝΕΚ2 φυσικά

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει KP4 και KP8. Για δοκίμασε αν θα δεις κάποια διαφορά. Μη μείνεις τόσο πολύ στην ένδειξη σήματος, αλλά στην ποιότητα/σταθερότητα/δυνατότητα να βγάλεις κλήση.

 

Δηλαδή αν τύχει και παρατηρήσεις έντονα σκαμπανεβάσματα σε κάποιο (πχ στο 1ο να μπορείς να έχεις κάποια διαστήματα και 3 γραμμές αλλά συνέχεια να πέφτει στη 1/καμία, ενώ με το 2ο να έχεις μόνιμα 1/καμία) αλλά με το ίδιο πρακτικό αποτέλεσμα (δηλαδή και με τα δύο να μπορείς να μιλάς πρακτικά το ίδιο και με την ίδια ποιότητα), αυτό σημαίνει ότι το 2ο είναι καλύτερο και καταναλώνει και λιγότερο.

 

Το ΝΕΚΙ2 που λέτε είναι αυτό από εδώ σωστά; Για να το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί αυτό δεν το έχω βάλει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν βγει KP4 και KP8. Για δοκίμασε αν θα δεις κάποια διαφορά. Μη μείνεις τόσο πολύ στην ένδειξη σήματος, αλλά στην ποιότητα/σταθερότητα/δυνατότητα να βγάλεις κλήση.

 

Δηλαδή αν τύχει και παρατηρήσεις έντονα σκαμπανεβάσματα σε κάποιο (πχ στο 1ο να μπορείς να έχεις κάποια διαστήματα και 3 γραμμές αλλά συνέχεια να πέφτει στη 1/καμία, ενώ με το 2ο να έχεις μόνιμα 1/καμία) αλλά με το ίδιο πρακτικό αποτέλεσμα (δηλαδή και με τα δύο να μπορείς να μιλάς πρακτικά το ίδιο και με την ίδια ποιότητα), αυτό σημαίνει ότι το 2ο είναι καλύτερο και καταναλώνει και λιγότερο.

 

Το ΝΕΚΙ2 που λέτε είναι αυτό από εδώ σωστά; Για να το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία γιατί αυτό δεν το έχω βάλει καθόλου.

 

 

Έτσι το δοκίμασα.Ουσιαστικά με το XXKP1 δεν μπορούσα να κάνω κλήση ενώ με το ΝΕΚ2 είχα και σήμα αλλά έκανα και άνετα κλήση.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το δοκίμασα.Ουσιαστικά με το XXKP1 δεν μπορούσα να κάνω κλήση ενώ με το ΝΕΚ2 είχα και σήμα αλλά έκανα και άνετα κλήση.

 

Τα εχω δοκιμάσει ολα σε cosmote και vodafone

Σαν το ΝΕΚΙ2 κανενα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κ σε vodafone έχεις δεί διαφορά?

Απ ότι έχω διαβάσει εδώ τρελες εντυπώσεις έχει αφήσει σε δύκτια cosmote....

Θα το δοκιμάσω κ εγώ τότε με vodafone γιατί σε καποια σημεία στο σπίτι δέν μου βγάζει καθόλου κλήση κ αναγκαστικά γυρνάω σε GSM για να βγεί κλήση ή να με πιάσουν με KI4...

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τώρα που λέμε πάλι για μόντεμ και σήματα, μήπως ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή που να μετράει db κτλ ωστέ να έχουμε μια κάποια τεκμηριωμένη άποψη για το συγκεκριμμένο θέμα??

 

'Ολες οι εφαρμογές που βρήκα δεν λειτουργούν με το S2 for some reason!!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τώρα που λέμε πάλι για μόντεμ και σήματα, μήπως ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή που να μετράει db κτλ ωστέ να έχουμε μια κάποια τεκμηριωμένη άποψη για το συγκεκριμμένο θέμα??

 

'Ολες οι εφαρμογές που βρήκα δεν λειτουργούν με το S2 for some reason!!

 

sol απο την εμπειρια που πλεον εχεις αποκτήσει πιστευω οτι εσυ τουλάχιστον μπορείς να δεις την διαφορά χωρις προγραματα και μετρήσεις...κανω λάθως???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τώρα που λέμε πάλι για μόντεμ και σήματα, μήπως ξέρει κάποιος κάποια εφαρμογή που να μετράει db κτλ ωστέ να έχουμε μια κάποια τεκμηριωμένη άποψη για το συγκεκριμμένο θέμα??

 

'Ολες οι εφαρμογές που βρήκα δεν λειτουργούν με το S2 for some reason!!

 

Εφαρμογή δεν έχω ψάξει αλλά φαίνεται στο settings->About phone->Status (Signal strength) :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω που βρίσκομαι εγω, εκτός Ελλάδας, όλα τα modem δουλεύουν καλα. Δεν έχω προβληματα.

Η διάφορα που είδα με το τελευταίο KP8 ειναι μεταξυ H και 3g. Διατηρηται το H ακόμα και σε σημεία του σπιτιου μου που πριν δύσκολα είχα 3g.

 

Γενικα το σήμα στο sgs2 σε σχέση με το iPhone 4 που είχα ειναι καλυτερο. Με το iPhone είχα 3g μόνο κοντα στα παράθυρα. Πλέον σε οποίο σημείο και να πάω δεν πέφτουν κάτω απο 2 γραμμές σε H, 3G. Αν κλείσω το 3g, με gsm έχω φουλ σήμα, ολες οι γραμουλες.

Ήταν τόσο οριακό με το iPhone που αν το κρατούσα σφιχτά χωρις θήκη γυρνάνε σε gsm.

Γενικα εγω κρίνω το σήμα μου απο την καλη λήψη 3g.

 

Προ ημερών ήμουν Ελλάδα στο σπίτι της μητέρας μου, παλιο εισωγειο με πετρινους εξωτερικούς τοίχους, 3g δεν βλέπεις με κανένα κινητο.

Με πολλές συσκευες δεν μπορείς να κανεις καν κλήσεις αν δεν πας σε συγκεκριμένα σημεία.

Με εντυπωσίασε το γεγονός οτι Galaxy δεν έχανε κλήση με τίποτα όπου κι αν βρισκόμουν σε αντίθεση με το ΝΟΚΙΑ Ε5-00 που δυσκολεύονταν πολυ.

Μοναδικο θέμα για το SGS2 ήταν μια καθυστέρηση που μεσολάβησε απο την στιγμη που παταγες για να γίνει η κλήσεις μεχρι να ακούσεις οτι πράγματι καλεί.

Η ποιότητα συνομιλίας ήταν άριστη.

Αντίθετα με το ΝΟΚΙΑ δεν άκουγα καλα αν δεν πήγαινα κοντα σε καποιο παράθυρο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή δεν έχω ψάξει αλλά φαίνεται στο settings->About phone->Status (Signal strength) :cool:

 

Ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά το συγκεκριμένο το ήξερα..

Ψάχνω κάτι με περισσότερες πληροφορίες.. :)

 

 

sol απο την εμπειρια που πλεον εχεις αποκτήσει πιστευω οτι εσυ τουλάχιστον μπορείς να δεις την διαφορά χωρις προγραματα και μετρήσεις...κανω λάθως???

 

:p lol.. Τώρα τι να απαντήσω? Αφού δίκιο έχεις..

 

 

 

Sent from my customized sgs2 powered by Omega!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

 

Να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα.

Έχω το sgsII σε 2.3.5 με τα παρακάτω χαρ/κα:

 

PDA : I9100BUKj3

PHONE : I9100BUKI1

CSC : I9100VGRKI3

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω πειράξει τίποτα (ούτε καν root δεν έχω κάνει..)

Μόνο τα updates που μου έχει βγάλει το κινητό.

 

Θέλω να παραμείνω σε official releases.

 

Τι μπορώ να περάσω για να έχω τα πιο updated χαρ/κα?

(Δε θέλω προτάσεις για custom roms, αλλά για τα latest official stable releases)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά!

 

Να θέσω κι εγώ ένα ερώτημα.

Έχω το sgsII σε 2.3.5 με τα παρακάτω χαρ/κα:

 

PDA : I9100BUKj3

PHONE : I9100BUKI1

CSC : I9100VGRKI3

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω πειράξει τίποτα (ούτε καν root δεν έχω κάνει..)

Μόνο τα updates που μου έχει βγάλει το κινητό.

 

Θέλω να παραμείνω σε official releases.

 

Τι μπορώ να περάσω για να έχω τα πιο updated χαρ/κα?

(Δε θέλω προτάσεις για custom roms, αλλά για τα latest official stable releases)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

αν δε κανω λαθος αυτη ειναι η τελευταια ελληνικη επισημη ρομ και ως εκ τουτου αν περασεις κατι αλλο χανεις εγγυηση

αν παρ ολα αυτα θες να περασεις πιο καινουργια ρομ ανεξαρτητα απο το που ειναι και αν χασεις εγγυση καλα θα κανεις να πας στην πρωτη σελιδα αυτου του τοπικ και απλα να διαβασεις τη 2η παραγραφο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Τις προαλλες το κιν μου έκανε βουτια σε μια γεματη κουπα καφε και το κατω μισο κολύμπισε.

Σε γενικες γραμμες εχει επανελθει αλλα εχουν μεινει τρια κουσουρια.

Το κεντρικο κουμπι θελει πιεση για να αποκριθει, συμβαινει σπανια αλλα συμβαινει.

Η θυρα φορτισης ανα μερικες ωρες τρωει κολλημα και νομιζεη οτι βαζω βγαζω το φορτιστη ανα δευτερολεπτο. Με ενα ρεσταρτ επανερχεται.

Και το πιο σοβαρο καθως κατα την γνωμη μου τα αλλα 2 ειναι θεμα καθαρισματος επαφων το ηχειο τριζει και δεν παιζει καθολου τα μπασα.

Τι προτεινετε;

Σερβις;

Επισης εχω δει διαφορα βιντεο για ανοιγμα του κιν. Το εχει κανει κανεις; μπορω να φτασω στα σημεια αυτα και να τα καθαρισω; το ηχειο μπορω να το αντικαταστησω μονος η δεν γλιτωνω το σερβις;

 

Ευχαριστω

 

Tapatalk @ GS II. Ωmega Rom v7.0

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φοβάμαι ότι αν δεν ανοιχτεί η συσκευή για να καθαριστεί, δεν θα έχει και πολύ χρόνο ζωής μιας και η υγρασία εν καιρώ... οδηγεί στη διάβρωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι αν δεν ανοιχτεί η συσκευή για να καθαριστεί, δεν θα έχει και πολύ χρόνο ζωής μιας και η υγρασία εν καιρώ... οδηγεί στη διάβρωση.

 

Μα για αυτο θελω ν το καθαρισω αλλα ψαχνω καποιος που να το εχει ανοιξει να μου λυσει το δίλημμα σερβις η μονος μου.

 

Tapatalk @ GS II. Ωmega Rom v7.0

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μα για αυτο θελω ν το καθαρισω αλλα ψαχνω καποιος που να το εχει ανοιξει να μου λυσει το δίλημμα σερβις η μονος μου.

 

Αν όχι στο επίσημο service (ενδεχομένως λόγω κόστους), σίγουρα σε κάποιον έμπειρο τεχνικό.

 

Επικοινώνησε ωστόσο με το service να δεις τι θα σου πουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Τις προαλλες το κιν μου έκανε βουτια σε μια γεματη κουπα καφε και το κατω μισο κολύμπισε.

Σε γενικες γραμμες εχει επανελθει αλλα εχουν μεινει τρια κουσουρια.

Το κεντρικο κουμπι θελει πιεση για να αποκριθει, συμβαινει σπανια αλλα συμβαινει.

Η θυρα φορτισης ανα μερικες ωρες τρωει κολλημα και νομιζεη οτι βαζω βγαζω το φορτιστη ανα δευτερολεπτο. Με ενα ρεσταρτ επανερχεται.

Και το πιο σοβαρο καθως κατα την γνωμη μου τα αλλα 2 ειναι θεμα καθαρισματος επαφων το ηχειο τριζει και δεν παιζει καθολου τα μπασα.

Τι προτεινετε;

Σερβις;

Επισης εχω δει διαφορα βιντεο για ανοιγμα του κιν. Το εχει κανει κανεις; μπορω να φτασω στα σημεια αυτα και να τα καθαρισω; το ηχειο μπορω να το αντικαταστησω μονος η δεν γλιτωνω το σερβις;

 

Ευχαριστω

 

Tapatalk @ GS II. Ωmega Rom v7.0

 

 

Μην το κάνεις μόνος σου. Βρες έναν τεχνικό που ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΣΑΙ (όχι τόσο για να στο ανοίξει αλλά για να στο φτιάξει όπως πρέπει) και πήγαινέ το εκεί. Πες του ακριβώς τι έγινε και αυτός ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει. Από ότι διαβάζω το πολύ πολύ να χρειαστείς ηχείο (μικρό το κακό). Αλλά ΜΗΝ το αφήνεις. Όσο ποιο γρήγορα το πας τόσο ποιο πολλές πιθανότητες έχεις να το περάσεις αναίμακτα. BTW στο service της σαμυ φυσικά και θα καταλάβουν ότι πρόκειται για υγρασία και θα σε πετσοκόψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
απο περιεργεια.γινεται ενω ειμαι σε cwm να βαλω μεσω adb αρχειο στην internal sdcard?και αν ναι πως?

 

Δεν χρειάζεται μέσω adb. Κάνεις mount usb μέσα από το clockworkmod και βλέπει κατευθείαν σαν usb stick τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται μέσω adb. Κάνεις mount usb μέσα από το clockworkmod και βλέπει κατευθείαν σαν usb stick τη συσκευή σου.

 

δυστυχως βγαζει error

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...