Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ nos74284854

branded ειναι οταν ενα κινητο προοριζεται για ενα παροχο π.χ. Vodafone και εχει μεσα τις ρυθμισεις (ιντερνετ/mms) του παροχου και ισως καποιες εφαρμογες.Σε αυτη την περιπτωση οι αναβαθμισεις ερχονται απο τον παροχο.

Edited by phoenixxx_7
Unbox Your Phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Yiorgos

Οι διαφορές στα μεγέθη είναι δικαιολογημένες γιατί το ένα είναι ολόκληρη ROM και το άλλο απλά και μόνο kernel, άρα μην σε ανησυχεί.

Αν εκτελέσεις το exe δεν κάνει μόνο του extract σε tar ώστε μετά να προχωρήσεις με το odin? Νομίζω ότι είναι self-extracting.

Κάνε πρώτα root, μετά εγκατέστησε κάποιο file manager που να "διαβάζει" τα πάντα (πχ root explorer) και με αυτό πάρε backup το efs folder,

και μετά είσαι έτοιμος για να βάλεις όποια rom θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Λίστα με GSII stock apps [safe to Remove]

https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/pub?hl=en_US&hl=en_US&key=0Ag43oj7rLQP4dENZcmhGN0ZUa3pHSENVeXlqUm5vV0E&single=true&gid=0&output=html

 

Tips & Tricks:

 

 

--- ΠΡΟΣΟΧΗ ---

Πάντα πριν ξεκινήσουμε να "πειράζουμε" τη συσκευή μας, παίρνουμε ενα backup του φακέλου efs της συσκευής. Έχουν αναφερθεί (μεμονωμένες) περιπτώσεις κατεστραμμένου ΙΜΕΙ κάτι που λύνεται μόνο από τη Samsung.

 

Καλημέρα.

 

Επειδή είμαι καινούργιος χρήστης και αρκετά άσχετος ακόμη... Ποιος είναι αυτός ο φάκελος efs και γιατί δεν μπορώ να τον βρω;

Σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Κάτοχος και εγω της κινητάρας και αφου τελείωσα με τους πλήρεις κύκλους φόρτισης είπα να κάνω cfroot.Το θέμα μου είναι αν πρέπει να περιμένω την έκδοση 4.0 του android και να κάνω μετά ρουτ η να κάνω κατευθείαν.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.Και πως μπορώ να κρατήσω back up χωρις να το έχω κάνει ρουτ?

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμαζω λιγο τωρα την τελευταια του λεομαρ πριν καταληξω παλι σε ομεγκα(κυριακη σημερα μερα για πειραματισμούς...:lol::lol: )

γιατι μου φαινεται οτι η ρομ ΚΑΙ ΠΑΛΙ λαγκαρει???

δεν ξερω δεν ειμαι ευχαριστημένος..

καποιος αλλος να μας πει την γνωμη του?

 

φιλε freddaras νομίζω οτι εχεις πολυ αδικο για την ρομ ειμαι με την CheckROM RevolutionHD V3.1.1 και πραγματικα ειναι οτι πιο smooth και γρήγορο εχω δει εχει κανει πολυ καλη δουλεια ο λεο φυσικα δοκίμασα και την ωμέγα εχει κανει και ο γιαννης παρα πολυ καλη δουλεια!!!!!τωρα ειμαι με λεομαρ ειναι οτι πιο καινουργιο αλλα ειναι πολυ καλη!!ποιο κερνελ φορας??μπορεί να φταιει και ο κερνελ φυσικα που λαγκαρει η ρομ θα σου πρότεινα να βαλεις speedmod-kernel-s2-k2-18-test3-CWM!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Επειδή είμαι καινούργιος χρήστης και αρκετά άσχετος ακόμη... Ποιος είναι αυτός ο φάκελος efs και γιατί δεν μπορώ να τον βρω;

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

Είναι το /efs folder και για να έχεις πρόσβαση χρειάζεται να έχεις κάνει root το

κινητό και να έχεις εγκαταστήσει ένα file manager με root "λειτουργίες" (πχ Root explorer)

 

Γεια σας!! Κάτοχος και εγω της κινητάρας και αφου τελείωσα με τους πλήρεις κύκλους φόρτισης είπα να κάνω cfroot.Το θέμα μου είναι αν πρέπει να περιμένω την έκδοση 4.0 του android και να κάνω μετά ρουτ η να κάνω κατευθείαν.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.Και πως μπορώ να κρατήσω back up χωρις να το έχω κάνει ρουτ?

 

To 4 (ICS) θα αργήσει. Βάλε/κάνε root και ξεκίνα να "παίζεις" και να μαθαίνεις :)

Backup χωρίς root είναι ελλιπές, άρα (κατά τη γνώμη μου) δεν συνιστάται.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!Διάβασα τον οδηγό για cfroot αλλα στην σελίδα των xda έχει 3 διαφορετικά αρχεία για την έκδοση του kernel και δεν ξέρω τι να διαλέξω.Εχω την XWKI4 και εχει στο xda thn 4.1 4,2 και 4,4. Πιο αρχείο να κατεβάσω για να ξεκινλησω την διαδικασία???

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στο android μετα απο 4 χρονια στο ios και εχω κατι ερωτησουλες

1 Θελω να ρουταρω το κινητο(cfroot) εχω αυτο android version 2.3.3

baseband I9100BOKG1

kernel 2.6.35.7-I9100BOKG2-CL255512 root@DELL104#2

build bumber gingerbread.BOKG2

Aπο οτι εχω καταλαβει η ρομ ειναι branded της Cosmote ετσι λοιπον εχω κατεβασει GT-I9100_COS_I9100BOKG2_I9100BOKG1_I9100COSKF1.exe που ειναι 261mb αλλα και την ρομ που εχω Kernel_I9100BOKG2.exe η οποια ειναι 5,07mb και ειμαι ετοιμος να φλασαρω με odin3 ,καταρχας γιατι υπαρχει τετοια διαφορα mb αναμεσα σε αυτες τις 2 και κατι αλλο οταν παω να φλασαρω με odin χρειαζεται η ρομ να εχει τελικο οχι exe αλλα tar οποτε και δεν μπορω,παιζει να αλλαξω το αρχειο με απλη μετονομασια η πρεπει να βρω κατι αλλο?απο δωhttp://forum.xda-developers.com/show....php?t=1113928 τις κατεβασα, το παω καλα η οχι?

 

2 Kαι κατι αλλο back up του αρχειου efs πως μπορω να παρω αφου θα αρχιζω να πειραζω την συσκευη?Χρειαζεται πριν απο το ρουτ η οχι ακομα?

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα

@Yiorgos

Οι διαφορές στα μεγέθη είναι δικαιολογημένες γιατί το ένα είναι ολόκληρη ROM και το άλλο απλά και μόνο kernel, άρα μην σε ανησυχεί.

Αν εκτελέσεις το exe δεν κάνει μόνο του extract σε tar ώστε μετά να προχωρήσεις με το odin? Νομίζω ότι είναι self-extracting.

Κάνε πρώτα root, μετά εγκατέστησε κάποιο file manager που να "διαβάζει" τα πάντα (πχ root explorer) και με αυτό πάρε backup το efs folder,

και μετά είσαι έτοιμος για να βάλεις όποια rom θέλεις.

Να υποθεσω οτι το tar ειναι αρχειο απο προγραμμα φτιαγμενο σε linux οποτε για να τροποποιησω το exe και να το κανω tar χρησιμοποιω winzip ?

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα τροποποίησης του exe (!!! reverse engineering θελεις να κάνεις?). Απλά εκτέλεσέ το στο PC σου.

Εφόσον είναι self-extracting θα δημιουργήσει μόνο του το tar, οπότε με το odin το περνάς στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα τροποποίησης του exe (!!! reverse engineering θελεις να κάνεις?). Απλά εκτέλεσέ το στο PC σου.

Εφόσον είναι self-extracting θα δημιουργήσει μόνο του το tar, οπότε με το odin το περνάς στο κινητό.

 

Μμμμ ευχαριστω θα το δοκιμασω, να ρωτησω και κατι αλλο μετα περναω οποια ρομ γουσταρω? Και που μπορω να βρω ποιες ειναι οι καλλιτερες ρομ,δεν με ενδιαφερει να εχουν ελληνικα μονο στο πληκτρολογιο

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις root και πάρεις ένα καλό και ολοκληρωμένο backup (προσωπική συμβουλή: πάρε 2-3 και με διαφορετικό τρόπο, πχ με Titanium, από CWM κλπ).

Τώρα ποια ROM είναι η καλύτερη δεν μπορώ να σου πω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν δεκάδες, και άλλοι τόσοι kernels, και όλα αυτά συνδυάζονται :) Καιρό και όρεξη να έχεις....... Εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1055 θα ξεκινήσεις το διάβασμα, και φυσικά και εδώ στο myphone.

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις root και πάρεις ένα καλό και ολοκληρωμένο backup (προσωπική συμβουλή: πάρε 2-3 και με διαφορετικό τρόπο, πχ με Titanium, από CWM κλπ).

Τώρα ποια ROM είναι η καλύτερη δεν μπορώ να σου πω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό. Υπάρχουν δεκάδες, και άλλοι τόσοι kernels, και όλα αυτά συνδυάζονται :) Καιρό και όρεξη να έχεις....... Εδώ: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1055 θα ξεκινήσεις το διάβασμα, και φυσικά και εδώ στο myphone.

 

Aυτα πρeπει να τα αγορασω απο το market η υπαρχει και αλλος τροπος να τα αποκτησω ;) ερχομαι απο ios πλευρα γιαυτο ρωτω(εαν μπορεις να μου στειλεις πμ),

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα των xda έχει 3 διαφορετικά αρχεία για την έκδοση του kernel και δεν ξέρω τι να διαλέξω.Εχω την XWKI4 και εχει στο xda thn 4.1 4,2 και 4,4. Πιο αρχείο να κατεβάσω για να ξεκινλησω την διαδικασία???Μιλάμε πάντα για cfroot

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

To CWM είναι μέρος του cf-root άρα θα το "πάρεις" μόλις κάνεις root. Το Titanium κλπ εφαρμογές από το market.
Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια περασα μεσω ODIN την 2.3.4 και μολις τελειωσε κανονικα χωρις κανενα προβλημα το κινητο ανοιγει με το S και μετα κανει συνεχεια το ιδιο ανοιγει μονο το λογοτυπο και ξανα παλι απο την αρχη ανοιγει και ξανα ανοιγει το λογοτυπο αλλα μεχρι εκει.Ξερει κανεις τιποτα;:(
Link to comment
Share on other sites

φιλε freddaras νομίζω οτι εχεις πολυ αδικο για την ρομ ειμαι με την CheckROM RevolutionHD V3.1.1 και πραγματικα ειναι οτι πιο smooth και γρήγορο εχω δει εχει κανει πολυ καλη δουλεια ο λεο φυσικα δοκίμασα και την ωμέγα εχει κανει και ο γιαννης παρα πολυ καλη δουλεια!!!!!τωρα ειμαι με λεομαρ ειναι οτι πιο καινουργιο αλλα ειναι πολυ καλη!!ποιο κερνελ φορας??μπορεί να φταιει και ο κερνελ φυσικα που λαγκαρει η ρομ θα σου πρότεινα να βαλεις speedmod-kernel-s2-k2-18-test3-CWM!!!

 

το ειπα και πιο πανω! με ενα restart εστρωσε!

ειναι πολυ καλη η ρομ οντως!:)

ειμαι με Omega/leomar αυτες τις μερες και "παιζω" και με τις 2:lol:

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια περασα μεσω ODIN την 2.3.4 και μολις τελειωσε κανονικα χωρις κανενα προβλημα το κινητο ανοιγει με το S και μετα κανει συνεχεια το ιδιο ανοιγει μονο το λογοτυπο και ξανα παλι απο την αρχη ανοιγει και ξανα ανοιγει το λογοτυπο αλλα μεχρι εκει.Ξερει κανεις τιποτα;:(

 

Για δοκιμασε να αλλαξεις θυρα usb!Αυτο το απλο ειχα κανει εγω και ολα καλα!Αλλαξε θυρα και περασε τη ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να αλλαξεις θυρα usb!Αυτο το απλο ειχα κανει εγω και ολα καλα!Αλλαξε θυρα και περασε τη ξανα!

 

Θα το δοκιμασω σε ευχαριστω:O

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος κατι κ να με βοηθησει ο γαλαξιας μου της τελευταιες 2 μερες τραβαει κατι restart απο μονο του αν γνωριζει καποιος τι πρεπει να γινει θα το εκτιμουσα!!!!

μηπως φταιει που ακομη φοραει 2.3.3

Link to comment
Share on other sites

να για αυτο μου την δινει ο λεομαρ!

μολις εβαλα το blue monkey theme απο την κουζινα το κινητο τελος!

δεν ανοιγει με τιποτα!

και στο xda χαμος ! παρα πολυ κοσμος το ιδιο προβλημα!

αν δεν κρατησεις back up κυριολεκτικα την πατησες!

Link to comment
Share on other sites

να για αυτο μου την δινει ο λεομαρ!

μολις εβαλα το blue monkey theme απο την κουζινα το κινητο τελος!

δεν ανοιγει με τιποτα!

και στο xda χαμος ! παρα πολυ κοσμος το ιδιο προβλημα!

αν δεν κρατησεις back up κυριολεκτικα την πατησες!

 

Φίλε εγώ νομίζω ότι με το που έκανε το union με τον Ινδό η ρομ του Λέομαρ χάλασε.Παιδαρίωδη πράγματα όπως στην προηγούμενη ρομ που βγήκε με κέρνελ που δεν δούλευε με την κουζίνα, ή με τον κέρνελ dark (k)night που λαγκάριζε εμφανώς.

Είναι προφανές ότι ο Λέο δεν ασχολέιται πια όσο θα έπρεπε.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ νομίζω ότι με το που έκανε το union με τον Ινδό η ρομ του Λέομαρ χάλασε.Παιδαρίωδη πράγματα όπως στην προηγούμενη ρομ που βγήκε με κέρνελ που δεν δούλευε με την κουζίνα, ή με τον κέρνελ dark (k)night που λαγκάριζε εμφανώς.

Είναι προφανές ότι ο Λέο δεν ασχολέιται πια όσο θα έπρεπε.

 

συμφωνω και εγω ειμαι απογοητευμενος!

ειδικα αυτο με το θεμα τωρα με εβγαλε απο τα ρουχα μου!

αν ειναι δυνατον!

δεν τεσταρουν καν αυτα που βαζουν στην κουζινα του πλεον!

κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σ'ολους τους συνθρεντιανους.

Ειναι το πρωτο μου ποστ εδω,μιας και το σαββατο εγινε η πολυποθητη αγορα.Απο χθες ειμαι με CheckROM RevolutionHD V3.1.1 και Siyah 2.1.1.Πολυ σταθερο ολο το κομπο ακομα και σε ζορια.Χρονος εκκινησης γρηγοροτερος και απο bootαρισμα nokia s40!Ταχυτητα,ομαλοτητα και αριστη αποκριση οθονης.

Εχω ενα μικρο θεματακι με το video στο gtalk.Ενω εχω περασει και το video fix απο kitchen και μπορω πλεον να εκτελω βιντεοκληση χωρις force close,ο αλλος(pc) δεν βλεπει το video μου ενω εγω βλεπω το δικο του και στην αντιθετη περιπτωση που θα θελησει να με καλεσει ο πισής,ενω με βλεπει στις επαφες του Online,δεν του δινεται η δυνατοτητα να με καλεσει με φωνη και βιντεο.Δοκιμασα και με τον default kernel της checkrom αλλα και με speedmod και δεν αλλαξε κατι.

Παει το μυαλο σας καπου που δεν μπορει να παει το δικο μου?Δεν ειναι μειζονος σημασιας μιας και υπαρχουν υποκαταστατα(skype,viber) αλλα ετσι για το γαμ@το.

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδια περασα μεσω ODIN την 2.3.4 και μολις τελειωσε κανονικα χωρις κανενα προβλημα το κινητο ανοιγει με το S και μετα κανει συνεχεια το ιδιο ανοιγει μονο το λογοτυπο και ξανα παλι απο την αρχη ανοιγει και ξανα ανοιγει το λογοτυπο αλλα μεχρι εκει.Ξερει κανεις τιποτα;:(

 

κανε wipe cache και davik cache και θα ανοιξει..αν παλι δεν ανοιξει τοτε πρεπει να κανεις και factory reset...μετα θα σου ανοιξει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

κανε wipe cache και davik cache και θα ανοιξει..αν παλι δεν ανοιξει τοτε πρεπει να κανεις και factory reset...μετα θα σου ανοιξει σιγουρα.

 

Oλα ενταξει τα καταφερα τελικα:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...