Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το odin 3.07 που περασα ρομ στα δυο κινητα samsung galaxy ace & y και σε ενος φιλου που περασα την παραπανω που σας ειπα σε ολα μα ολα τα κινητα οταν περασα ρομ μου σβηστηκαν ολα τα δεδομενα στα κινητα.

Ειχα επιλεξει αυτες τις επιλογες

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/68386-image/verizon-samsung--galaxy-s-iii-I535VRALHD-ROM-ODIN-jpg.jpg

Μηπως ειναι η επιλογη "f. reset time" που εχει το odin και την εχουμε επιλεγμενη σε καθε rom που περναμε?

Αν την αποεπιλεξουμε λογικα δεν θα σβηνει τα δεδομενα που εχει το κινητο μεσα ετσι δεν ειναι?

Αν ειναι οντως αυτο που κανει η επιλογη "f. reset time".

 

Μπορειτε ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να μου πειτε τον τροπο που πρεπει να ακολουθω για να ΜΗΝ σβηνονται τα δεδομενα στο καθε κινητο samsung.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις που μπωρο να βρω μια ομεγα ρομ 2.3.6?? δεν βρισκω πουθενα τωρα μια ωρα ψαχνω.......
Link to comment
Share on other sites

Με το odin 3.07 που περασα ρομ στα δυο κινητα samsung galaxy ace & y και σε ενος φιλου που περασα την παραπανω που σας ειπα σε ολα μα ολα τα κινητα οταν περασα ρομ μου σβηστηκαν ολα τα δεδομενα στα κινητα.

Ειχα επιλεξει αυτες τις επιλογες

<εικόνα>

Μηπως ειναι η επιλογη "f. reset time" που εχει το odin και την εχουμε επιλεγμενη σε καθε rom που περναμε?

Αν την αποεπιλεξουμε λογικα δεν θα σβηνει τα δεδομενα που εχει το κινητο μεσα ετσι δεν ειναι?

Αν ειναι οντως αυτο που κανει η επιλογη "f. reset time".

 

Μπορειτε ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να μου πειτε τον τροπο που πρεπει να ακολουθω για να ΜΗΝ σβηνονται τα δεδομενα στο καθε κινητο samsung.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Aυτό εξαρτάται από το κινητό και από τη rom. Δε μπορείς να το αποφύγεις πάντα. Και κανονικά δεν θα έπρεπε να το αποφύγεις. Factory reset πρέπει να κάνεις πάντα.

Θα υπενθυμίσω ότι αυτό το θέμα έιναι για το Galaxy S II και όχι για τυχαία κινητά Samsung. Και όταν κάτι έχει απαντηθεί, έχει απαντηθεί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

3 ολοκληρες σελιδες του ποστ για να καταλαβεις οτι δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να σου απαντησει για κατι που εσυ δεν εχεις ιδεα τι πρεπει να κανεις και εκτος αυτου ειχες πριν το τελευταιο σου ποστ ενα υφος το οποιο δεν αρεσε σε κανεναν οποτε ηταν σαν να αμφισβητουσες τους παντες. και επειδη και στο τελευταιο σου ποστ το σε κεφαλαια ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ παλι μου βγαζουν κατι θα σου πω ενα.... πηρα το κινητο μου πριν 2 μηνες , πριν ειχα κανει στα παιδια 2-3 ερωτησεις σχετικα με το περασμα της 4.0.4 και οταν ηρθε το κινητο την ιδια μερα περασα την ΕΠΙΣΗΜΗ 4,0,4 Nordic χωρις κανενα προβλημα. Και θα ξαναπερασω την 4,1,2 οταν βγει παλι μεσω ODIN μιασ και μαλον θα καθυστερησει αρκετα να βγει για Ελλαδα. Οι επαφες και οι ρυθμισεις μου λογικα θα επανελθουν μεσω GMAIL και ολα καλα. Συμβουλη μου ????? μην πειραξεις το κινητο σου πριν ερθει η επισημη 4,1,2 στην Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη δεν ηξερα....

 

Δεν γεννηθηκαμε ολοι διαννοιες ξερεις...

 

 

Εγω ζητησα να μου πειτε ποιες ρομ περνωντες δεν χανεις δεδομενα απο το κινητο σου και λεγοντας δεδομενα δεν εννοω μονο τις επαφες ξερεις που στο κατω - κατω της γραφης τις κανεις εξαγωγη σε ενα vcf αρχειο και καθαρισες αλλα για τα settings των προγραμματων/παιχνιδιων που εχεις εγκατεστημενα στο κινητο σου αυτα ειναι ολος ο μπελας και οχι οι επαφες που λες οτι τις ξαναπερνας και οντως ετσι ειναι.

 

 

Λοιπον θα μου πει καποιος καποια 4.0.4 που ΔΕΝ σβηνει δεδομενα και πως μπορω να ξερω αν μια rom σβηνει τα δεδομενα ή οχι του κινητου?

Φαινετε απο το τιτλο της καθε rom αν ναι πως το λενε/περιγραφουν?

 

Επισης επειδη τωρα εχω στεισει το κινητο μου οπως θελω και με τις ρυθμησεις κ.τ.λ. δεν θελω να τα χασω και να τα περναω ολα παλι απο την αρχη γι' αυτο και ρωταω ποια 4.0.4 να περασω που δεν θα μου σβησει τα δεδομενα του κινητου.

 

Τελος αν μπορειτε πειτε μου με ποιον τροπο να αναγνωριζω αν μια rom σβηνει τα δεδομενα του κινητου ή οχι και για να μαθω και για να μην σας ζαλιζω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου προτεινα factory reset και σύντομα .

Το I'm Feeling Lucky που σου εβγαλε σαν επιλογή ,το πάτησες ???

Και αν ναι ...δουλεύει καλά το τηλέφωνο (broswer -gallery κ.τ.λ) ???

 

Ναι, το πάτησα και δουλευει ευτυχως κανονικά το τηλέφωνο. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας παιδιά. Ευχαριστώ πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως επειδη δεν ηξερα....

 

Δεν γεννηθηκαμε ολοι διαννοιες ξερεις...

 

 

Εγω ζητησα να μου πειτε ποιες ρομ περνωντες δεν χανεις δεδομενα απο το κινητο σου και λεγοντας δεδομενα δεν εννοω μονο τις επαφες ξερεις που στο κατω - κατω της γραφης τις κανεις εξαγωγη σε ενα vcf αρχειο και καθαρισες αλλα για τα settings των προγραμματων/παιχνιδιων που εχεις εγκατεστημενα στο κινητο σου αυτα ειναι ολος ο μπελας και οχι οι επαφες που λες οτι τις ξαναπερνας και οντως ετσι ειναι.

 

Λοιπον θα μου πει καποιος καποια 4.0.4 που ΔΕΝ σβηνει δεδομενα και πως μπορω να ξερω αν μια rom σβηνει τα δεδομενα ή οχι του κινητου?

Φαινετε απο το τιτλο της καθε rom αν ναι πως το λενε/περιγραφουν?

 

Επισης επειδη τωρα εχω στεισει το κινητο μου οπως θελω και με τις ρυθμησεις κ.τ.λ. δεν θελω να τα χασω και να τα περναω ολα παλι απο την αρχη γι' αυτο και ρωταω ποια 4.0.4 να περασω που δεν θα μου σβησει τα δεδομενα του κινητου.

 

Τελος αν μπορειτε πειτε μου με ποιον τροπο να αναγνωριζω αν μια rom σβηνει τα δεδομενα του κινητου ή οχι και για να μαθω και για να μην σας ζαλιζω.

 

Δεν υπάρχει τρόπος για σένα να το βρεις. Πρέπει να ανοίξεις τη rom τελείως. Αλλά ακόμα και να το βρεις, να πω πάλι: ΔΕΝ είναι καλό να κρατήσεις τα δεδομένα του κινητού οταν αλλάζεις εκδόσεις. Συνήθως προκύπτουν σφάλματα και ασυμβατότητες. Δεν είναι ηλίθιοι αυτοί που κάνουν τις roms να είναι wipe, και δεν το κάνουν για να σε ταλαιπωρήσουν.

Αν θέλεις να κρατήσεις τα δεδομένα σου, κάνε το κινητό root πριν την αναβάθμιση, κράτα backup και ξαναπέρνα τα με restore μετά την αναβάθμιση. Τόσο απλά.

 

Μετά από 3 σελίδες το θέμα θεωρείται λήξαν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μα ειδες που φασκεις και αντιφασκεις...

Απο τη μια λες οτι δεν ειναι καλο να κρατας τα δεδομενα οταν περνας μεσα νεα ρομ και απο την αλλη να κανεις επαναφορα ολα τα δεδομενα που ειχες.

 

Οποτε ειτε τα αφησεις και περασεις τη ρομ χωρις να αλλαχτουν τα δεδομενα οπως κανει το προγραμμα kies και η μεθοδος ota, ειτε τα σβηνεις και κανεις ενα restore τα προγραμματα/ρυθμισεις με καποιο ροοτ προγραμμα οπως το titanium backup.

 

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια ποια η λογικη να τα σβηνεις και μετα να κανεις επαναφορα αφου ειτε με τον εναν τροπο, ειτε με τον αλλον παλι τα παλια δεδομενα σας δεν θα ειναι στο κινητο οπως ηταν τι αλλαζει δηλαδη?

Το αν θα τα περασεις μετα ή αν θα τα αφησεις περνωντας τη ρομ χωρις να σβηστουν???????

 

Εμπασι περιπτωση ξεφυγαμε παλι.

 

Μπορειτε να μου πειτε τουλαχιστον εγγυημενες ρομ π.χ. την 4.0.4 που δεν σβηνουν τα δεδομενα του κινητου και αν περασω απο την 4.0.3 που εχει τωρα το κινητο μου την 4.0.4 μετα και ελεγχο μεσω του ota ή kies να κανω δεν προκειτε να μου ζητησει να κανω αναβαθμηση οταν βγει η 4.1.2 σωστα?

 

Εξυπακουεται οτι περνωντας στοκ android στο κινητο σου δεν εχεις τις δυνατοτητες του ρουτ σωστα?

 

 

Και πως το θεμα θεωρειτε λοιξαν αφου δεν μου εχει απαντησει κανεις σε καποιες ερωτησεις μου π.χ. σε αυτες αυτου του τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις που μπωρο να βρω μια ομεγα ρομ 2.3.6?? δεν βρισκω πουθενα τωρα μια ωρα ψαχνω.......

 

Έγραψα στο google Omega Galaxy S2 2.3.x και βρήκα από το MyPhone αυτή.. Σου κάνει?? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Επισης επειδη τωρα εχω στεισει το κινητο μου οπως θελω και με τις ρυθμησεις κ.τ.λ. δεν θελω να τα χασω και να τα περναω ολα παλι απο την αρχη γι' αυτο και ρωταω ποια 4.0.4 να περασω που δεν θα μου σβησει τα δεδομενα του κινητου.

Φίλε μου, αν όλον αυτόν τον καιρό που πέρασες εδώ μέσα για να πάρεις μια απάντηση στο ερώτημα σου είχες περάσει μια νέα rom και έβαζες τις εφαρμογές και ρυθμίσεις που είχες με την παλιά... θα είχες τελειώσει τώρα και θα ήσουν έτοιμος.

Γνώμη μου: Αν θέλεις να αλλάξεις rom, κάνε το κανονικά με factory reset. Θα έχεις ένα φρέσκο λειτουργικό και ας χρειαστεί να φας λίγες ωρίτσες για να το ξαναφέρεις στα μέτρα σου. Κράτα σημειώσεις για το τι χρειάζεσαι και το τι όχι και ξεκίνα.

:rolleyes:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα στο google Omega Galaxy S2 2.3.x και βρήκα από το MyPhone αυτή.. Σου κάνει?? :happy:

 

Αν πατήσεις στο Omegas Download Center θα δεις οτι δεν υπάρχει πλέον .

 

Ίσως αν στείλει μήνυμα στον @ ioathe να την έχει κάπου .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν όλον αυτόν τον καιρό που πέρασες εδώ μέσα για να πάρεις μια απάντηση στο ερώτημα σου είχες περάσει μια νέα rom και έβαζες τις εφαρμογές και ρυθμίσεις που είχες με την παλιά... θα είχες τελειώσει τώρα και θα ήσουν έτοιμος.

Γνώμη μου: Αν θέλεις να αλλάξεις rom, κάνε το κανονικά με factory reset. Θα έχεις ένα φρέσκο λειτουργικό και ας χρειαστεί να φας λίγες ωρίτσες για να το ξαναφέρεις στα μέτρα σου. Κράτα σημειώσεις για το τι χρειάζεσαι και το τι όχι και ξεκίνα.

Ε δεν το εκανα τοτε γιατι δεν ειχα ιδεα τι ειναι το ρουτ.

Λιθοβολείστε με.....

 

Και για ποιο λογο δηλαδη να μην μου πειτε την ρομ 4.0.4 που δεν χρειαζεται να σβησει τα δεδομενα του κινητου παιρνωντας τη με odin.

 

Τουλαχιστον οντως πραγματικα με την 4.0.4 δεν υπαρχουν τα κρασαρισματα που υπαρχουν με την 4.0.3?

 

Ατομα που ειχαν την 4.0.3 με κρασαριαματα οταν εβαλαν την 4.0.4 ησυχασαν και δεν ειχαν κανενα κρασαριμα?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το εκανα τοτε γιατι δεν ειχα ιδεα τι ειναι το ρουτ.

Λιθοβολείστε με.....

 

Και για ποιο λογο δηλαδη να μην μου πειτε την ρομ 4.0.4 που δεν χρειαζεται να σβησει τα δεδομενα του κινητου παιρνωντας τη με odin.

Δεν υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος.

Η επιλογή κάποιας rom και ο τρόπος που θα την περάσεις είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αν κάποιος σου συστήσει κάποια rom που -υποτίθεται- στην δική του περίπτωση δεν του έσβησε τα δεδομένα και σβήσει τα δικά σου... τότε θα ξεκινήσεις να τον λιθοβολείς εσύ...

Κάνε αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο post μου. Έτσι, κι εσύ θα χαρείς το κινητό σου, και κανένας δεν θα σε πάρει στον λαιμό του...

 

Τουλαχιστον οντως πραγματικα με την 4.0.4 δεν υπαρχουν τα κρασαρισματα που υπαρχουν με την 4.0.3?

 

Ατομα που ειχαν την 4.0.3 με κρασαριαματα οταν εβαλαν την 4.0.4 ησυχασαν και δεν ειχαν κανενα κρασαριμα?

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Αρκεί να μην φταίει για όλα αυτά τα κρασαρίσματα μια κακογραμμένη εφαρμογή που θα ξαναπεραστεί στην 4.0.4.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις στο Omegas Download Center θα δεις οτι δεν υπάρχει πλέον .

 

Ίσως αν στείλει μήνυμα στον @ ioathe να την έχει κάπου .

 

Έχεις δίκιο.. την έχουν αφαιρέσει.. τη βρήκα όμως εδώ.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος.

Η επιλογή κάποιας rom και ο τρόπος που θα την περάσεις είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Αν κάποιος σου συστήσει κάποια rom που -υποτίθεται- στην δική του περίπτωση δεν του έσβησε τα δεδομένα και σβήσει τα δικά σου... τότε θα ξεκινήσεις να τον λιθοβολείς εσύ...

Κάνε αυτό που σου έγραψα στο προηγούμενο post μου. Έτσι, κι εσύ θα χαρείς το κινητό σου, και κανένας δεν θα σε πάρει στον λαιμό του...

 

 

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Αρκεί να μην φταίει για όλα αυτά τα κρασαρίσματα μια κακογραμμένη εφαρμογή που θα ξαναπεραστεί στην 4.0.4.

Φιλε το εχω πει τοσες φορες σε σημειο που κατανταω κουραστηκος.

 

ΔΕΝ ΘΕΛΩ να σβηστουν τα δεδομενα που εχω στο κινητο μετα θελει ωρα να τα περασω ολα απο την αρχη παλι.

 

Οποτε δυο λυσεις εχω.

 

01. Περναω την 4.0.4 που δεν σβηνει τα δεδομενα του κινητου

02. Περιμενω να βγει επισημα η 4.1.2 και να την βαλω με τον επισημο ota ή kies τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δυο λυσεις εχω.

 

01. Περναω την 4.0.4 που δεν σβηνει τα δεδομενα του κινητου

02. Περιμενω να βγει επισημα η 4.1.2 και να την βαλω με τον επισημο ota ή kies τροπο.

Υπερασπίζοντας τα τελευταία λεγόμενα μου, θα σου πρότεινα την 2η επιλογή...

Για να είσαι κι εσύ ήσυχος...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας λεει οτι οταν αλλαζεις ρομ και δεν κανεις τα απαραιτητα wipe τοτε συνηθως η ρομ δεν τα παει καλα.

Παρε ενα backup τα SMS και οτι αλλο θες με το titanium backup και βαλε μια νεα ρομ σε καθαρο κινητό

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για εκει με κοβω αφου δεν μου λεει κανεις ποιο αρχειο ρομ 4.0.4 να περασω χωρις να χαθουν τα δεδομενα μου στο κινητο μου.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.. την έχουν αφαιρέσει.. τη βρήκα όμως εδώ.. :happy:

 

Αρχηγός είσαι :up::up:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγός είσαι :up::up:

 

Να πούμε του Γιάννη να την ανεβάσει πάλι.. Γιατί ενώ υπάρχει στο Download Center στήλη με Android 2.3.6, καταλήγει στο πουθενά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας λεει οτι οταν αλλαζεις ρομ και δεν κανεις τα απαραιτητα wipe τοτε συνηθως η ρομ δεν τα παει καλα.

Παρε ενα backup τα SMS και οτι αλλο θες με το titanium backup και βαλε μια νεα ρομ σε καθαρο κινητό

Μα αυτο λεω τοση ωρα οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΟΥΤ ΚΙΝΗΤΟ οποτε δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα σαν αυτο να κανω πληρες backup οποτε...

 

Και ακομα κανενας δεν μου εξηγησε τι διαφορα εχει να περασεις στο κινητο τα δεδομενα σου μετα απο το factory reset ή να τα αφησεις ως εχουν με μια ρομ που δεν πειραζει τα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Fits13 πρέπει να είσαι 13 χρονών δεν εξηγείται διαφορετικά ο τρόπος σου. Τα θέλω όλα και τα θέλω τώρα και είστε υποχρεωμένοι να μου τα δώσετε!

 

Εγώ θα πρότεινα να περιμένεις την official 4.1.2, η οποία φυσικά και δεν θα έρθει Ιανουάριο στο κινητό σου όπως δεν έχει έρθει και η official 4.0.4 η οποία έχει βγει εδώ και μήνες και αυτοί που έχουν πάρει συσκευές από Vodafone - Cosmote την έχουν λάβει κανονικά.

 

Συμβουλή προς όλους : μην τον λέτε τι να κάνει, ας διαβάσει να καταλάβει τι θέλει ο ίδιος κι ας κάνει ο, τι νομίζει, φαντασθείτε τι έχει να γίνει αν χάσει δεδομένα ή κάνει κανένα λάθος στο flashαρισμα!

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω τοση ωρα οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΟΥΤ ΚΙΝΗΤΟ οποτε δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα σαν αυτο να κανω πληρες backup οποτε...

 

Και ακομα κανενας δεν μου εξηγησε τι διαφορα εχει να περασεις στο κινητο τα δεδομενα σου μετα απο το factory reset ή να τα αφησεις ως εχουν με μια ρομ που δεν πειραζει τα δεδομενα σου.

 

1)Μην γράφεις με κεφαλαία.

2)Μην είσαι αντιδραστικός

3)Ακου τα άτομα εδω και κάνε αυτό που σου λένε

 

Είναι σημαντικό να κάνεις wipe την συσκευή σου πριν απο την εγκατάσταση μιας ρομ γιατί φευγουν ρυθμίσεις που πιθανόν να crasharoun την νεα ρομ. Πχ το παλιό wifi config.apk(δεν ξέρω αν υπάρχει) είχε μέσα ρυθμιση για κάνει scan ανα 5 δευτερόλεπτα. ελα ομως που στην καινούργια ρομ εχει χρόνους ανα 1-10-100 δευτερόλεπτα. ετσι αν δεν σβήσεις τα παλιά αρχεια θα πάει το wifi να κάνει scan ανα 5 δευτερόλεπτα και επειδή δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση στο framework τότε θα crasharei.

 

είναι άλλο να σβήνεις παλία αρχεία ρυθμίσεων και άλλο να κρατάς τα δεδομένα σου , όπως μυνήματα , σκόρ σε παιχνίδια , ρυθμίσεις tapatalk. αυτά τα περνας ωραία και καλά είτε με εσωτερικο backup που εχουν οι εφαρμογές (πχ nova launcher) είτε κάνεις root το κινητό και τα κρατάς με το titanium backup που ειναι και το πρώτο πρόγραμμα που αγοράζεις γιατι κάνει τα πάντα.

 

επίσης τις επαφές δεν τις κάνεις επαναφορά απο vcf και αερολογίες που λές. υπάρχει άλλος τρόπος (cloud) που στο ΙΟS φέτος το ανακάλυψαν.

 

οπότε καταλήγουμε σε 2 λύσεις.

 

--> περιμενε κανα τριμηνο μήπως και έρθει η 4.1.2 στην ελλάδα(αν και ακόμα στην 4.0.3 είμαστε) και πέρνα την χωρις να χάσεις τα δεδομένα σου

 

-->ροοταρε το κινητό σου , κάνε Backup τις 1-2 ρυθμίσεις που έχεις και πέρνα μια καινουργια ρομ (stock 4.0.4 , aokp , cm , aosp) και ανακάλυψε τον μαγικό κόσμο του android

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεω τοση ωρα οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΟΥΤ ΚΙΝΗΤΟ οποτε δεν μπορω να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα σαν αυτο να κανω πληρες backup οποτε...

 

Και ακομα κανενας δεν μου εξηγησε τι διαφορα εχει να περασεις στο κινητο τα δεδομενα σου μετα απο το factory reset ή να τα αφησεις ως εχουν με μια ρομ που δεν πειραζει τα δεδομενα σου.

 

Είναι άλλο πράγμα το να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα από το μηδέν σε ένα λειτουργικό, και άλλο πράγμα το να εγκαταστήσεις ολόκληρο λειτουργικό γύρω από ένα πρόγραμμα. Είναι ο ίδιος λόγος που το PC σου δουλεύει καλύτερα όταν του βάζεις καθαρή εγκατάσταση των Windows και μετά εγκαθιστάς τα προγράμματά σου, από όταν κάνει upgrade τα windows κρατώντας τα προγράμματά σου. Όπως έγραψα παραπάνω, πολλές φορές δεν είναι γραμμένα σωστά τα προγράμματα για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο, το registry στα Windows γίνεται άνω κάτω... κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο linux (και κατ'επέκταση στο android), σε πολύ μικρότερο βαθμό γιατί είναι καλύτερα γραμμένο. Παρ'όλα αυτά συμβαίνει. Κάποιες εφαρμογές δεν κάθονται καλά μετά από αναβάθμιση. Αν θέλεις το πιστεύεις. Αν δε θέλεις, θα έχεις προβλήματα.

 

Σου είπα και παραπάνω, κάνε root, κάνε backup, και upgrade. Αν επιμένεις να κάνεις upgrade χωρίς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ενδέχεται να έχεις προβλήματα. Όσο για την ερώτησή σου, καμία 4.0.4 από το πρώτο θέμα δεν κάνει wipe.

 

Όταν δεν παίρνουμε απάντηση σε μία ερώτησή μας κατευθείαν, δεν ξαναρωτάμε 100 φορές μέχρι να μας απαντήσουν. Και επειδή εσένα δε σε βολεύει να κάνεις κάτι (στην περίπτωση root κτλ) δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις με τον τρόπο που σε βολεύει. Ένας είναι ο τρόπος. Τελεία.

 

Ξαναλέω άλλη μια φορά, το θέμα έληξε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα το να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα από το μηδέν σε ένα λειτουργικό, και άλλο πράγμα το να εγκαταστήσεις ολόκληρο λειτουργικό γύρω από ένα πρόγραμμα. Είναι ο ίδιος λόγος που το PC σου δουλεύει καλύτερα όταν του βάζεις καθαρή εγκατάσταση των Windows και μετά εγκαθιστάς τα προγράμματά σου, από όταν κάνει upgrade τα windows κρατώντας τα προγράμματά σου. Όπως έγραψα παραπάνω, πολλές φορές δεν είναι γραμμένα σωστά τα προγράμματα για να υποστηρίξουν κάτι τέτοιο, το registry στα Windows γίνεται άνω κάτω... κάτι αντίστοιχο γίνεται και στο linux (και κατ'επέκταση στο android), σε πολύ μικρότερο βαθμό γιατί είναι καλύτερα γραμμένο. Παρ'όλα αυτά συμβαίνει. Κάποιες εφαρμογές δεν κάθονται καλά μετά από αναβάθμιση. Αν θέλεις το πιστεύεις. Αν δε θέλεις, θα έχεις προβλήματα.

 

Σου είπα και παραπάνω, κάνε root, κάνε backup, και upgrade. Αν επιμένεις να κάνεις upgrade χωρίς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ενδέχεται να έχεις προβλήματα. Όσο για την ερώτησή σου, καμία 4.0.4 από το πρώτο θέμα δεν κάνει wipe.

 

Όταν δεν παίρνουμε απάντηση σε μία ερώτησή μας κατευθείαν, δεν ξαναρωτάμε 100 φορές μέχρι να μας απαντήσουν. Και επειδή εσένα δε σε βολεύει να κάνεις κάτι (στην περίπτωση root κτλ) δε σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις με τον τρόπο που σε βολεύει. Ένας είναι ο τρόπος. Τελεία.

 

Ξαναλέω άλλη μια φορά, το θέμα έληξε.

Ωραια πες οτι κανω ρουτ το κινητο για να κανω backup τις εφαρμογες και τις υυθμησεις του κινητου με το προγραμμα titanium pro backup ή καποιο αλλο καλυτερο.

Μετα αν περασω ποια 4.0.4 δεν θα μου σβησει τα δεδομενα?

 

Τελος το sasmsung kies που εχει επιλογη backup τι σοι backup κανει?

Δεν κανει backup ολα τα προγραμματα/παιχνιδια με τις ρυθμησεις κ.τ.λ.?

 

Αν ναι τοτε τι το παιδευουμε περναω οποια ρομ να ειναι ακομα και αν σβηνει τα δεδομενα και απλα κανω ενα restore με το samsung kies και ολα καλα.

 

Εν ολιγης ρε παιδια πειτε με κολλημενο, πειτε με οτι θελετε αφου οπως λετε για να γινει σωστα μια αναβαθμηση ρομ(Επισημη ή οχι) τοτε για ποιο λογο καμια μα καμια εταιρια οταν κανεις αναβαθμηση του κινητου σου δεν χανεις ποτε μα ποτε τα δεδομενα/ρυθμίσεις κ.τ.λ. που εχει το κινητο σου? Ειναι δηλαδη ηλιθιες εταιριες κολοσσοί οπως samsung, sony, htc, apple(Για να παμε και στο αλλο στρατοπεδο),

 

Οσο για τις επαφες μαλλον εννοεις να κανω συγχρονισμο τις επαφες που εχω στο gmail account που εχω βαλει στο κινητο.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...