Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΕΣΑ - ΕΒΡΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αν απαγορευεται να λεει καποιος την αποψη του σε αυτο το φορουμ τοτε μονο δημοκρατικο φορουμ ανταλλαγης αποψεων και ιδεων δεν ειναι.

 

ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. Οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα. Μηπως απαγορευεται κατι τετοιο?

 

ΔΕΝ υποχρέωσα κανέναν να την αφουγκραστεί.

 

Εγω μιλαω για επισιμες εκδοσεις με επισημο τροπο(Κοινως να μην χρειαζεται καθε φορα να περνας απο την αρχη τις εφαρμογες και τις ρυθμίσεις καθε εφαρμογης) γιατι αν περασεις ολοκληρη rom(ΟΧΙ ΜΟΝΟ KERNEL) μεσω odin σβηνονται τα παντα στο κινητο οποτε.....

 

Αν μάθεις να δουλεύεις το titanium και έχεις τις επαφές σου στο gmail η αλλαγή rom σου τρώει το πολύ μια ώρα... Αν θες να ψαχτείς σε καλό θα σου βγει, αν θες πάλι να περιμένεις την επίσημη πάλι καλό είναι για σένα. Σε κάθε περίπτωση αν χρειαστεί να πάει το κινητό service μπορείς να το κάνεις επίσημο και να τελειώνει το θέμα. Σε κάθε περίπτωση όσοι γράφουν εδώ μέσα να βοηθήσουν θέλουν και να σου δώσουν εναλλακτικές. Εγώ προσωπικά και το S2 και το S3 και το S που είχα και γενικά ότι andoid έχω πάρει, δεν τα έχω δουλέψει καθόλου με μαμίσιες ρομ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εσυ δεν εχεις καταλαβει κατι πολυ απλο οτο η 4.1.2 ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΤΑ SAMSUNG GALAXY S2 ΕΠΙΣΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ επομενως οτι λες απλα ειναι αερολογιες. Το οτι θα βγει επισημα για τα i9100 ειναι θετικοτατο δεν με απασχολει αν θα ειναι ευρωπαικη ή ελληνικη απο τη στιγμη που θα εχει ελληνικα και θα αναβαθμηζει ΕΠΙΣΗΜΑ το κινητο μου σε αυτη δεν πα να ειναι και κινεζικη.

 

Οσο τωρα αφορα το αλλο περι του οτι το odin δεν το γλιτωνω ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ αφου ηδη σου ειπα οτι ΕΠΙΣΗΜΑ θα βγει η 4.1.2 για το s2(i9100) μπορει η 4.2 να μην βγει επισημα αλλα η 4.1.2 ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ????

 

Τελος να σου απαντησω γιατι πολυ απλα δεν περναω την 4.0.4 μεσω odin που λες γιατι πολυ απλα ακομα μαθαινω το κινητο και ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΩ ΜΕ ΑΝΕΠΙΣΗΜΕΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ANDROID γιατι μπορει να προκαλεσω μεγαλυτερα προβληματα απο αυτα που εχει η επισημη 4.0.3 που εχει τωρα.

 

Ειναι τοσο δυσκολο να τα καταλαβεις ολα αυτα ή σου ειναι τοσο παραλογα ολα αυτα που σου λεω?

 

Πιστευω οτι ολα αυτα που λεω ειναι απολυτως φυσιολογικα και ο καθε ενας αυτο θα εκανε.

 

 

Οταν λες οχι τοσο τραγικα κολληματα. Εσυ ποια κολληματα εννοεις τραγικα κολληματα?

Επισης αφου ολα τα κινητα ειχαν θεμα με την 4.0.3 για ποιο λογο ΕΠΙΣΗΜΑ πλεον σχεδον ολες οι εταιριες δεν αναβαθμησαν τα κινητα τους στην 4.0.4 που λετε οτι διορθωνονται αρκετα προβληματα.

 

Μηπως γνωριζει κανεις για ποιο λογο εχει τοσα κρασαρισματα/κολληματα η 4.0.3 τεχνικα? Δηλαδη τι λαθος κανανε στον κωδικα?

 

Θελω να ελπιζω οταν με το καλο βγει η 4.1.2 για το s2(i9100) που εχω να την περασω ΕΠΙΣΗΜΑ(Over the air ή μεσω samsung kies) να εχουν διορθωσει ολα αυτα τα προβληματα που προκαλουν κρασαρισματα/κολληματα στο κινητο.

 

Παντως αυτο ειναι μεγαλο ΦΑΟΥΛ για μια εταιρια σαν την samsung και για ενα απο τα σημαντικοτερα κινητα της τη σειρα S που ειναι το τοπ κινητο για τα android και ποιο συγκεκρημενα της samsung.

 

 

Μακαρι λοιπον τα κρασαρισματα που εχω εγω και αλλη με το s2(i9100) να ειναι λογο του android 4.0.3 και να διορθοθουν με την 4.1.2 οταν εθρει η τελικη του μορφη και να μην ειναι λογο κατι αλλου.....

 

Aπό το odin περνάς επίσημες εκδόσεις που απλώς προορίζονται για άλλες χώρες. Ελλάδα ας πούμε τα vodafone branded έχουν την 4.0.4 και νομίζω και τα cosmote. Έξω την έχουν και unbranded. Συνεπώς το να περάσεις 4.0.4 από odin μια χαρά θα σαι και θα χεις και ελληνικά. Δεν είναι ανεπίσημες εκδόσεις. Ανεπίσημες είναι οι leaked και οι customs. Τώρα για πιο λόγο δεν αναβάθμισαν σε 4.0.4 άλλοι κατασκευαστές είναι γιατί πολύ απλά δεν ήθελαν. Δηλαδή τι να πουν και οι κάτοχοι του 2Χ....

 

Εμένα τα κολλήματα τα τρώει με τον custom browser και δεν ξέρω αν φταίει κάτι και με αυτόν ή με κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές, αλλά klein....Τραγικό κόλλημα για μένα είναι να το κάνει κάθε φορά και στην ουσία το κινητό να είναι μη χρηστικό. Αυτό που κάνει είναι περιστασιακό και για να το έχω μόνο εγώ και σε μικρή έκταση πρέπει να είναι λόγω εφαρμογής...

 

edit: Η samsung hellas θα σου πει ότι είναι ανεπίσιμη για την Ελλάδα. Αν έχεις παραεισαγωγής (άλλης χώρας δλδ) παίρνεις την αναβάθμιση όποτε την πάρουν και στην άλλη χώρα. Και την παίρνεις είτε μέσω ΟΤΑ είτε μέσω kies.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Αν μάθεις να δουλεύεις το titanium και έχεις τις επαφές σου στο gmail η αλλαγή rom σου τρώει το πολύ μια ώρα... Αν θες να ψαχτείς σε καλό θα σου βγει, αν θες πάλι να περιμένεις την επίσημη πάλι καλό είναι για σένα. Σε κάθε περίπτωση αν χρειαστεί να πάει το κινητό service μπορείς να το κάνεις επίσημο και να τελειώνει το θέμα. Σε κάθε περίπτωση όσοι γράφουν εδώ μέσα να βοηθήσουν θέλουν και να σου δώσουν εναλλακτικές. Εγώ προσωπικά και το S2 και το S3 και το S που είχα και γενικά ότι andoid έχω πάρει, δεν τα έχω δουλέψει καθόλου με μαμίσιες ρομ.

Δεκτα ολα οσα λες φιλε μου.

Αλλα ελα και στη θεση μου θελω πριν μαθω καλα το κινητο να ΜΗΝ περασω το οτιδηποτε ανεπισημο και να τα κανω ολα με τον ποιο επισημο τροπο γινεται.

 

Δεν αντιλεγω οτι οσα λετε ισως γινονται αλλα ρε φιλε μιας και newbas στα κινητα android αν κανω καμια πατατια και το κινητο δεν ξανα-ανοιξει μετα τι γινεται?

Ειδικα αν εκεινη τη φαση περναγα ανεπισημη rom και το παω στην samsung hellas(Επι την ευκαιρια που εδρευει?) και το δουν και μου πουν σε αυτο εχει μπει χερι δεν μπροουμε να κανουμε τιποτα παρολο που εχει εγγγυηση.

 

Την εφαγα την πατατα και μετα τσαμπα τα 270 ευρω που εδωσα για το κινητο.

 

Πιστευω καταλαβαινεις τη θεση μου και τη φοβεια μου για ολα περι ανεπισημου κ.τ.λ.

 

 

Οταν μαθω το κινητο και το χειριζομαι καλα τοτε και root να το κανω και οτι θελετε αλλα οχι πριν το μαθω πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτα ολα οσα λες φιλε μου.

Αλλα ελα και στη θεση μου θελω πριν μαθω καλα το κινητο να ΜΗΝ περασω το οτιδηποτε ανεπισημο και να τα κανω ολα με τον ποιο επισημο τροπο γινεται.

 

Δεν αντιλεγω οτι οσα λετε ισως γινονται αλλα ρε φιλε μιας και newbas στα κινητα android αν κανω καμια πατατια και το κινητο δεν ξανα-ανοιξει μετα τι γινεται?

Ειδικα αν εκεινη τη φαση περναγα ανεπισημη rom και το παω στην samsung hellas(Επι την ευκαιρια που εδρευει?) και το δουν και μου πουν σε αυτο εχει μπει χερι δεν μπροουμε να κανουμε τιποτα παρολο που εχει εγγγυηση.

 

Την εφαγα την πατατα και μετα τσαμπα τα 270 ευρω που εδωσα για το κινητο.

 

Πιστευω καταλαβαινεις τη θεση μου και τη φοβεια μου για ολα περι ανεπισημου κ.τ.λ.

 

 

Οταν μαθω το κινητο και το χειριζομαι καλα τοτε και root να το κανω και οτι θελετε αλλα οχι πριν το μαθω πολυ καλα.

 

Έχεις δίκιο, αλλά αν γίνει πατάτα εδώ είμαστε πάλι να βοηθήσουμε, αν δεν ανοίγει καθόλου δεν χάνεις την εγγύηση. Όσο μπαίνει σε download mod τα πάντα διορθώνονται. Μην σκας κανένας δεν έμαθε πριν δοκιμάσει ;) Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε ;)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Aπό το odin περνάς επίσημες εκδόσεις που απλώς προορίζονται για άλλες χώρες. Ελλάδα ας πούμε τα vodafone branded έχουν την 4.0.4 και νομίζω και τα cosmote. Έξω την έχουν και unbranded. Συνεπώς το να περάσεις 4.0.4 από odin μια χαρά θα σαι και θα χεις και ελληνικά. Δεν είναι ανεπίσημες εκδόσεις. Ανεπίσημες είναι οι leaked και οι customs. Τώρα για πιο λόγο δεν αναβάθμισαν σε 4.0.4 άλλοι κατασκευαστές είναι γιατί πολύ απλά δεν ήθελαν. Δηλαδή τι να πουν και οι κάτοχοι του 2Χ....

 

Εμένα τα κολλήματα τα τρώει με τον custom browser και δεν ξέρω αν φταίει κάτι και με αυτόν ή με κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές, αλλά klein....Τραγικό κόλλημα για μένα είναι να το κάνει κάθε φορά και στην ουσία το κινητό να είναι μη χρηστικό. Αυτό που κάνει είναι περιστασιακό και για να το έχω μόνο εγώ και σε μικρή έκταση πρέπει να είναι λόγω εφαρμογής...

 

edit: Η samsung hellas θα σου πει ότι είναι ανεπίσιμη για την Ελλάδα. Αν έχεις παραεισαγωγής (άλλης χώρας δλδ) παίρνεις την αναβάθμιση όποτε την πάρουν και στην άλλη χώρα. Και την παίρνεις είτε μέσω ΟΤΑ είτε μέσω kies.

Εδω εισαι λαθος και το ξερω ΑΠΟΛΥΤΑ αυτο γιατι το εχω ξαναπει καιτο ξαναλεω επισιμα με βαση λεγομενα της ιδιας της samsung hellas & woldwide ειναι οτιδηποτε γινεται με προγραμματα που δινει η ιδια η samsung και οχι με ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ προγραμματα οπως ειναι το odin.

 

Πιστευω να με καταλαβαινετε και να μην παιζουμε με τις λεξεις.

 

Επισιμο λεω οτι λεει και η ιδια η samsung μην πεδευεσται με το αν η εκαστοτε rom ειναι αυτουσια ή οχι αλλα με το πως περνιεται στο καθε κινητο ειναι ο επισημος ή οχι τροπος.

 

Έχεις δίκιο, αλλά αν γίνει πατάτα εδώ είμαστε πάλι να βοηθήσουμε, αν δεν ανοίγει καθόλου δεν χάνεις την εγγύηση. Όσο μπαίνει σε download mod τα πάντα διορθώνονται. Μην σκας κανένας δεν έμαθε πριν δοκιμάσει ;) Ότι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε ;)

Ναι φιλε μου αλλα το θεμα δεν ειναι να κανεις την πατατα και να τρεχεις αλλα να ΜΗΝ κανεις πατατια και για να το επιτυχεις αυτο καλο ειναι να το κανεις οταν εχεις μαθει το πως δουλευει το κινητο με της επισημες/αυθεντικες/με τους 2 κλασικους τροπους αναβαθμησεις.

 

Εν ολιγης οπως λεει και ο λαος προσεχεις για να εχεις.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΕΣΑ - ΕΒΡΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Αν απαγορευεται να λεει καποιος την αποψη του σε αυτο το φορουμ τοτε μονο δημοκρατικο φορουμ ανταλλαγης αποψεων και ιδεων δεν ειναι.

 

ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. Οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα. Μηπως απαγορευεται κατι τετοιο?

 

ΔΕΝ υποχρέωσα κανέναν να την αφουγκραστεί.

 

Εγω μιλαω για επισιμες εκδοσεις με επισημο τροπο(Κοινως να μην χρειαζεται καθε φορα να περνας απο την αρχη τις εφαρμογες και τις ρυθμίσεις καθε εφαρμογης) γιατι αν περασεις ολοκληρη rom(ΟΧΙ ΜΟΝΟ KERNEL) μεσω odin σβηνονται τα παντα στο κινητο οποτε.....

 

Φίλε μου καταρχήν δε χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλεις.

Το ποστ σου ήταν κάπως....

Πρώτα απ' όλα δε γνωρίζεις βασικά πράγματα για το τηλέφωνο σου.

Διάβασε αρκετά πρώτα, γιατί δεν είναι θέμα διαφορετικής άποψης.

Απλά δεν ισχύουν αυτά που λες στα οποία είσαι και κατηγορηματικος.

Σου δίνω παράδειγμα από το τελευταίο ποστ σου.

Έπρεπε να ρωτήσεις "παιδιά σβήνονται τα πάντα καθε φορά που περναω ρομ με odin;"

Για να πάρεις απάντηση ΟΧΙ, αντί να το θεωρείς δεδομένο, που δεν ισχύει και δε ξέρω από που το διαβασες.

Είμαι εκτός σπιτιού αλλιώς θα έγραφα πιο αναλυτικά κάποια πράγματα :)

.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν δε χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλεις.

Το ποστ σου ήταν κάπως....

Πρώτα απ' όλα δε γνωρίζεις βασικά πράγματα για το τηλέφωνο σου.

Διάβασε αρκετά πρώτα, γιατί δεν είναι θέμα διαφορετικής άποψης.

Απλά δεν ισχύουν αυτά που λες στα οποία είσαι και κατηγορηματικος.

Σου δίνω παράδειγμα από το τελευταίο ποστ σου.

Έπρεπε να ρωτήσεις "παιδιά σβήνονται τα πάντα καθε φορά που περναω ρομ με odin;"

Για να πάρεις απάντηση ΟΧΙ, αντί να το θεωρείς δεδομένο, που δεν ισχύει και δε ξέρω από που το διαβασες.

Είμαι εκτός σπιτιού αλλιώς θα έγραφα πιο αναλυτικά κάποια πράγματα :)

.

Αν περασεις ολοκληρη ρομ ΟΧΙ κερνελ δεν σβηνονται τα παντα στο κινητο?

Ειπα ΡΟΜ ΟΧΙ ΚΕΡΝΕΛ ετσι....

 

Για πες μου λοιπον τον τροπο που μπορεις να περασεις ολοκληρη ρομ με odin ΧΩΡΙΣ να σβηστουν τα δεδομενα

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Αν περασεις ολοκληρη ρομ ΟΧΙ κερνελ δεν σβηνονται τα παντα στο κινητο?

Ειπα ΡΟΜ ΟΧΙ ΚΕΡΝΕΛ ετσι....

 

Για πες μου λοιπον τον τροπο που μπορεις να περασεις ολοκληρη ρομ με odin ΧΩΡΙΣ να σβηστουν τα δεδομενα

 

Και γω για ρομ μιλησα.

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος τρόπος.

Απλά την περνάς.

Ξεκίνα διάβασμα και μην επιμένεις όταν σε κάποια πράγματα έχεις άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν εγω λεω επισημες εννοω να περνιωνται με τους 2 επισημους τροπους(Μεσω over the air ή μεσω samsung kies) αν λοιπον ΔΕΝ περνιουνται με εναν απο τους 2 παραπανω τροπους πιστευω δεν λεγονται επισημες.

Και πιστευω και την ιδια την samsung να ρωτησεις αυτο θα σου πουν. Εν ολιγης επισημες ειναι αυτες που κυκλοφορει η samsung hellas για τα κινητα της και περνιονται με τους κλασικους τροπους που η ιδια η samsung προτεινει και οχι με αλλα προγραμματα π.χ. odin.

Τα παραπανω τα λεω για να μην παρεξηγηθω ετσι. Δεν λεω οτι για αλλες χωρις η 4.0.4 δεν ειναι επισημη ετσι.

 

Η 4.0.4 δεν την εφεραν στην ελλαδα ισως γιατι υπηρχε η 4.0.3 και υποθεσαν οτι δεν θα διορθωνει και τιποτα σημαντικο γι' αυτο και δεν την μετεφρεσαν/μετεφεραν στην ελλαδα.

Λεω ισως ετσι δεν μπορω να ξερω τι κανουν στην samsung hellas.

Δεν μ'ενδιαφέρει προσωπικά τι υπέθεσαν και τι δεν υπέθεσαν στην samsung. Εξάλλου οι υποθέσεις δεν συγκαταλέγονται στην λύση του προβλήματος.

Αν έχεις προβλήματα με την 4.0.3 τότε σε κάθε στραβή θα πηγαίνεις σ'αυτούς. Εκείνοι θα σου τα σβήνουν όλα και θα σου περνούν πάλι την 4.0.3 εκ νέου (το ίδιο που θα μπορούσες να κάνεις κι εσύ, φυσικά, χωρίς την βοήθεια του odin). Στην επόμενη στραβή θα πρέπει να ξαναπας από εκεί και πάλι απ'την αρχή. Θα ανοίξεις έναν φαύλο κύκλο με τις υποθέσεις την samsung και με τα κακώς κείμενα του ότι δεν είναι επίσημος τρόπος το odin για να περάσεις κάποιος κάποιο επίσημο firmware μέσω odin... Θες να πεις ότι η samsung hellas δεν υποστηρίζει εγγυήσεις από επίσημα λειτουργικά που περάστηκαν με την odin; Εδώ επέτρεψε με να αμφιβάλω για πολλούς και διαφόρους λόγους... Αν το στείλεις με κάποια custom rom, τότε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα αντιμετωπίσεις όταν ή άμα χρειαστείς την εγγύηση της συσκευής σου...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Και γω για ρομ μιλησα.

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος τρόπος.

Απλά την περνάς.

Ξεκίνα διάβασμα και μην επιμένεις όταν σε κάποια πράγματα έχεις άγνοια.

Ναι ξερω πως την περνας.

00. Εγκαθιστας το samsung kies και το ανοιγεις για να συνδεθει το κινητο σου σε αυτο. Κλεινεις το προγραμμα.

01. Βαζεις το κινητο σε download mode

02. Αφου ανοιξεις το odin και το παραθυρακι πανω αριστερα χρωματιστει τοτε του περνας στο πεδιο pda το .tar αρχειο της ρομ που θελεις και πατας start

03. Αφου περασει τη rom ξανανοιγει το κινητο αλλα με ολα σβησμενα.

 

Αν υπαρχει αλλος τροπος για ΡΟΜ ΕΤΣΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΚΕΡΝΕΛ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗ τοτε πες μου ενα λινκ με οδηγο να διαβασω.

 

Δεν μ'ενδιαφέρει προσωπικά τι υπέθεσαν και τι δεν υπέθεσαν στην samsung. Εξάλλου οι υποθέσεις δεν συγκαταλέγονται στην λύση του προβλήματος.

Αν έχεις προβλήματα με την 4.0.3 τότε σε κάθε στραβή θα πηγαίνεις σ'αυτούς. Εκείνοι θα σου τα σβήνουν όλα και θα σου περνούν πάλι την 4.0.3 εκ νέου (το ίδιο που θα μπορούσες να κάνεις κι εσύ, φυσικά, χωρίς την βοήθεια του odin). Στην επόμενη στραβή θα πρέπει να ξαναπας από εκεί και πάλι απ'την αρχή. Θα ανοίξεις έναν φαύλο κύκλο με τις υποθέσεις την samsung και με τα κακώς κείμενα του ότι δεν είναι επίσημος τρόπος το odin για να περάσεις κάποιος κάποιο επίσημο firmware μέσω odin... Θες να πεις ότι η samsung hellas δεν υποστηρίζει εγγυήσεις από επίσημα λειτουργικά που περάστηκαν με την odin; Εδώ επέτρεψε με να αμφιβάλω για πολλούς και διαφόρους λόγους... Αν το στείλεις ή περάσεις κάποια custom rom, τότε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι θα αντιμετωπίσεις όταν ή άμα χρειαστείς την εγγύηση της συσκευής σου...

Για να μην το ζαλιζουμε εχω περασει και kernel αλλα και rom σε αλλο κινητο samsung μεσω του odin και ποιο συγκεκρημενα σε ενα samsung galaxy ace & y

και μια χαρα τα περασα και μια χαρα δουλευαν μετα τα κινητα.

 

Οταν βεβαια περασα ολοκληρες ρομ και ΟΧΙ μονο κερνελ σβηστηκαν τα παντα στο κινητο που τις περασα και γι' αυτο θελω να μαθω τον τροπο που λεει ποιο πανω ο StratosGR οτι μπορω να περασω ολοκληρη ρομ χωρις να σβηστουν τα δεδομενα στο κινητο.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω πως την περνας.

00. Εγκαθιστας το samsung kies και το ανοιγεις για να συνδεθει το κινητο σου σε αυτο. Κλεινεις το προγραμμα.

01. Βαζεις το κινητο σε download mode

02. Αφου ανοιξεις το odin και το παραθυρακι πανω αριστερα χρωματιστει τοτε του περνας στο πεδιο pda το .tar αρχειο της ρομ που θελεις και πατας start

03. Αφου περασει τη rom ξανανοιγει το κινητο αλλα με ολα σβησμενα.

 

Αν υπαρχει αλλος τροπος για ΡΟΜ ΕΤΣΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΚΕΡΝΕΛ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΗ τοτε πες μου ενα λινκ με οδηγο να διαβασω.

 

Είναι η τρίτη φορά που σου λέω ότι δεν σβήνονται και ήδη εκνευριστηκα.

Έτσι επεμενες και με τα μηνύματα ότι μπορείς να στείλεις με μικρά 160 χαρακτήρες.

Εγκαταλείπω κάθε περαιτέρω προσπάθεια γιατί δε θες να μάθεις.

Καλή συνέχεια.

 

Συμπληρώνω ότι υπάρχουν ρομ που κάνουν wipe, παλιότερες.

Είναι όμως θέμα ρομ και οχι odin.

Αν δεν είμαστε σίγουροι αν μια ρομ κάνει η δε κανει ρωταμε

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην ασχολειστε.

Εχει ενα προβλημα και μπηκε εδω να το λυσει.Τον βοηθαμε ολοι και του λεμε τι να κανει και δεν θελει.Αφηστε τον να το παει στο σερβις να του κανουν ενα hard reset και να του το γυρισουν πισω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Είναι η τρίτη φορά που σου λέω ότι δεν σβήνονται και ήδη εκνευριστηκα.

Έτσι επεμενες και με τα μηνύματα ότι μπορείς να στείλεις με μικρά 160 χαρακτήρες.

Εγκαταλείπω κάθε περαιτέρω προσπάθεια γιατί δε θες να μάθεις.

Καλή συνέχεια.

 

Συμπληρώνω ότι υπάρχουν ρομ που κάνουν wipe, παλιότερες.

Είναι όμως θέμα ρομ και οχι odin.

Αν δεν είμαστε σίγουροι αν μια ρομ κάνει η δε κανει ρωταμε

Επιμενω γιατι Ενω σου ζηταω οδηγο που να δινει οδηγιες για το πως ακριβως να περασεις μια ολοκληρη ρομ σε ενα samsung κινητο εσυ οχι μονο δεν δινεις αλλα εκνευριζεσαι κιολας.

Ισως γιατι πολυ απλα δεν γινεται αυτο που λες. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω αφου σου ζητησα ηδη να μου δωσεις ενα λινκ με οδηγο αλλα εσυ ουτε λογο για αυτο το λινκ.

 

Ε δεν φταιω και για αυτο εγω...

Και αν εκνευριζεσαι τοσο ευκολα τοτε να μην βοηθας νιουμπαδες σαν εμενα γιατι ολο τετοιου ειδους ερωτησεις εχουν οι νιουμπαδες αν δεν εχεις υπομονη τοτε καλυτερα να μην βοηθας κανεναν.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Εδω εισαι λαθος και το ξερω ΑΠΟΛΥΤΑ αυτο γιατι το εχω ξαναπει καιτο ξαναλεω επισιμα με βαση λεγομενα της ιδιας της samsung hellas & woldwide ειναι οτιδηποτε γινεται με προγραμματα που δινει η ιδια η samsung και οχι με ΑΝΕΠΙΣΗΜΑ προγραμματα οπως ειναι το odin.

 

Πιστευω να με καταλαβαινετε και να μην παιζουμε με τις λεξεις.

 

Επισιμο λεω οτι λεει και η ιδια η samsung μην πεδευεσται με το αν η εκαστοτε rom ειναι αυτουσια ή οχι αλλα με το πως περνιεται στο καθε κινητο ειναι ο επισημος ή οχι τροπος.

 

Περνάς με odin μια επίσημη έκδοση, λες να σου πει η samsung το οτιδήποτε αν μετά πάθει κάτι η συσκευή σου;;;;Και επίσημη έκδοση δεν εννοώ το να περάσω νορβηγική κοκ αλλά και ελληνική unbranded, cosmote & vodafone... Επίσης επειδή το έχουμε ζαλίσει το θέμα με το επίσημα, επίσημα δεν σου επισκευάζουν στα πλαίσια της εγγύησης το κινητό αν έχεις custom rom. Πόσοι είναι αυτοί που τους το έχει επισκευάσει η ίδια η samsung και ενώ είχαν custom rom και δεν ευθυνόταν η rom για την αστοχία;;;Αρκετοί. Ελπίζω να κατάλαβες με την σειρά σου τι σου λέμε όλοι οι υπόλοιποι μιας και δεν παίζουμε με τις λέξεις.

 

Τέλος καλό θα είναι να έχεις πιο ήρεμο τόνο μιας και δεν είναι ανάγκη να κατεφεύγεις στα κεφαλαία για να τονίσεις κάτι. Και ο Στράτος που σου λέει για τις roms είναι που έχει βγάλει την pulse οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει....

Link to comment
Share on other sites

Δύο sII μέσω odin πέρασαν σε 4.0.4 (απο 4.0.3) και λειτουργούν απροβλημάτιστα χωρίς να έχει χαθεί τίποτα...ακόμα και τις κλήσεις όλης της εβδομάδας μπορούσα να δω :) απλά ακολουθώντας τον οδηγό ;-)
Link to comment
Share on other sites

Επιμενω γιατι Ενω σου ζηταω οδηγο που να δινει οδηγιες για το πως ακριβως να περασεις μια ολοκληρη ρομ σε ενα samsung κινητο εσυ οχι μονο δεν δινεις αλλα εκνευριζεσαι κιολας.

Ισως γιατι πολυ απλα δεν γινεται αυτο που λες. Δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω αφου σου ζητησα ηδη να μου δωσεις ενα λινκ με οδηγο αλλα εσυ ουτε λογο για αυτο το λινκ.

 

Ε δεν φταιω και για αυτο εγω...

Και αν εκνευριζεσαι τοσο ευκολα τοτε να μην βοηθας νιουμπαδες σαν εμενα γιατι ολο τετοιου ειδους ερωτησεις εχουν οι νιουμπαδες αν δεν εχεις υπομονη τοτε καλυτερα να μην βοηθας κανεναν.

 

Εγώ σαν noobas διάβασα οδηγούς σχετικα με το κινητό και οτι απορία μου δημιουργήθηκε την ελυσα ευγενικά ρωτώντας. Δεν είναι αναγκασμένος κανένας να σε βοηθησει, ποσό μάλιστα με τέτοια συμπεριφορά. Ωστόσο πως μπορείς και είσαι τόσο σίγουρος σε ότι αφορά Ρομ μέσω Odin, αφού το αποφευγεις παρά πολύ. Μην αμφισβητεις σε παρακαλώ απόψεις ατόμων που έχουν παρά πολύ μεγαλύτερη εμπειρία απο εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Περνάς με odin μια επίσημη έκδοση, λες να σου πει η samsung το οτιδήποτε αν μετά πάθει κάτι η συσκευή σου;;;;Και επίσημη έκδοση δεν εννοώ το να περάσω νορβηγική κοκ αλλά και ελληνική unbranded, cosmote & vodafone... Επίσης επειδή το έχουμε ζαλίσει το θέμα με το επίσημα, επίσημα δεν σου επισκευάζουν στα πλαίσια της εγγύησης το κινητό αν έχεις custom rom. Πόσοι είναι αυτοί που τους το έχει επισκευάσει η ίδια η samsung και ενώ είχαν custom rom και δεν ευθυνόταν η rom για την αστοχία;;;Αρκετοί. Ελπίζω να κατάλαβες με την σειρά σου τι σου λέμε όλοι οι υπόλοιποι μιας και δεν παίζουμε με τις λέξεις.

 

Τέλος καλό θα είναι να έχεις πιο ήρεμο τόνο μιας και δεν είναι ανάγκη να κατεφεύγεις στα κεφαλαία για να τονίσεις κάτι. Και ο Στράτος που σου λέει για τις roms είναι που έχει βγάλει την pulse οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει....

Εννοειτε οτι δεν μιλαμε για αστοχια υλικου αλλα software αν τα οποια κινητα παρελαβαν ειχαν αστοχια υλικου το να τα φτιαξουν ή οχι ειναι στην ευχερια της καθε εταιριας αν εχει πανω το οποιο κινητο αλλο λειτουργικο απο το επισημο που δινει η καθε εταιρια.

Δεν μιλαω για αστοχια υλικου ομως αλλα για αστοχια software.

 

Δύο sII μέσω odin πέρασαν σε 4.0.4 (απο 4.0.3) και λειτουργούν απροβλημάτιστα χωρίς να έχει χαθεί τίποτα...ακόμα και τις κλήσεις όλης της εβδομάδας μπορούσα να δω :) απλά ακολουθώντας τον οδηγό ;-)

Ε το λινκ αυτου του οδηγου ζηταω κι εγω τοση ωρα αλλα δεν το λεει κανενας.

Μυστικο ειναι?

Και πως ακριβως δηλαδη περασες την επισημη 4.0.4 στο s2 σου με την 4.0.3 χωρις να χασεις καθολου τα δεδομενα?

 

Εγώ σαν noobas διάβασα οδηγούς σχετικα με το κινητό και οτι απορία μου δημιουργήθηκε την ελυσα ευγενικά ρωτώντας. Δεν είναι αναγκασμένος κανένας να σε βοηθησει, ποσό μάλιστα με τέτοια συμπεριφορά. Ωστόσο πως μπορείς και είσαι τόσο σίγουρος σε ότι αφορά Ρομ μέσω Odin, αφού το αποφευγεις παρά πολύ. Μην αμφισβητεις σε παρακαλώ απόψεις ατόμων που έχουν παρά πολύ μεγαλύτερη εμπειρία απο εσένα.

Αν δεις ποιο πανω ηδη αναφερα οτι εχω περασει και kernel και ρομ σε δυο κινητα samsung ace & y και επειδι περασα σε αυτα ξερω οτι αν περασεις kernell δεν χανεις τιποτα αλλα αν περασεις ολοκληρη rom χανεις τα παντα.

Τουλαχιστον μεχρι τωρα αυτο ηξερα καθοτι δεν μου λεει κανεις πως μπορω να περναω ολοκληρες ρομ σε κινητα χωρις να χανονται τα προσωπικα δεδομενα του καθε ενος

 

Οι "νιουμπαδες" οπως τους αποκαλεις ρωτουν, εμπιστευονται αυτους που μπηκαν στον κοπο να απαντησουν, ξαναρωτουν αν κολλησουν καπου και παει λεγοντας.. εσυ εισαι ενας λογος και αντιλογος. Θες επισημη με το επισημο Kies και δεν σου μενει να κανεις τιποτα αλλο απ'το να περιμενεις την επισημη 4.1.2 οταν με το καλο δωθει επισημα απ'την επισημη Samsung στην επισημη Ελλαδα το επισημο 2013 ενω στο μεταξυ μπορεις να ζεις με τα επισημα προβληματα της επισημης 4.0.3.

 

Πως μπορουμε να φανουμε χρησιμοι εμεις;

Δεν σου απανταω καν γιατι εισαι περα για περα ειρωνικος προς εμενα και αυτο το ποστ το εκανες μονο και μονο για να με ειρωνευτεις και οχι να με βοηθησεις.

 

Εγω δεν ειρωνευτικα κανεναν απλα ειπα την αποψη μου για καποια πραγματα. Απο τη στιγμη που αυτο ΔΕΝ απαγορευεται απο το φορουμ που εκανα λαθος?

Ισως ο τροπος μου να ηταν λιγο αποτομος το παραδεχομαι αλλα δεν εβρισα ουτε ειρωνευτικα κανεναν.

 

 

Και τελος επειδη το ποιο πιθανο ειναι να ΜΗΝ εχω καταλαβει καλα καποια πραγματα οπως το ποτε σβηνονται τα δεδομενα και ποτε οχι οταν περνας rom ή kernel ή οτιδηποτε αλλο μεσω odin μπορει να μου εξηγησει κανεις με απλα λογια ή να μου δωσει το λινκ καποιου οδηγου να διαβασω γιατι οσους εχω διαβασει λενε οτι θα χασεις τα δεδομενα του κινητου σου.

Οποτε....

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

@ fits13 εδω είναι οδηγός που θέλεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Διάβασε καλά και πέρνα οτι firmware θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απανταω καν γιατι εισαι περα για περα ειρωνικος προς εμενα και αυτο το ποστ το εκανες μονο και μονο για να με ειρωνευτεις και οχι να με βοηθησεις.

 

Εγω δεν ειρωνευτικα κανεναν απλα ειπα την αποψη μου για καποια πραγματα. Απο τη στιγμη που αυτο ΔΕΝ απαγορευεται απο το φορουμ που εκανα λαθος?

Ισως ο τροπος μου να ηταν λιγο αποτομος το παραδεχομαι αλλα δεν εβρισα ουτε ειρωνευτικα κανεναν.

 

Κατ'αρχην μου απαντησες..:D

 

Μαθε να ακους και να σεβεσαι αυτους που προσπαθουν να σε βοηθησουν, μετα χαρας θα το κανω και εγω οπως μπορω αλλα.. μαθε να ακους. Γιατι μεχρι τωρα..

 

Τιποτα δεν εχω μαζι σου, ισα ισα που την εχω πεσει στα μελομακαρονα και αφου δεν μπορεις να μου τ'αρπαξεις απ'το χερι.. :lol:

 

Δεν εχω λογο λοιπον να εχω κατι μαζι σου, ολοι εδω ειμαστε επειδη εχουμε ενα κοινο ενδιαφερον. Ας προσπαθησουμε να συνεννοηθουμε και θα δεις, για ολους θα γινει πιο ευκολο..;)

Link to comment
Share on other sites

@ fits13 εδω είναι οδηγός που θέλεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

Διάβασε καλά και πέρνα οτι firmware θέλεις .

Μα ακριβως αυτον τον οδηγο ακολουθησα και στα 2 κινητα που σας ειπα και σβηστηκαν τα παντα οταν περασα ολοκληρες ρομ και οχι μονο κερνελ.

 

Μηπως φταιει η ρομ που περνας γιατι ακομα και καποια στοκ που περασα απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

σβηστηκαν τα παντα απο το κινητο. οποτε ξαναρωταω ΠΩΣ μπορω να περασω μια ολοκληρη rom ΧΩΡΙΣ να χασω δεδομενα....

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι δεν μιλαμε για αστοχια υλικου αλλα software αν τα οποια κινητα παρελαβαν ειχαν αστοχια υλικου το να τα φτιαξουν ή οχι ειναι στην ευχερια της καθε εταιριας αν εχει πανω το οποιο κινητο αλλο λειτουργικο απο το επισημο που δινει η καθε εταιρια.

Δεν μιλαω για αστοχια υλικου ομως αλλα για αστοχια software.

 

 

Δεν μιλάω για αστοχία τύπου να πέσει και να γίνει θρύψαλα η οθόνη. Μιλάμε να φάει κολούμπρα. Αν το hw (υλικό) έχει σχέση με την rom τότε μπορείς πολύ έυκολα να φας άκυρο...Με λίγα λόγια θα μπορούσαν να μην δεχτούν να επισκευάσουν συσκευή στο πλαίσιο της εγγύησης με την δικαιολογία ότι για το πρόβλημα ευθύνεται η rom και πως αυτή επιβάρυνε την λειτουργία της συσκευής.

Μα ακριβως αυτον τον οδηγο ακολουθησα και στα 2 κινητα που σας ειπα και σβηστηκαν τα παντα οταν περασα ολοκληρες ρομ και οχι μονο κερνελ.

 

Μηπως φταιει η ρομ που περνας γιατι ακομα και καποια στοκ που περασα απο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

σβηστηκαν τα παντα απο το κινητο. οποτε ξαναρωταω ΠΩΣ μπορω να περασω μια ολοκληρη rom ΧΩΡΙΣ να χασω δεδομενα....

 

Σου έχει απαντήθει:

 

Συμπληρώνω ότι υπάρχουν ρομ που κάνουν wipe, παλιότερες.

Είναι όμως θέμα ρομ και οχι odin.

Αν δεν είμαστε σίγουροι αν μια ρομ κάνει η δε κανει ρωταμε

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδες τοτε να κανω μια καλη ερωτηση.

 

Πως μπορω να καταλαβω αν μια ρομ σβηνει τα δεδομενα του κινητου ή οχι?

 

Και τελος ολες οι ρομ που υπαρχουν εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851

 

Σβηνουν τα δεδομενα?

 

Τελος κανονικα δεν θα επρεπε μιας και ειναι η στοκ αυθεντικες και επισημες ρομ του κινητου να μην σβηνουν τα δεδομενα αφου αν περαστουν μεσω ota ή samsung kies δεν σβηνεται τιποτα απο δεδομενα?

 

Εγω στο δικο μου κινητο τωρα εχω την

XWLP7 (3 Απριλίου 2012) 4.0.3 Eλληνικό firmware. (κωδικός: samfirmware.com). Sales code EUR.

με βαση αυτα που βλεπω απο το μενου

Ρυθμισεις -> πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο.

 

Θελετε να σας πω και τιποτα αλλο για να μου πειτε ποια 4.0.4 να περασω ΧΩΡΙΣ να σβηστουν τα δεδομενα του κινητου μου?

 

2 Χαζες ερωτησεις:

 

01. Τελος περνωντας μια στοκ ρομ παραμενει unroot το κινητο σωστα? δηλαδη δεν μπορω να τρεξω προγραμματα σαν το titanium backup.

Ετσι δεν ειναι ή εχω καταλαβει κατι λαθος?

 

02. Αν εχω περασει στο κινητο την επισημη ελληνικη 4.0.4 μεσω odin μετα οταν βγει η 4.1.2 επισημα και απο την ελληνικη samsung και τσεκαρω το κινητο ειτε μεσω ota ειτε μεσω samsung kies θα την δει για να με ρωτησει αν ειναι να την περασει ή οχι?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν δε χρειάζεται να βρίσεις για να προσβάλεις.

Το ποστ σου ήταν κάπως....

Πρώτα απ' όλα δε γνωρίζεις βασικά πράγματα για το τηλέφωνο σου.

Διάβασε αρκετά πρώτα, γιατί δεν είναι θέμα διαφορετικής άποψης.

Απλά δεν ισχύουν αυτά που λες στα οποία είσαι και κατηγορηματικος.

Σου δίνω παράδειγμα από το τελευταίο ποστ σου.

Έπρεπε να ρωτήσεις "παιδιά σβήνονται τα πάντα καθε φορά που περναω ρομ με odin;"

Για να πάρεις απάντηση ΟΧΙ, αντί να το θεωρείς δεδομένο, που δεν ισχύει και δε ξέρω από που το διαβασες.

Είμαι εκτός σπιτιού αλλιώς θα έγραφα πιο αναλυτικά κάποια πράγματα :)

.

 

Και γω για ρομ μιλησα.

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος τρόπος.

Απλά την περνάς.

Ξεκίνα διάβασμα και μην επιμένεις όταν σε κάποια πράγματα έχεις άγνοια.

 

Είναι η τρίτη φορά που σου λέω ότι δεν σβήνονται και ήδη εκνευριστηκα.

Έτσι επεμενες και με τα μηνύματα ότι μπορείς να στείλεις με μικρά 160 χαρακτήρες.

Εγκαταλείπω κάθε περαιτέρω προσπάθεια γιατί δε θες να μάθεις.

Καλή συνέχεια.

 

Συμπληρώνω ότι υπάρχουν ρομ που κάνουν wipe, παλιότερες.

Είναι όμως θέμα ρομ και οχι odin.

Αν δεν είμαστε σίγουροι αν μια ρομ κάνει η δε κανει ρωταμε

 

 

Σου έχει απαντήθει:

 

Πολλάκις....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα μου κόλλησε ο γαλαξίας και έκανε restart από μόνο του. Πριν την εισαγωγή του κωδικού PIN μου έβγαλε το παρακάτω μήνμα:

 

System UIDs Inconsistent

UIDs on this system are inconsistent, you need to wipe your data partition or your device will be unstable.

then a button that reads:

I'm Feeling Lucky

 

Η μόνη επιλογή που είχα ήταν το "I'm Feeling Lucky". Πρέπει να ανησυχήσω για κάτι;;

Ευχαριστώ.

 

Στη θέση σου θα έκανα backup και factory reset.

 

Eυχαριστώ φίλε Τυχεράκια για την απάντηση σου. Κάποια άλλη άποψη υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ φίλε Τυχεράκια για την απάντηση σου. Κάποια άλλη άποψη υπάρχει;

 

Και εγώ θα σου προτεινα factory reset και σύντομα .

Το I'm Feeling Lucky που σου εβγαλε σαν επιλογή ,το πάτησες ???

Και αν ναι ...δουλεύει καλά το τηλέφωνο (broswer -gallery κ.τ.λ) ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...