Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυτό με το wifi μόλις μου το έκανε κι εμενα.Με restart έστρωσε.B you G.... Αναβάθμιση τώρα είναι πράγματα αυτά?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 1 περίπου μήνα την ICS (LPQ). Προ 3-4 ημερών άρχισε να καταναλώνει απίστευτα γρήγορα την μπαταρία, η οποία δεν φόρτιζε καθόλου! Μετά από έρευνα είδα ότι μάλλον έφταιγε το swype, το οποίο έκανε fc και έτρωγε τεράστια αποθέματα της μπαταρίας. Έκανα αναβάθμιση σε LP7 με wipe data & cache, αλλά το εμφάνισε πάλι σήμερα, με το τηλέφωνο κιόλας να ζεσταίνεται υπερβολικά (πάλι μετά από fc του swype, και πάλι δεν φόρτιζε με τίποτε). Ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποια λύση; Δεν θέλω να ξεφορτωθώ το swype γιατί με έχει βολέψει πολύ τόσο καιρό, αλλά θέλω λύση που να με γλυτώσει από το πρόβλημα της μπαταρίας.
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με το wifi μόλις μου το έκανε κι εμενα.Με restart έστρωσε.B you G.... Αναβάθμιση τώρα είναι πράγματα αυτά?

 

Τουλάχιστον να προλάβουμε όλους όσους δεν εχουν κανει το λάθος την αναβαθμισης να μην την κανουν ! Εδώ στην ελληνική γλώσσα του τηλεφώνου τους έχουν ξεφύγει γερμανικές λέξεις στο μενου του ήχου είναι δυνατόν να μην ειναι γεματο bugs το λειτουργικο(όπως και ειναι);

Τέτοια ειναι η προχειρότητα της Samsung. Κανένας σεβασμος στους πελάτες , απλά ήθελαν να δωσουν γρηγορα το update για λογους marketing . Και η samsung hellas το καθυστερησε ακόμα παραπάνω απο τις αλλες χώρες για να δώσει αυτή την πατάτα που δεν έκαναν καν τον κοπο να ελεγξουν το ελληνικό μενου !

 

 

Έχω εγκαταστήσει εδώ και 1 περίπου μήνα την ICS (LPQ). Προ 3-4 ημερών άρχισε να καταναλώνει απίστευτα γρήγορα την μπαταρία, η οποία δεν φόρτιζε καθόλου! Μετά από έρευνα είδα ότι μάλλον έφταιγε το swype, το οποίο έκανε fc και έτρωγε τεράστια αποθέματα της μπαταρίας. Έκανα αναβάθμιση σε LP7 με wipe data & cache, αλλά το εμφάνισε πάλι σήμερα, με το τηλέφωνο κιόλας να ζεσταίνεται υπερβολικά (πάλι μετά από fc του swype, και πάλι δεν φόρτιζε με τίποτε). Ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποια λύση; Δεν θέλω να ξεφορτωθώ το swype γιατί με έχει βολέψει πολύ τόσο καιρό, αλλά θέλω λύση που να με γλυτώσει από το πρόβλημα της μπαταρίας.

 

Δυστυχώς η λύση είναι odin και επιστροφή σε gingerbread και περιμενεις μετα αν και ποτε θα βγαλει παλι udpate η samsung.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω η συζήτηση για launchers να συνεχιστεί στο σωστό θέμα, δηλαδή εδώ. Τα σχετικά μηνύματα μεταφέρθηκαν.

 

Ευχαριστώ

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Να γινεις root. Sorry αλλα σε android ειδικα αν φλασαρεις ειναι απαραιτητο.

 

ok αλλά παρόλα αυτά το root δεν μου λύνει τα προβλήματα που έχω. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι για να βάλω την 4 ή θα μείνω στην 2.3.5??

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στην KI4 μετά την προβληματικη ICS αλλά δεν μου εχει γινει το update στο market για να γινει google play. Ανοιγοκλεισα το market , εκανα restart το κινητό αλλά τιποτα ! Υπάρχει κάποιος το αναγκάσω να δει και να εκτελέσει το update ?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η λύση είναι odin και επιστροφή σε gingerbread και περιμενεις μετα αν και ποτε θα βγαλει παλι udpate η samsung.

 

Δεν νομίζω ότι θα γυρίσω πίσω. Γενικώς τόσα χρόνια (και με το Galaxy S) έχω φλασάρει δεκάδες roms και ποτέ δεν έκανα πισωγύρισμα, παρά τα πολλά προβλήματα. Δεν ξέρω μόνο αν είναι γενικό το πρόβλημα με το swype ή μου παρουσιάστηκε μόνο εμένα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει που έχω κρατήσει τα data από το λεξικό του swype της 2.3.6 τα οποία επαναφέρω με Τιτάνιουμ μετά από κάθε αναβάθμιση;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στην KI4 μετά την προβληματικη ICS αλλά δεν μου εχει γινει το update στο market για να γινει google play. Ανοιγοκλεισα το market , εκανα restart το κινητό αλλά τιποτα ! Υπάρχει κάποιος το αναγκάσω να δει και να εκτελέσει το update ?

 

Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων το μαρκετ από τις εφαρμογές και ξανα τρέξε το μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έγινε?

 

Έκανα αυτό που είπες και restart και το βρηκε το update! Τώρα εχω αλλο προβληματακι. Ψάχνοντας πριν για το πως θα κανω το update εκανα force close το market updater απο τα applications και δεν ξαναανοιγει τώρα αυτό ούτε με restart. Καμια ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα γυρίσω πίσω. Γενικώς τόσα χρόνια (και με το Galaxy S) έχω φλασάρει δεκάδες roms και ποτέ δεν έκανα πισωγύρισμα, παρά τα πολλά προβλήματα. Δεν ξέρω μόνο αν είναι γενικό το πρόβλημα με το swype ή μου παρουσιάστηκε μόνο εμένα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει που έχω κρατήσει τα data από το λεξικό του swype της 2.3.6 τα οποία επαναφέρω με Τιτάνιουμ μετά από κάθε αναβάθμιση;

 

 

Μόλις βρήκες μόνος σου τον ένοχο, είναι γνωστό ότι η επαναφορά δεδομένων απο gb στην ics δημιουργεί κρασαρίσματα των εφαρμογών τους η στην καλύτερη περίπτωση, δυσλειτουργία.

αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις να διατηρήσεις τα δεδομένα των εφαρμογών σου είναι να περάσεις την ics "πάνω" απο την gb (χωρίς δηλαδή να κάνεις wipe data)

Το αν θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα εξαρτάται από το πλήθος και είδος εφαρμογών που έχεις στο κινητό.

Εγώ για παράδειγμα, είχα μόνο 2 παιχνίδια και είχα ξηλωμένες όλες τις "άχρηστες" εφαρμογές που συνοδεύουν τις roms

και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

(άλλο που τελικά γύρισα στην αγαπημένη μου omega 10.4 καθώς θεωρώ ότι ακόμα καμία έκδοση της ics (ούτε η 11.1 omega)

δεν φτάνει το επίπεδο τελειότητας της gb:)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ππαιδια δεν ξερω αν ειναι το σωστο τμημα να το γραψω ομως εχω ενα samsung galaxy s2 που απο τοτε που ηταν adroid 2.3.3 μεχρι τωρα που του φορεσα το παγωτακι το αφηνεις στο πλαι και αυτο μονο του αναβωσβηνει.

εχεις κανεις αλλος αυτο το προβλημα ξερεις κανεις την λυση?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

όταν πάω να εισάγω όνομα παραλήπτη σε μήνυμα (απο το HANDCENT ή το πρόγραμμα του κινητού) και προσπαθήσω να το κάνω με τα γράμματα (quick sort) δεν λειτουργεί..δεν μου βγάζει τα ονόματα απο τον κατάλογο.

και όχι μόνο αυτό, όταν πάω να δω τον κατάλογο τα ελληνικά ονόματα τα βγάζει απο το Y και κάτω, όλα τα γράμματα παραπάνω έχουν τα ονόματα με αγγλικούς χαρακτήρες

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο εμενα:

Στις Ρυθμισεις\Επιλογες Προγραμματιστη εχει μια επιλογη "Ενεργ. αυστηρης λειτουργειας". Στη υποσημειωση αναφερει "Να αναβοσβηνει η οθονη οταν οι εφαρμογες εκτελουν χρονοβορες λειτουργειες στο κυριο νημα". Τι εννοει ο ποιητης?

Καποιος φιλος ειχε γραψει πιο πανω οτι αφηνει το κινητο και βλεπει την οθονη να αναβοσβηνει (ή καπως ετσι)...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση κι απο εμενα:

Στις Ρυθμισεις\Επιλογες Προγραμματιστη εχει μια επιλογη "Ενεργ. αυστηρης λειτουργειας". Στη υποσημειωση αναφερει "Να αναβοσβηνει η οθονη οταν οι εφαρμογες εκτελουν χρονοβορες λειτουργειες στο κυριο νημα". Τι εννοει ο ποιητης?

Καποιος φιλος ειχε γραψει πιο πανω οτι αφηνει το κινητο και βλεπει την οθονη να αναβοσβηνει (ή καπως ετσι)...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο?

Πολύ πιθανό ακούγεται. Μπράβο να την παρατήρηση.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

παιδια mms στελνετε κανονικα;

 

Ναι, γιατι? Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες γιατι προσωπικα εχω φαει τρελλο κολλημα με τα mms οταν flashara πριν απο κανα χρονο το HD2 με Android (εφταιγε καποια ρυθμιση, δεν την θυμαμαι αυτη τη στιγμη)... Με τον Γαλαξια ομως δεν ειχα κανενα προβλημα, ουτε με gb, ουτε με ics... ("απειραχτο", βεβαια)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατι? Δωσε μας περισσοτερες λεπτομερειες γιατι προσωπικα εχω φαει τρελλο κολλημα με τα mms οταν flashara πριν απο κανα χρονο το HD2 με Android (εφταιγε καποια ρυθμιση, δεν την θυμαμαι αυτη τη στιγμη)... Με τον Γαλαξια ομως δεν ειχα κανενα προβλημα, ουτε με gb, ουτε με ics... ("απειραχτο", βεβαια)

στελνω το μυνημα και ο αλλος το λαμβανει σαν ειδοποιηση οτι εχει ενα mms και να παει σε μια ιστοσελιδα τις cosmote για να το δει.το ιδιο και σε GB και σε ICS.οταν στελνω απο αλλο κινητο στο galaxy δεν λαμβανω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

στελνω το μυνημα και ο αλλος το λαμβανει σαν ειδοποιηση οτι εχει ενα mms και να παει σε μια ιστοσελιδα τις cosmote για να το δει.το ιδιο και σε GB και σε ICS.οταν στελνω απο αλλο κινητο στο galaxy δεν λαμβανω τιποτα.

 

Πιθανολογω οτι κατι παιζει με τις ρυθμισεις, αλλα δεν μπορω να φανταστω τωρα τι ακριβως... Θελεις να μας στειλεις screenshots με τις ρυθμισεις σου να κανουμε συγκριση? (εκτος κι αν καποιος φιλος "το'χει" καλυτερα απο εμενα!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Δυστυχως στην δουλεια δεν μπορω να τα δω... πρεπει να παω σπιτι... παντως θα λυθει το προβλημα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

Εχεις ενεργοποιήσει την υπηρεσία;

Τέλος πάντων, στείλε ένα sms που να γράφει MMS στο 1333, και θα σου ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και θα σου στείλουν τις σωστές ρυθμίσεις.

 

Και όσο περιμένεις, δοκίμασε να αλλάξεις το ΜΜSC στο ip, δηλαδή βάλε http://195.167.65.220:8002

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το samsung galaxy s2 εκανα το update στη ics εκδοση αλλα παρατηρησα οταν βαζω ακουστικα ακομα και τα γνησια η μουσικη δεν ακουγεται ενω χωρισ ακουστικα ακουγεται (και νομιζω πιο δυνατα απο πριν δεν ξερω) και η μουσικη μπαινει σε λειτουργιασ παυσησ με το που βαλω ακουστικα και οσο και αν πατα παταω play τιποτα μονο οταντα βγλαω καμια ιδεα???

καλα βλεπω εδω για να παρεισ απαντηση πρεπει να κανεισ ταμα

 

Mπορείς αν θέλεις, βοήθειά σου. Όταν δε σου απαντάει κανείς σημαίνει ότι δεν ξέρουν να σου απαντήσουν, ή δεν έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Με το να spamάρεις το forum δε θα κερδίσεις κάτι, μάλλον το αντίθετο.

Προσωπικά υποθέτω ότι έχει πρόβλημα η υποδοχή ακουστικών σου και θέλει service η συσκευή σου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκες μόνος σου τον ένοχο, είναι γνωστό ότι η επαναφορά δεδομένων απο gb στην ics δημιουργεί κρασαρίσματα των εφαρμογών τους η στην καλύτερη περίπτωση, δυσλειτουργία.

αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις να διατηρήσεις τα δεδομένα των εφαρμογών σου είναι να περάσεις την ics "πάνω" απο την gb (χωρίς δηλαδή να κάνεις wipe data)

Το αν θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα εξαρτάται από το πλήθος και είδος εφαρμογών που έχεις στο κινητό.

Εγώ για παράδειγμα, είχα μόνο 2 παιχνίδια και είχα ξηλωμένες όλες τις "άχρηστες" εφαρμογές που συνοδεύουν τις roms

και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

(άλλο που τελικά γύρισα στην αγαπημένη μου omega 10.4 καθώς θεωρώ ότι ακόμα καμία έκδοση της ics (ούτε η 11.1 omega)

δεν φτάνει το επίπεδο τελειότητας της gb:)

 

Μια ερωτηση κι απο εμενα:

Στις Ρυθμισεις\Επιλογες Προγραμματιστη εχει μια επιλογη "Ενεργ. αυστηρης λειτουργειας". Στη υποσημειωση αναφερει "Να αναβοσβηνει η οθονη οταν οι εφαρμογες εκτελουν χρονοβορες λειτουργειες στο κυριο νημα". Τι εννοει ο ποιητης?

Καποιος φιλος ειχε γραψει πιο πανω οτι αφηνει το κινητο και βλεπει την οθονη να αναβοσβηνει (ή καπως ετσι)...

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτο?

 

δεν ειναι αυτο ειναι απεωεργοποιημενο by default αυτη η επιλογη και συνεχιζει να αναβοσβηνει .εχει αλλος αυτο το προβλημα? εχει λυση κανεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα προβλημα πριν λιγο καιρο αλλα μου εκανε restart το τηλ εαν εννοεις αυτο.

η λυση σερβις και εκει μου ειπαν οτι αλλαξαν την πλακετα του microusb (επειδη συνηθιζα να αθλουμαι ακουγοντας μουσικη απο τον γαλαξια και τον ειχα στην τσεπη μου ο ιδρωτας και γενικα η υγρασια δημιουργησε το προβλημα )

ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...