Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε ακόμα με τη μπούρδα το KIES. Μεγαλύτερο bloatware απο αυτό δεν υπάρχει. Ούτε καν για το driver δεν αξίζει να το βάλετε (υπάρχει ξεχωριστός). Ακολουθήστε τις οδηγίες με το odin και κάντε τη ζωή σας ευκολότερη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε ακόμα με τη μπούρδα το KIES. Μεγαλύτερο bloatware απο αυτό δεν υπάρχει. Ούτε καν για το driver δεν αξίζει να το βάλετε (υπάρχει ξεχωριστός). Ακολουθήστε τις οδηγίες με το odin και κάντε τη ζωή σας ευκολότερη.

 

...ή σε τελικη αναλυση, ας υπαρχει για τους drivers, αν καποιος δεν θελει να ψαχνει...

Κατα τ'αλλα, δεν χρειαζεται σε τιποτα αλλο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμα περάσω με odin την jb θα χάσω δεδομένα;;Υπάρχει κάποιος τροπος να βάλω jb χωρίς να χάσω δεδομένα ή θα πρεπει να περιμένω για ota??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά να ρωτήσω λίγο ποιον browser χρησιμοποιείτε στο τηλέφωνό μας? Πολλοί λένε για opera, dolphin, chrome κλπ εγώ όμως αν και τους δοκίμασα βρήκα τον προεγκατεστημένο browser αισθητά πιο γρήγορο από κάθε άλλο. Μου άρεσε ο opera πιο πολύ αισθητικά, (νομίζω τον opera mini έβαλα) αλλά ήταν κι αυτός πιο αργός από τον stock. Γίνεται σ'άλλα τηλέφωνα να'ναι πιο αργός ο stock και σ'άλλα πιο γρήγορος? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παιδιά να ρωτήσω λίγο ποιον browser χρησιμοποιείτε στο τηλέφωνό μας? Πολλοί λένε για opera, dolphin, chrome κλπ εγώ όμως αν και τους δοκίμασα βρήκα τον προεγκατεστημένο browser αισθητά πιο γρήγορο από κάθε άλλο. Μου άρεσε ο opera πιο πολύ αισθητικά, (νομίζω τον opera mini έβαλα) αλλά ήταν κι αυτός πιο αργός από τον stock. Γίνεται σ'άλλα τηλέφωνα να'ναι πιο αργός ο stock και σ'άλλα πιο γρήγορος? Ευχαριστώ!

 

δεν έχω βρει ελάττωμα στον browser του web kit, μόνο για οικονομία στα data ίσως να χρησιμοποιούσα opera mini ίσως.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ κυρίως τον stock και σαν δεύτερο τον Next.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαστε off topic για μένα ο καλύτερος είναι ο opera (και δεν με ενδιαφέρει το turbo ή off-road όπως μετονομάστηκε). Αλλά ο καινούργιος με το webkit δεν μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις δυστυχώς. Ελπίζω να βελτιωθεί γιατί είναι η πρώτη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες.

 

Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω αλλαξω στο πισω μερος της συσκευης το πλαστικο μεσαιο μαυρο περιμετρικο κομματι της (οχι καπακι μπαταριας) λογω καποιων σημαδιων που εχει απο την καθημερινη χρηση, μπορω να το βρω και αγορασω ωστε να το αλλαξω μονος η θα μπορουσαν να μου το αλλαξουν σε καποιο service οσο βρισκομαι εντος εγγυησης?

 

Για να γινω πιο κατανοητος, εννοω το πλαστικο μεσαιο κομματι οπου στο κατω μερος του κανει την καμπυλη η οποια ειναι και αυτη που εχει υποστει τις φθορες και μικροσημαδακια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες.

 

Επειδη σκεφτομαι να αλλαξω αλλαξω στο πισω μερος της συσκευης το πλαστικο μεσαιο μαυρο περιμετρικο κομματι της (οχι καπακι μπαταριας) λογω καποιων σημαδιων που εχει απο την καθημερινη χρηση, μπορω να το βρω και αγορασω ωστε να το αλλαξω μονος η θα μπορουσαν να μου το αλλαξουν σε καποιο service οσο βρισκομαι εντος εγγυησης?

 

Για να γινω πιο κατανοητος, εννοω το πλαστικο μεσαιο κομματι οπου στο κατω μερος του κανει την καμπυλη η οποια ειναι και αυτη που εχει υποστει τις φθορες και μικροσημαδακια.

 

δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

 

Η συσκευη μας ουσιαστικα αποτελειται απο τρια parts. Την οθονη, το περιμετρικο πλαστικο στο πισω μερος που κανει και την καμπυλη στο κατω μερος του και το καπακι της μπαταριας. Αν μπερδευσαι, δεν κανω λογο για το περιμετρικο "νικελ" πλαστικο δαχτυλιδι.

 

Αυτο εννοω, το οποιο το βρισκω για να το αγορασω αλλα για να μην μπαινω στον κοπο ειδικα αν ειναι και δυσκολο στο service το αλλαζουν?

http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=8267

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μας ουσιαστικα αποτελειται απο τρια parts. Την οθονη, το περιμετρικο πλαστικο στο πισω μερος που κανει και την καμπυλη στο κατω μερος του και το καπακι της μπαταριας. Αν μπερδευσαι, δεν κανω λογο για το περιμετρικο "νικελ" πλαστικο δαχτυλιδι.

 

Αυτο εννοω, το οποιο το βρισκω για να το αγορασω αλλα για να μην μπαινω στον κοπο ειδικα αν ειναι και δυσκολο στο service το αλλαζουν?

http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=8267

 

Έχω ανοίξει το S και το S3 και για κάποιον που ξέρει να χειρίζεται μικρό κατσαβίδι είναι πανεύκολο......

Απλά ψάξε καλύτερα στο eBay για να το πάρεις φθηνότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Αμα περάσω με odin την jb θα χάσω δεδομένα;;Υπάρχει κάποιος τροπος να βάλω jb χωρίς να χάσω δεδομένα ή θα πρεπει να περιμένω για ota??

 

Επειδη δεν προσεξα αν σου απαντησε καποιος, σου λεω τα εξης:

Με οποιοδηποτε τροπο κι αν περασεις νεα rom, ΠΡΕΠΕΙ να κανεις wipe data/factory reset... Ειτε απο τις ρυθμισεις της συσκευης σου (αν εχεις ICS με insane chip), ειτε απο recovery (αν ΔΕΝ εχεις insane chip).

Δεν θα πειραχθει ο internal αποθηκευτικος χωρος των 16gb (εκτος αν το επιλεξεις εσυ), ουτε η sd (αν εχεις...).

Αν περασεις την νεα rom και ΔΕΝ κανεις factory reset, μπορει σε πρωτη φαση να μην δεις προβληματα... ισως ομως ξεπεταχτουν αργοτερα!

Γενικα, με καθε αλλαγη rom, ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ factory reset...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει το S και το S3 και για κάποιον που ξέρει να χειρίζεται μικρό κατσαβίδι είναι πανεύκολο......

Απλά ψάξε καλύτερα στο eBay για να το πάρεις φθηνότερα.....

 

Γι αυτο ρωταω αν μπορει να κανει το service την δουλεια, επειδη ειμαι εντος εγγυησης ακομα.

Το θεμα ειναι αν θα εχουν το ανταλλακτικο αυτο.

 

Απο την αλλη πλευρα αν ειναι ευκολη διαδικασια οπως λες θα το κανω και μονος.

Αυτα εδω θεωρουνται original της sammy?

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Samsung+I9100+Galaxy+S+2+midle+cover&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0&_nkw=Samsung+I9100+middle+cover&_sacat=0

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και ολες!

 

Επιτρεψ'τε μου να εκφρασω ενα off-topic παραπονο, το οποιο αν θελουν, αφαιρουν οι administrators (το εκφραζω εντελως καλοπροαιρετα...)

 

Διαπιστωνω οτι εδω και εβδομαδες, για να μην πω μηνες, υπαρχει μια (εντος ή εκτος εισαγωγικων) "κακη διαθεση", "κοντριτσα" αν μπορω να το πω ετσι και εδω και στο αλλο κομματι που παρακολουθω (Επισημα firmwares)...

 

Θεωρω οτι το φορουμ αυτο υπαρχει για να βοηθαει κυριως τους νεοφερμενους, ο οποιοι δεν ειναι πρακτικο - κακα τα ψεμματα - να ψαξουν καποια απαντηση μεσα σε ενα τετοιο ογκο πληροφοριων... (το οτι δεν δοκιμαζουν καν, ειναι αλλη ιστορια...)

 

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα να τους δοθει μια (εστω συντομη) απαντηση στο προβλημα τους, εστω κι αν εχει ξαναειπωθει... Δεν θα... μολυνθει το φορουμ!!! Ειμαι 100% σιγουρος οτι ολοι μας, κυριως στην αρχη, ρωτουσαμε τα ιδια και τα ιδια!

Οχι μονο γιατι δεν χρησιμοποιουσαμε το search... αλλα ΚΑΙ γιατι δεν καταλαβαιναμε ακομα πολλα πραγματα!!!

 

Καταλαβαινω οτι με τον γραπτο λογο ειναι δυσκολο να εκφραστουμε οπως θελουμε και να κανουμε καποιον να καταλαβει τι ζηταμε.... Καποιοι "δεν το'χουν", που λενε!!!

 

Προσωπικα, αν και οι γνωσεις μου πανω στα συγκεκριμενα θεματα δεν φτανουν με τιποτα τις γνωσεις αλλων φιλων, εχω απαντησει ξανα και ξανα και ξανα σε ολοϊδιες ερωτησεις...!

 

Και ξερετε γιατι? Γιατι κι εγω καποτε δεν ηξερα τι ειναι το recovery ή το wipe data...!!!

 

Αυτα, σας ευχαριστω που το διαβασατε!

 

Σταυρος

 

Υ.Γ. Ολα αυτα, δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το προηγουμενο post. Ηθελα να τα εκφρασω εδω και καιρο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς αντάπτορα dual sim με την jelly bean να μας πει αν δουλεύει;

1)Σωστός ο stabill κι ένα ευχαριστώ σε όσους βοηθούν όσους έχουμε λιγότερες γνώσεις ή εμπειρία στα "κόλπα" των smartphones και του κινητού μας.

2)Εγώ έχω δοκιμάσει σε 4.0.3 τον αντάπτορα που βάζεις 2 micro sim στον αντάπτορα αλλά ΔΕΝ θα στον πρότεινα καθώς είναι πιθανό να προκαλέσεις φθορά στην υποδοχή sim του τηλεφώνου σου. Τον άλλο που κυκλοφορεί που βγαίνει κάτι σαν καλωδιοταινία και έχει υποδοχή για 2η sim δεν το έχω δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν προσεξα αν σου απαντησε καποιος, σου λεω τα εξης:

Με οποιοδηποτε τροπο κι αν περασεις νεα rom, ΠΡΕΠΕΙ να κανεις wipe data/factory reset... Ειτε απο τις ρυθμισεις της συσκευης σου (αν εχεις ICS με insane chip), ειτε απο recovery (αν ΔΕΝ εχεις insane chip).

Δεν θα πειραχθει ο internal αποθηκευτικος χωρος των 16gb (εκτος αν το επιλεξεις εσυ), ουτε η sd (αν εχεις...).

Αν περασεις την νεα rom και ΔΕΝ κανεις factory reset, μπορει σε πρωτη φαση να μην δεις προβληματα... ισως ομως ξεπεταχτουν αργοτερα!

Γενικα, με καθε αλλαγη rom, ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ factory reset...

 

Το ΠΡΕΠΕΙ είναι λαθος. Εξαρτάται απο τη μετάβαση που κάνεις. Σε κάποιες είναι απόλυτα σίγουρο οτι θα έχεις πρόβλημα χωρίς wipes (αν π.χ. πας απο official σε κάποια AOSP) ενώ σε άλλες δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Σαν γενικός κανόνας δεν είναι κακό να κάνεις τα 3 wipe αλλά ΔΕΝ είναι πάντα απαραίτητο.

 

Εγώ πέρασα απο ICS σε JB χωρίς ΚΑΝΕΝΑ wipe και με 300 περίπου εφαρμογές στο κινητό και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Το ίδιο έκανα και στη μετάβαση απο LSD σε LSS. Ρίσκο θα μου πεις. Οκ, αλλά στη χειρότερη θα ξαναπέρναγα τη ROM δε χάθηκε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΡΕΠΕΙ είναι λαθος. Εξαρτάται απο τη μετάβαση που κάνεις. Σε κάποιες είναι απόλυτα σίγουρο οτι θα έχεις πρόβλημα χωρίς wipes (αν π.χ. πας απο official σε κάποια AOSP) ενώ σε άλλες δεν έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Σαν γενικός κανόνας δεν είναι κακό να κάνεις τα 3 wipe αλλά ΔΕΝ είναι πάντα απαραίτητο.

 

Εγώ πέρασα απο ICS σε JB χωρίς ΚΑΝΕΝΑ wipe και με 300 περίπου εφαρμογές στο κινητό και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Το ίδιο έκανα και στη μετάβαση απο LSD σε LSS. Ρίσκο θα μου πεις. Οκ, αλλά στη χειρότερη θα ξαναπέρναγα τη ROM δε χάθηκε ο κόσμος.

 

To ειχα κανει κι εγω αυτο και μαλιστα ημουν... περηφανος που δουλευε κανονικοτατα, αλλα λιγο καιρο μετα "εφαγα τα μουτρα μου", γι'αυτο λεω οτι πρεπει... Εννοειται οτι ο καθενας κανει τις δοκιμες του...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2)Εγώ έχω δοκιμάσει σε 4.0.3 τον αντάπτορα που βάζεις 2 micro sim στον αντάπτορα αλλά ΔΕΝ θα στον πρότεινα καθώς είναι πιθανό να προκαλέσεις φθορά στην υποδοχή sim του τηλεφώνου σου. Τον άλλο που κυκλοφορεί που βγαίνει κάτι σαν καλωδιοταινία και έχει υποδοχή για 2η sim δεν το έχω δοκιμάσει...

 

Ξέρει κανείς αν οι microsim είναι πιο λεπτές μήπως και έτσι λυθεί το πρόβλημα του "πάχους" του αντάπτορα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι microsim είναι πιο λεπτές μήπως και έτσι λυθεί το πρόβλημα του "πάχους" του αντάπτορα;

οι μικροσιμ ειναι πιο μικρες οχι πιο λεπτες

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με την καθαριοτητα του κινητου μας.

 

Επειδη στην δουλεια μου ασχολουμαι με ζυμαρια και αλευρια :p

και το κινητο το εχω μονιμως στην τσεπη του παντελονιου μου (κακως φυσικα), σε πολλα σημεια του εχει γεμισει με αλευρι.

Εξωτερικα εννοειται οτι μπορω να το καθαρισω με ενα πανακι γυαλιων ας πουμε, αλλα το θεμα ειναι πως το αλευρι εχει εισχωρησει στην υποδοχη των ακουστικων και λιγο στα ηχειακια του στο πισω σημειο της συσκευης.

 

Υπαρχει καποιος τροπος η καποια πατεντα ωστε να το καθαρισω σε αυτα τα σημεια χωρις να κανω καποια ζημια?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

To ειχα κανει κι εγω αυτο και μαλιστα ημουν... περηφανος που δουλευε κανονικοτατα, αλλα λιγο καιρο μετα "εφαγα τα μουτρα μου", γι'αυτο λεω οτι πρεπει... Εννοειται οτι ο καθενας κανει τις δοκιμες του...!

 

Εγώ πάντως συνεχίζω 2 μήνες τώρα να είμαι περήφανος γιατί γλίτωσα τον κόπο να ξαναστήνω 300 εφαρμογές χωρίς να έχω την παραμικρή παρενέργεια. Όπως είπα το ρίσκο απο stock σε stock είναι μικρό, απο stock σε AOSP πολύ μεγαλύτερο. Στη χειρότερη ξαναβάζεις τη rom.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ρε φιλε δεν εχουν φιλοτιμηθεί στην samsung hellas να δωσουν την 4.1.2 για τις unbranded συσκευες και εσυ ρωτας για την 4.2.2???

 

Λογικα καλα 2014 και παλι βλεπουμε....

 

Να 'ναι καλα οι αλλες χωρες π.χ. nordic που τη δινουν και πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει κάποιο θεματάκι με την 4.1.2 και την ένταση του εξωτερικού ηχείου, ή έχει πάθει κάτι το κινητό μου ?

 

Ακούγεται χαμηλά και χωρίς γεμάτο ήχο...Εκτός κι άν ηταν έτσι και πρίν, δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές..

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...