Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

 

Εχω τη συσκευη απο τοτε που ηρθε στην Ελλαδα και αποφασισα να τη "καθαρισω".

 

Διαβασα αρκετα στο νετ και τελικα ειδα οτι ο καλυτερος τροπος για αυτο που ηθελα ηταν να πληκτρολογησω το '''*2767*3855#''' για πληρη εκκαθαριση!

 

Το εκανα και ολα λειτουργουν ενταξει, επανεφερα και καποιες εφαρμογες που ηθελα και ειμαι ευχαριστημενος εκτος απο το προβλημα που αναφερω στο τιτλο του θεματος.

 

Ενω επιλεγω τον "Ηχο κλησης τηλεφωνου" και τον ηχο για τις "Προεπιλεγμνες ειδοποιησεις" ναι μεν τα "κρατα" για ενα χρονικο διαστημα αλλα μετα επανερχονται πισω στην αρχικη τους ρυθμιση!

Αυτο συμβαινει τυχαια απο οτι ειδα, δηλαδη ενω το κινητο ειναι ανοιχτο συμβαινει!

Παρατηρισα οτι μετα απο κλεισιμο 'η επανεκκινηση δεν ειχαν αλλαξει, για αυτο δεν ειμαι 100% σιγουρος, ισως να αλλαξαν καποια αλλη φορα και να μη το προσεξα.

 

Κοιταξα τις ρυθμισεις αλλα δεν εντοπισα κατι που σως θα επρεπε να ρυθμισω 'η κατι αλλο που θα βοηθουσε στη περιπτωση, τι λετε :confused: ???

 

 

Ευχαριστω

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cam FW Ver: VCFA01

Phone FW Ver: TBEC28

 

καλα ειναι;:p

 

Αν κρινω απο του αδερφου μου που ΔΕΝ εχει προβλημα με την καμερα, ΝΑΙ ειναι καλα διοτι εχετε το ιδιο... Το δικο μου που ΕΧΕΙ προβλημα, δεν μπορω να δωσω τον κωδικο, μαλλον επειδη εχω custom...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν το συνδεεις και στο φορτιστη, να δεις μηπως δεν εχει μπαταρια; σε ics μετα απο κολληματα, συνηθιζε να καταπινει τη μπαταρια αυτοματως.

 

Μην αγχώνεσαι. Με την βοηθεια και των πιο ειδικων απο εδω θα βγαλεις ακρη.στην τελικη αν μπαίνεις σε download mode φλασαρεις μια στοκ με odin και θα εισαι οκ

 

Recovery μπενει με power-home b-volume up ταυτόχρονα.

Αν το δοκιμασες και δεν μπαίνει προσπαθησε να μπεις σε download mode με power-home b-volume down.

Αλλα δοκιμασε παλι για να μπεις σε recovery.

Εισαι ροοτ καταρχην.δωσρ πληροφορίες για την ρομ και καρνελ.

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ο stefan city είχε δίκαιο, είχε ρουφήξει το recovery όλη την μπαταρία και δεν άνοιγε καν. Το έβαλα για φόρτιση και δεν είχε καθόλου μπαταρία. Το φόρτισα, μπήκα σε recovery και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όλα καλά τώρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρινω απο του αδερφου μου που ΔΕΝ εχει προβλημα με την καμερα, ΝΑΙ ειναι καλα διοτι εχετε το ιδιο... Το δικο μου που ΕΧΕΙ προβλημα, δεν μπορω να δωσω τον κωδικο, μαλλον επειδη εχω custom...

 

ωραια.:dance:

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ο stefan city είχε δίκαιο, είχε ρουφήξει το recovery όλη την μπαταρία και δεν άνοιγε καν. Το έβαλα για φόρτιση και δεν είχε καθόλου μπαταρία. Το φόρτισα, μπήκα σε recovery και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Όλα καλά τώρα... :)

 

μπραβο, γλιτωσες και τυχον τρεξιματα στο service.:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις την 4.0.3 και θα λυθεί με μια αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση android. Το λέω από προσωπική εμπειρία σε λευκό s2 με 4.0.3.
Link to comment
Share on other sites

Εγω με jb σκανδιναβικια lsj εχω.

Scef02 κ tbec28

 

Επιτέλους μια διαφορά που εντοπίσαμε μεταξύ της αρχικής και της καινούργιας έκδοσης της nordic!! Η το Module της κάμερας άλλαξε από το VCFA01 σε Scef02. Τώρα αν έβαζε κάποιος δύο SII δίπλα δίπλα με την κάθε έκδοση το καθένα και σύγκρινε photos θα ήταν καταπληκτικό...

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το πρωί μέσω ΟΤΑ το μίνι update των ~7mb. (4.1.2 Nordic) Τρύπες μπάλωσε ή έδωσε κ κάτι καινούριο? Δεν παρατήρησα κάτι.

 

Διάβασα πιο πριν αυτό που λέγατε για το προβληματικό firmwire της κάμερας και ξενέρωσα γιατί έχω το ίδιο.

 

Πηρα κ εγω το update... και ψαχνω... ψαχνω για διαφορες.... αλλα τπτ! Εχει κανεις καμια ιδεα?

Edited by AntwnisSt
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το GPS πώς τα πάτε; Δεν θα έπρεπε να βρίσκει πού είσαι και τους χάρτες χωρίς internet; Εμένα όταν έχω κλειστό το internet, δεν κάνει τίποτα το google maps και το navigation. Καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε με την κάμερα μπορείτε να πείτε ποιες εκδόσεις είναι οι προβληματικές και είναι μόνο με την 4.1.2 ή και με παλιότερες;

 

Εγω με την 4.0.3 εχω:

cam fw ver.: vcfa01

phone fw ver.: tbec28

 

Εχω θεμα?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

ειναι πιθανο και αυτο, αυτη εχω και τωρα που το ανεφερες μαλλον απο καπου εκει αρχισε να συμβαινει αλλα απλα δε του ειχα δωσει καμια σημασια!!!

 

Δηλαδη εν αναμονη της ενημερωσης, μιας και δε το "βαζω χερι"!

 

 

Ευχαριστω

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

2 είναι τα προβληματικά modules αν θυμάμαι καλά και σίγουρα το ένα είναι αυτό με firmware SCEF02 (αυτό έχω και εγώ..).

Κυρίως στο βίντεο έχει θέμα με το autofocus.

 

Τα προβλήματα που έχουν αυτά τα modules δεν αλλάζουν με αλλαγή λογισμικού αλλά μόνο με αναβάθμιση λογισμικού συγκεκριμένα της κάμερας (κάτι το οποίο απλά δεν παίζει πια στο s2).

Οπότε όσοι είστε εντός εγγύησης εάν είστε τυχεροί μπορεί να σας αλλάξουν την κάμερα.. φυσικά με τον κίνδυνο να σας περάσουν ξανά το ίδιο module (μιας και δεν μπορούν να το ελέγξουν πριν εγκαταστήσουν το νέο module - αυτό μου είχαν πει εμένα τουλάχιστον..) συν το οποίο ρισκο με το άνοιξε/λύσε/κλείσε της συσκευής.

 

@VCFA01 σε SCEF02 αποκλείεται να προκάλεσε μια αλλαγή android OS. Είναι σαν να λες πως αναβαθμίζοντας από Windows 7 σε 8 το pc σου άλλαξε drivers του επεξεργαστή σου από pent σε amd.

 

Να ρωτήσω κάτι με τα 3 wipe δεν θα έπρεπε να σβήσουν και τα πάντα απτον φάκελο /dcim ?

 

Όχι, κρατάει τους φακέλους, μπορείς να το κάνεις με την επιλογή Διαμόρφωση εσωτερικής κάρτας στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μια διαφορά που εντοπίσαμε μεταξύ της αρχικής και της καινούργιας έκδοσης της nordic!! Η το Module της κάμερας άλλαξε από το VCFA01 σε Scef02. Τώρα αν έβαζε κάποιος δύο SII δίπλα δίπλα με την κάθε έκδοση το καθένα και σύγκρινε photos θα ήταν καταπληκτικό...

 

Η καινουργια εγω που το συγκρινα με ενως φιλου η διαφορες ειναι καμερα, ρολαρισμα (σκρολινγκ), μπαταρια κ η lsj σε εμενα τουλαχιστον μου εχει ολη την οθονη με γραμμες καθετες σαν λες κ εχει πολυ χαλια αναλυση κ ειναι τραγικο. Ισως γυρισω μαλλον στην παλια lsd η ακομα καλυτερα για εμενα στην 4.0.3 . Eur οπως κ να εχει ειναι τραγικη η μπαταρια στην lsj. Σε ενα λεπτο ακριβως μου εφαγε 4% μπαταρια με 3g

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

2 είναι τα προβληματικά modules αν θυμάμαι καλά και σίγουρα το ένα είναι αυτό με firmware SCEF02 (αυτό έχω και εγώ..).

Κυρίως στο βίντεο έχει θέμα με το autofocus.

 

Τα προβλήματα που έχουν αυτά τα modules δεν αλλάζουν με αλλαγή λογισμικού αλλά μόνο με αναβάθμιση λογισμικού συγκεκριμένα της κάμερας (κάτι το οποίο απλά δεν παίζει πια στο s2).

Οπότε όσοι είστε εντός εγγύησης εάν είστε τυχεροί μπορεί να σας αλλάξουν την κάμερα.. φυσικά με τον κίνδυνο να σας περάσουν ξανά το ίδιο module (μιας και δεν μπορούν να το ελέγξουν πριν εγκαταστήσουν το νέο module - αυτό μου είχαν πει εμένα τουλάχιστον..) συν το οποίο ρισκο με το άνοιξε/λύσε/κλείσε της συσκευής.

 

 

 

Όχι, κρατάει τους φακέλους, μπορείς να το κάνεις με την επιλογή Διαμόρφωση εσωτερικής κάρτας στις ρυθμίσεις αποθηκευτικού χώρου.

 

Εγω με 403 εκδοση που ημουν με το module που αναφερεις ηταν φοβερα ολα...με την jb lsj ειναι ελεος

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 403 εκδοση που ημουν με το module που αναφερεις ηταν φοβερα ολα...με την jb lsj ειναι ελεος

 

Όπως έγραψα παραπάνω μου φαίνεται αδύνατον να σου άλλαξε λογισμικό κάμερας γιατί δεν το πειράζει η αλλαγή ρομ.

Αν ήταν έτσι όσοι κατέβαζαν τη ρομ σου θα είχαν το ίδιο firmware κάμερας.

 

Vcf και scef δεν είναι απλά άλλα firmwares αλλά και για διαφορετικά modules ( Sony το πρώτο και Samsung το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος, πάει και καιρός που είχα ασχοληθεί αλλά πίστεψε με το είχα ψάξει πάρα πολύ. Εάν είσαι 100% σίγουρος πως σου άλλαξε firmware περνά το παλιό του μιας και το scef02 είναι η τελευταία αναβάθμιση του εν λόγω μοντέλου.

 

P.s. Με SCEF02 δεν είναι άψογα όλα σε κανένα λογισμικό, μέχρι και η ίδια εταιρεία το έχει παραδεχτεί πως υπάρχει θέμα στο firmware του συγκεκριμένου module.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε κι εμενα το τελευταιο update ota σε lsj και δεν μου αλλαξε το module της καμερας, scee09 ειχα κι αυτο εχω ακομη.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

το 1080p video που τρβανε ειναι αθλιο τουλαχιστο σε εσωτερικο χωρο που δοκιμασα...22 fps!!

 

μολις δοκιμασα στα 1080p με χαμηλο φωτισμο και χωρις φλας.

25,6 fps και πολυ καλη εικονα,με πολυ χαμηλο θορυβο.

για τηλεφωνο νομιζω οτι τραβαει τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι απο εποχης gb ο tesalat ειχε πει οτι στα 1080 εχει σπασιματα το βιντεο για αυτο και τραβαγε στα 720.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τραβήξει με 4.0.3 βίντεο στον δρόμο νύχτα χωρίς φωτισμό μόνο με φλας και το βίντεο είναι καταπληκτικό. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι με τις νέες εκδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταληξαμε οτι το χαλια camera firmware ver. ειναι το SCEF02?????

 

Με 403 που ημουν ηταν τελεια...με την lsj ειναι πιο χαλια δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...