Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τοτε που περασα την ισπανικη jb παρατηρω μεγαλο drain της μπαταριας χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο..και εκτος απο αυτο γεμιζει συνεχεια η ram 550-600mb ετσι για πλακα..

 

factory reset εκανα εννοειται με το που την περασα..και πριν την περασω φυσικα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο τοτε που περασα την ισπανικη jb παρατηρω μεγαλο drain της μπαταριας χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο..και εκτος απο αυτο γεμιζει συνεχεια η ram 550-600mb ετσι για πλακα..

factory reset εκανα εννοειται με το που την περασα..και πριν την περασω φυσικα..

 

Και 650 και 700βάλε εχω δει..:D

 

Ειναι όμως λογικό υποθέτω με τόσα πρόσθετα σε σύγκριση με την ICS, αφού σαν λειτουργικό δεν δείχνει σημάδια υπερκόπωσης δεν με νοιάζει και τόσο εμένα. Όσον αφορά τη μπαταρία όμως προσωπικά δεν έχω διακρίνει τεράστια διαφορά, σίγουρα υπάρχει αλλά όχι τόσο αξιοσημείωτη. Μήπως κάποια εφαρμογή..

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που περασα την ισπανικη jb παρατηρω μεγαλο drain της μπαταριας χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο..και εκτος απο αυτο γεμιζει συνεχεια η ram 550-600mb ετσι για πλακα..

 

factory reset εκανα εννοειται με το που την περασα..και πριν την περασω φυσικα..

 

Κανε disable μέσα απο το all apps οτι δεν δουλευεις

απενεργοποίησε notifications απο τις εφαρμογες

disable gmaps + facebook (friendcaster rule)

και θα είσαι κομπλέ!;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ... να κάνω μια χαζή ερώτηση. Θέλω να flashαρω JB αλλά δεν ξέρω ποια version. Είδα να λέτε για την ισπανική αλλά έχει 2 FOP (I9100FOPLS4 και I9100FOPLS3). Ποια απο τις 2 κατεβάζω;

Την διαδικασία με ODIN για μετα την είδα... Επειδή δε σκαμπάζω και πολλά μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Thnx

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά ... να κάνω μια χαζή ερώτηση. Θέλω να flashαρω JB αλλά δεν ξέρω ποια version. Είδα να λέτε για την ισπανική αλλά έχει 2 FOP (I9100FOPLS4 και I9100FOPLS3). Ποια απο τις 2 κατεβάζω;

Την διαδικασία με ODIN για μετα την είδα... Επειδή δε σκαμπάζω και πολλά μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Thnx

 

Κατέβασε την xwlsd Nordic και μετά διάβασε στους οδηγούς την διαδικασία εγκατάστασης με Odin και θα είσαι κομπλέ :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που περασα την ισπανικη jb παρατηρω μεγαλο drain της μπαταριας χωρις να κανω τιποτα ιδιαιτερο..και εκτος απο αυτο γεμιζει συνεχεια η ram 550-600mb ετσι για πλακα..

 

factory reset εκανα εννοειται με το που την περασα..και πριν την περασω φυσικα..

 

Ακριβως το ίδιο πρόβλημα είχα κ γω.Το πρωι το έβγαζαν απ τον φορτιστη,το απόγευμα είχε φτασει η μπαταρία στο 27%...Ξηλωσα μια μια τις εφαρμογές οπου είχα κατεβάσει κ ήρθε στα ίσια του το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει deodexed έκδοση των 2 Rom, Ιταλικής και Nordic Countries έχω ανεβάσει links εδώ :)

(Προσοχή είναι stock αλλά rooted ήδη για φλασάρισμα μέσω cwm με τον kernel της samsung, που σημαίνει πως με το flash θα έχετε και το cwm της samsung!)

 

Επίσης προσοχή με τους kernel με τις νέες εκδόσεις γιατί απ' όσο είδα οι περισσότεροι εκτός του Philz δεν τις υποστηρίζουν ακόμα και δεν βρεθείτε σε bootloop.. και πάντα Backup Backup Backup.

 

Edit: Βασικά αν το post είναι περισσότερο για το thread τροποποιήσεις, ας μετακινηθεί.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Η εγγυηση θα χαθει ετσι κι αλλιως απο την στιγμη που θα περασεις firmware άλλης περιοχης για την Samsung (Ισπανικο, Ιταλικο, Σκανδιναβικο που ηδη ειναι διαθεσιμα)

Στραβα δεν θα παει τιποτα αν ακολουθησεις τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα!

 

Η Σκανδιναβική I9100XWLSD_I9100OXXLS6_NEE, περιέχει συνολικά 11 sales code ενα εκ των οποίων είναι και το EUR. Οπότε δεν χάνεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Η Σκανδιναβική I9100XWLSD_I9100OXXLS6_NEE, περιέχει συνολικά 11 sales code ενα εκ των οποίων είναι και το EUR. Οπότε δεν χάνεις την εγγύηση.

 

Λάθος.Την χάνεις.

Αφού δε δόθηκε για τη συσκευή που κρατάς στα χέρια σου, τέλος η εγγύηση.

Η εγγύηση ισχύει για τη ρομ που είχε μέσα η συσκευή σου, ή επίσημη αναβάθμιση αυτής, μέσω KIES/OTA

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.Την χάνεις.

Αφού δε δόθηκε για τη συσκευή που κρατάς στα χέρια σου, τέλος η εγγύηση.

Η εγγύηση ισχύει για τη ρομ που είχε μέσα η συσκευή σου, ή επίσημη αναβάθμιση αυτής, μέσω KIES/OTA

 

Τι εννοείς ρε Στράτο? Αφού έχει το sales code, το γυρνάω σε EUR. Τι μπορεί να σου πούν?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ρε Στράτο? Αφού έχει το sales code, το γυρνάω σε EUR. Τι μπορεί να σου πούν?

 

Νομίζω ότι ήταν πεντακάθαρη η τοποθέτηση που έκανα και απλούστατη :)

 

"Η ευθύνη της Samsung Electronics (ή του αντιπροσώπου για τη συντήρηση των προϊόντων της) περιορίζεται στο κόστος επισκευής και / ή την αντικατάσταση του προϊόντος από την εγγύηση. Η εγγύηση ακυρώνεται εάν το ελάττωμα οφείλεται (όπως και αν προέκυψε) σε κακή χρήση, αμέλεια, και παραβίαση ή εσφαλμένη ρύθμιση. Ακυρώνεται, εφόσον μη εξουσιοδοτημένα πρόσωπα πραγματοποιήσουν οποιεσδήποτε αλλαγές και / ή επισκευές."

 

Από τη στιγμή που το ελληνικό τηλέφωνο π.χ. έχει ισπανική ρομ, είναι προφανές ότι έχει "παραβιαστεί" και εσύ ως μη εξουσιοδοτημένο πρόσωπο πραγματοποίησες "αλλαγή".

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο ο Στράτος, έτσι είναι ακριβώς.

 

Βέβαια προσωπικά πιστεύω μικρό το κακό αφού το να επαναφέρεις τον counter και να περάσεις μία ελληνική ρομ είναι θέμα 5 λεπτών..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο ο Στράτος, έτσι είναι ακριβώς.

 

Βέβαια προσωπικά πιστεύω μικρό το κακό αφού το να επαναφέρεις τον counter και να περάσεις μία ελληνική ρομ είναι θέμα 5 λεπτών..

 

Δεν είναι μικρό γιατί εμπεριέχει ρίσκο.

Αν σου καεί καμία οθόνη και δε μπορείς να δεις τίποτα για να το επαναφέρεις, έλα μετά και πες μου για εγγύηση.

Όλοι το ρισκάρουμε όταν το πειράζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει δίκιο ο Στράτος, έτσι είναι ακριβώς.

 

Βέβαια προσωπικά πιστεύω μικρό το κακό αφού το να επαναφέρεις τον counter και να περάσεις μία ελληνική ρομ είναι θέμα 5 λεπτών..

 

Δεν είναι μικρό γιατί εμπεριέχει ρίσκο.

Αν σου καεί καμία οθόνη και δε μπορείς να δεις τίποτα για να το επαναφέρεις, έλα μετά και πες μου για εγγύηση.

Όλοι το ρισκάρουμε όταν το πειράζουμε :)

 

Φυσικά και σχεδόν όλοι το σκαλίζουμε.

Αλλά για κάποιον που περνάει με τα επίσημα εργαλεία, επίσημα firmware που περιέχουν και τα δικά μας sales code, δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

 

Θα στείλω επίσημο FAX να δω τι θα μου απαντήσουν (αν μου απαντήσουν).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μικρό γιατί εμπεριέχει ρίσκο.

Αν σου καεί καμία οθόνη και δε μπορείς να δεις τίποτα για να το επαναφέρεις, έλα μετά και πες μου για εγγύηση.

Όλοι το ρισκάρουμε όταν το πειράζουμε :)

 

USB Jig με κλειστό τηλέφωνο, Odin στα τυφλά μέχρι να δεις το πολυπόθητο Pass στο κουτάκι και λαμπάδες και τάματα αφού το παραδώσεις στο service κλαίγοντας απαρηγόρητος :cool:

 

Φυσικά και σχεδόν όλοι το σκαλίζουμε.

Αλλά για κάποιον που περνάει με τα επίσημα εργαλεία, επίσημα firmware που περιέχουν και τα δικά μας sales code, δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη.

 

Θα στείλω επίσημο FAX να δω τι θα μου απαντήσουν (αν μου απαντήσουν).

 

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω την απάντηση αν ποτέ σου έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Και 650 και 700βάλε εχω δει..:D

 

Ειναι όμως λογικό υποθέτω με τόσα πρόσθετα σε σύγκριση με την ICS, αφού σαν λειτουργικό δεν δείχνει σημάδια υπερκόπωσης δεν με νοιάζει και τόσο εμένα. Όσον αφορά τη μπαταρία όμως προσωπικά δεν έχω διακρίνει τεράστια διαφορά, σίγουρα υπάρχει αλλά όχι τόσο αξιοσημείωτη. Μήπως κάποια εφαρμογή..

 

Ναι σωστα..απλα μου κανει εντυπωση.Εκει που με την ics παιζαμε στα 350-400mb τωρα ανεβηκε στα 600mb πχ...Αφου ομως εχετε και εσεις παρομοιο "προβλημα" με την ram τοτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχω..φοβομουν μηπως δεν ειχα κανει κατι εγω καλα..:p

 

Κανε disable μέσα απο το all apps οτι δεν δουλευεις

απενεργοποίησε notifications απο τις εφαρμογες

disable gmaps + facebook (friendcaster rule)

και θα είσαι κομπλέ!;)

 

thank you θα το κοιταξω..:)

 

 

Ακριβως το ίδιο πρόβλημα είχα κ γω.Το πρωι το έβγαζαν απ τον φορτιστη,το απόγευμα είχε φτασει η μπαταρία στο 27%...Ξηλωσα μια μια τις εφαρμογές οπου είχα κατεβάσει κ ήρθε στα ίσια του το κινητό...

 

Νταξει τοσο χαλια προς το παρον δεν ειμαι σε θεμα μπαταριας..απλα ερχομενος απο 4.0.3 περιμενα οτι θα δω πολυ καλυτερη αυτονομια...:p

Edited by Billys_7
Link to comment
Share on other sites

καλημερα .εχει περασει κανεις απο Ισπανικη LSD σε Nordic LSD ??? υπάρχουν διαφορες . και στην 4,0,4 την Σκανδιναβικη ειχα αλλα τωρα μετα το update της Ισπανικης βαριεμαι να ξανακανω παλι απο την αρχη και στο κατω κατω εχουν διαφορες ????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα .εχει περασει κανεις απο Ισπανικη LSD σε Nordic LSD ??? υπάρχουν διαφορες . και στην 4,0,4 την Σκανδιναβικη ειχα αλλα τωρα μετα το update της Ισπανικης βαριεμαι να ξανακανω παλι απο την αρχη και στο κατω κατω εχουν διαφορες ????

 

Εγώ έκανα αυτή την μετάβαση και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν διαφορές.

Περνά απλά το μικρό update για την ls8 και μείνε σε αυτήν :rolleyes:

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή και δεν θέλω να κουράζω το Thread με ερωτήσεις που σίγουρα θα έχουν απαντηθεί εδώ στο παρελθόν, αν θέλει κάποιος-κάποιοι ας μου στείλουν σε Pm το Skype τους. Οι ερωτήσεις έχουν να κάνουν με πλήρες Backup και πέρασμα σε Nordic 4.1.2 από Root 4.0.3.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει με τα χίλια η αναβάθμιση σε Jelly Bean! Πέρασα την Nordic χτες το βράδυ και δεν τη χορταίνω! Φύγαμε για root τώρα! ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες και εγω μετα απο μια μερα χρηση με την nordic εχω χαζεψει....

Λετε να δοκιμασουμε τωρα που πηραμε φορα και αλλης χωρας η δεν εχουμε διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες και εγω μετα απο μια μερα χρηση με την nordic εχω χαζεψει....

Λετε να δοκιμασουμε τωρα που πηραμε φορα και αλλης χωρας η δεν εχουμε διαφορες?

 

δεν εχουν διαφορες:)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν διαφορες:)

 

Δεν ειχα θεματα sod αλλα ειχα θεμα με θερμοκρασιες....

και προς το παρον δεν εχω βρει....

Για την μπαταρια δεν μπορω να πω ακομα μιας και το εχω λιωσει...

Αλλα με τοσες διαφορες.... σχεδον κλαιω!

χαχαχαχαχαχαχαχα

Να στε καλα ολοιιι!

Aαααα και να μην ξεχασω αν κ ερασιτεχνης οχι οπως πολοι εδω... Δοκιμασα και το Carbon backup...

Οσοι θελουν backup και δεν ειναι ρουτ σωζει παιδες!

Edited by AntwnisSt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αυτή την μετάβαση και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν διαφορές.

Περνά απλά το μικρό update για την ls8 και μείνε σε αυτήν :rolleyes:

 

Παρομοίως και επιβεβαιώνω, είναι ακριβώς οι ίδιες και το μόνο που κατάφερα είναι να ικανοποιήσω την επιθυμία μου να "κουβαλάω" την Nordic, αν σκεφτεί κανείς το στήσιμο των ρυθμίσεων και το root απ'την αρχή, φυσικά δεν άξιζε επ'ουδενί τον κόπο..;)

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει το εφε κυματων ripple efect kai to wallpaper scrollinghttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2115912 για στοκ odex LSD δουλεουν μονο αυτα τα 2 οχι τα αλλα που εχει πιο κατω. Και εδω ενα θεμα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2132796 αν δεν αρεσει εχει αρχειο revert για επαναφορα,εννοειται πριν Nandroid backup Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...