Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν μπορείς να μας πείς και τι version τρέχεις.... η Πυθία έχει πάει διακοπές μην την ενοχλούμε :P

 

Eίχα την 4.0.3 την ορίτζιναλ από τότε που το πήρα(απο multirama) , την άλλαξα με την ελληνική της κοσμοτέ την 4.0.4 και πάλι συνεχίστηκε το πρόβλημα... Τώρα κατεβάζω την 4.1.2 την ισπανική να δω μπας και γίνεται τίποτα.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από όταν είχα ICS (είτε 4.0.3 είτε 4.0.4) το κινητό μου έχανε σήμα τηλεφώνου, οι άλλες κεραίες δούλευαν καλά. Στις 6 περίπου μέρες που είμαι με JB δεν είδα το κινητό να χάνει σήμα, ίσως τυχαία. Συμβουλή μου ξαναλέω, σέρβις, και ξανά σέρβις, και ξανά μέχρι να νιώσεις σίγουρος. Πελάτες είμαστε.

 

Ώπα, δηλαδή εννοείς πως το κινητό σου κάνει το σήμα σε έναν πάροχο ενώ με τους άλλους δουλεύει απροβλημάτιστα;

Μήπως έχεις Cosmote?

Παθαίνω ακριβώς αυτό που περιγράφεις (αν το κατάλαβα καλά)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το S2 μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα μετά από κάποιους μήνες αγοράς του και δεν γνωρίζω τι να κάνω. Ξέρω γω, υποθέτουμε πως ασχολούμαι με το κινητό για κάποια ώρα(παίζω κάποιο παιχνίδι, στέλνω κάποιο μήνυμα κτλ), τελειώνω τη δουλειά μου και το κλειδώνω.. Μετά από περίπου 5-6 φορές επανάληψης αυτής της ''διαδικασίας'', πάω να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο( πατώντας το κουμπί από τα δεξιά) και η οθόνη δεν ανάβει, ενώ το κινητό είναι αναμμένο! (δηλαδή μπορεί να με πάρει κάποιος τηλ εκείνη τη στιγμή, το κινητό μου να μην χτυπάει αλλά αυτός να ακούει στην κλήση πως απλά δεν το απαντάω εγώ). Ύστερα, για να επιλυθεί αυτό, αναγκαστικά βγάζω τη μπαταρία και την ξαναβάζω. Όταν ενεργοποιείται το κινητό, έχω σίγουρα 30-40% μείωση της στάθμης της μπαταρίας..

 

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;;; :(:(

 

Αυτό που σε βασανίζει λέγεται "Sleep Of Death" ή SOD.. Είναι αρκετά κοινό στο S2.. Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί με καμία ρομ.. Ψάξε στο xda λίγο μπας και βγάλεις άκρη, γιατί το έχουν πολλά άτομα, αλλά στον καθένα προκαλείται από διαφορετικά θέματα. Εκτός βέβαια αν γνωρίζει κάποιος από τα παιδιά.. :rolleyes:

Edited by Giov87
Link to comment
Share on other sites

Δίχως να είμαι ο ειδικός θα έλεγα ότι η Ισπανική είναι η πιο πρόσφατη official rom της samsung για αναβάθμιση στην χώρα αυτή. Δεν νομίζω να είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που θα χρησιμοποιήσουν και στην Ελλάδα, κάποιες μικροδιαφορές που αφορά την χώρα μας, τους παρόχους κλπ θα υπάρχει.

 

Ούτε καν αυτή η διαφορά με τους παρόχους υπάρχει πλέον... εγώ την φλάσαρα γιά να την δοκιμάσω (πριν βάλω την omega) και μου έβγαλε κανονικά τα data χωρίς να χρειαστεί να περάσω τις σχετικές ρυθμίσεις

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση βλάβης

 

Καμία σχέση. Έχει αναφερθεί από πολλούς το συγκεκριμένο πρόβλημα και πιθανόν μία φορά στο τόσο να συμβαίνει και σε όλα τα S2.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Έχει αναφερθεί από πολλούς το συγκεκριμένο πρόβλημα και πιθανόν μία φορά στο τόσο να συμβαίνει και σε όλα τα S2.

 

Εμένα όμως μου συμβαίνει πολύ συχνά! Καμιά υπόνοια για τι μπορεί να φταίει;:wacko:

Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Χανει το σημα σε τι?

Στο wifi, στο σημα τηλεφωνου, στο gps?

 

Και αυτό το θέμα το έχεις μονο εσυ ή το συναντησαν και αλλα ατομα με την ισπανικη 4.1.2?

 

Προσωπικά ούτε εγώ με την Ισπανική είδα τέτοιο πρόβλημα, ίσα ίσα όλα δουλεύουν τέλεια όπως βέβαια και με την ics. Ποτέ απ' όταν αγόρασα το κινητό δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Τα στοιχεία της συσκευής μου: Έκδοση 4.1.2, έκδοση βασικού φάσματος I9100XXLS8 έκδοση Kernel 3.0.31-816988, Cosmote

Edited by Atlantios
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως μου συμβαίνει πολύ συχνά! Καμιά υπόνοια για τι μπορεί να φταίει;:wacko:

 

Έχω δύο συσκευές s2 από τις αρχές του χρόνου. Το ένα που είναι λευκό το κάνει συνέχεια, το άλλο που είναι μαύρο το έχει κάνει 2-3 φορές. Προσωπικά θα περάσω την jelly bean αφού διαγράψω τα πάντα από το τηλέφωνο για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα. Πάντως αν δεν θες να περιμένεις και να πειραματίζεσαι μπορείς να πας στο service για να δεις τι θα σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο συσκευές s2 από τις αρχές του χρόνου. Το ένα που είναι λευκό το κάνει συνέχεια, το άλλο που είναι μαύρο το έχει κάνει 2-3 φορές. Προσωπικά θα περάσω την jelly bean αφού διαγράψω τα πάντα από το τηλέφωνο για να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα. Πάντως αν δεν θες να περιμένεις και να πειραματίζεσαι μπορείς να πας στο service για να δεις τι θα σου πουν.

 

Ενημέρωσε με για νεότερα αν βελτιωθεί η κατάσταση με την αλλαγή σε JB :p

Twisting your mind and smashing your dreams...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Edit: ξέρετε μήπως γιατί τον σειριακό αριθμό μου τον δείχνει όλα μηδενικά στο Android;

Edit 2: τώρα που ακολουθώ τα βήματα και βάζω το S/N όπως το γράφει στο μέρος που μπαίνει η μπαταρία μου λέει πως δεν είναι δυνατή η επαλήθευση των στοιχείων. Τι συμβαίνει;

 

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός, αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει με σιγουριά γιατί συμβαίνουν τα παραπάνω στο κινητό μου και οτι δεν είναι αντιγραφή συσκευή; Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγουρέψω οτι δεν είναι ψεύτικο;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάαααρα πολυ καιρό το SII αλλά τώρα αξιώθηκα να ρωτήσω:

μπορώ με κάποιο τρόπο όταν δημιουργώ επαφή με ελληνική γραμματοσειρά, να μπορώ να βάλω πάνω από 6 χαρακτήρες;;

 

Γιατί είναι εκνευριστικά περιοριστικό!

Edited by Sensei_01
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός, αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει με σιγουριά γιατί συμβαίνουν τα παραπάνω στο κινητό μου και οτι δεν είναι αντιγραφή συσκευή; Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγουρέψω οτι δεν είναι ψεύτικο;

 

Αν δεν μπορείς με το kies να το εξακριβώσεις ,πάρε τηλέφωνο στην samsung ,δώσε το imei και θα σου πουν αυτά που θέλεις να μάθεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αποθηκεύεις στη sim? Γιατί απ όσο ξέρω από την εμπειρία μου με τα Android μέχρι τώρα δεν υπάρχει περιορισμός στο τηλέφωνο..
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αποθήκευση στην SIM αναφέρομαι.

 

Όσες επαφές έχω στη SIM περασμένες από την προηγούμενη συσκευή μου, έχουν πάνω από 6 χαρακτήρες και τις δείχνει και κανονικά, όλα οκ.

 

Όταν όμως στην ίδια SIM δημιουργώ επαφή στο S2, δεν μου επιτρέπει πάνω από 6 χαρακτήρες!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός, αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει με σιγουριά γιατί συμβαίνουν τα παραπάνω στο κινητό μου και οτι δεν είναι αντιγραφή συσκευή; Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγουρέψω οτι δεν είναι ψεύτικο;

 

οντως ρε παιδια....

εαν ειναι μαιμου... δεν θα το δειξει το kies? δοκιμασε το φιλε μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, δηλαδή εννοείς πως το κινητό σου κάνει το σήμα σε έναν πάροχο ενώ με τους άλλους δουλεύει απροβλημάτιστα;

Μήπως έχεις Cosmote?

Παθαίνω ακριβώς αυτό που περιγράφεις (αν το κατάλαβα καλά)

 

voda είμαι, δεν έχω βάλει άλλη sim μέσα. όμως η sim είναι καινούρια και δοκιμασμένη σε πολλά άλλα κινητά και android και dumbphones.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός, αλλά υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου πει με σιγουριά γιατί συμβαίνουν τα παραπάνω στο κινητό μου και οτι δεν είναι αντιγραφή συσκευή; Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγουρέψω οτι δεν είναι ψεύτικο;

 

εαν εχεις 4.0.4 το SN εχει μονο μηδενικα και ειναι γνωστο bug της 4.0.4

απεγκατεστησε το kies και ξανα εγκατεστησε το και μετα βαλε το sn που γραφει κατω απο την μπαταρια να δουμε

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις 4.0.4 το SN εχει μονο μηδενικα και ειναι γνωστο bug της 4.0.4

απεγκατεστησε το kies και ξανα εγκατεστησε το και μετα βαλε το sn που γραφει κατω απο την μπαταρια να δουμε

 

γτ παιζει να ειναι αντιγραφη και το kies να το βλεπει σαν gt-i9100??

Link to comment
Share on other sites

γτ παιζει να ειναι αντιγραφη και το kies να το βλεπει σαν gt-i9100??

 

οχι καποια στιγμη μου ειχε κανει το ιδιο αλλα μετα απο απεγκατασταση -εγκατασταση δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση. Έχει αναφερθεί από πολλούς το συγκεκριμένο πρόβλημα και πιθανόν μία φορά στο τόσο να συμβαίνει και σε όλα τα S2.

 

Παλαιότερα μου το έκανε o και μένα συχνά. Έκανα απεγκατάσταση κάποιων apps (επί 2.3.4) και μετά ήταν εξαιρετικά σπάνιο. Με το που έβαλα 4.0.3 το έχω τουλάχιστον μια φορά κάθε δύο μέρες, ίσως και καθημερινά. Τώρα θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση μέσω kies μήπως φτιάξει...

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

Όντως καλή ιδέα να πάρω ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση για να σιγουρευτώ. Μάλλον θα το κάνω αύριο.

Όντως έχω την 4.0.4, νόμιζα το είχα αναφέρει αλλά το ξέχασα.

Πάντως στο Kies μου το αναγνωρίζει κανονικα σαν GT-I9100 αλλά δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω για να σιγουρευτώ οτι σίγουρα είναι αυθεντικό. Γιατί σκέφτηκα οτι θα μπορούσε απλώς να έχει σαν όνομα η συσκευή αυτό όπως βάζω στο φλασάκι μου εγώ ότι όνομα θέλω. Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος οτι είναι αυθεντικό από Πολωνία, μου τη δίνει που μου βγάζει το μήνυμα που σας είπα όταν ακολουθώ τα βήματα για να δω οτι όντως είναι από Πολωνία.

Μου ήρθε και να κατεβάσω το Κιες από το Πολωνικό σάιτ μήπως κάνει διαφορά. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, προς τον φίλο που έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα, το κινητό να χάνει το σήμα:

φίλε, κάνε ότι γουστάρεις, εγώ έκανα πολλές προσπάθειες, όμως μετά την τρίτη επίσκεψη στο σέρβις το κινητό συνέχισε να χάνει το σήμα. Τι και αν άλλαξα μόντεμ, τι και αν άλλαξα ρομ, τι και αν το έστειλα στο σέρβις 3 φορές, μερικές φορές το κινητό βρίσκει το σήμα μόνο του, μερικές άλλες θέλει reboot.

Root σε JB δεν έχει βγει ακόμα από CF, η μέθοδος του Philz όμως χρησιμοποιείται ευρέως. Από ότι έμαθα ο CF είπε πως θα βγάλει κάτι για gs2 σύντομα.

 

Eμένα δέ βλέπει καθόλου τη sim. Όταν όμως την αναγνωρίζει πιάνει κανονικά σήμα. Βασικά όταν το έκανα rstart έπιανε κανονικά σήμα αλλά απο την πέμπτη γιοκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω αν το συνδέσω το τηλ. με τον υπολογιστή και ανοίξω το ΚΙES, μπορώ να του συγχρονίσω τα πάντα? Δηλαδή, αν κάποια στιγμή σβήσω τα πάντα από το κινητό γίνεται να ανακτηθούν μέσω KIES και οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει? Φωτός, επαφές, ringtones, θα είναι όλα όπως πριν? Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αποθήκευση στην SIM αναφέρομαι.

 

Όσες επαφές έχω στη SIM περασμένες από την προηγούμενη συσκευή μου, έχουν πάνω από 6 χαρακτήρες και τις δείχνει και κανονικά, όλα οκ.

 

Όταν όμως στην ίδια SIM δημιουργώ επαφή στο S2, δεν μου επιτρέπει πάνω από 6 χαρακτήρες!

 

Δοκίμασε να φτιάξεις την επαφή, να την αποθηκεύσεις στο τηλ και από εκεί μετά αντιγραφή στην sim

από ότι κατάλαβα οι επαφές "από προηγούμενη συσκευή" όπως λες, είναι απλά αντιγραφή του καταλόγου του κινητού στην sim

Επίσης, πόσο παλιά είναι η sim σου;

 

 

EDIT: τώρα το δοκίμασα κι εγώ με κατευθείαν αποθήκευση στην sim και δεν έχει τον περιορισμό που αναφέρεις καλό θα ήταν να αλλάξεις την sim, δεν κοστίζει τίποτα πλέον

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ρωτήσω αν το συνδέσω το τηλ. με τον υπολογιστή και ανοίξω το ΚΙES, μπορώ να του συγχρονίσω τα πάντα? Δηλαδή, αν κάποια στιγμή σβήσω τα πάντα από το κινητό γίνεται να ανακτηθούν μέσω KIES και οι εφαρμογές που έχω κατεβάσει? Φωτός, επαφές, ringtones, θα είναι όλα όπως πριν? Ευχαριστώ πολύ.

 

επαφές σίγουρα θα βρεις από το προφίλ που έχεις στην google. Εφαρμογές θα βρεις από το play store όμως χωρίς τις ρυθμίσεις που έχεις τώρα. δεν ξέρω αν το kies χρησιμοποιείται για/σαν back up. σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει σαφή απάντηση για αυτό το software

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...