Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Αν και βάση των χρημάτων που έδωσα (270) το κινητό ειναι σούπερ δύο πράγματα είναι που σε απογοητεύουν πλήρως. Το πρώτο έχει να κάνει με την κάκιστη σε διάρκεια μπαταρία. Με μηδαμινή σχεδόν ομιλία , το πολύ μίση ώρα παιχνίδι, αλλά σχετικά αρκετή πλοήγηση με 3G σχεδόν 2.5 ώρες σύνολο η μπαταρία πηγαίνει το πολύ 20 ώρες!! απαράδεκτο. Το δεύτερο έχει να κάνει με το Gps. οποίο πρόγραμμα και να εχω δοκκμασει για να βρει δορυφόρο κάνει μια αιωνιότητα. αυτα είναι τα προβλήματα που εχω βγάζοντας εκτός τα θέματα που έχει γενικά η 4.0.3

 

3.5 ώρες πλοήγηση με 3g και μισή ώρα παιχνίδι άλλο κινητό θα ζήταγε φόρτιση πολύ πιο γρήγορα.

Και μιλάμε πάντα για 4.0.3 που είναι η χειρότερη ρομ.

Το GPS θέλει απαραίτητα data για να κλειδώσει γρήγορα και αυτό ισχύει για όλα τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συμφωνω φιλε μου για την μπαταρια που λες.βεβαια αν θα πας σε 4.04 θα δεις βελτιωση.οσο για το gps απο προσωπικη εμπειρια με navigon και 4.1.2 jb δεν προλαβαινω να γραψω την οδο που θελω και εχει κλειδωσει σε δορυφορο.! Ουτε με την 4.0.4 δεν κλειδωνε τοσο γρηγορα!

 

Συμφωνω φιλε μου για την μπαταρια που λες.βεβαια αν θα πας σε 4.04 θα δεις βελτιωση.οσο για το gps απο προσωπικη εμπειρια με navigon και 4.1.2 jb δεν προλαβαινω να γραψω την οδο που θελω και εχει κλειδωσει σε δορυφορο.! Ουτε με την 4.0.4 δεν κλειδωνε τοσο γρηγορα!

 

Αα.και χωρις data ανοιχτα!

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αα.και χωρις data ανοιχτα!

 

Αυτό για να συμβαίνει πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις που τις έχω εξηγήσει παλιότερα.

Ψάξε παλιότερα posts μου σχετικά με το GPS.

Για απρόσκοπτο κλείδωμα όμως σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται.

 

*Να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

Μπορείς να τροποποιήσεις το ήδη υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για να συμβαίνει πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις που τις έχω εξηγήσει παλιότερα.

Ψάξε παλιότερα posts μου σχετικά με το GPS.

Για απρόσκοπτο κλείδωμα όμως σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται.

 

*Να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.

Μπορείς να τροποποιήσεις το ήδη υπάρχον.

 

Σιγουρα βοηθανε και τα data.απλα μου εκανε εντυπωση το ποσο γρηγορα κλειδωσε στην jb.ακομα ειναι νωρις βεβαια για συμπεράσματα και μπορει να ετυχε.θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά το κλείδωμα δορυφόρου από το κινητό, δεν έχουν όλοι data ρε παιδιά! Δηλαδή αυτός που δεν έχει data και φοράει την 4.0.3 θα χαθεί στο δάσος;; Αδικία...:mad:

 

Στο μενού του GPS εκτός το τικ που ενεργοποιείς το σήμα του, από πάνω έχει και την ''υπηρεσία εντοπισμού θέσης''. Αυτό αν δεν έχεις data βοηθάει σε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

'Οσον αφορά το κλείδωμα δορυφόρου από το κινητό, δεν έχουν όλοι data ρε παιδιά! Δηλαδή αυτός που δεν έχει data και φοράει την 4.0.3 θα χαθεί στο δάσος;; Αδικία...:mad:

 

Στο μενού του GPS εκτός το τικ που ενεργοποιείς το σήμα του, από πάνω έχει και την ''υπηρεσία εντοπισμού θέσης''. Αυτό αν δεν έχεις data βοηθάει σε κάτι;

 

Αυτά που είπα ισχύουν για όλες τις ρομ

Link to comment
Share on other sites

Στράτο ανέφερα την έκδοση του λογισμικού γιατί αναφέρθηκε πως με νεότερη έκδοση θα κλειδώνει ταχύτερα το GPS. Και έρχομαι εγώ και ρωτώ. Είναι θέμα του κινητού δλδ ανεξαρτήτως Rom; Έχει θέμα ο δέκτης GPS του; Παλιότερα με ένα LG που είχα (Android 2.3.3) κλείδωνα σε λιγότερο από μισό λεπτό και έκανα τη δουλειά μου. Μου προκαλεί εντύπωση να μη μπορώ να βρω δορυφόρο γρήγορα σε κινητό των 600+ ευρώ και να το έκανα μια χαρά σε 200ευρώ κινητό.

 

Υ.Γ Στο LG Optimus One, ένα παιδί από εδώ μέσα μου είχε δώσει μία λύση μέσω του κρυφού μενού της συσκευής όπου και ξετίκαρες κάτι αν θυμάμαι καλά. Από τότε πήγαινε σφαίρα. Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο και στο S2 και το γνωρίζει κάποιος θα ήθελα να το μάθω. Thks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα gs2 και εκανε πριν κανενα μηνα update σε 4.0.4. αλλα τα εικονιδια στην μπαρα, οπως το ρολοι, το σημα του wifi και ολα τα συναφη παραμενουν γκρι και δεν εχουν αλλαξει στο κλασσικο μπλε χρωμα του ics. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Και πως μπορω να τα αλλαξω με καποιον ευκολο τροπο εαν γινεται?!
Link to comment
Share on other sites

 

Στο μενού του GPS εκτός το τικ που ενεργοποιείς το σήμα του, από πάνω έχει και την ''υπηρεσία εντοπισμού θέσης''. Αυτό αν δεν έχεις data βοηθάει σε κάτι;

 

Βοηθάει. Επίσης κατεβασε το gps toolbox που εχει manual κατεβασμα almanac απο wifi με διάρκεια 5 μέρες που βοηθάει το gps να λοκαρει.

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει. Επίσης κατεβασε το gps toolbox που εχει manual κατεβασμα almanac απο wifi με διάρκεια 5 μέρες που βοηθάει το gps να λοκαρει.

 

Είναι ίδιο με το GPS aids που χρησιμοποιεί.

Το almanac πάντως έχει διάρκεια μηνών...

Οι εφημερίδες λίγων ωρών.Αυτές είναι που μας "καίνε" και χρειάζονται κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Ξερει κανεις γιατι μου βγαζει το μηνυμα "usb not recognized" οταν συνδεω το κινητο μου με το pc?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Ξερει κανεις γιατι μου βγαζει το μηνυμα "usb not recognized" οταν συνδεω το κινητο μου με το pc?

 

Έχεις περάσει τους drivers του κινητού στο pc;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει τους drivers του κινητού στο pc;

 

Μιλάμε για Galaxy S2, αρα ποιους drivers εννοείς; Μέχρι προχθές όταν έβαζα το καλώδιο άνοιγε το περιεχόμενο της μνήμης.

Σήμερα USB not recognized και στο desktop και στο laptop...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος θα επιμεινω στην αποψη μου οτι με την jb το gps χωρις data και wifi κλειδωνει σε δευτερολεπτα μεχρι και μεσα στο σπιτι!! Κατι που με την 4.0.4 δεν ειχε γινει ποτε!! Εχω navigon 4.7.1.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας γιατι τα εικονιδια μου στην μπαρα με ics 4.0.4 φαινονται γκρι κ οχι μπλε?!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας γιατι τα εικονιδια μου στην μπαρα με ics 4.0.4 φαινονται γκρι κ οχι μπλε?!

 

Ετσι φαίνεται στην μαμα ρομ 4.0.4!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για Galaxy S2, αρα ποιους drivers εννοείς; Μέχρι προχθές όταν έβαζα το καλώδιο άνοιγε το περιεχόμενο της μνήμης.

Σήμερα USB not recognized και στο desktop και στο laptop...

 

Βασικά όπως πολύ σωστά ανέφερε ο StratosGR χωρίς drivers τίποτα δεν θα μπορούσε να σου αναγνωρίσει/δουλέψει γενικότερα.

Είτε τους πέρασες εγκαθιστώντας το KIES είτε τα Windows στους πέρασαν αυτόματα και στο αναγνώρισαν απλά σαν συσκευή μαζικής αποθήκευσης.

 

Τώρα για να μην στο αναγνωρίζει πλέον ούτε ο σταθερός ούτε το laptop δες μέσα από τις ρυθμίσεις σου για αρχή εάν έχεις στις "Επιλογές Προγραμματιστή" ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων και στο "Αποθηκευτικός χώρος" σε τι έχεις ρυθμίσει τη λειτουργία usb.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαίνεται στην μαμα ρομ 4.0.4!!

 

Δηλαδη αυτα τα μπλε εικονιδια που βλεπω παντου ειναι ολα custom rom?! Δεν γινεται να αλλαξω το χρωμα τους με καποιο ευκολο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτα τα μπλε εικονιδια που βλεπω παντου ειναι ολα custom rom?! Δεν γινεται να αλλαξω το χρωμα τους με καποιο ευκολο τροπο?

 

Γίνεται είτε εάν αλλάξεις launcher είτε σε περίπτωση που είσαι rooted κάνοντας compile/decompile την εφαρμογή συστήματος twlauncher και περνώντας τα εικονίδια της αρεσκείας σου!

 

Πριν μπλεχτεις με custom και root γενικότερα θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά σχετικά με τους launchers (Apex, Nova, Tsf, Holo, Next κτλ)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτα τα μπλε εικονιδια που βλεπω παντου ειναι ολα custom rom?! Δεν γινεται να αλλαξω το χρωμα τους με καποιο ευκολο τροπο?

 

Απο οσο ξερω, ναι ειναι ανεπισημες ρομ.και εγω οταν ειχα πρωτοβαλει 4.0.4 αυτην την απορια ειχα...και τελικα πηγα σε ανεπισημη και βρηκα την υγεια μου...

Αν θες περιμενε να σου πουν και τα παιδια εδω που ξερουν καλυτερα μηπως υπαρχει και πιο απλος τροπος.

Edited by als2008
Link to comment
Share on other sites

Ooops! Μην με κανεις να βγω απο το κρεβατι τωρα να συνδεω κινητο στο desktop νυχτιατικα...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ενα παιδι σε σ2 αγορασμενο απο vodafone του ηρθε η αναβαθμηση σε 4.1.2 με kies...

 

Τι λες τώρα, λέτε να την διέθεσε τόσο γρήγορα η vodafone;:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αν και εντυπωσιακό δεν είναι απίθανο, πήρε την έκδοση όπως βγήκε, έβαλε bloatware και τη προώθησε, αν και πραγματικά και εμένα μου έκανε εντύπωση.

Αν έκρινε ότι είναι καλή έκδοση βέβαια πολύ καλά έκανε στη τελική και έπραξε άμεσα.

Σίγουρα Vodafone και cosmote θα έρχονταν πριν από Samsung Hellas αλλά όχι και έτσι :-P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...