Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι εννοειται το τσεκαρα αυτο πολυ καιρο πριν,δεν εχω το insane.Το kies δεν το εχω εγκατεστημενο σε αυτο το pc που κανω και καλα τις αναβαθμισεις..εχω μονο τους drivers..το εχω αλλου το kies γιαυτον τον λογο ακριβως.Δηλαδη μπορω να βαλω οποια απο τις LQ2,LPT,LPX θελω παρολο που το δικο μου ειναι lp7 ε?ok..

 

 

 

πω ναι σωστος ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν εκει..αρα βαζω μια απο τις 6 ε?Ποια προτεινετε?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Μπορείς να βάλεις όποια θέλεις ναι, σου συνιστώ να ακολουθήσεις τον οδηγό στη σελίδα. Να ξέρεις ότι θεωρητικά θα χάσεις την εγγύηση σου αν αλλάξεις rom. Κάποιοι ανέφεραν ότι δεν είχαν πρόβλημα γιατί ο τεχνικός όταν το πήγαν δεν το κοίταξε, αλλά θεωρητικά το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης αν φοράει άλλη ρομ επίσημη ή μη από αυτήν που αντιστοιχεί στο serial number του. Γι'αυτό στη θέση σου θα περνούσα πάλι αυτή που έχεις τώρα, αν ο μη γένοιτο χρειαστείς σέρβις.

 

Μέχρι τότε, βάλε όποια θες και enjoy :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ το αγόρασα από το public με την προσφορά που είχε για 1-2 μέρες με 269 ευρώ. Το θέμα είναι πως έχει την έκδοση Ι9100ΧΧLPS και βρήκα πως αυτή είναι η πολωνική έκδοση! Δεν πιστεύω να έχω θέμα με την εγγύηση! Τι λέτε?

Αν κάνω factory reset σβήνουν όσα έχω εγκαταστήσει? Επαφές, προγράμματα, φωτογραφίες κτλ? Αν ναι τότε να περιμένω για την 4.1.2 αντί να περάσω την ελληνική 4.0.4.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους! :):)

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα από το public με την προσφορά που είχε για 1-2 μέρες με 269 ευρώ. Το θέμα είναι πως έχει την έκδοση Ι9100ΧΧLPS και βρήκα πως αυτή είναι η πολωνική έκδοση! Δεν πιστεύω να έχω θέμα με την εγγύηση! Τι λέτε?

Αν κάνω factory reset σβήνουν όσα έχω εγκαταστήσει? Επαφές, προγράμματα, φωτογραφίες κτλ? Αν ναι τότε να περιμένω για την 4.1.2 αντί να περάσω την ελληνική 4.0.4.

 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους! :):)

 

Όπως έγραψα παραπάνω, θα έχεις θέμα αν ΑΛΛΑΞΕΙΣ τη ρομ από αυτή που προορίζεται για το serial number του κινητού. Το ότι είναι πολωνικο δεν έχει καμία σημασία, καλύπτεται από την πανευρωπαϊκή εγγύηση.

 

Αν κάνεις factory reset σβήνουν όλες σου οι ρυθμίσεις, αλλά όχι τα αρχεία σου. Φωτογραφίες δηλαδή θα μείνουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις όποια θέλεις ναι, σου συνιστώ να ακολουθήσεις τον οδηγό στη σελίδα. Να ξέρεις ότι θεωρητικά θα χάσεις την εγγύηση σου αν αλλάξεις rom. Κάποιοι ανέφεραν ότι δεν είχαν πρόβλημα γιατί ο τεχνικός όταν το πήγαν δεν το κοίταξε, αλλά θεωρητικά το τηλέφωνο είναι εκτός εγγύησης αν φοράει άλλη ρομ επίσημη ή μη από αυτήν που αντιστοιχεί στο serial number του. Γι'αυτό στη θέση σου θα περνούσα πάλι αυτή που έχεις τώρα, αν ο μη γένοιτο χρειαστείς σέρβις.

 

Μέχρι τότε, βάλε όποια θες και enjoy :)

 

Μα ουτως η αλλως ειμαι χωρις εγγυηση αφου ειμαι ροοταρισμενος..την εχω ετοιμη ομως της μανας του σε περιπτωση που γινει κατι να την περασω.Εχω μηδενισει και τον counter με το triangle away..θα ακολουθησω τις οδηγιες του gaster τοτε.Κατεβαζω την LQ2..τι sales code εχει αυτη?

 

thank you..

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα παραπάνω, θα έχεις θέμα αν ΑΛΛΑΞΕΙΣ τη ρομ από αυτή που προορίζεται για το serial number του κινητού. Το ότι είναι πολωνικο δεν έχει καμία σημασία, καλύπτεται από την πανευρωπαϊκή εγγύηση.

 

Αν κάνεις factory reset σβήνουν όλες σου οι ρυθμίσεις, αλλά όχι τα αρχεία σου. Φωτογραφίες δηλαδή θα μείνουν.

 

Ευχαριστώ.

Για την rom που έχει όμως δεν υπάρχει αναβάθμιση. Θα αναγκαστώ να βάλω κάποια άλλη με αναβάθμιση!

 

Φωτογραφίες εντάξει, επαφές και προγράμματα θα μείνουν ή θα σβήσουν με factory reset?

Στάθης
Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει αλλη επισημη 4.0.3 για samsung s2 i9100 που τα τρια γραμματα που θελουμε να ειναι παλι

XWLP7

 

αν ναι τοτε παιζει να εχω βαλει και αλλη μιας και τα τρια αυτα γραμματα ειναι ιδια με καποια αλλη σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μα ουτως η αλλως ειμαι χωρις εγγυηση αφου ειμαι ροοταρισμενος..την εχω ετοιμη ομως της μανας του σε περιπτωση που γινει κατι να την περασω.Εχω μηδενισει και τον counter με το triangle away..θα ακολουθησω τις οδηγιες του gaster τοτε.Κατεβαζω την LQ2..τι sales code εχει αυτη?

 

thank you..

Γιατί να μη βάλεις EUR αφού το kies δε σε ενδιαφέρει; :)

 

 

Ευχαριστώ.

Για την rom που έχει όμως δεν υπάρχει αναβάθμιση. Θα αναγκαστώ να βάλω κάποια άλλη με αναβάθμιση!

 

Φωτογραφίες εντάξει, επαφές και προγράμματα θα μείνουν ή θα σβήσουν με factory reset?

Θα σβήσουν... Αλλιώς γιατί να το λένε reset αν αφήνει τα πάντα; :)

Τις επαφές μπορείς να τις σώσεις ως επαφές Google για να μην έχεις να ψάχνεις πάλι... Για backup στα προγράμματα πρέπει να κάνεις root.

 

Yπαρχει αλλη επισημη 4.0.3 για samsung s2 i9100 που τα τρια γραμματα που θελουμε να ειναι παλι

XWLP7

 

αν ναι τοτε παιζει να εχω βαλει και αλλη μιας και τα τρια αυτα γραμματα ειναι ιδια με καποια αλλη σωστα?

Δεν υπάρχει άλλη. Κοίτα μόνο να έχεις αλλάξει το csc σε EUR.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εισαι απολυτα σιγουρος ρε φιλε?

 

Ε τοτε δεν εχω βαλει λαθος ρομ αφου αυτη ειναι η μοναδικη ετσι δεν ειναι?

 

Το αλλο που ειπες για eur σε προηγουμενο ποστ σου τι εννοουσες?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι απολυτα σιγουρος ρε φιλε?

 

Ε τοτε δεν εχω βαλει λαθος ρομ αφου αυτη ειναι η μοναδικη ετσι δεν ειναι?

 

Το αλλο που ειπες για eur σε προηγουμενο ποστ σου τι εννοουσες?

 

Στον οδηγό γράφει στο βήμα 9 πώς να αλλάξεις το csc.

Και ναι, αν δεν είναι σίγουρος αποφεύγω να μιλήσω.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αυτο

9.Τελευταίο βήμα, αν θέλετε να αλλάξετε το sales code για κάποια συγκεκριμένη χώρα, και το CSC το υποστηρίζει, πατήστε *#272*IMEI#, όπου IMEI είναι το ΙΜΕΙ της συσκευής σας, και επιλέξτε τoν κωδικό που επιθυμείτε (π.χ EUR για Ελλάδα). Kάθε firmware έχει τους δικούς του κωδικούς, ανάλογα με τις χώρες για τις οποίες προορίζεται. Με το παραπάνω βήμα γίνεται και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο τηλέφωνο.

Το ΙΜΕΙ είναι πάνω στο κουτί, ή μπορείτε να το βρείτε πληκτρολογώντας *#06# .

 

Τοτε δεν το εχω κανει ποτε μου αρα λογικα δεν εχω αλλαξει αυτο που λες ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη βάλεις EUR αφού το kies δε σε ενδιαφέρει; :)

 

Ναι σωστος...αλλα τελικα εχω την XWLP7 ...μην με παρεξηγεις...η ωρα φταιει...αρα βαζω η την lpt η την lpy και προχωραω..:p

Ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αυτο

 

 

Τοτε δεν το εχω κανει ποτε μου αρα λογικα δεν εχω αλλαξει αυτο που λες ετσι δεν ειναι?

 

Όχι, έβαλες άλλη rom που δεν το είχε, και είναι πολύ πιθανό να έχει αλλάξει μόνο του. Κάντο λοιπόν και δες αν έχεις EUR ή όχι. Οι οδηγοί είναι εκεί για να τους διαβάζεις και να τους ακολουθείς.

 

Ναι σωστος...αλλα τελικα εχω την XWLP7 ...μην με παρεξηγεις...η ωρα φταιει...αρα βαζω η την lpt η την lpy και προχωραω..:p

Ευχαριστω και παλι..

 

Η lq2 πάντως είναι κατά ένα μήνα πιο καινούρια από την lpy. Ακόμα δεν έχω ακούσει κάποιον κακό λόγο... Γιατί να βάλεις τις παλιότερες;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όχι, έβαλες άλλη rom που δεν το είχε, και είναι πολύ πιθανό να έχει αλλάξει μόνο του. Κάντο λοιπόν και δες αν έχεις EUR ή όχι. Οι οδηγοί είναι εκεί για να τους διαβάζεις και να τους ακολουθείς.

 

 

 

Η lq2 πάντως είναι κατά ένα μήνα πιο καινούρια από την lpy. Ακόμα δεν έχω ακούσει κάποιον κακό λόγο... Γιατί να βάλεις τις παλιότερες;

Να κανω τι ακριβως?

 

Πατωντας το *#1234#

Μου βγαζει τα εξεις:

pda: i9100xwlp7

phone: o9100xxlps

csc:i9100xxlph

build info: tue apr 3 19:44:49 kst 2012

 

Απο αυτο μπορουμε να δουμε αν εχει αλλαξει ή οχι?

Εγω θελω μονο να δω αν εχει αλλαξει οχι να το αλλαξω ουτε να σβηστουν παλι τα παντα εκανα ηδη hard reset μην ξανακανω.

 

Υπαρχει τροπος απλα ΝΑ ΔΩ αν εχει αλλαξει οχι να το αλλαξω?

 

Αν υπαρχει ποιος τροπος υπαρχει?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Να κανω τι ακριβως?

 

Εγω θελω μονο να δω αν εχει αλλαξει οχι να το αλλαξω ουτε να σβηστουν παλι τα παντα εκανα ηδη hard reset μην ξανακανω.

 

Υπαρχει τροπος απλα ΝΑ ΔΩ αν εχει αλλαξει οχι να το αλλαξω?

 

Αν υπαρχει ποιος τροπος υπαρχει?

 

Ναι, βάλε τον κωδικό που γράφει στο βήμα 9 και δες, χωρίς να πατήσεις install. Εναλλακτικά σύνδεσε το με το Kies και δες τι γράφει στην παρένθεση μετά την έκδοση λογισμικού.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε λεει:

sales code: eur

Οποτε δεν εχει αλλαξει κατι ετσι δεν ειναι?

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΕΡΑ.

 

Ας ελπισουμε οταν με το καλο βγει η 4.1.2 να την περασουμε μεσω o.v.a. και να μην εχουμε τα προβληματα που εχουμε τωρα με την 4.0.3.

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε λεει:

sales code: eur

Οποτε δεν εχει αλλαξει κατι ετσι δεν ειναι?

 

Οκ τότε είσαι εντάξει, αν είχε αλλάξει όταν έβαλες την αγγλική (η οποία δεν έχει EUR), επανήλθε όταν γύρισες σ'αυτήν που έχεις (που έχει). Σύνδεσε το και στο kies, και αν εκεί γράφει ότι έχεις την τελευταία έκδοση αντί να γράφει ότι δεν μπορείς να αναβαθμιστείς, είσαι πίσω σε καθαρή ελληνική lp7 όπως ήθελες.

Στο μέλλον, αντί να επιμένεις να κάνεις ότι νομίζεις, διάβασε τον οδηγό και ακολούθησε τα βήματα. Όπως σου είπα και το πρωί, αυτές οι ανωμαλίες που είδες στην 4.0.4 που έβαλες ήταν αποτέλεσμα του ότι δε διάβασες τον οδηγό. Όταν είμαστε άσχετοι, ακούμε τους ειδικούς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το samsung kies λεει οτι εχω την τελευταια εκδοση τοτε ολα οκ...

 

Ναι αναγνωριζει οτι εχω την το ποιο προσφατο λογισμικο οπως λεει.δεν μου λεει πουθενα οτο δεν μπορω να αναβαθμησω ή οτι δεν αναγνωριζει ποια εκδοση λογισμικου εχω.

Link to comment
Share on other sites

 

Η lq2 πάντως είναι κατά ένα μήνα πιο καινούρια από την lpy. Ακόμα δεν έχω ακούσει κάποιον κακό λόγο... Γιατί να βάλεις τις παλιότερες;

 

Καλημερα,τοτε περναω αυτην και τελος.ty

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το LG Optimus One και στο ειδικό section του Site είχε πρωτείνει ένα παιδί ένα ειδικό μενού [κρυφό μενού] που από κει πείραζες κάποιες ρυθμίσεις.

 

Στόχος ήταν το GPS όπου και ξετίκαρες, αν θυμάμαι καλά, κάτι και κλείδωνε δορυφόρους σε δευτερόλεπτα! Κι όμως ίσχυε! Το S2 μου αργεί πολύ να κλειδώσει τους δορυφόρους. Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο μενού και στο S2; ή κάτι άλλο που να κάνει να κλειδώσει κάτω από 10-20'' ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

A GPS το χρησιμοποιεις; δηλαδη εχεις ανοιχτο το data οταν ψαχνει για δορυφορους ;

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Φίλε FITS, δεν ξέρω πολλά από το sg2 μιας και το 'χω λίγες μέρες αλλά μου κάνουν εντύπωση τα κολλήματα που αναφέρεις. Κι εγώ 4.0.3 έχω και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μου 'κανε κανένα περίεργο. Όλα πάνε σφαίρα κι απροβλημάτιστα. Και ούτε ξέρω κι όλας πώς να βάλεις άλλη rom κλπ. Odin και τέτοια μου ακούγονται κινέζικα. Αν πατήσω καμμιά μέρα στην ενημέρωση λογισμικού και βγει ενημέρωση, ναι θα το κάνω. Δεν αμφισβητώ βέβαια τα παιδιά που αναφέρουν για προβλήματα της 4.0.3 απλά δεν μου 'τυχαν. Μήπως κάτι από αυτά τα λίγα που κατέβασες έχει κανά προβληματάκι? Το τηλέφωνο πάντως και σαν τηλέφωνο και σαν μέσο πρόσβασης στο ιντερνετ είναι άψογο. Ειδικά στο ιντερνετ έχω μείνει άφωνος. Και με τον προεγκατεστημένο browser που βρίσκω πιο εύχρηστο και γρήγορο από άλλους που κατέβασα να δοκιμάσω και τους έσβησα μετά. Και η μπαταρία μετά από 3-4 καλές πρώτες φορτίσεις βελτιώθηκε αρκετά. Ελπίζω να διορθωθούν τα προβλήματα και να το χαρείς. Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

A GPS το χρησιμοποιεις; δηλαδη εχεις ανοιχτο το data οταν ψαχνει για δορυφορους ;

 

Όχι χρησιμοποιώ μόνο GPS. Τώρα που το ανέφερες, αν θυμάμαι καλά σε εκείνο το κρυφό μενού, έβγαζες κάτι να κάνει Online, σαν προεπιλογή να ΜΗΝ ψάχνει για Ιντερνετ και να καθυστερεί. Μπορεί να μη θυμάμαι καλά, μπορεί να λέω αρλούμπες επειδή δε γνωρίζω πολλά. Αυτό που ξέρω είναι πως μετά έγινε άλλο κινητό στο θέμα κλείδωμα δορυφόρου.

 

Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο και στο S2 και το γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει.

 

Υ.Γ Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να το κάνει ή αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εφαρμογές - μπαταρία, αλλά όποιος γνωρίζει ας γράψει μία λίστα με τις εφαρμογές που τρώνε πολύ μπαταρία στο backround.

Link to comment
Share on other sites

Όχι χρησιμοποιώ μόνο GPS. Τώρα που το ανέφερες, αν θυμάμαι καλά σε εκείνο το κρυφό μενού, έβγαζες κάτι να κάνει Online, σαν προεπιλογή να ΜΗΝ ψάχνει για Ιντερνετ και να καθυστερεί. Μπορεί να μη θυμάμαι καλά, μπορεί να λέω αρλούμπες επειδή δε γνωρίζω πολλά. Αυτό που ξέρω είναι πως μετά έγινε άλλο κινητό στο θέμα κλείδωμα δορυφόρου.

 

Αν υπάρχει κάτι παρόμοιο και στο S2 και το γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει.

 

Υ.Γ Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να το κάνει ή αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα εφαρμογές - μπαταρία, αλλά όποιος γνωρίζει ας γράψει μία λίστα με τις εφαρμογές που τρώνε πολύ μπαταρία στο backround.

 

Η γιατρειά σου είναι να ανοίξεις τα data.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρειά σου είναι να ανοίξεις τα data.

 

Πως γίνεται με data στo ON να σου κλειδώνει πιο γρήγορα τη θέση το GPS; Τεχνικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Μήπως παίζει ρόλο και το πρόγραμμα πλοήγησης; Πχ, Navigon, Sygic Aura κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται με data στo ON να σου κλειδώνει πιο γρήγορα τη θέση το GPS; Τεχνικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Μήπως παίζει ρόλο και το πρόγραμμα πλοήγησης; Πχ, Navigon, Sygic Aura κτλ κτλ.

 

Αυτή ακριβώς είναι η λειτουργία του.

Το πως ακριβώς λειτουργεί το A-GPS (data), αν το ψάξεις εδώ στο φόρουμ, θα βρεις αναλυτικότατες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...