Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για αρχη να σας καλησπερισω ... ειμαι νεος στο χωρο των forums ... γι αυτο συγχωρεστε με αν γραψω και καμια βλακειουλα !

Πριν 3 μηνες αγορασα απο media markt το galaxy s2. ολα πηγαιναν τελεια μεχρι την ωρα της αναβαθμισης. ενα ωραιο πρωινο ... εχοντας ανοιχτο το wi-fi μου βγαζει μνμ αναβαθμισης. Εκανα την αναβαθμιση ... ολα οκ ... για λιγο ! Μετα απο λιγη ωρα ... εως και σημερα και υστερα απο τουλαχιστον 10 hard reset το κινιτο παγωνει ... σβηνει η οθονη ... και μετα δεν ξανανοιγει. πρεπει να βγαζω τη μπαταρια και να το ανοιγω παλι. Αυτο συμβαινει τουλαχιστον 6-7 φορες τη μερα. Οπως καταλαβαινετε ... οταν η δουλεια σου εξαρταται και απο το κινητο ειναι πολυ σπαστικο να συμβαινει αυτο ... μου εχει δημιουργησει ενα αγχος καθε φορα που το κοιταω αν θα ειναι ακομα ανοιχτο.

Υπαρχει καποιος με παρομοιο προβλημα εδω αραγε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελεις να μου δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες μηπως βοηθησω? Ειχα κι εγω προβληματα...

 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις συγκεκριμένο χρόνο στο ip release time? (αν είναι στο unlimited)? Υποτίθεται αυτό λύνει το πρόβλημα στους περισσότερους

 

Ευχαριστώ και τους δύο. Τώρα σε ICS είναι το μονοδικό σημείο που δεν έχω πρόβλημα.

Έχω crash, χρειάζομαι reset, έχω lag.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο. Τώρα σε ICS είναι το μονοδικό σημείο που δεν έχω πρόβλημα.

Έχω crash, χρειάζομαι reset, έχω lag.

 

Επειδη αυτα που αναφερεις μπορει να οφειλονται σε 1002 λογους, θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? Πρωτα απ'όλα, εκανες επισημο update μεσω kies? Eκανες πριν και μετα factory reset ωστε να περασεις ξανα τις εφαρμογες σου σε "καθαρη" συσκευη? Που "λαγκαρει"? Με ποιον launcher? O Touchwiz ειναι για τα μπαζα.....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ααα ξεχασα να ενημερωσω πως δεν εχω καρτα μνημης . Το κιν το ειχα δωσει σε ενα γνωστο μπας και μου το φτιαξει και μου ειπε πως περασε kernel 3.0.15.I9100XWLP9-CL378442dpi@DEELL166#3 ... αλλα ακομα τπτ ... δυστυχως ...
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη να σας καλησπερισω ... ειμαι νεος στο χωρο των forums ... γι αυτο συγχωρεστε με αν γραψω και καμια βλακειουλα !

Πριν 3 μηνες αγορασα απο media markt το galaxy s2. ολα πηγαιναν τελεια μεχρι την ωρα της αναβαθμισης. ενα ωραιο πρωινο ... εχοντας ανοιχτο το wi-fi μου βγαζει μνμ αναβαθμισης. Εκανα την αναβαθμιση ... ολα οκ ... για λιγο ! Μετα απο λιγη ωρα ... εως και σημερα και υστερα απο τουλαχιστον 10 hard reset το κινιτο παγωνει ... σβηνει η οθονη ... και μετα δεν ξανανοιγει. πρεπει να βγαζω τη μπαταρια και να το ανοιγω παλι. Αυτο συμβαινει τουλαχιστον 6-7 φορες τη μερα. Οπως καταλαβαινετε ... οταν η δουλεια σου εξαρταται και απο το κινητο ειναι πολυ σπαστικο να συμβαινει αυτο ... μου εχει δημιουργησει ενα αγχος καθε φορα που το κοιταω αν θα ειναι ακομα ανοιχτο.

Υπαρχει καποιος με παρομοιο προβλημα εδω αραγε ?

Άποψη μου, κατέβασε την έκδοση που έχεις, πέρνα την με odin μετά από hard reset, και κάνε ένα reset μετά την εγκατάταση. Κατά 99% θα έχεις διορθώσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να γίνει η αλλαγή σε ολόκληρο το housing και αυτό είναι κάτι που πρέπει να γίνει από την αντιπροσωπεία αν δεν θέλεις να χάσεις την εγγύηση. Επικοινώνησε μαζί τους για λεπτομέρειες.

 

Από το service δεν μου το καλύπτουν με την εγγύηση, ξέρεις αν μπορώ να το πάρω από πουθενά αλλού πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου, κατέβασε την έκδοση που έχεις, πέρνα την με odin μετά από hard reset, και κάνε ένα reset μετά την εγκατάταση. Κατά 99% θα έχεις διορθώσει το πρόβλημα.

 

Για ποια ακριβως εκδοση τωρα μιλαμε ? Γιατι την αρχικη που ειχε δε τη θυμαμαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφεροντας την baseband version που εχει η rom που φορας,ισως βγαλουμε καποιο γενικο συμπερασμα.:)

Π.χ η I9100ZSLPE που εχει η rom που φοραω,δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα.

 

Eμενα στην εκδοση Kernel γραφει 3.0.15-Ι9100ΧWLP7-CL340913

dpi@DELL134#3

Τωρα σπιτι μου εχω καμπανα σημα wifi και ποτε δεν χρειαστηκε να ανοιγοκλεισω router ή οτιδηποτε αλλο .Μονο στο γραφειο βλεπω αυτο το προβλημα και οταν ανεβαινω στον πανω οροφο,οταν ειμαι κατω εχω σημα πολυ καλο .

Μου κανει εντυπωση γιατι θυμαμαι με την προηγουμενη εκδοση android πανω στον οροφο επιανε αμεσως το σημα και μου κανει εντυπωση .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτα που αναφερεις μπορει να οφειλονται σε 1002 λογους, θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? Πρωτα απ'όλα, εκανες επισημο update μεσω kies? Eκανες πριν και μετα factory reset ωστε να περασεις ξανα τις εφαρμογες σου σε "καθαρη" συσκευη? Που "λαγκαρει"? Με ποιον launcher? O Touchwiz ειναι για τα μπαζα.....

 

Η αναβάθμιση έγινε μέσω του επίσημου update από το KIES. Η συσκευή μου είναι ελληνική αγορασμένη από Πλαίσιο. Έκανα factory reset πριν και μετά την εγκατάστση του ICS και ξαναέστησα τα πάντα από την αρχή. Τα κολλήματα ήταν απίστευτα με τον APEX launcher τον οποίο προσπάθησα να στήσω 2 φορές. Lag παρουσιάζεται σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές αλλά όχι πάντα και χωρίς κάποια περίοδο ή σε κάποιο πρόγραμμα. Crash έχω ακόμα και στον dialer στις επαφές και σε εφαρμογές της google όπως maps κλπ.

 

Έχεις να προτείνεις τίποτα; Κάθε βοήθεια δεκτή.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θα αγορασω μεταχειρησμενο το s2 , απο που μπορω να καταλαβω εαν ειναι το i9100 ή το i9100g??
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ολο ακουω για προβληματα με την ics ρε παιδια και μου φαινονται πολυ περιεργα... Εγω την περασα μεσω kies χωριε hard reset χωρις τιποτα και δεν υπατχει κανενα θεμα! Ολες οι εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει δουλευουν κανονικα και με το wifi δεν εχω κανενα θεμα! (Ισως καποιες φορες κανει 3-4 δευτερολεπτα παραπανω να συνδεθει αλλα αυτο ειναι ολο!)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη θα αγορασω μεταχειρησμενο το s2 , απο που μπορω να καταλαβω εαν ειναι το i9100 ή το i9100g??

Από το κουτί του. Επίσης αν βγάλεις την μπαταρία θα γράφει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ολο ακουω για προβληματα με την ics ρε παιδια και μου φαινονται πολυ περιεργα... Εγω την περασα μεσω kies χωριε hard reset χωρις τιποτα και δεν υπατχει κανενα θεμα! Ολες οι εφαρμογες που ειχα εγκαταστησει δουλευουν κανονικα και με το wifi δεν εχω κανενα θεμα! (Ισως καποιες φορες κανει 3-4 δευτερολεπτα παραπανω να συνδεθει αλλα αυτο ειναι ολο!)

 

Για να διαβάζουμε όμως τόσους πολλούς χρήστες να έχουν τόσα πολλά προβλήματα προφανώς κάτι συμβαίνει. Δεν θυμάμαι με τις τελευταίες GB να υπήρχε τόση γκρίνια γενικά όλοι ήταν ευχαριστημενοι.

Για μένα ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι στις εφαρμογές στο μάρκετ.

Ένα μεγάλο μέρος δεν είναι ακόμη έτοιμο για παγωτό. Πχ tapatalk. Τώρα γράφω από εκεί και το κινητό σέρνεται. (το πρόγραμμα βασικά και το έχω και αγορασμένο παναθεμα το) ενώ σε gb πετούσε.

Επίσης έχω restarts με το alarm droid πρόγραμμα που απο το Samsung galaxy ένα δεν είχα πρόβλημα ποτέ..

Δεν είναι τόσο η έκδοση του παγωτού που φοράω όσο ότι οι εφαρμογές δεν είναι ακόμη έτοιμες..

Βλέποντας όλα αυτά χαίρομαι από την μια που το καθυστερούν στο note.

Sent from my note.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση έγινε μέσω του επίσημου update από το KIES. Η συσκευή μου είναι ελληνική αγορασμένη από Πλαίσιο. Έκανα factory reset πριν και μετά την εγκατάστση του ICS και ξαναέστησα τα πάντα από την αρχή. Τα κολλήματα ήταν απίστευτα με τον APEX launcher τον οποίο προσπάθησα να στήσω 2 φορές. Lag παρουσιάζεται σχεδόν σε όλες τις εφαρμογές αλλά όχι πάντα και χωρίς κάποια περίοδο ή σε κάποιο πρόγραμμα. Crash έχω ακόμα και στον dialer στις επαφές και σε εφαρμογές της google όπως maps κλπ.

 

Έχεις να προτείνεις τίποτα; Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Εχω κανει κι εγω τα ιδια πραγματα μ'εσενα και χρησιμοποιω τον ιδιο launcher... Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τρως τετοια "ηττα"... Ισως καποιος πιο εμπειρος φιλος μπορεσει να σου πει κατι παραπανω, εγω ειχα φανταστει οτι κατι πιο απλο... Σου τα εκανε ολα αυτα απο την πρωτη στιγμη, ή οταν εγκατεστησες τις εφαρμογες?

 

 

 

Για να διαβάζουμε όμως τόσους πολλούς χρήστες να έχουν τόσα πολλά προβλήματα προφανώς κάτι συμβαίνει. Δεν θυμάμαι με τις τελευταίες GB να υπήρχε τόση γκρίνια γενικά όλοι ήταν ευχαριστημενοι.

Για μένα ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι στις εφαρμογές στο μάρκετ.

Ένα μεγάλο μέρος δεν είναι ακόμη έτοιμο για παγωτό. Πχ tapatalk. Τώρα γράφω από εκεί και το κινητό σέρνεται. (το πρόγραμμα βασικά και το έχω και αγορασμένο παναθεμα το) ενώ σε gb πετούσε.

Επίσης έχω restarts με το alarm droid πρόγραμμα που απο το Samsung galaxy ένα δεν είχα πρόβλημα ποτέ..

Δεν είναι τόσο η έκδοση του παγωτού που φοράω όσο ότι οι εφαρμογές δεν είναι ακόμη έτοιμες..

Βλέποντας όλα αυτά χαίρομαι από την μια που το καθυστερούν στο note.

Sent from my note.

 

Εχεις δικιο, εκει εχω καταληξει κι εγω, που δεν εχω και τιποτα τρελλα προβληματα (πλεον...). Βεβαια με το Tapatalk δεν ειχα ποτε προβλημα, δεν ξερω γιατι σου σερνεται εσενα, αλλα δεν το χρησιμοποιω και παρα πολυ... Παντως αν περιμενα λιγο πριν κανω την αναβαθμηση και διαβαζα ολα αυτα, δεν θα τολμουσα, εστω και αν τωρα εχω λυσει αρκετα και το κινητο παει πολυ καλα...

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει κι εγω τα ιδια πραγματα μ'εσενα και χρησιμοποιω τον ιδιο launcher... Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τρως τετοια "ηττα"... Ισως καποιος πιο εμπειρος φιλος μπορεσει να σου πει κατι παραπανω, εγω ειχα φανταστει οτι κατι πιο απλο... Σου τα εκανε ολα αυτα απο την πρωτη στιγμη, ή οταν εγκατεστησες τις εφαρμογες?

 

Αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω με βεβαιότητα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για να διαβάζουμε όμως τόσους πολλούς χρήστες να έχουν τόσα πολλά προβλήματα προφανώς κάτι συμβαίνει. Δεν θυμάμαι με τις τελευταίες GB να υπήρχε τόση γκρίνια γενικά όλοι ήταν ευχαριστημενοι.

Για μένα ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι στις εφαρμογές στο μάρκετ.

Ένα μεγάλο μέρος δεν είναι ακόμη έτοιμο για παγωτό. Πχ tapatalk. Τώρα γράφω από εκεί και το κινητό σέρνεται. (το πρόγραμμα βασικά και το έχω και αγορασμένο παναθεμα το) ενώ σε gb πετούσε.

Επίσης έχω restarts με το alarm droid πρόγραμμα που απο το Samsung galaxy ένα δεν είχα πρόβλημα ποτέ..

Δεν είναι τόσο η έκδοση του παγωτού που φοράω όσο ότι οι εφαρμογές δεν είναι ακόμη έτοιμες..

Βλέποντας όλα αυτά χαίρομαι από την μια που το καθυστερούν στο note.

Sent from my note.

 

Εμένα το tapatalk δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά. Με το tw έβλεπα να ζορίζεται κάτι φορές (μια φορά στην αρχή μου κόλλησε) και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είναι και τίποτα βαρύ. Πέρασα τον apex και στην αρχή ήταν λίγο ράθυμος και αυτός αλλά μετά το update βελτιώθηκε πάρα πολύ ιδίως και μετά την επιλογή να τον κρατάς στην μνήμη. Υπόψην ότι την 4 την πέρασα με ΟΤΑ και δεν έχω κάνει κανένα hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχει παρατηρησει κανείς το κολλημα που έχει οταν ανοίγεις το WiFi κάποιες φορές με ICS 4.0.3?????

Μόλις τώρα κολλήσε , και πρώτη φορά δεν άνοιγε ούτε η οθόνη και αναγκάστηκα και του έβγαλα την μπαταρία....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχει παρατηρησει κανείς το κολλημα που έχει οταν ανοίγεις το WiFi κάποιες φορές με ICS 4.0.3?????

Μόλις τώρα κολλήσε , και πρώτη φορά δεν άνοιγε ούτε η οθόνη και αναγκάστηκα και του έβγαλα την μπαταρία....

 

Έχει συμβεί και σε άλλους. Εμένα μια φορά μόνο το έκανε στις αρχές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εγώ έχω την ICS LPQ και απ ότι διαβάζω , και δεν αξίζει, αλλά και δεν υπάρχει λόγος να βάλω την ελληνική ICS ε? Αυτά τα προβλήματα που διαβάζω, ευτυχώς, δεν τα έχω, οπότε ας μείνω όπως είμαι ε?
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το tapatalk δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά. Με το tw έβλεπα να ζορίζεται κάτι φορές (μια φορά στην αρχή μου κόλλησε) και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν είναι και τίποτα βαρύ. Πέρασα τον apex και στην αρχή ήταν λίγο ράθυμος και αυτός αλλά μετά το update βελτιώθηκε πάρα πολύ ιδίως και μετά την επιλογή να τον κρατάς στην μνήμη. Υπόψην ότι την 4 την πέρασα με ΟΤΑ και δεν έχω κάνει κανένα hard reset.

 

Σε μενα ομως στο note μου το tapatalk κολλάει ενω σε gb ηταν "βούτυρο "..

Που θελω να καταλήξω?

Γενικά πολλές εφαρμογές εχουν θεματακια που ισως σε συνδυασμό με άλλες να δημιουργούν ακομη πιο πολλά.

Για αυτό και εγω πχ μπορεί να εχω κάποια θέματα και συ πχ οχι

Τέλος πάντων νομίζω οτι ολα αυτα σιγα σιγα θα λυθουν ..οπως και με την GB.

Sent from my note..

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα ομως στο note μου το tapatalk κολλάει ενω σε gb ηταν "βούτυρο "..

Που θελω να καταλήξω?

Γενικά πολλές εφαρμογές εχουν θεματακια που ισως σε συνδυασμό με άλλες να δημιουργούν ακομη πιο πολλά.

Για αυτό και εγω πχ μπορεί να εχω κάποια θέματα και συ πχ οχι

Τέλος πάντων νομίζω οτι ολα αυτα σιγα σιγα θα λυθουν ..οπως και με την GB.

Sent from my note..

 

Bρε γκαντέμηδες....τώρα έφαγε ένα σκάλωμα γερό που δοκίμαζα λίγο το kies air και το all share με 14% μπαταρία:lol: Πάντως και εγώ περιμένω να επιλυθούν σιγά σιγά τα όποια εναπομείνοντα προβλήματα. Θα έπρεπε όμως να ήταν πιο σταθερή κατ'εμέ δεδομένου ότι και άργησαν και τελικά άλλο στις 4,3in δεν θα βγάλουν τώρα, όπως φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω με βεβαιότητα.

 

Εχεις... ορεξη για ενα reset ακομα και να το ψαξεις χωρις εφαρμογες?

 

Ρε παιδια έχει παρατηρησει κανείς το κολλημα που έχει οταν ανοίγεις το WiFi κάποιες φορές με ICS 4.0.3?????

Μόλις τώρα κολλήσε , και πρώτη φορά δεν άνοιγε ούτε η οθόνη και αναγκάστηκα και του έβγαλα την μπαταρία....

 

Ευτυχως...... οχι!!!!!!!!!!!!!!!!! φτου-φτου-φτου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια έχει παρατηρησει κανείς το κολλημα που έχει οταν ανοίγεις το WiFi κάποιες φορές με ICS 4.0.3?????

Μόλις τώρα κολλήσε , και πρώτη φορά δεν άνοιγε ούτε η οθόνη και αναγκάστηκα και του έβγαλα την μπαταρία....

 

Σε μένα το έκανε μόλις τώρα και είναι η τέταρτη ή η πέμπτη φορά...

 

Γενικά έχω παρατηρήσει πολλές δυσλειτουργίες με το ICS :(

Link to comment
Share on other sites

Μου το εκανε δυο φορες.την πρωτη ηταν η πρωτη ημερα που εκανα την αναβαθμιση ,οπου κολησε εντελως και αφου εβγαλα μπαταρια και τα λοιπα του εριξα ενα hard reset.απο εκει και περα το εκανε ακομη μια φορα , οπου με τα απο επανεκκινηση ολα καλα.Ειναι Bug της rom μην ανυσηχεις.:)

 

Eπίσης έχω την αμυδρή υποψία ότι υπάρχει υπερκατανάλωση των MB. Χθες με 20 λεπτά απλή περιήγηση στο fb μου έφυγαν 35 ΜΒ!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση η stock εφαρμογη του ημερολογιου εμφανιζει ειδοποιησεις στην notification bar? το εχω ρυθμισει αλλα δεν εμφανιζεται τιποτα ενω υπαρχουν γεγονοτα οπως γενεθλια φιλων και τα σχετικα εχω δοκιμασει ειδοποιηση σκετο και ειδοποιηση στην μπαρα αλλα τιποτα εχω ics
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...