Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό δεν το εχω ουτε μια βδομάδα.Δεν φοράει τπτ παρα μόνο την 2.3.5 που μου πέρασε το kies εχθές και μερικές εφαρμογές απο samsung apps.

 

Καλημερα φιλε.Η συσκευη σου ειναι Cosmote branded;Πριν ειχες 2.3.3 PDA:I9100BOKG2 PHONE:I9100BOKG1 CSC:I9100COSKF1;Αν μπορεις απαντησε μου.Ευχαριστω.

 

Καλημερα.Θελω για αλλη μια φορα την βοηθεια σας η συσκευη μου ειναι Cosmote Branded αλλα επεδη δεν μου εβγαζε αναβαθμισεις

εβαλα απο μονος μου την σκανδιναβικη 2.3.5.Πως μπορω να γυρισω πισω στην 2.3.3 PDA:I9100BOKG2 PHONE:I9100BOKG1 CSC:I9100COSKF1;

Με λιγα λογια ψαχνω το εργοστασιακο firmware της Cosmote.Γιατι απο οτι διαβασα δοθηκε αναβαθμιση εχθες απο την Cosmote η οποια ειναι η 2.3.5.

HELP....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου.

Edited by ioathe
Διπλο post
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα φιλε.Η συσκευη σου ειναι Cosmote branded;Πριν ειχες 2.3.3 PDA:I9100BOKG2 PHONE:I9100BOKG1 CSC:I9100COSKF1;Αν μπορεις απαντησε μου.Ευχαριστω.

 

Ναι ειναι cosmote branded. Το μονο που θυμαμαι απο αυτα που λες ειναι αυτο CSC:I9100COSKF1 νομίζω και αυτο γιατί 2-3 μερες αφότου το πήρα μου εκανε αναβάθμιση σε 2.3.5 απο 2.3.3 και δεν ειχα προλάβει να κρατήσω τα αρχικά στοιχεία

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι cosmote branded. Το μονο που θυμαμαι απο αυτα που λες ειναι αυτο CSC:I9100COSKF1 νομίζω και αυτο γιατί 2-3 μερες αφότου το πήρα μου εκανε αναβάθμιση σε 2.3.5 απο 2.3.3 και δεν ειχα προλάβει να κρατήσω τα αρχικά στοιχεία

 

Ιδια ειναι με την δικια μου Cosmote Branded.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το εχω ουτε μια βδομάδα.Δεν φοράει τπτ παρα μόνο την 2.3.5 που μου πέρασε το kies εχθές και μερικές εφαρμογές απο samsung apps.

 

Φιλε μου θα πας Ρυθμισεις-Εφαρμογες- Διαχειριση Εφαρμογων-Ολες , θα βρεις το TwLauncher και θα κανεις εκκαθαριση της cache...

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, κατα 99% θα δουλεψει, ξαναμπες και κανε Διαγραφη δεδομενων του TwLauncher..

 

Στησε το κινητο οπως θελεις και κανε επανεκκινηση..

Λογικα εισαι κομπλε.. :);)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Rospy7

Θα βρείς το firmware εδώ:

http://www.multiupload.com/FHB32ZD9X7

Περισσότερες πληροφρίες και firmwares εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.Η συσκευη σου ειναι Cosmote branded;Πριν ειχες 2.3.3 PDA:I9100BOKG2 PHONE:I9100BOKG1 CSC:I9100COSKF1;Αν μπορεις απαντησε μου.Ευχαριστω.

 

Καλημερα.Θελω για αλλη μια φορα την βοηθεια σας η συσκευη μου ειναι Cosmote Branded αλλα επεδη δεν μου εβγαζε αναβαθμισεις

εβαλα απο μονος μου την σκανδιναβικη 2.3.5.Πως μπορω να γυρισω πισω στην 2.3.3 PDA:I9100BOKG2 PHONE:I9100BOKG1 CSC:I9100COSKF1;

Με λιγα λογια ψαχνω το εργοστασιακο firmware της Cosmote.Γιατι απο οτι διαβασα δοθηκε αναβαθμιση εχθες απο την Cosmote η οποια ειναι η 2.3.5.

HELP....

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου.

 

Ναι ειναι cosmote branded. Το μονο που θυμαμαι απο αυτα που λες ειναι αυτο CSC:I9100COSKF1 νομίζω και αυτο γιατί 2-3 μερες αφότου το πήρα μου εκανε αναβάθμιση σε 2.3.5 απο 2.3.3 και δεν ειχα προλάβει να κρατήσω τα αρχικά στοιχεία

 

Ιδια ειναι με την δικια μου Cosmote Branded.Ευχαριστω.

 

Φιλε μου θα πας Ρυθμισεις-Εφαρμογες- Διαχειριση Εφαρμογων-Ολες , θα βρεις το TwLauncher και θα κανεις εκκαθαριση της cache...

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, κατα 99% θα δουλεψει, ξαναμπες και κανε Διαγραφη δεδομενων του TwLauncher..

 

Στησε το κινητο οπως θελεις και κανε επανεκκινηση..

Λογικα εισαι κομπλε.. :);)

 

@Rospy7

Θα βρείς το firmware εδώ:

http://www.multiupload.com/FHB32ZD9X7

Περισσότερες πληροφρίες και firmwares εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1113928

 

Ευχαριστω.Μου αρεσει που ειμαι και μελος στο xda :lol:.Κολλησα με το site του http://www.SamFirmware.com και εψανχα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Μου αρεσει που ειμαι και μελος στο xda :lol:.Κολλησα με το site του http://www.SamFirmware.com και εψανχα εκει.

 

παπουτσι απ'τον τοπο σου .. Μονο που στην περιπτωση του φορουμ μας και ειδικα του κομματιου samsung galaxy s2 μονο μπαλωμενο δεν ειναι :lol:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα πας Ρυθμισεις-Εφαρμογες- Διαχειριση Εφαρμογων-Ολες , θα βρεις το TwLauncher και θα κανεις εκκαθαριση της cache...

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, κατα 99% θα δουλεψει, ξαναμπες και κανε Διαγραφη δεδομενων του TwLauncher..

 

Στησε το κινητο οπως θελεις και κανε επανεκκινηση..

Λογικα εισαι κομπλε.. :);)

 

Νίκο όντως θα διορθωθεί το πρόβλημα του με τον τροπο που λες αφου ειναι με γνήσια ρομ.

Αιτία σε τέτοιου είδους προβληματα ειναι οι μικρές διάφορες που υπάρχουν μεταξυ του νέου και του παλιού firmware.

Επειδη η αναβάθμιση γίνεται χωρις wipe αν στο κασε υπάρχουν πράγματα που διαφέρουν, δημιουργούν προβληματα σαν κι αυτο.

 

Πριν λίγο καιρο που δόθηκε η επίσημη ΚΙ4 είχαν παρατηρηθεί και πάλι προβληματα σε πολλούς.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk γιατι κρασαρει ο Safari όταν ποστάρω σε φόρουμ. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παπουτσι απ'τον τοπο σου .. Μονο που στην περιπτωση του φορουμ μας και ειδικα του κομματιου samsung galaxy s2 μονο μπαλωμενο δεν ειναι :lol:

 

Εχεις δικιο οντως.

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το και πραγματικά δεν θα το μετανοιώσεις! Εκτός αν πραγματικά σου αρέσει να έχεις iphone λόγω του ότι είναι trend και οκ είναι ένα πολύ πολύ καλό τηλέφωνο.. φαντάσου έχω 10!!! κομμάτια που δίνω 4S και δεν έχω μπει καν στον πειρασμό να ανοίξω ένα!! Μπαταρία είναι πολύ καλα... εγώ χθες με πρωϊνή χρήση ομιλίας κάνα 30λεπτο, και συνεχώς πείραγμα και χάζεμα και φυσικά τρελό λιώσιμο στο σπίτι με wifi και το βράδυ στις 12 μου έδειξε 49%! Δεν έχω 3G καθόλου αλλά να ξέρεις ότι πέφτει η απόδοση με το 3G... επίσης κάνεις κάποια πραγματάκια και το φέρνεις στα μέτρα σου... και φυσικά το ipad 2 δεν αλλάζει! Εγώ το έχω καταχαρεί και πλέον το έχει ϋιοθετήσει η γυναίκα μου που το λιώνει καθημερινά! Το ipad 2 απλά δεν υπάρχει!!

 

Ναι, το έκανα. Είναι Super και δε με βλέπω να γυρνάω στα παλιά... Πήρα και από το dealextreme δύο μπαταρίες (3δολ. η μία!!) και είμαι κομπλε. Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: έχω macbook pro και αναγκαστικά iTunes. Το winamp συγρονίζει τα playlists αλλά έχει απαίσιο GUI (μη χρηστικό). Έχετε κάτι να προτείνετε;

Τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (για τους "νέους") και προτείνω:

K9Mail

JuicDefender (Ultimate)

Docs To Go

PocketInformant

IM+

ES explorer

Dolphin Browser

MobileVoip

Ynab (budget και αγορά desktop app)

DropBox

MX Video Player

3G Watchdog

Kindle

Shazam

 

υ.γ. εαν έχετε να προτείνετε κάτι για navigation και Photo θα ήθελα να γνωρίζω.

υ.γ.2. η φωτογραφία έχει πολύ κόκκο... (με ISO 200, φωτισμός οκ, όχι flash)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τον opera αλλά μου φάνηκε αργός... για μένα καλύτερος browser είναι ο Dolphin και κάνει ακριβώς τα ίδια! Δοκίμασε τον και θα με θυμηθείς. Βεβαία περί γούστου...!!!

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

 

Νομίζω ότι ο όπερα είναι ο μοναδικός που προσαρμοζει το κείμενο αυτόματα. Ούτε βελακια ούτε σημαδακια ούτε+ ούτε -τίποτα απολύτως. Μεγαλωνεις το κείμενο με τα δάχτυλα σου και αυτό έρχεται μπροστά σου.

Αυτό γινόταν στον πρώτο γαλαξια στον δευτερο γιατί δεν γίνεται με τον Στοκ browser αλλά και γενικά με κανένα browser δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω.

Είναι από τα ελάχιστα αλλά σημαντικά μείον της συσκευής για μένα

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα πας Ρυθμισεις-Εφαρμογες- Διαχειριση Εφαρμογων-Ολες , θα βρεις το TwLauncher και θα κανεις εκκαθαριση της cache...

 

Αν δεν δουλεψει αυτο, κατα 99% θα δουλεψει, ξαναμπες και κανε Διαγραφη δεδομενων του TwLauncher..

 

Στησε το κινητο οπως θελεις και κανε επανεκκινηση..

Λογικα εισαι κομπλε.. :);)

 

Ευχαριστώ πολύ!! Τελικά δούλεψε μόνο με διαγραφή δεδομένων του TwLauncher.

QTEK 8310 WM6-->SAMSUNG GALAXY S II stock 4.0.3-->4.0.4 stock-->4.1.2 Jelly --> Nougat
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα ειχα μεσα την 2.3.5 Σκανδιναβικη και εβαλα παλι την 2.3.3 COSKF1 ενω το Odin εγραψε pass κανονικα

και εκανε reboot το κινητο φτανει στο σημειο Samsung πριν την εισαγωγη PIN και κανει ολο restarts.

Τι φταει ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα ειχα μεσα την 2.3.5 Σκανδιναβικη και εβαλα παλι την 2.3.3 COSKF1 ενω το Odin εγραψε pass κανονικα

και εκανε reboot το κινητο φτανει στο σημειο Samsung πριν την εισαγωγη PIN και κανει ολο restarts.

Τι φταει ξερει κανεις;

 

Μπες σε recovery mode και επέλεξε factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οντως.

 

Ευχαριστω.Μου αρεσει που ειμαι και μελος στο xda :lol:.Κολλησα με το site του http://www.SamFirmware.com και εψανχα εκει.

 

παπουτσι απ'τον τοπο σου .. Μονο που στην περιπτωση του φορουμ μας και ειδικα του κομματιου samsung galaxy s2 μονο μπαλωμενο δεν ειναι :lol:

 

Προβλημα ειχα μεσα την 2.3.5 Σκανδιναβικη και εβαλα παλι την 2.3.3 COSKF1 ενω το Odin εγραψε pass κανονικα

και εκανε reboot το κινητο φτανει στο σημειο Samsung πριν την εισαγωγη PIN και κανει ολο restarts.

Τι φταει ξερει κανεις;

 

Μπες σε recovery mode και επέλεξε factory reset.

 

Tο εκανα και μωλις πατησα factory reset μου εχει κολλησει στο android ανθρωπακι που εχει ενα ασπρο κουτακι και ενα βελακι πορτοκαλι

και δεν κανει τιποτα.Ωχ παει το κινητακι μου τα φτυσε.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όντως θα διορθωθεί το πρόβλημα του με τον τροπο που λες αφου ειναι με γνήσια ρομ.

Αιτία σε τέτοιου είδους προβληματα ειναι οι μικρές διάφορες που υπάρχουν μεταξυ του νέου και του παλιού firmware.

Επειδη η αναβάθμιση γίνεται χωρις wipe αν στο κασε υπάρχουν πράγματα που διαφέρουν, δημιουργούν προβληματα σαν κι αυτο.

Πριν λίγο καιρο που δόθηκε η επίσημη ΚΙ4 είχαν παρατηρηθεί και πάλι προβληματα σε πολλούς.)

Δηλαδή σωστή εγκατάσταση με kies δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους!

 

Χθες δοκίμασα τον Opera Mobile και μου άρεσε πάρα μα πάρα πολύ το ότι κάνει αυτόματα μορφοποίηση της σελίδας και του text αυτής όταν κάνουμε zoom in & zoom out... αυτό είναι φανταστικό γιατί zoom-αρεις και δεν πας μετά δεξιά κι αριστερά για να διαβάζεις... αυτό μπορεί να γίνει στον browser που έρχεται με την συσκευή (μου κάθεται καλύτερα σχετικά με τα bookmarks και γενικά τον βρίσκω πιο εύχρηστο..)???

 

Θα πας ρυθμισεις και θα επιλεξεις αυτοματη προσαρμογη σελιδων..

 

Sent from another GalaxyII

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τον opera αλλά μου φάνηκε αργός... για μένα καλύτερος browser είναι ο Dolphin και κάνει ακριβώς τα ίδια! Δοκίμασε τον και θα με θυμηθείς. Βεβαία περί γούστου...!!!

 

Sent from my u8800 using Tapatalk

 

Πλάκα κάνεις προφανώς.... ο Opera ειναι με διαφορα ο πιο γρηγορος και smooth browser. O Dolphin αν δεν κανω λαθος εχει ιδιο core engine με τον stock browser οπότε δεν έχουν μεγάλες διαφορές με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Η σχολή μου TMHYΠ (ceid) πάτρας διαθέτει ασύρματο δίκτυο με encryption 802.1xΕΑΡ. Επιχειρώ να συνδεθώ με κάποιους κωδικούς που μας έδωσαν αλλά δεν βλέπω προκοπή. Στις οδηγίες σύνδεσης για υπολογιστή λέει να επιλέξουμε πρωτόκολλο MCHPv2 και κάνω το ίδιο και στο SG II. Υπάρχουν και κάποια άλλα πεδία (πρωτόκολλο CA κλπ) αλλά δεν έχω κατεβάσει κάποιο πρωτόκολλο. Ιδέες; Ευχαριστώ. :)
Link to comment
Share on other sites

Θα δώσω το Galaxy S2 και θέλω να κρατήσω κάπως τις επαφες (εχω συγχρονισει με Facebook) προκειμένου να περαστουν οι επαφές σε νέο android κινητο.. Πως συμφερει να το κάνω;

 

Επείγον!

N95 -> N95 8g -> OMNIA -> Xperia -> OMNIA HD -> HTC HD -> N97 -> Iphone 3gs -> HTC HD2 -> Iphone 4 -> HTC Desire HD -> Samsung Galaxy S II -> Samsung Galaxy Note -> Samsung Galaxy SIII -> Samsung Galaxy Note 2 -> Samsung Galaxy S4 -> Samsung Galaxy Note 3 -> HTC M8 -> Iphone 5s -> LG G3 -> Samsung Galaxy Note 4 -> SONY Z3 -> LG G4 -> Xiaomi Mi MAX
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο όπερα είναι ο μοναδικός που προσαρμοζει το κείμενο αυτόματα. Ούτε βελακια ούτε σημαδακια ούτε+ ούτε -τίποτα απολύτως. Μεγαλωνεις το κείμενο με τα δάχτυλα σου και αυτό έρχεται μπροστά σου.

Αυτό γινόταν στον πρώτο γαλαξια στον δευτερο γιατί δεν γίνεται με τον Στοκ browser αλλά και γενικά με κανένα browser δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω.

Είναι από τα ελάχιστα αλλά σημαντικά μείον της συσκευής για μένα

 

Sent from my Samsung Galaxy S II using Tapatalk

Η λύση ειναι στο επόμενο post :) μια χαρά το κάνει αυτο ο official browser.

 

Θα πας ρυθμισεις και θα επιλεξεις αυτοματη προσαρμογη σελιδων..

 

Sent from another GalaxyII

Δηλαδή σωστή εγκατάσταση με kies δεν γίνεται;

Γίνεται σωστη εγκατάσταση απο το Kies. Απλα κάποιες εγγραφές που μένουν στο κασε των ΟΕΜ εφαρμογών ειναι δυνατόν να δημιουργήσουν μικροπροβλήματα σαν αυτο που είχε ο φίλος με τον Touch wiz Launcher.

Οπότε αν κάποιος θέλει να ξέρει ότι όλα δουλεύουν ρολόι κάνει καθαρή εγκατάσταση.

 

Πλάκα κάνεις προφανώς.... ο Opera ειναι με διαφορα ο πιο γρηγορος και smooth browser. O Dolphin αν δεν κανω λαθος εχει ιδιο core engine με τον stock browser οπότε δεν έχουν μεγάλες διαφορές με αυτόν.

νομίζω ότι ο opera δεν ειναι το ίδιο γρήγορος με το official.

Παρατηρω μια μικρή διάφορα στο κατέβασμα ίδιων σελίδων.

Έχει όμως ένα πλεονέκτημα που δεν το έχουν οι άλλοι.

Μπορείς όταν ποσταρεις σε καποιο φόρουμ να κινήσει μέσα στο πλαίσιο. Ο στοκ αλλα και ο Dolphin μόλις γεμίσει το πλαίσιο δεν σ αφήνουν να πας παρακάτω.

Πολλές φορές όταν απαντάς σε καποιο μεγάλο ποστ με αντιπαράθεση, δεν έχεις περιθώριο να γράψεις πάνω απο δυο σειρές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πολυ ευκολος τροπος ειναι αυτο , θα το εγκαταστησεις και στο Nex.. εεεεεεε :lol: και στο νεο κινητο που θα παρεις.

Aπλα μολης κανεις backup τις επαγες σου απο το S II, και βαλεις το προγραματακι στο νεο κινητο εχε το αρχιακι που θα φτιαξει και μεταφερετο στο νεο κινητο. ( φακελο φτιαχνει το προγραμμα - SmsContacksBackup λεγεται)

Σε βλεπω να αφηνεις το S II για Νexus:lol:

 

Μην ανοιγουμε ομως νεα θεματα για καθε ερωτηση , μπορεις να ρωτας σε αντιστιχο ανοιχτο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις εξάγεις στην κάρτα μνημης. Πολύ απλό και μετά απλά ανοίγεις το αρχείο από την κάρτα μνήμης και περνιούνται στο κινητό. Ή να συνδέσεις το κινητό με το Myphone explorer και να τις περάσεις στον υπολογιστή. Ούτε KIES ούτε τίποτα. Μακράν πιο απλό το myphone explorer για συγχρονισμό επαφών, μηνυμάτων κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο όντως θα διορθωθεί το πρόβλημα του με τον τροπο που λες αφου ειναι με γνήσια ρομ.

Αιτία σε τέτοιου είδους προβληματα ειναι οι μικρές διάφορες που υπάρχουν μεταξυ του νέου και του παλιού firmware.

Επειδη η αναβάθμιση γίνεται χωρις wipe αν στο κασε υπάρχουν πράγματα που διαφέρουν, δημιουργούν προβληματα σαν κι αυτο.

 

Πριν λίγο καιρο που δόθηκε η επίσημη ΚΙ4 είχαν παρατηρηθεί και πάλι προβληματα σε πολλούς.

 

Sent from my iPad using Tapatalk γιατι κρασαρει ο Safari όταν ποστάρω σε φόρουμ. :)

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το ξεπέρασα με αυτή τη διαδικασία με τη διαφορά ότι είχα custom rom και root.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...