Jump to content

Τι μουσική ακούμε οι Έλληνες


Chalik82
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφορμή το διαγωνισμό που κάνει το getitnow (και κληρώνει 2 καλά sony ericsson live with walkman παρεπιπτόντως)

 

http://www.facebook.com/GETITNOW.GR?sk=app_153284594738391&app_data=dlt

 

εσείς τι λέτε? Τί μουσική ακούμε τελικά οι Έλληνες??? Υπάρχει καμία αναλυτική έρευνα ή κάτι τέτοιο??? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι χιτ και παιζεται στα μπουζουκια. Απο κιαμο μεχρι μαικλ τζακσον... και η ρουμανικη χαουζ μουσικη καπου εκει αναμεσα

Δυστυχως....

 

 

Ευτυχως εδω επιλογη ο ιδιος να ακουω το ειδος που με αρεσει. Και παλι ευτυχως που ΔΕΝ ακουω ελληνικη μουσικη(εκτος εξαιρεσεων), αλλα {και} μουσικη απο ελληνες καλλιτεχνες που δεν αναγνωροζονται στην ελλαδα

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ότι πιο "εύπεπτο" ...

Γενικότερα προσέχει κάποιος πως η μουσική για τις μάζες δεν είναι για ευχαρίστηση ή για παιδεία, ατομική δηλαδή δραστηριότητα αλλά για κοινωνική δικτύωση ...

 

Λιγάκι fail δηλαδή, κατά την ταπεινή μου άποψη ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

πολλοι ακουμε τα χιτ τα ρουμανικα και τα house

πολλοι λαικα

και πολλοι αυτα τα ξενα...

γενικα δεν ειμαστε σταθεροι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν κρίνω από τα άτομα που ξέρω, οι περισσότεροι ακούνε μουσική για να περνάει η ώρα.. Και το είδος που ακούνε είναι κυρίως τσιφτετελοπόπ και μπουζουκοτράγουδα "καλλιτεχνών" που βγάζουν ένα- δύο τραγουδάκια και γίνονται ονόματα.. Θλιβερό!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν κρίνω από τα άτομα που ξέρω, οι περισσότεροι ακούνε μουσική για να περνάει η ώρα.. Και το είδος που ακούνε είναι κυρίως τσιφτετελοπόπ και μπουζουκοτράγουδα "καλλιτεχνών" που βγάζουν ένα- δύο τραγουδάκια και γίνονται ονόματα.. Θλιβερό!!

 

ακριβως... και φυσικα δεν ξεχναμε τα autotuned ξενα, λεγε με lady gaga κτλ...

 

προσωπικα, ακουω σχεδον αποκλειστικα ροκ και μεταλ... φυσικα ομως υπαρχουν τραγουδια σε ολα τα ειδη που αξιζουν να ακουστουν, ελληνικα και ξενα... γιατι μπορει να δηλωνω ροκας, αλλα υπαρχουν ωρες που θα ακουσω και αρβανιτακη και αλεξιου και μητροπανο....

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν κρίνω από τα άτομα που ξέρω, οι περισσότεροι ακούνε μουσική για να περνάει η ώρα.. Και το είδος που ακούνε είναι κυρίως τσιφτετελοπόπ και μπουζουκοτράγουδα "καλλιτεχνών" που βγάζουν ένα- δύο τραγουδάκια και γίνονται ονόματα.. Θλιβερό!!

 

 

Ακριβώς.

Και συνήθως ό,τι πλασάρει ραδιόφωνο και τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως... και φυσικα δεν ξεχναμε τα autotuned ξενα, λεγε με lady gaga κτλ...προσωπικα, ακουω σχεδον αποκλειστικα ροκ και μεταλ... φυσικα ομως υπαρχουν τραγουδια σε ολα τα ειδη που αξιζουν να ακουστουν, ελληνικα και ξενα... γιατι μπορει να δηλωνω ροκας, αλλα υπαρχουν ωρες που θα ακουσω και αρβανιτακη και αλεξιου και μητροπανο....

 

Ω ναι! Και Τσαλίκη μη σου πω :p

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω μια περίεργη συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων.. Πχ κάτι φίλες συζητούσαν για έναν γιώργο μάη (?) και τις λέω ποιος είναι αυτός πάλι? Και με λένε, καλά δεν ξέρεις τον ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΗ?? Και μένω έτσι :confused: και λέω: όχι...?

 

Τεσπα καταλήγω ότι κάποιοι νομίζουν ότι είναι πολύ ψαγμένοι ακούγοντας τον κάθε μάη, την κάθε κοπέλα που συστήνεται ως κυρία gaga..

 

*αλλωστε όσοι ξέρουν λατινικά, ίσως να ξέρουν ότι lady ονομαζόταν η γυναίκα που πλένει πιάτα..:ninja:

Link to comment
Share on other sites

o Γιαννης Απριλης του κανει δευτερες φωνες :lol:

 

δε θα συγκρινω τσαλικη με τους καλλιτεχνες που ανεφερα... τι σχεση εχουν? η μηπως θες να πεις οτι μητροπανος εχει ασχημη φωνη ?

 

*οσο για τα λατινικα... εγω ειμαι της θετικης :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δε θα συγκρινω τσαλικη με τους καλλιτεχνες που ανεφερα... τι σχεση εχουν? η μηπως θες να πεις οτι μητροπανος εχει ασχημη φωνη ?

 

Όχι φυσικά! Εννοώ ότι υπάρχουν στιγμές που ακούω μέχρι και Τσαλίκη!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά! Εννοώ ότι υπάρχουν στιγμές που ακούω μέχρι και Τσαλίκη!

 

ω, με συγχωρεις, νομιζα το λες ειρωνικα :p

 

φυσικα και θα ακουσεις τα παντα, λογικο ειναι...:) απλα οχι συνεχεια, βλαπτει :lol:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα, ακουω σχεδον αποκλειστικα ροκ και μεταλ... φυσικα ομως υπαρχουν τραγουδια σε ολα τα ειδη που αξιζουν να ακουστουν, ελληνικα και ξενα... γιατι μπορει να δηλωνω ροκας, αλλα υπαρχουν ωρες που θα ακουσω και αρβανιτακη και αλεξιου και μητροπανο....

 

-||-

 

Με κάλυψες απόλυτα! :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως συνηθως μονο οι "ψαγμενοι" μεταλαδες και οσοι ακουνε ξενα ενοχλουνται απο εμας που ακουμε λαικα.

 

Εγω ακουω ελληνικα λαικα και νιωθω πολυ cool με αυτο.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ως συνηθως μονο οι "ψαγμενοι" μεταλαδες και οσοι ακουνε ξενα ενοχλουνται απο εμας που ακουμε λαικα.

 

Εγω ακουω ελληνικα λαικα και νιωθω πολυ cool με αυτο.

 

Δεν νομίζω.. Εγώ ακούω συνήθως ροκ-μεταλ, αλλα και λαικα,ρεμπετικα, παραδοσιακά,ποπ,hardstyle και πολλα ακόμα..!

 

(playing now:Στελλα η Σμυρνια!

Next song: rain over me!) :lol:

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως συνηθως μονο οι "ψαγμενοι" μεταλαδες και οσοι ακουνε ξενα ενοχλουνται απο εμας που ακουμε λαικα.

 

Εγω ακουω ελληνικα λαικα και νιωθω πολυ cool με αυτο.

 

Μα δεν καταδίκασε κανένας εδώ μέσα τη λαϊκή μουσική καθαυτή..

 

Εμένα πάντως μου τη δίνει όταν ακούω να παίζουν κάτι τραγούδια που προσπαθείς να καταλάβεις τι είδους είναι.. Και πάντα είναι κάτι ανάμεσα σε ποπ-τσιφτετέλια-λαϊκά.. Αυτά τα τραγούδια, ναι, θεωρώ ότι είναι χαμηλής ποιότητας, και νακούνεοχλούμαι όταν ακούω τους γύρω μου να τα ακούνε

 

Αλλά η καθαρή λαϊκή μουσική (βλ. Αλεξίου, Μητροπάνος, Γαλάνη..) αξίζει.. Όπως και το ελληνικό έντεχνο/ροκ (βλ. Κίτρινα Ποδήλατα, Ξύλινα Σπαθιά, Πυξ Λαξ..)

 

Κατά τ άλλα, ελληνική μουσική δεν υπάρχει.. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν:

 

Μολονότι στον τίτλο του forum περιέχεται η λέξη chat, τα μηνύματα που αυτό περιέχει δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να θυμίζουν chat-rooms. Σε αντίθεση με τα τελευταία, τα μηνύματά σας εδώ «δημοσιεύονται» σε μία ιστοσελίδα στην οποία μπορεί να έχει πρόσβαση - ακόμη και μετά από πολλά χρόνια - κάθε χρήστης του Διαδικτύου. Αποφύγετε λοιπόν τα ανούσια μηνύματα και δημοσιεύστε ουσιώδεις πληροφορίες / παρατηρήσεις / σχόλια, τα οποία θα μπορούν να φανούν χρήσιμα τόσο στους «συνομιλητές» σας, όσο και στους μελλοντικούς - άγνωστους προς εσάς αναγνώστες. Είναι λογικό λοιπόν, ότι η αδιάκοπη ανταλλαγή μηνυμάτων χωρίς ουσία δεν είναι αποδεκτή, πόσο μάλλον όταν αυτά απευθύνονται σε ένα μόνο άτομο ή σε μικρή ομάδα ατόμων. Αν αποζητάτε κάτι τέτοιο, τότε θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσετε τα προσωπικά μηνύματα (PMs) ή να καταφύγετε σε άλλες εναλλακτικές λύσεις και να μην μετατρέπετε το Chat & Fun σε... chat room.

 

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=36&a=61

 

Είναι νομίζω λογικό ότι στατιστικά οι Έλληνες όπως και η κάθε πληθυσμιακή ομάδα (οι γυναίκες, οι ποδοσφαιριστές, οι καθηγητές κλπ.) ακούνε τα πάντα, όπως και ο κάθε λαός εξάλλου. Δεν υπάρχει κάποιο είδος μουσικής που να μην ακούει έστω και ένας Έλληνας.

 

Συνεπώς, ας κάνουμε όλοι μία συνειδητή προσπάθεια να περιοριστεί τα chatting και να τηρηθούν οι κανόνες λειτουργίας του forum στο οποίο συμμετέχετε.

 

Σας ευχαριστώ και συνεχίζουμε.

 

Υ.Γ.

Και επειδή υπάρχουν πολλοί «ευαίσθητοι» στο forum το μήνυμα αναφέρεται γενικά.

 

Υ.Γ.

Να υπενθυμίσω επίσης ότι μηνύματα εκτός θέματος διαγράφονται πάραυτα. Εάν δεν μπορείτε να συμμετέχετε επί του θέματος, απλά don't. :)

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πιστεψω πως με το να λεμε πως οι Ελληνες δεν εχουμε και καμια μουσικη βιομηχανια σοβαρη, θα θιχτει καποιος.

 

Νομιζω το δεχομαστε a priori.

Φυσικα και υπαρχουν λαμπρες εξαιρεσεις απο την (στην καλυτερη περιπτωση) μουσικη μετριοτητα της χωρας.

 

Αυτη ειναι εν ταχει η αποψη μου για την βιομηχανια μας την μουσικη

 

Οσο για το τι ακουμε κυριως (οπως τονιζει ο τιτλος)..χωρις να φτιαχνουμε στατιστικους πινακες λιγο πολυ ο,τι ειπαν τα παιδια πριν.

 

Αυτο που θα προμοταρει η τηλεοραση και το ραδιο (κατμαν, γυναικα μαραντονα, πριονης, παριζακι υφαντης, φοιβος, ""καλλιτεχνες"" της Heaven)

 

Ομως και ιστορικα αν το παρεις και αναλυσεις εις βαθος τι ακουμε (και ιδιαιτερα τι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ακουμε απο παλια)... 400 χρονια ηταν οντως πολλα.

ο αμανες, η κλαψα και το τσιφτετελι πανε συννεφο,

 

δυστυχως

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στην ποπ είναι ότι ένας άκυρος θα βγάλει με την βοήθεια του υπολογιστή ένα χιτ, θα ακουστεί 2 μήνες ΠΑΝΤΟΎ και μετά... ΧΆΝΕΤΑΙ! δεν υπάρχουν και πολλά τραγούδια που να ακούγονται 2 μήνες μετά... Γι'αυτό λατρεύω την ροκ ! Τραγούδια του 60 ακούς και δεν λέει κανένας τι παλιά είναι αυτα...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενοχλεί περισσότερο στην ποπ είναι ότι ένας άκυρος θα βγάλει με την βοήθεια του υπολογιστή ένα χιτ, θα ακουστεί 2 μήνες ΠΑΝΤΟΎ και μετά... ΧΆΝΕΤΑΙ! δεν υπάρχουν και πολλά τραγούδια που να ακούγονται 2 μήνες μετά... Γι'αυτό λατρεύω την ροκ ! Τραγούδια του 60 ακούς και δεν λέει κανένας τι παλιά είναι αυτα...

 

κοιτα..καποιοι ελληνες βγαζουν τρομερα χιτ που ακουγονται και μετα απο πολλους μηνες

βλεπε playmen,otherview;)

γενικα η ελλαδα εχει καλη μουσικη...ακουγονται για καιρο τα τραγουδια

για το ροκ που λες εχεις μεγαλο δικιο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό λατρεύω την ροκ ! Τραγούδια του 60 ακούς και δεν λέει κανένας τι παλιά είναι αυτα...

 

Εδώ νομίζω πως ειναι λίγο άνιση η σύγκριση ... Σήμερα βλέπεις κομμάτια τα οποία εξυπηρετούν το ρόλο του "1 week hit" ... Τα 60s (και τα 70s & 80s & 90s) τελείωσαν, έβαλαν το καθένα την δική του ιστορία και δημιούρησαν το δικό τους τρόπο ζωής, την δική τους στάση απέναντι στην ζωή, την δική τους νοοτροπία ....

Για αυτό και το Kill The Mall φοριέται ακόμα σαν t-shirt :p

 

Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο είδος μουσικής, αλλά ο οποιοσδήποτε Έλληνας που γνωρίζω εγώ προσωπικά που ενδιαφέρεται στην μουσική θα ερωτευτεί τις 60s μπαλάντες και αρκετές "συμβατικές" 70s ροκιές ... Άρα, με την εξαίρεση των best of των κομματιών του κάθε είδους (που φυσικά θα ακουστούν από την πλειοψηφία), ο Έλληνας δεν έχει πολύ ενδιαφέρον να ψαχτεί και τόσο στην μουσική ...

 

P.S. : 80s (turbo) lover ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

ακομα και ροκ τραγουδια των 00's... αμα βαλεις σε σχολικο παρτυ αυτη τη στιγμη το Just Dance της Gaga, θα ακουσεις γιουχες γιατι ειναι ΠΑΛΙΟ !!!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ακομα και ροκ τραγουδια των 00's... αμα βαλεις σε σχολικο παρτυ αυτη τη στιγμη το Just Dance της Gaga, θα ακουσεις γιουχες γιατι ειναι ΠΑΛΙΟ !!!

 

εδω εφτιαξα ενα cd με το babilonia (το επαιξα τον απριλη) και με σφαξανε:lol:

καποια dance αξιζουν..καποια ειναι για διαστημα τιμων..πχ η gaga παλιονουν τα τραγουδια οπως ειπες η καμια rihanna..τα τραγουδια ομως του mj ακομα τα ακουμε..επισης τα λαικα τα ακουνε για παντα..δεν παλιονουν..τα μονα που παλιονουν ειναι τα dance...pop περισσοτερο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον υπάρχουν διάφορα topics για μουσικές προτάσεις και για να πείτε τι μουσική ακούτε. Δεύτερον στα τελευταία -πολλά-posts η συζήτηση πήγε αλλού. Επομένως το topic κλειδώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...