Jump to content

Οδηγός εγκατάστασης Custom ROM Final Mango 7720.68 - Ελληνικά


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησα να κάνω την τεχνική με το Y USB καλώδιο, και όταν ετοιμάζεται να φορτώσει το αρχείο από την κάρτα μνήμης, μου βγάζει "No Image File!".

 

Καμία ιδέα;;; Χρησιμοποιώ το αρχείο που έχει μέσα η ROM που είχα περάσει όταν έκανα το πρώτο μου "σπάσιμο". Γερμανική Vodafone. Δεν θέλω να δοκιμάσω αρχείο από άλλη ROM (ελληνική για παράδειγμα) γιατί δεν ξέρω αν θα με αφήσει μετά να περάσω την ROM.

Μετονόμασεs το αρχείο RUU_signed.nbh σε SPARIMG.nbh αν έχεις trophy

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 463
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να κάνω την τεχνική με το Y USB καλώδιο, και όταν ετοιμάζεται να φορτώσει το αρχείο από την κάρτα μνήμης, μου βγάζει "No Image File!".

 

Καμία ιδέα;;; Χρησιμοποιώ το αρχείο που έχει μέσα η ROM που είχα περάσει όταν έκανα το πρώτο μου "σπάσιμο". Γερμανική Vodafone. Δεν θέλω να δοκιμάσω αρχείο από άλλη ROM (ελληνική για παράδειγμα) γιατί δεν ξέρω αν θα με αφήσει μετά να περάσω την ROM.

 

Αν περάσεις μια γενική european μετα θα μπορεις να βαλεις οτι θελεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω βαλει το update touch-it σε trophy,ολα μια χαρα,αλλα εχω κανα δυο αποριες.1)panorama shot κ burst shots δεν λειτουργουν,επισης παταω camera modes απο τα settings κ μου βγαζει λευκη οικονα(?).2)θελω να βαλω apps που υπαρχουν στο zune αλλα τα βγαζει μονο αν γυρισεις τη χωρα στο pc σε αμερικη κ σου λεει οτι το email δε συμφωνει παροτι εχω βαλει αμερικανικη διευθυνση(οχι παλι reset k αλλο email)!!υπαρχει καμια hackeria οπως το regeti που αλλαζεις τα κλειδια του zune να τα εμφανιζει ολα(κατατοπιστηκη η διαδικασια του φιλου που λεει για το zune αλλα το features δεν υπαρχει για να βαλουμε στο apps k το marketplace τα κλειδια που δινει)?3)ειμαστε unlock ok,αλλα εκτος του advanced config.τι αλλο μπορουμε να βαλουμε?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα. Μάλλον κάτι έπαιζε με την κάρτα μνήμης. Χρησιμοποίησα την ίδια ROM που είχα περάσει όταν ήθελα να να περάσω το Mango Beta με τον οδηγό του Colossus. Όταν δοκίμασα να περάσω την ελληνική και την ευρωπαϊκή μου έβγαζε Invalid File.

Η διαδιασία είναι κάνα 10λεπτο. Σε μερικές στιγμές μπορεί να σας δώσει την εντύπωση ότι κολλάει, αλλά μην απογοητεύεστε. Όλα έχουν τελειώσει όταν δείτε το εξής:

SPARIMN.nbh - OK

 

RADIO - OK

BOOTLOADER - OK

OS - OK

RCUST - OK

TOUCH - OK

TOUCH - OK

 

Update complete

UPDATE SUCCESS

 

Σε μένα έφαγε κολληματάκι μετά το BOOTLOADER - OK.

Όταν τελειώσει η διαδικασία το κινητό δεν θα κάνει τίποτα. Εγώ έβγαλα την μπαταρία και την ξαναέβαλα. Τώρα που το άνοιξα μου έβγαλεότι την πρώτη φορά που το άνοιξα. "WILLKOMMEN!!!" xaxa

Και αααντε πάλι από την αρχή!!!

 

edit 1: Αυτή τη στιγμή κατεβάζω την TouchIt. Απ'οτι κατάλαβα η διαδικασία με με το Y USB καλώδιο είναι κάτι σαν ένα σούπερ-ντούπερ hard reset του τηλεφώνου, το οποίο το επαναφέρει όπως ήταν μέσα στο κουτί του. Όχι μόνο μου επανέφερε το κινητό σε 7004, αλλά σβήστηκαν τα πάντα και επανήλθαν όλες οι εφαρμογές που είχε στην αρχή και γω είχα σβήσει. Εντός ολίγων λεπτών θα αρχίσω να περνάω την TouchIt ROM.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

edit 2: Το update τελείωσε. Στην αρχή με παραξένεψε διότι έβγαλε ότι είναι για HD7, αλλά μάλλον παράλειψή ήταν. Τα κινητόάνοιξε μια χαρά. Με τα ελληνικά του και όλες τι εφαρμογούλες. Τώρα πρέπει να το σκαλίσω και να το ξαναφέρω όπως ήταν πριν. Πολύ γρήγορη πάντως η διαδιασία, και ας ελπίσουμε να είναι αναβαθμίσημη από το Zune. Για τυχόν προβλήματα ή παραλείψεις θα επανέλθω με edit3.

 

edit 3: Όντως η δημιουργία νέου εγγράφου Word έχει πρόβλημα.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω βαλει το update touch-it σε trophy,ολα μια χαρα,αλλα εχω κανα δυο αποριες.1)panorama shot κ burst shots δεν λειτουργουν,επισης παταω camera modes απο τα settings κ μου βγαζει λευκη οικονα(?).2)θελω να βαλω apps που υπαρχουν στο zune αλλα τα βγαζει μονο αν γυρισεις τη χωρα στο pc σε αμερικη κ σου λεει οτι το email δε συμφωνει παροτι εχω βαλει αμερικανικη διευθυνση(οχι παλι reset k αλλο email)!!υπαρχει καμια hackeria οπως το regeti που αλλαζεις τα κλειδια του zune να τα εμφανιζει ολα(κατατοπιστηκη η διαδικασια του φιλου που λεει για το zune αλλα το features δεν υπαρχει για να βαλουμε στο apps k το marketplace τα κλειδια που δινει)?3)ειμαστε unlock ok,αλλα εκτος του advanced config.τι αλλο μπορουμε να βαλουμε?

 

Για την καμερα δες εδω το hack που εβαλα στην πρωτη σελίδα να εχεις προβλημα ???

Για τα κλειδια του zune αν δεν υπάρχουν δημιουργησε τα εσύ

Για το zune και τις εφαρμογές δεν υπάρχει λύση ..Αν τα εχεις ολα Ελληνικά δεν θα υπάρχουν τα παντα στο μαρκετ...

Τι εχω κανει εβαλα στο pc στο region και στο live λογαριασμο χωρα US και sto τηλ ολα Ελληνικα εκτος απο την τελευταια επιλογή παλι US ... Και δεν εχω προβληματα πουθενά ..

 

edit 3: Όντως η δημιουργία νέου εγγράφου Word έχει πρόβλημα.

 

Τελικα ολα ειναι απλα ετσι ?? Χαιρομαι που το εφτιαξες ..Για το θεμα του word παρκαλω οσοι εχουν βαλει την custom rom να το δουν και να απντησουν εδω για να κανουμε ενα γκαλοπ. Αν οντως υπάρχει θεμα τοτε να το πουμε στον μαγειρα να το φτάξει ???

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολα ειναι απλα ετσι ?? Χαιρομαι που το εφτιαξες ..Για το θεμα του word παρκαλω οσοι εχουν βαλει την custom rom να το δουν και να απντησουν εδω για να κανουμε ενα γκαλοπ. Αν οντως υπάρχει θεμα τοτε να το πουμε στον μαγειρα να το φτάξει ???

 

Count me in... το excel πάντως δουλεύει απροβλημάτιστα...

 

Κάτι ακόμα... για μας με την Custom ROM παίζει τίποτα σε touchxplorer; Ούτε το Windows Phone Device Manager μπορεί να συνδεθεί.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Count me in... το excel πάντως δουλεύει απροβλημάτιστα...

 

Κάτι ακόμα... για μας με την Custom ROM παίζει τίποτα σε touchxplorer; Ούτε το Windows Phone Device Manager μπορεί να συνδεθεί.

 

Oχι δεν παιζει...Περιμενουμε ολοι εναγωνιως ..Καπου εχει σκονταψει σοβαρα o τυπος...και ελπιζω να μην ειναι στην Microsoft

Link to comment
Share on other sites

1.Και γω πρόβλημα με το word με την touch it.

2. Αλήθεια, κάποια ανανεωμένη έκδοση από αυτόν πότε περιμένουμε;

3. Με κάποια άλλη από τις Rom(HD7) αξίζει να ασχοληθούμε;

4. Να σκόνταψε στη Microsoft για το touchexplorer? Τί εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω...τελικα και η δυο μαγειρεμενες που εχω δοκιμασει εχουνε προβλημα...

Τι να κανεις ομως η ms δεν μπορει να σου δωσει ενα update χωρις να μου βγαζει σφαλμα και χωρις να πεδευομαι να βαλω ελληνικα και ποσα αλλα.αλλαλουμ τα update

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πει πως δεν μπορώ να δημιουργήσω word. Ευτυχώς δεν με πολυαπασχολεί, μικρο σημειώσεις με το onenote, και word φτιάχνω απο το pc.

 

Σχετικά με το touchxplorer, είχε γράψει πριν μια εβδομάδα περίπου πως το exploit που εκμεταλλευόταν για το file exploring στα htc, έχει καλυφθεί απο την htc στο νέο firmware.

fingers crossed...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω...τελικα και η δυο μαγειρεμενες που εχω δοκιμασει εχουνε προβλημα...

Τι να κανεις ομως η ms δεν μπορει να σου δωσει ενα update χωρις να μου βγαζει σφαλμα και χωρις να πεδευομαι να βαλω ελληνικα και ποσα αλλα.αλλαλουμ τα update

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Σε ποιο τηλ προσπαθεις να κανεις update και δεν γινετε ???

Για το ξεκλειδωμα στο mango και τα Ελληνικά δεν ειναι θεμα MS ..Ειναι το προβλημα με την εφαρμογή HTC connection setup.

H νεα εκδοση που βγηκε απο την HTC και υπήρχε στο μαρκετ ηταν προβληματική και δεν δουλευε σωστα

 

Αυτος ειναι και ο λογος που οσοι εσβησαν την εφαρμογή και την εβαλαν ξανα στο mango ειχαν προβλημα με το ξεκλειδωμα ενω οσοι την ειχαν απο το nodo ξεκλειδωσαν κανονικα...

Η εφαρμογή εχει αποσυρθει απο το μαρκετ και περιμενουμε την νεα εκδοση που πιθανον να μην εχει θεμα ..

 

Για το προβλημα στο word...

Επειδη και σε μενα βγαζει μηνυμα αλλα το αρχειο το δημιουργει κανονικα. Μπορειτε να κανετε μια δοκιμη με νεο αρχειο και να δειτε αν εχει δημιουργηθει το αρχειο εστω και αν βγαζει μηνυμα λαθους !!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

ρε κολοσσε δε ξερω τι μακακια κανω αλλα στο τηλεφωνο δε μπορω με τπτ να περασω το touchexplorer ενω το adv.config. το εχω τι απο Tom XAP Installer τι XAPDeployX τι με διπλο κλικ,εν το μεταξυ εχω κατεβασει το phone7market v2.0 alpha B2 k οτι app k να κατεβασω κολλαει στο deploying...any help?thanks για τα προηγουμενα
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το παλιοτηλεφωνο μου δεν μπαινει της περισσοτερες φορες μεσα απο τα μηνυματα στο FB,msn.

Αδυνατη η συνδεση...ειμαι με την mango την touch.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ρε κολοσσε δε ξερω τι μακακια κανω αλλα στο τηλεφωνο δε μπορω με τπτ να περασω το touchexplorer ενω το adv.config. το εχω τι απο Tom XAP Installer τι XAPDeployX τι με διπλο κλικ,εν το μεταξυ εχω κατεβασει το phone7market v2.0 alpha B2 k οτι app k να κατεβασω κολλαει στο deploying...any help?thanks για τα προηγουμενα

 

Το touchexplorer δεν δουλευει σε mango...Περιμενουμε νεα εκδοση ...

Για το deploy phone7market v2.0 εχεις βαλει win phone dev tools και Zune??? Δοκιμασε απο το app deployer tis MS...

H δοκιμασε το XAPDeployX.exe απο το xda ...Tα xap που κατεβαζει το προγραμμα τα βαζει στον καταλογο temp

C:\Users\To_ONOMA_SOY\AppData\Local\Temp

 

Μπορει καποιος να μου πει γιατι το παλιοτηλεφωνο μου δεν μπαινει της περισσοτερες φορες μεσα απο τα μηνυματα στο FB,msn.

Αδυνατη η συνδεση...ειμαι με την mango την touch.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Εχεις ανοιχτο mobile internet η απο wifi μπαινεις ??? Αν ειναι μονο wifi μερικες φορες αργει να μπει οταν το ανοιξεις

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Απο Wi-Fi παντα σχεδον.υπαρχει τροπος να συγχρονιζει αυτοματα τα FB,mail κτλ.καθε φορα μου λεει οτι δεν ειναι συγχρονισμενα

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα.

Κι εγω δεν μπορω να δημιουργήσω νεο word.

Επισης σε ολους του λογαριασμους email που εχω σετάρει, δεν μπορω να κανω απαντηση/απαντηση σε ολους/προωθηση πάνω σε email.

εχω κανει κατι λάθος, ή εχει και καποιος άλλος το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα.

Κι εγω δεν μπορω να δημιουργήσω νεο word.

Επισης σε ολους του λογαριασμους email που εχω σετάρει, δεν μπορω να κανω απαντηση/απαντηση σε ολους/προωθηση πάνω σε email.

εχω κανει κατι λάθος, ή εχει και καποιος άλλος το ιδιο προβλημα?

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την απάντηση σε email. Εχθές το πρόσεξα. Και το word φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την απάντηση σε email. Εχθές το πρόσεξα. Και το word φυσικά.

 

Να σε ενημερώσω πως εγώ με περασμένη την DFT 7720.68 (Ελληνική φυσικά) όλα μια χαρά και σε Word αλλά και σε αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Το θέμα είναι πως σκεφτόμουν κάποια στιγμή να περάσω την κανονική Μάνγκο στο κινητό μου, αλλά με όλα όσα γράφετε κάποιοι με τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε λέω να περιμένω ακόμα μπας και βγει καμμιά διόρθωση από την μάνα Μάικροσοφτ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια!Εκανα Restore σε WP7 Απο Mango. Εχω OS Version 7.0.7008.8 Μπωρω τωρα κατευθυαν να φλασαρω την Mango Final Touchit με τα ελληνικα;Μηπως πρεπει να βαλω μια 7004 η 7008 ρομ;Εχω Γερμανικο Trophy..Πρεπει να κανω κατι αλλο;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια!Εκανα Restore σε WP7 Απο Mango. Εχω OS Version 7.0.7008.8 Μπωρω τωρα κατευθυαν να φλασαρω την Mango Final Touchit με τα ελληνικα;Μηπως πρεπει να βαλω μια 7004 η 7008 ρομ;Εχω Γερμανικο Trophy..Πρεπει να κανω κατι αλλο;

 

Σου απαντησα στο αλλο θεμα ...

Μην το γραφεις παντου σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Να σε ενημερώσω πως εγώ με περασμένη την DFT 7720.68 (Ελληνική φυσικά) όλα μια χαρά και σε Word αλλά και σε αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Το θέμα είναι πως σκεφτόμουν κάποια στιγμή να περάσω την κανονική Μάνγκο στο κινητό μου, αλλά με όλα όσα γράφετε κάποιοι με τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε λέω να περιμένω ακόμα μπας και βγει καμμιά διόρθωση από την μάνα Μάικροσοφτ.

Αυτό που γράφω είναι για την touchit custom rom.

Λογικά στην official απο zune θα δουλεύει κανονικά.

Περιμένουμε και την dft v2, δεν ξέρω όμως eta.

 

Edit: Απο ότι φαίνεται, η v2, θα έχει και αυτή Ελληνικά, και απο την άλλη εβδομάδα την περιμένουμε:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1299471

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...