Jump to content

[ROM] Omega v10.4 - XWKL1 Android 2.3.6 + Omega Files Kitchen v0.3


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατευθείαν και τελειώνεις (δεν θυμίζει omega)

ξανα γύρισα στο θέμα Black Blue

αν θέλεις , βάζεις μετά , το jkaydeluxe 13.4.1 δεν είναι απαραίτητο , εγώ το έβαλα ποστ 3686, η επόμενη omega θα το έχει

edit

για να έχουμε στην notification bar δεύτερη σειρά με εφαρμογές (δεν έχει σχέση με το θέμα)

εφαρμογή deluxe settings/set status bar options/ τσεκάρουμε το show quick launch panel

για να έχουμε περισσότερες εφαρμογές: deluxe settings/ Edit quick launch panel (βάζουμε βγάζουμε εφαρμογές)

 

Τελικά είναι ίδια με την TurkbeyRom και απέκτησε ήχο στο bootanimation και στο κλείσιμο του τηλεφώνου γράφει samsung αλλά μου αρέσει

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by vitriolis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα τρέξεις το titanium και θα πας μαζική λειτουργία – επαναφορά όλων των δεδομένων του συστήματος – θα κάνεις αποεπιλογη όλων και μετά θα πας προς το τέλος και θα επιλέξεις μόνο το σημεία πρόσβασης Wi-Fi ( είναι με πράσινα γράμματα) και θα είσαι εντάξει

 

Ωραία το έκανα ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σ όλους,

αυτό το theme σήμερα το είδα πρώτη φορά και φαίνεται πολύ καλή δουλειά

[Theme]BlackBlue Extended Color Theme Omega V9.x/V10

 

Το έβαλα και στο Omega Files

 

Άντε καλή αρχή, είναι η πρώτη φορά που κάποιος κάνει theme για την Omega,

όλοι για την Checkrom κάνουνε :lol:

 

edit

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και μπορεί ας με ενημερώσει τι εκδοσή έχει το jlay στο πιο πάνω θέμα.

 

Γιαννη οι Γερμανοι τρελαθηκαν , που το ειδαν, σε περιμενουν να γραφεις ποιο τακτικα στο φορουμ τους,.:), αναρωτιουνται επισης, αν εισαι ο ιδιος, αλλα τους το επιβεβαιωσε ο marcel2909, ο δημιουργος του θεματος και εγω.

http://www.android-hilfe.de/custom-roms-fuer-samsung-galaxy-s2/152774-rom-xwkl1-01jan-omega-v10-stock-black-blue-ice-cream-sandwich-jkay-13-3-9-happy-new-2012-a-239.html

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Στο jkay deluxe η επιλογή auto brightness display τις κάνει δεν έχω καταλάβει ακόμα ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο jkay deluxe η επιλογή auto brightness display τις κάνει δεν έχω καταλάβει ακόμα ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Αλλάζει τα επίπεδα φωτεινότητας όταν το έχεις στο autobrightness

Link to comment
Share on other sites

o void echo είναι απλά απίστευτος.μετά από 24 ώρες χρήσης τα ευρήματα είναι εντυπωσιακά.απλά

δεν ξανά ασχολούμαι με kennel.

sent from the king galaxy s2

 

Εγώ που τον έβαλα πάντως έχω ένα μεγάλο προβλημα. Δε μπορει το κινητό μου να συνδεθεί με κανένα Bluetooth....

Τι παίζει????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μετα απο ενα μηνα περιπου σημερα γυρισε το s2 απο service,ειμαι περιεργος να δοκιμασω αυτο το νεο kernel,απο αποδοση smoothness ειστε ευχαριστημενοι?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

epic fail η συγκεκριμένη εφαρμογή.. πρόβλημα με data, battery drain με το που την βγάζεις και δεν συμμαζεύεται..

 

Και τωρα τι κανουμε πως διορθωνουμε το θεμα της μπαταριας γμτ την εφαρμογη :X

I'm not driving fast...just flying slow
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει τα επίπεδα φωτεινότητας όταν το έχεις στο autobrightness

 

Εγώ σε οποία ρύθμιση και αν το έβαλα δεν είδα καμία απολύτως διαφορά Στρατο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι κανουμε πως διορθωνουμε το θεμα της μπαταριας γμτ την εφαρμογη :X

 

Νομίζω οτι θέλει kernel που να το υποστηρίζει πχ. syiah ( ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος)

 

Επίσης μήπως ξέρουμε ποιό αρχείο πρέπει να πειράξω ωστε να αλλάξω τα όρια αλλαγής φωτεινότητας??

Πχ μέσα στο σπίτι με τα φώτα αναμένα βλέπω οτι ανεβάζει φωτεινότητα η οθόνη ( χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητο)

και θα ήθελα να το αλλάξω..

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι κανουμε πως διορθωνουμε το θεμα της μπαταριας γμτ την εφαρμογη :X

Δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε και βλεπω τοσο σχολαστικα αν μου διακοπτει τα data κλπ, εαν δεις στο market , εχει βαθμολογια 4,6

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω το νεο θεμα του γερμανου και δυστηχως το εβγαλα αμεσως. Εχει ενα bug στην περιστροφη οθονης και μερικες φορες καταληγω με την οθονη "αναποδα". Το ειχα αυτο το προβλημα και παλιοτερα που ειχα βαλει το mod για πιο smooth περιστροφη στυλ galaxy note και απο οοτι παρατηρησα εχει παρομοιο mod και σε αυτο το θεμα και μαλλον με κατι κανει conflict. Ελπιζω να διορθωθει σε μελλοντικη εκδοση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε οποία ρύθμιση και αν το έβαλα δεν είδα καμία απολύτως διαφορά Στρατο

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Δεν απορώ.Είναι μικρές οι διαφορές στα προφίλ.

Εγώ όταν είχα κάνει το mod, είχα βάλει μεγαλύτερες διαφορές και ήταν εμφανής η διαφορά.

Ρώτησα σχετικά του να κάνω custom profil στο deluxe τον jkay, αλλά δε πήρα απάντηση....

Μόνο τα προφίλ που έχουν * στο τέλος θέλουν kernel να τα υποστηρίζει.Τα υπόλοιπα παίζουν παντού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απορώ.Είναι μικρές οι διαφορές στα προφίλ.

Εγώ όταν είχα κάνει το mod, είχα βάλει μεγαλύτερες διαφορές και ήταν εμφανής η διαφορά.

Ρώτησα σχετικά του να κάνω custom profil στο deluxe τον jkay, αλλά δε πήρα απάντηση....

Μόνο τα προφίλ που έχουν * στο τέλος θέλουν kernel να τα υποστηρίζει.Τα υπόλοιπα παίζουν παντού.

 

Και ποιοί ειναι αυτοι οι kernels?? Γιατί μόλις τώρα εβαλα το JKay 13.4.1 και όταν πάω να βάλω ένα απο τα προφίλ με * μου γράφει

custom kernel needed.

Oπότε ο siyah 2.6.4 που έχω δεν το υποστηρίζει...

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Και ποιοί ειναι αυτοι οι kernels?? Γιατί μόλις τώρα εβαλα το JKay 13.4.1 και όταν πάω να βάλω ένα απο τα προφίλ με * μου γράφει

custom kernel needed.

Oπότε ο siyah 2.6.4 που έχω δεν το υποστηρίζει...

 

Στο θέμα του jkay http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1154278 αναφέρουν διάφοροι χρήστες τους kernels τους και ποιοι παίζουν και πόσο χαμηλά.Γιατί το "πρόβλημα" είναι στη χαμηλότερη τιμή.Ο stock και κατ' επέκταση ο CF-root, όλες τις τιμές κάτω από 20 τις κάνει αυτόματα 20.

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα τι κανουμε πως διορθωνουμε το θεμα της μπαταριας γμτ την εφαρμογη :X

 

Νομίζω οτι αν το ξαναβαλεις, το σεταρεις στο normal και μετα το κανεις απεγκατασταση θα ειναι ολα καλα.Εγω ετσι εκανα και δεν εχω προβλημα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα τσεκ στα APN του δικτυου να δεις αν υπαρχουν...... (Ρυθμισεις->ασυρματη και επκοινωνια δικτυου-> δικτυα κινητης τηλ->ονοματα σημειων προσβασης)

Αν δεν εχει τιποτα εκει απλα εχουν χαθει τα σημεια προσβασης στο Internet και ΜΜS και θα πρεπει να τα περασεις με καποιον τροπο αναλογα παντα με το δικτυο που εισαι....

 

ειναι ολα εκει , Vf internet - Vf wap - Vf MMS , αλλα δεν φτιαχνεται απο κει νωμηζω το προβλημα , αυτα ειναι για να μπορεις να μπεις στο ιντερνετ.

Εμενα δεν μου βγαζει καν τα δυο βελακια του δικτυου δεδομενων. Ουτε καν 3G δεν εχω δει !

Στη λειτουργια δικτυου εχω βαλει την αυτοματη λειτουργια GSM/WCDMA.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του jkay http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1154278 αναφέρουν διάφοροι χρήστες τους kernels τους και ποιοι παίζουν και πόσο χαμηλά.Γιατί το "πρόβλημα" είναι στη χαμηλότερη τιμή.Ο stock και κατ' επέκταση ο CF-root, όλες τις τιμές κάτω από 20 τις κάνει αυτόματα 20.

 

Νομίζω οτι έβγαλα άκρη.

Καταρχήν σύμφωνα με τα λεγόμενα του Jkay:

" The message is always shown when using non standard profiles. It's not checking the kernel. So it still might work ok."

 

Επίσης σύμφωνα πάλι με τον jkay όλες οι τιμές μέχρι 29 μεταφράζονται σε 20 όταν έχουμε stock κερνελ (ή κάποιον που δεν το υποστηρίζει)

 

Άρα πως καταλαβαίνουμε αν ο kernel μας δέχεται τα όλα τα profiles ή όχι?

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι για να αρχίσει να δουλέυει το profile που διαλέξαμε πρέπει ο αισθητήρας να διαβάσει διαφορετική τιμή στον φωτισμό.

Για παράδειγμα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο όσο και να αλλάζουμε μεταξύ του darkest και του brightest δεν θα δούμε καμμία αλλαγή. Πρέπει να ανοίξουμε το φώς για ενεργοποιθεί το νέο προφίλ.

Απο εκεί και πέρα αν μπορεί κάποιος βάζοντας το test profile (που έχει τιμές απο 5-25) να δει διακυμάνσεις στη φωτεινότητα της οθόνης του, αυτό σημαίνει οτι ο kernel του υποστηρίζει φωτηνότητες κάτω απο το 20.

Ο siyah 2.6.4 που έχω πχ δεν πρέπει να υποστηρίζει.

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γιατί όταν μπαίνω σε recovery mode την μια μου βγαζει έκδοση 5.2.0.7 με kernel siyah 2.6.4 και όταν είχα τον siyah 2.6.3 μου έβγαζε έκδοση 5.5.0.4 ;Δηλαδή νεοτερη. Τέλος ήθελα να σου αναφέρω πως είναι πολύ ωραίο το νέο σου θέμα αλλά έχει ένα bug. Η θα το φτιάξει ο δημιουργός του η θα μάθουμε να διαβάζουμε εμείς με την μέθοδο rtl. Ολα ανάποδα μου τα βγάζει μόλις στρίβει το κινητό

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδία την βοήθεια σας επειδή είμαι άπειρος με android και νοιώθω μαθητούδι.

Θέλω για πρώτη φορά να βάλω άλλη ρομ σε android.

-Για αρχή, με το που τρέχω το titanium backup μου βγάζει ένα μήνυμα ότι οι ρυθμίσεις του συστήματος μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα και για να το διορθώσω πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις» , «ανάπτυξη» , και στην συνέχεια να ενεργοποιήσω τον «εντοπισμό σφαλμάτων usb» . Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτή τη ρύθμιση.

- Όταν κάνω titanium backup αλλα και το Nandroid Backup που έκανα, που βρίσκονται τα συγκεκριμένα αρχεία για να τα μεταφέρω και στο pc?

- Με την ολοκλήρωση της εγκατάστασης της ρομ (σύμφωνα με τις οδηγίες ) πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον από τους kernel και modem από τις λίστες της πρώτης σελίδας, και ποια? Δεν ξέρω τι δουλειά κάνουν ακριβώς.

- Επίσης, όλες μου τις εφαρμογές τις έχω μεταφέρει στην κάρτα (εκτός απο τα widget)

Δεδομένου ότι μέχρι τώρα πειραματιζόμουν και δεν έχω ιδιέτερες ρυθμίσεις στις εφαρμογές μου , είναι προτιμότερο να κάνω full wipe?

Φαντάζομαι σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δώσω το gmail μου από την αρχή άρα και οι εφαρμογές που αγόρασα από το market θα εγκατασταθούν μόνες τους κανονικά. Σωστά?

 

 

Ευχαριστώ!

Edited by mixalhs^
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΣ

 

ΣΙΓΟΥΡΑ Κ ΑΝΕΥ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΩΣ

ο κερνελ void echo ειναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ.

ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΙΣ:

Φορτισα την Τεταρτη το απογευμα.

Σημερα Πεμπτη, εκανα αρκετα τηλεφωνηματα, ανοιχτο wifi ΠΑΝΤΑ, Και χρησιμοποιησα Navigon 1 Ωρα πηγαινοντας σε ενα μοναστηρι στον Καλαμο Αττικης.

Αυτη τη στιγμη γραφω απο το S2 κι εχω 11%.

Ουτε στα τρελα μου ονειρα δεν εχει συμβει κατι τετοιο με την μπαταρια.

ΥΓ. Το μονο που εκανα ειναι οτι εκλεισα το τηλ. χθες βραδυ απο τις 03:00 ως τις 11:00 το πρωι..

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γιατί όταν μπαίνω σε recovery mode την μια μου βγαζει έκδοση 5.2.0.7 με kernel siyah 2.6.4 και όταν είχα τον siyah 2.6.3 μου έβγαζε έκδοση 5.5.0.4 ;Δηλαδή νεοτερη. Τέλος ήθελα να σου αναφέρω πως είναι πολύ ωραίο το νέο σου θέμα αλλά έχει ένα bug. Η θα το φτιάξει ο δημιουργός του η θα μάθουμε να διαβάζουμε εμείς με την μέθοδο rtl. Ολα ανάποδα μου τα βγάζει μόλις στρίβει το κινητό

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

εχεις μηπως στο jkay στο misc options το CRT ενεργο?

Samsung Galaxy S9+,Samsung Galaxy Tab S3.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το νεο θεμα. Μονο που αργει λιγο να στριψει. Κανενα αλλο προβλημα μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι έβγαλα άκρη.

Καταρχήν σύμφωνα με τα λεγόμενα του Jkay:

" The message is always shown when using non standard profiles. It's not checking the kernel. So it still might work ok."

 

Επίσης σύμφωνα πάλι με τον jkay όλες οι τιμές μέχρι 29 μεταφράζονται σε 20 όταν έχουμε stock κερνελ (ή κάποιον που δεν το υποστηρίζει)

 

Άρα πως καταλαβαίνουμε αν ο kernel μας δέχεται τα όλα τα profiles ή όχι?

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι για να αρχίσει να δουλέυει το profile που διαλέξαμε πρέπει ο αισθητήρας να διαβάσει διαφορετική τιμή στον φωτισμό.

Για παράδειγμα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο όσο και να αλλάζουμε μεταξύ του darkest και του brightest δεν θα δούμε καμμία αλλαγή. Πρέπει να ανοίξουμε το φώς για ενεργοποιθεί το νέο προφίλ.

Απο εκεί και πέρα αν μπορεί κάποιος βάζοντας το test profile (που έχει τιμές απο 5-25) να δει διακυμάνσεις στη φωτεινότητα της οθόνης του, αυτό σημαίνει οτι ο kernel του υποστηρίζει φωτηνότητες κάτω απο το 20.

Ο siyah 2.6.4 που έχω πχ δεν πρέπει να υποστηρίζει.

 

Σωστά.Το προφίλ θα ενεργοποιηθεί στην επόμενη αλλαγή φωτεινότητας, που θα αντιληφθεί ο sensor.

Για τον Siyah δε ξέρω τι υποστηρίζει.Μια δοκιμή θα σε πείσει :)

Αν και αυτές οι χαμηλές τιμές δε ξέρω για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθούν.Εντάξει, οικονομία στη μπαταρία, αλλά όχι κι έτσι.

Σου βγαίνουν τα μάτια.

Τώρα για ψηλότερες τιμές συμφωνώ! Οι default τιμές της Samsung, είναι χαμηλές.Για όσους δεν τους νοιάζει η μπαταρία, αλλά τους ενδιαφέρει να έχει η οθόνη την κατάλληλη φωτεινότητα, είχα βγάλει ένα mod, που "διόρθωνε" αυτές τις τιμές.

Και με μεγάλη ζήτηση θα έλεγα.

Με την ενσωμάτωση όμως στα deluxe settings της αυτόματης φωτεινότητας, ο jkay μου "κατήργησε" το mod.

H λύση όμως βρέθηκε και πάλι πριν λίγα λεπτά :D

Θα ρωτήσω πρώτα όμως τον jkay αν το επιτρέπει, μιας και "πείραξα" τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.Το προφίλ θα ενεργοποιηθεί στην επόμενη αλλαγή φωτεινότητας, που θα αντιληφθεί ο sensor.

Για τον Siyah δε ξέρω τι υποστηρίζει.Μια δοκιμή θα σε πείσει :)

Αν και αυτές οι χαμηλές τιμές δε ξέρω για ποιο λόγο να χρησιμοποιηθούν.Εντάξει, οικονομία στη μπαταρία, αλλά όχι κι έτσι.

Σου βγαίνουν τα μάτια.

Τώρα για ψηλότερες τιμές συμφωνώ! Οι default τιμές της Samsung, είναι χαμηλές.Για όσους δεν τους νοιάζει η μπαταρία, αλλά τους ενδιαφέρει να έχει η οθόνη την κατάλληλη φωτεινότητα, είχα βγάλει ένα mod, που "διόρθωνε" αυτές τις τιμές.

Και με μεγάλη ζήτηση θα έλεγα.

Με την ενσωμάτωση όμως στα deluxe settings της αυτόματης φωτεινότητας, ο jkay μου "κατήργησε" το mod.

H λύση όμως βρέθηκε και πάλι πριν λίγα λεπτά :D

Θα ρωτήσω πρώτα όμως τον jkay αν το επιτρέπει, μιας και "πείραξα" τη δουλειά του.

 

Απ'ότι κατάλαβα ο siyah δεν το υποστηρίζει... :(

 

Αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν να αλλάξω τις τιμές για τις οποίες γίνεται η αλλαγή φωτεινότητας.

Για παράδειγμα να κάνω το διάστημα τις μικρότερης φωτεινότητας μεγαλύτερο έτσι ώστε μέσα στο σπίτι η οθόνη να μην φωτίζει πιο έντονα. Έχεις μήπως ιδέα για το πως μπορούμε να το πειράξουμε?

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...