Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia W (I8350)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το κινητό με ενδιαφέρει και μένα..Και έχω μερικές ερωτησούλες...

 

GPS έχει..??Και αν ναι λειτουργεί καλά..??

 

Viber και τα σχετικά έχει...??

 

Και τέλος το browsing γίνεται καλά ή με κολλήματα..???

 

Σας ευχαριστώ πολύ.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 394
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά το κινητό με ενδιαφέρει και μένα..Και έχω μερικές ερωτησούλες...

 

GPS έχει..??Και αν ναι λειτουργεί καλά..??

 

Viber και τα σχετικά έχει...??

 

Και τέλος το browsing γίνεται καλά ή με κολλήματα..???

 

Σας ευχαριστώ πολύ.. :)

 

GPS έχει και δουλεύει τέλεια. Ο Internet Explorer, κυριολεκτικά πετάει. Όσο για το Viber....τι ακριβώς κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Viber....τι ακριβώς κάνει αυτό;

 

 

Εφαρμογή που μέσω data στέλνεις μηνύματα κ κάνεις κλήσεις... Εμένατα μνματα με νοιάζουν οπότε κομπλέ εαν λειτουργεί αυτό..!!

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογή που μέσω data στέλνεις μηνύματα κ κάνεις κλήσεις... Εμένατα μνματα με νοιάζουν οπότε κομπλέ εαν λειτουργεί αυτό..!!

 

Αν θες, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σύνδεσμο:

 

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/viber-messenger/f4631757-d1f6-4727-bd65-e6bc6c8e35da

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι δεν δουλεύει το Bluetooth??? Δηλαδή δεν στέλνει και δεν δέχεται αρχεία απο άλλες συσκευές..??
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι δεν δουλεύει το Bluetooth??? Δηλαδή δεν στέλνει και δεν δέχεται αρχεία απο άλλες συσκευές..??

 

Ναί, το bluetooth είναι κλειδωμένο στις συσκευές που είχαν κυκλοφορήσει αρχικά με WP7.5. Οι μοναδικές συσκευές με WP7.5 είναι οι Nokia συσκευές, που με ένα επιπλέον update το ξεκλείδωσαν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καινούριο πρόβλημα.. Μετά από αναβάθμιση ( ακόμα μία φορά σε 7.8 ) και τα διορθωτικά updates 8860 και 8862, 2 φορές η φόρτιση έχει φτάσει στο 99%, χωρίς ποτέ να τελειώνει.. Την πρώτη φορά έβαλα και έβγαλα το φορτιστή μερικές φορές, μέχρι να φτάσει το 100%. Σήμερα, που το έκανε πάλι, μια φορά έβαλα και έβγαλα τον φορτιστή, αλλά ήταν αρκετή για να πάει στο 100%.... :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση έχω.Το bluetooth είναι κλειδωμένο τελικά;

Δηλαδή δε μπορώ να συνδέσω ασύρματα ακουστικά;

Έχω την έκδοση 7.5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση έχω.Το bluetooth είναι κλειδωμένο τελικά;

Δηλαδή δε μπορώ να συνδέσω ασύρματα ακουστικά;

Έχω την έκδοση 7.5.

 

Καλησπέρα. Το bluetooth σε όλες τις συσκευές που αρχικά ήρθαν με WP7.5 ( εκτός των Lumia ) είναι κλειδωμένο για αποστολή αρχείων, όπως μουσικά κομμάτια και εικόνες. Ασύρματα ακουστικά, handsfree φαντάζομαι εννοείς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το bluetooth σε όλες τις συσκευές που αρχικά ήρθαν με WP7.5 ( εκτός των Lumia ) είναι κλειδωμένο για αποστολή αρχείων, όπως μουσικά κομμάτια και εικόνες. Ασύρματα ακουστικά, handsfree φαντάζομαι εννοείς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Πήρα το bluetooth Nokia BH-218 που μπορεί να γίνει pair σε 2 συσκευές.

Στο Nokia N9 που έχω παίζει κανονικά.Το Omnia όμως δεν το βλέπει καθόλου.

Δεν είναι universal όλα τα ακουστικά bluetooth;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Πήρα το bluetooth Nokia BH-218 που μπορεί να γίνει pair σε 2 συσκευές.

Στο Nokia N9 που έχω παίζει κανονικά.Το Omnia όμως δεν το βλέπει καθόλου.

Δεν είναι universal όλα τα ακουστικά bluetooth;

 

Καλησπέρα και πάλι. Μήπως χρειάζεται κάποιο reset στο bluetooth; Αν γίνεται κιόλας. Κάπου στο myphone το είχα διαβάσει, για μια άλλη συσκευή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

GPS έχει και δουλεύει τέλεια.

 

Πώς λειτουργεί το GPS; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς λειτουργεί το GPS; Μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος;

Ευχαριστώ.

 

Αρχικά, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την τοποθεσία σου, από τις Ρυθμίσεις του κινητού. Επίσης, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και το 3G, γιατί δε λειτουργεί χωρίς δεδομένα. Αυτό προϋποθέτει να έχεις αγοράσει/ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο δεδομένων. Μετά, το μοναδικό που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις τους χάρτες και έπειτα να επιλέξεις το εικονίδιο με τον κύκλο στο κάτω μέρος της οθόνης, έτσι ώστε να βρεί τη θέση σου. Αν έχεις καλό σήμα 3G στο συγκεκριμένο σημείο που θα είσαι, θα "σε βρεί" σε μερικά δευτερόλεπτα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το tethering λειτουργεί σε εσάς; Γιατί σε εμένα μόλις πατάω 'Internet sharing' και έχω ενεργοποιημένο το 3G μου βγάζει το μήνυμα:"Connection not shared There's no cellular data connection to share right now. Check your cellular setting and signal, and try again"

 

Καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει;

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το tethering λειτουργεί σε εσάς; Γιατί σε εμένα μόλις πατάω 'Internet sharing' και έχω ενεργοποιημένο το 3G μου βγάζει το μήνυμα:"Connection not shared There's no cellular data connection to share right now. Check your cellular setting and signal, and try again"

 

Καμιά ιδέα για το τί μπορεί να φταίει;

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω!!! Και κάτι ακόμη.....υπάρχει κάποιος browser για το κινητό μας που να κάνει αναδίπλωση κειμένου έτσι ώστε να προσαρμόζεται το κείμενο στην οθόνη και να εμφανίζεται σε μια στήλη;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια να ρωτησω αν κανω windows break στο κινητο θα μπορω να εγκαταστησω flash player?Θελω να μπαινω σε κατι chat γι αυτο.Αν δεν γινεται εχετε καμια ιδεα? Edited by georouv
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την τοποθεσία σου, από τις Ρυθμίσεις του κινητού. Επίσης, θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει και το 3G, γιατί δε λειτουργεί χωρίς δεδομένα. Αυτό προϋποθέτει να έχεις αγοράσει/ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο δεδομένων. Μετά, το μοναδικό που έχεις να κάνεις είναι να επιλέξεις τους χάρτες και έπειτα να επιλέξεις το εικονίδιο με τον κύκλο στο κάτω μέρος της οθόνης, έτσι ώστε να βρεί τη θέση σου. Αν έχεις καλό σήμα 3G στο συγκεκριμένο σημείο που θα είσαι, θα "σε βρεί" σε μερικά δευτερόλεπτα.

 

Θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αναλυτικό αυτό;

Για Ελλάδα, τι άλλο χρειάζεται να κάνω πέρα από το να έχω ενεργό το 3G και να έχω ενεργοποιήσει την τοποθεσία μου;

Πρέπει να αγοράσω ή να ενεργοποιήσω κάτι; Τι ακριβώς;

Τώρα, το μόνο που βλέπω είναι ο χάρτης και ρυθμίσεις. Ούτε επιλογή διαδρομής ή εύρεσης τόπου, τίποτα. Αν και βρίσκει τη θέση μου σε ανοιχτό χώρο.

Τι να κάνω για να λειτουργήσει ως πλοηγός GPS;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αναλυτικό αυτό;

Για Ελλάδα, τι άλλο χρειάζεται να κάνω πέρα από το να έχω ενεργό το 3G και να έχω ενεργοποιήσει την τοποθεσία μου;

Πρέπει να αγοράσω ή να ενεργοποιήσω κάτι; Τι ακριβώς;

Τώρα, το μόνο που βλέπω είναι ο χάρτης και ρυθμίσεις. Ούτε επιλογή διαδρομής ή εύρεσης τόπου, τίποτα. Αν και βρίσκει τη θέση μου σε ανοιχτό χώρο.

Τι να κάνω για να λειτουργήσει ως πλοηγός GPS;

 

Ρυθμίσεις --> Τοποθεσία --> Ενεργοποίηση. Ρυθμίσεις --> Δίκτυο κινητής ( έτσι πρέπει να είναι, έχω στα Αγγλικά το κινητό ) --> Μέγιστη ταχύτητα σύνδεσης --> 3g Επιλογές περιαγωγής δεδομένων --> Περιαγωγή ( αυτό το ενεργοποιώ επειδή είμαι στην Q ) και Σύνδεση Δεδομένων --> Ενεργοποίηση. Μετά και στους Χάρτες ενεργοποιείς την Τοποθεσία από τις ρυθμίσεις. Τέλος, για να χρησιμοποιείς το Gps, θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποιο πακέτο δεδομένων, για να μη δεις να αυξάνεται ο λογαριασμός σου με γεωμετρική πρόοδο. :p

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι τα έχω κάνει όλα αυτά, εκτός από χάρτες.

Ποιοι είναι οι καλύτεροι για Ελλάδα;

 

Πάντως, ακόμα και με online χάρτες του Bing, πλοήγηση δε βλέπω. Ενώ ακόμα και το google maps βγάζει διαδρομή - αν και χωρίς πλοήγηση στροφή προς στροφή.

 

ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΙΕΣ:

http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp7/web/get-directions

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το εξτρά εικονίδιο Οδηγίες http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/el-GR/How-to/wp7/inline/maps-icon-directions.png ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ πουθενά! :rolleyes:

Είναι δυνατόν;

 

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Έπρεπε να έχω αγγλικά μενού και ρυθμίσεις! :mad:

Χάλια δηλαδή. Σε εσάς δουλεύει στα ελληνικά; :blink:

 

Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις, γιατί είμαι άσχετος.:O

 

1. Να το κάνω jailbreak ή δεν αξίζει; Θα έχω περιορισμούς σε κάτι μετά; Έχω την έκδοση WP 7.5, αν και δεν με ενημερώνει για διαθεσιμότητα/κατέβασμα της 7.8.

 

2. Με jailbreak θα ξεκλειδώσει το bluetooth; Θα μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές χωρίς το marketplace, από αρχείο;

 

3. Τι λογισμικό υπάρχει για σύνδεση σε PC; Ούτε τα windows το βλέπουν, ούτε με το Kies που κατέβασα μπορεί να συνδεθεί το κινητό μέσω USB.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by _manos_
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι τα έχω κάνει όλα αυτά, εκτός από χάρτες.

Ποιοι είναι οι καλύτεροι για Ελλάδα;

 

Πάντως, ακόμα και με online χάρτες του Bing, πλοήγηση δε βλέπω. Ενώ ακόμα και το google maps βγάζει διαδρομή - αν και χωρίς πλοήγηση στροφή προς στροφή.

 

ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΙΕΣ:

http://www.windowsphone.com/el-gr/how-to/wp7/web/get-directions

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το εξτρά εικονίδιο Οδηγίες http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/el-GR/How-to/wp7/inline/maps-icon-directions.png ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ πουθενά! :rolleyes:

Είναι δυνατόν;

 

Τελικά βρήκα τι έφταιγε. Έπρεπε να έχω αγγλικά μενού και ρυθμίσεις! :mad:

Χάλια δηλαδή. Σε εσάς δουλεύει στα ελληνικά; :blink:

 

Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις, γιατί είμαι άσχετος.:O

 

1. Να το κάνω jailbreak ή δεν αξίζει; Θα έχω περιορισμούς σε κάτι μετά; Έχω την έκδοση WP 7.5, αν και δεν με ενημερώνει για διαθεσιμότητα/κατέβασμα της 7.8.

 

2. Με jailbreak θα ξεκλειδώσει το bluetooth; Θα μπορώ να εγκαθιστώ εφαρμογές χωρίς το marketplace, από αρχείο;

 

3. Τι λογισμικό υπάρχει για σύνδεση σε PC; Ούτε τα windows το βλέπουν, ούτε με το Kies που κατέβασα μπορεί να συνδεθεί το κινητό μέσω USB.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, επειδή έχω πάντα στα Αγγλικά τα κινητά μου, η τελευταία επιλογή ( browser & search language ) αρκεί για να υπάρχει το βελάκι της πλοήγησης.

 

1. Με το jailbrake μόνο περιορισμούς δε θα έχεις. :) Αλλά, για να κάνεις jailbrake, πρέπει να έχεις συγκεκριμένη έκδοση των 7.5. Πήγαινε Settings --> About και δες στο OS Version τον αριθμό που σου εμφανίζει.

 

2. Ναί. Και το bluetooth ανοίγει και μπορείς να κατεβάζεις και εκτός Marketplace εφαρμογές. Αλλά, για το Bluetooth θα χρειαστεί μια επιπλέον εφαρμογή, για να μπορείς να στέλνεις αρχεία.

 

3. Το Zune . Το κατεβάζεις από τη διεύθυνση windowsphone.com/en-US/how-to/wp7/zune-software. Το Kies είναι για Android Samsung συσκευές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

επειδή σκέφτομαι και εγώ να το πάρω, μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες?

 

όταν έχεις μήνυμα στο viber, whatsapp, skype πρέπει να είναι οι εφαρμογές ανοιχτές για να λάβεις το μήνυμα(ακομα και οταν ειναι κλειστη η οθονη? )θα χτυπήσει οπως ενα κανονικο sms?

 

αν το κανω unlock με την αναβαθμηση 7.8 θα ξανακλειδωσει?

 

το windowbreak ειναι ιδιο με το Interop Unlock?

Edited by p8denu
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, επειδή έχω πάντα στα Αγγλικά τα κινητά μου, η τελευταία επιλογή ( browser & search language ) αρκεί για να υπάρχει το βελάκι της πλοήγησης.

 

1. Με το jailbrake μόνο περιορισμούς δε θα έχεις. :) Αλλά, για να κάνεις jailbrake, πρέπει να έχεις συγκεκριμένη έκδοση των 7.5. Πήγαινε Settings --> About και δες στο OS Version τον αριθμό που σου εμφανίζει.

 

2. Ναί. Και το bluetooth ανοίγει και μπορείς να κατεβάζεις και εκτός Marketplace εφαρμογές. Αλλά, για το Bluetooth θα χρειαστεί μια επιπλέον εφαρμογή, για να μπορείς να στέλνεις αρχεία.

 

3. Το Zune . Το κατεβάζεις από τη διεύθυνση windowsphone.com/en-US/how-to/wp7/zune-software. Το Kies είναι για Android Samsung συσκευές.

Δυστυχώς όχι, βγάζει μόνο ένα επιπλέον εικονίδιο για σημεία ενδιαφέροντος (που δεν λειτουργεί καθόλου καλά) και απλή αναζήτηση διευθύνσεων, όχι όμως για δημιουργία διαδρομής.

 

Για το ξεκλείδωμα, διαπίστωσα ότι έχω εξαρχής την έκδοση 7.10.8107.79 και βλέπω ότι η εύκολη μέθοδος windowbreak δεν πιάνει. Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, βγάζει μόνο ένα επιπλέον εικονίδιο για σημεία ενδιαφέροντος (που δεν λειτουργεί καθόλου καλά) και απλή αναζήτηση διευθύνσεων, όχι όμως για δημιουργία διαδρομής.

 

Για το ξεκλείδωμα, διαπίστωσα ότι έχω εξαρχής την έκδοση 7.10.8107.79 και βλέπω ότι η εύκολη μέθοδος windowbreak δεν πιάνει. Υπάρχει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Δεν πιάνει, γιατί η έκδοση που έχεις είναι επόμενη από αυτή που "πιάνει" το windowbreak. Αν θυμάμαι καλά είναι για την 7720 ή 7760. Ρώτησε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4669117#. Σ' αυτό το thread γράφουν και για το windowbreak. Ίσως να υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση, να κάνεις το windowbreak και να ξαναγυρίσεις στην έκδοση που είσαι τώρα.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.

 

γρηγορη ερωτηση.

βρηκα το τηλεφ αυτο μεταχειρισμενο κ σκεφτομαι να το χτυπησω.

 

ειχα παλαιοτερα το lumia 710 και το gps της νοκια μου ειχε λυσει τα χερια. μου ελειπε μονο η μπροστινη καμερα και το δυνατό φλας στην καμερα και το viber.

 

υπαρχει μεθοδος στο omnia w να έχω gps της nokia και ταυτοχρονα την εκδοση wp7.8 ?

 

αργοτερα θα καθησω να διαβασω ολες τις σελιδες του παροντος απλα τωρα δεν προλαβαινω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...