Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς με την σειρά μου να θέλω και εγώ να φανώ αγενής αλλά έχοντας περάσει όλες αυτές τις rom που λες και έχοντας πειραματιστεί με Odin και CWM δεν θα έπρεπε να έχεις δει τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της κάθε rom;

Φιλικά πάντα ότι λέμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι αλλα επειδη καθε φορα εχανα εφαρμογεσ και βαρεθηκα δεν εχω περασει τισ τελευτεες.γιατα περιμενα μια να δουλευει σωστα για να Ξαναμπω στο flasharisma.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που ειμαι καινουργιοσ και δεν ξερω ακομα ποσ λειτουργει το site.ενοχλει να γραφω δηλαδη?τελοσ παντων μαλλον δεν μπορει να μου πει κανενας ποια ειναι τα μειωνεκτηματα της καθε εκδοσης. Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
συγνωμη που ειμαι καινουργιοσ και δεν ξερω ακομα ποσ λειτουργει το site.ενοχλει να γραφω δηλαδη?τελοσ παντων μαλλον δεν μπορει να μου πει κανενας ποια ειναι τα μειωνεκτηματα της καθε εκδοσης.

 

Μάλλον δεν έχεις εμπειρία από forum και οφείλω να σε ενημερώσω...

 

1. Πρώτα διαβάζουμε και αν δεν καλυφτούμε, μετά ρωτάμε. Ρωτάμε μία φορά και αν και όταν κάποιος θα έχει απάντηση... θα μας τη δώσει. Εδώ βρισκόμαστε όλοι εθελοντικά.

 

2. Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα, το απαγορεύουν οι κανονισμοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω μια ειδικη ερωτηση...οσοι απο εσας εχετε φλασαρει καποια ics rom γνωριζετε αν λειτουργει η κανονικα η υπηρεσια 2in1 (μεσα απο την εφαρμογη sim tool kit) της cosmote.Και βασικα τα αρχεια csc που περιεχουν αυτες οι rom ειναι τα ιδια με αυτα που φλασαρουμε στις gingerbread εκδοσεις ή καμια σχεση;
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα απο το ραδιοφωνο. Με βάση αυτά που αναφερθηκαν πριν είναι σχεδόν βεβαιο ότι δε θα φτιαχτεί το με720p video. Δοκιμασα και γω την 2, 11 του onecosmic και μου φανηκε απελπιστικα αργη σε σχεση με την jvz με ext4 που ειχα πριν. Σαν να το σηκωνει μετά βιας το κινητο. Είχα δοκιμασει και μια παλιοτερη απο τη cm9 και μου είχε φανει πιο γρηγορη. σε μένα έπρεπε πρώτα να φλασαρω τον glich kernel και μετά να κάνω εεκατασταση. Δε χρειαστηκε root fix. Άντε να δούμε κάνα kernel με ext4

 

Έχω την rc1 και πετάει.

Μάλλον το πρόβλημα της 2.1 είναι ο Glich kernel.

Δοκίμασε τον fugu της 2.1, της 1 και έναν (nushor?) Και δες πως ρολαρει.

 

Αυτό που λες για κερνελ με ext4 δεν το καταλαβαίνω :)

Η ics τρέχει σε mtd όπως η cm. Yaffs2 και ext4 δηλαδή.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο νόμιζα ότι ήταν rfs. Παντως με τον glich όλα δούλευαν άψογα αν και λίγο αργά. Και στο quadrant ήταν πολύ χαμηλά.
Link to comment
Share on other sites

^ δοκίμασε διάφορους κερνελ και θα βρεις κάποιον που να δουλεύει σωστά.

Δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν φοράω 2.1 και επίσης στο χδα διαβάζω το μακρύ και το κοντό του καθενός (κλασικά).

 

Πάντως είναι σίγουρα θέμα του glich.

 

Edit: μην δοκιμάζεις καν το quadrant σε mtd based roms.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας εχω μια ειδικη ερωτηση...οσοι απο εσας εχετε φλασαρει καποια ics rom γνωριζετε αν λειτουργει η κανονικα η υπηρεσια 2in1 (μεσα απο την εφαρμογη sim tool kit) της cosmote.Και βασικα τα αρχεια csc που περιεχουν αυτες οι rom ειναι τα ιδια με αυτα που φλασαρουμε στις gingerbread εκδοσεις ή καμια σχεση;

 

Έχω περάσει στου αδερφού μου το κινητό την RC1 τού onecosmic και η υπηρεσία 2in1 της Cosmote τρέχει μια χαρά.

Η συγκεκριμένη rom δίνεται σε .zip αρχείο για flash μέσω του ClockWorkMod recovery, οπότε δεν περιέχει κάποιο .csc αρχείο για flash μέσω του Odin.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η συγκεκριμένη rom δίνεται σε .zip αρχείο για flash μέσω του ClockWorkMod recovery, οπότε δεν περιέχει κάποιο .csc αρχείο για flash μέσω του Odin.

 

Είναι άσχετο το ένα με το άλλο, τα CSC αρχεία μπορεί να περιέχονται μέσα το zip αρχείο της rom που φλασάρεις μέσω cwm.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλημερα διαβασα οτι μου γραψατε και ναι οντος εχετε δικιο δεν εχω εμπειρια απο forum απο εδω και στο εξης θα γραφω μετρημενα.Αλλα αποφασησα και εκανα εγω το τεστ τελικα και περασα και τισ δυο ρομ.την build12 και την onecosmic στο galaxys i9000.Συμπερασμα η rc2 μαζι με τον glinch δεν μου ξεκιναγε οποτε τιν φλασαρα μονη της.παρατηρησα οτι παρα μα παρα πολυ αργη εδειχνε να την σηκωνει μετα βιας.το bluetooth δεν εστελνε apk.Γενικα σερνοτανε.παμε στην build 12 εμφανος τουλαχιστον τρεις ταχυτητες πιο γρηγορη.το wifi,bluetooth,google sign in,πεζανε μια χαρα, η μουσικη μου εκανε κατι παλαβα η καμερα δεν εκανε zoom στην φωτογραφια και το βιντεο ειτε στα 720 ειτε κανονικα εκανε κοψηματα.η μπαταρια δουλευε κανονικα.την αφησα απο χθες μεσα μηπως και βρω μερικες διορθωσεις.σημερα το πρωι που πηγα να την ξεκινησω με cwm δεν ξεκινησε και κανει reboot mono του δεν ξεκιναει.Συμπερασμα χαλιααααααααααααααααα.παντοσ πιο official διχνει η build 12.(οι δοκιμες εγειναν απο xxjvt root)
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει εγκατάσταση της onecosmic πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα ο glich. Σε μένα δούλευαν όλα μια χαρά και το bluetooth αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα smooth. Την έβαλα μετά από καθαρό φλασαρισμα jw1. Και το βίντεο σε 480p ήταν μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

καλημερα διαβασα οτι μου γραψατε και ναι οντος εχετε δικιο δεν εχω εμπειρια απο forum απο εδω και στο εξης θα γραφω μετρημενα.Αλλα αποφασησα και εκανα εγω το τεστ τελικα και περασα και τισ δυο ρομ.την build12 και την onecosmic στο galaxys i9000.Συμπερασμα η rc2 μαζι με τον glinch δεν μου ξεκιναγε οποτε τιν φλασαρα μονη της.παρατηρησα οτι παρα μα παρα πολυ αργη εδειχνε να την σηκωνει μετα βιας.το bluetooth δεν εστελνε apk.Γενικα σερνοτανε.παμε στην build 12 εμφανος τουλαχιστον τρεις ταχυτητες πιο γρηγορη.το wifi,bluetooth,google sign in,πεζανε μια χαρα, η μουσικη μου εκανε κατι παλαβα η καμερα δεν εκανε zoom στην φωτογραφια και το βιντεο ειτε στα 720 ειτε κανονικα εκανε κοψηματα.η μπαταρια δουλευε κανονικα.την αφησα απο χθες μεσα μηπως και βρω μερικες διορθωσεις.σημερα το πρωι που πηγα να την ξεκινησω με cwm δεν ξεκινησε και κανει reboot mono του δεν ξεκιναει.Συμπερασμα χαλιααααααααααααααααα.παντοσ πιο official διχνει η build 12.(οι δοκιμες εγειναν απο xxjvt root)

 

 

Τι εννοείς πέρασες την RC2 μόνη της? Σίγουρα είχε και έναν kernel η ρομ. Και αν δεν έβαλες εσύ τον fugumod, τότε είχε τον glitch. Και με τον gitch είπαμε ότι το κινητό σέρνεται... έπρεπε αφού βάλεις την RC2 να περάσεις στο καπάκι τον fugumod που είναι για την RC1. Στην build 12 τώρα. To 720p διορθώνεται με έναν δοκιμαστικό kernel που έχει φτιάξει ο pawitp και θα συμπεριλαμβάνεται στην build13. Αν κανεις reboot και το κινητό πέφτει σε bootloop (συνεχόμενα reboots) τότε απλά ξαναπερνάς τον kernel. Μισό λεπτό υπόθεση. Αν θες την άποψή μου, πιο stable είναι η RC2 με kernel fugumod (και εξίσου γρήγορη με την build12) Η Build 12 έχει πολλές βελτιώσεις αλλά αν σου τύχει να γίνει reboot και να πέσει σε bootloop ενώ είσαι έξω, τι κάνεις? Πώς θα φλασάρεις kernel?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πέρασες την RC2 μόνη της? Σίγουρα είχε και έναν kernel η ρομ. Και αν δεν έβαλες εσύ τον fugumod, τότε είχε τον glitch. Και με τον gitch είπαμε ότι το κινητό σέρνεται... έπρεπε αφού βάλεις την RC2 να περάσεις στο καπάκι τον fugumod που είναι για την RC1. Στην build 12 τώρα. To 720p διορθώνεται με έναν δοκιμαστικό kernel που έχει φτιάξει ο pawitp και θα συμπεριλαμβάνεται στην build13. Αν κανεις reboot και το κινητό πέφτει σε bootloop (συνεχόμενα reboots) τότε απλά ξαναπερνάς τον kernel. Μισό λεπτό υπόθεση. Αν θες την άποψή μου, πιο stable είναι η RC2 με kernel fugumod (και εξίσου γρήγορη με την build12) Η Build 12 έχει πολλές βελτιώσεις αλλά αν σου τύχει να γίνει reboot και να πέσει σε bootloop ενώ είσαι έξω, τι κάνεις? Πώς θα φλασάρεις kernel?

 

ορεα ας τα παρουμε απο την αρχη ας πουμε οτι ξεκιναω παλι απο χχjvt root τι κανω για rc?και πες μου τι δεν δουλευει απο αυτην με το kernel που λες.

Link to comment
Share on other sites

ορεα ας τα παρουμε απο την αρχη ας πουμε οτι ξεκιναω παλι απο χχjvt root τι κανω για rc?και πες μου τι δεν δουλευει απο αυτην με το kernel που λες.

 

Πως θα την φλασαρεις:

Αν θες τον fugumod κερνελ, αφού κάνεις ότι δείχνει το βίντεο, βάλε στην sd card σου τον kernel και κάνε install απο CWM http://ics.samsung-updates.com/kernels/

Τι δεν δουλέυει στην ρομ (με glitch και με fugumod): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398223

Edited by mindfield
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Πως θα την φλασαρεις:

Τι δεν δουλέυει στην ρομ (με glitch και με fugumod): http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1398223

σε ευχαρηστω θα την δοκιμασω η ωιδεο κληση δουλευει ξερεισ?και αν μπορεισ να μου στειλεισ το κερνελ fugo? Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστω θα την δοκιμασω η ωιδεο κληση δουλευει ξερεισ?

 

Οχι δεν δουλέυει. Δεν υπάρχει καν ως επιλογή.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν δουλέυει. Δεν υπάρχει καν ως επιλογή.

μηπως θα μπορουσε να μου στειλεις τον κερνελ?

Edited by Tyxerakias
Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσε να μου στειλεις τον κερνελ?

 

Δες στο ποστ μου λίγο πιο πάνω. Εχω προσθέσει το λινκ με όλους τους διαθέσιμους kernel για την έκδοση του onecosmic. Πάρε απο εκεί τον FuguModICS_GT-I9000_update

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δες στο ποστ μου λίγο πιο πάνω. Εχω προσθέσει το λινκ με όλους τους διαθέσιμους kernel για την έκδοση του onecosmic. Πάρε απο εκεί τον FuguModICS_GT-I9000_update

 

λοιπον την δοκημασα αλλα το bluetooth και το ζουμ στην φωτογραφικη δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

λοιπον την δοκημασα αλλα το bluetooth και το ζουμ στην φωτογραφικη δεν δουλευει

 

Δεν ξέρω για το ζουμ στην φωτογραφική, το bluetooth πάντως δουλεύει απο την RC1 κιόλας.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το ζουμ στην φωτογραφική, το bluetooth πάντως δουλεύει απο την RC1 κιόλας.[/QUOTδοκιμασεσ να στειλεισ και apk η μονο φωτογραφια?

 

οποιοσ ενδιαφερετε για μερικα ακομα προσθετα στην rc2 ορηστε http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1425183:pπαντοσ δεν στελνει apk to bluetooth se αντηθεση με την build12

 

* Aπό Ομάδα Διαχείρισης *: Σε παρακαλώ για άλλη μια φορά να μην κάνεις συνεχόμενα μηνύματα, αλλά να χρησιμοποιείς το κουμπί "Τροποποίηση" αν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο προηγούμενο μήνυμά σου.

Edited by magiver1908
αυτο παταω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι εδώ και μια εβδομάδα με RC2.11 και GLINCH από JW1. Λέω να γράψω ορισμένες εντυπώσεις για όποιον ενδιαφέρεται. Η ROM είναι αρκετά γρήγορη σε καμμία περίπτωση όμως σαν την jw1. Η μπαταρία τα ίδια. Το ράδιο δουλεύει με το spirit fm απο το market. Το bluetooth επισης κανονικά (και apk μεταφορά). Αρχικά δεν συνδεόταν με τα windows αλλά με οδηγίες που δίνονται μέσα από το site του onecosmic με τη χρήση του terminal διορθώνεται. Η φωτο δεν έχει zoom. Το gps άριστο. Για όσους χρησιμοποιούν titanium μόνο η τελευταία έκδοση δουλεύει αψεγάδιαστα. Μερικά apk από JW1 που είχα δεν δουλεύουν εδώ (οχι κατι σημαντικο βρίσκεις αντίστοιχα άλλα). Σε γενικες γραμμές είναι όμορφη rom με ωραία γραφικά και εύχρηστο menu. Σαφώς και επιδέχεται βελτίωση όσον αφορά τη ταχύτητα και τα ψιλοκολήμματα που παρουσιάζει ορισμένες φορές. Αυτά για την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι εδώ και μια εβδομάδα με RC2.11 και GLINCH από JW1. Λέω να γράψω ορισμένες εντυπώσεις για όποιον ενδιαφέρεται. Η ROM είναι αρκετά γρήγορη σε καμμία περίπτωση όμως σαν την jw1. Η μπαταρία τα ίδια. Το ράδιο δουλεύει με το spirit fm απο το market. Το bluetooth επισης κανονικά (και apk μεταφορά). Αρχικά δεν συνδεόταν με τα windows αλλά με οδηγίες που δίνονται μέσα από το site του onecosmic με τη χρήση του terminal διορθώνεται. Η φωτο δεν έχει zoom. Το gps άριστο. Για όσους χρησιμοποιούν titanium μόνο η τελευταία έκδοση δουλεύει αψεγάδιαστα. Μερικά apk από JW1 που είχα δεν δουλεύουν εδώ (οχι κατι σημαντικο βρίσκεις αντίστοιχα άλλα). Σε γενικες γραμμές είναι όμορφη rom με ωραία γραφικά και εύχρηστο menu. Σαφώς και επιδέχεται βελτίωση όσον αφορά τη ταχύτητα και τα ψιλοκολήμματα που παρουσιάζει ορισμένες φορές. Αυτά για την ώρα.

καλημερα εγω την εχω περασει τρεις φορες.εχω περασει κερνελ fugugiupdate και το αρχειο φιχ σενσορ αλλα δεν στελνει το bluetooth,δεω βρισκει drivers mtp για συνδεση με τα win7,opvw επισης δεν βρισκω το φακελο που πρεπει να βαλω την μουσικη για να την βρισκω για αντιστοιχηση στισ επαφες.τελικα ουτε gps ουτε proximat and light sensore.κανω κατι λαθος?περασα την ρομ μετε τον κερνελ?

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...