Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω βάλει καιρό τώρα περίπου 50 παιχνίδια στην sd και δεν έχω πρόβλημα με το datadata. 100 εφαρμογές στην ρομ και έχω 50mb free.

 

Κάτι καγκουριές με script και το .nodatadata δεν τα γούσταρα καθόλου.

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το χρησιμοποιεί το datadata Νικο. Και ναι, έχει το ίδιο όριο με την CM9.

 

Εγώ βλέπω το datadata κενό πάντως χωρίς να πειράξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το datadata κενό πάντως χωρίς να πειράξω τίποτα.

 

Περίεργο. Σε εμένα χρησιμοποιείται κανονικά. Θα έλεγα μήπως έχει κάνει κάποιο τρικ ο developer και σε περίπτωση που γεμίσει το datadata δημιουργείται αυτοματα το αρχείο .nodatadata αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω δει την ειδοποίηση για λίγο εναπομείναν χώρο στην Slim μέχρι που αναγκάστηκα να σβήσω κάποια αρχεία.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας

Παω να εγκαταστησω το titanium backup και μου λεει δεν υπαρχει χωρος ,απελευθερωστε λιγο χωρο ,ενω αλλες εφαρμογες τις περναει κανονικα.Να σημειωσω οτι το εχω περασει και 2 φορες πριν αλλα δεν επερνε το root, και οτι η μνημη εχει 76 mb ελευθερα.

Καμια απαντηση θα εχουμε ????????

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το datadata κενό πάντως χωρίς να πειράξω τίποτα.

 

Περίεργο. Σε εμένα χρησιμοποιείται κανονικά. Θα έλεγα μήπως έχει κάνει κάποιο τρικ ο developer και σε περίπτωση που γεμίσει το datadata δημιουργείται αυτοματα το αρχείο .nodatadata αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω δει την ειδοποίηση για λίγο εναπομείναν χώρο στην Slim μέχρι που αναγκάστηκα να σβήσω κάποια αρχεία.

 

Υπάρχει και αυτό το fix για το low storage notification στην CM9 οπότε όλα καλά!:)

Δεν ξέρω βέβαια αν δουλεύει και σε άλλες ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Σε εμένα χρησιμοποιείται κανονικά. Θα έλεγα μήπως έχει κάνει κάποιο τρικ ο developer και σε περίπτωση που γεμίσει το datadata δημιουργείται αυτοματα το αρχείο .nodatadata αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω δει την ειδοποίηση για λίγο εναπομείναν χώρο στην Slim μέχρι που αναγκάστηκα να σβήσω κάποια αρχεία.

 

Δεν έχει ούτε φάκελο .nodatadata μέσα. Έναν lost+found έχει μόνο. Και τα data των εφαρμογών μου είναι στο /data/data. (και όχι στο /datadata)

Τέλος πάντων, ούτε fix έβαλα ούτε τίποτα. Και στην cm μόλις την είχα εγκαταστήσει κατάργησα το datadata με τον φάκελο γιατί δεν γουστάρω περιορισμούς για μ@λακιούλες και καλά για περισσότερη ταχύτητα (που αμφιβάλλω αν ισχύει κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας

Παω να εγκαταστησω το titanium backup και μου λεει δεν υπαρχει χωρος ,απελευθερωστε λιγο χωρο ,ενω αλλες εφαρμογες τις περναει κανονικα.Να σημειωσω οτι το εχω περασει και 2 φορες πριν αλλα δεν επερνε το root, και οτι η μνημη εχει 76 mb ελευθερα.

Καμια απαντηση θα εχουμε ????????

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται. Γιατί να μην σου περνάει το Titanium ενώ σου βάζει άλλες εφαρμογές;

Πως είναι να έχεις μόνο 76MB ελεύθερα; Αφού το κινητό μας έχει 2GB χώρο για εφαρμογές! Πόσες εφαρμογές έχεις περάσει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι γίνεται. Γιατί να μην σου περνάει το Titanium ενώ σου βάζει άλλες εφαρμογές;

Πως είναι να έχεις μόνο 76MB ελεύθερα; Αφού το κινητό μας έχει 2GB χώρο για εφαρμογές! Πόσες εφαρμογές έχεις περάσει;

 

Το system έχει 250MB συνολικού χώρου.στο data έχει 1,80Gb. Το datadata υπάρχει και στις AOKP? Σε μένα πάντως υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού δεν έχεις datadata για να γεμίζει από τα δεδομένα των εφαρμογών δεν θα έπρεπε να δημιουργείται πρόβλημα. Οι εφαρμογές πάνε στο data/app οπότε ούτε το system μας αφορά. Επίσης με παραξενεύει το γεγονός που λες ότι σου περνάει άλλες εφαρμογές αλλά όχι το Titanium.

Αν σκεφτώ κάτι θα στο πω αλλά για την ώρα δεν μου έρχεται τίποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μια και ξαναπιάσαμε το θέμα με το datadata να πω κι εγώ τον πόνο μου μήπως κάποιος έχει να προτείνει κάτι. Στη CM9 το είχα λύσει το πρόβλημα με το .nodatadata όπως μου είχατε προτείνει και ήταν όλα μια χαρά. Το πρόβλημα είναι οτι πριν απο μια εβδομάδα που αποφάσισα να δοκιμάσω κάποιες άλλες rom, όταν έκανα επαναφορά εφαρμογών και δεδομένων τους όταν δοκίμαζα να τρέξω μια εφαρμογή αυτή έκλεινε και μόνο αν έκανα εκκαθάριση δεδομένων λειτουργούσε κανονικά αλλά πλέον δεν είχε τα δεδομένα που ήθελα. Δοκιμάστηκαν διάφορες rom, datafix, .nodatadata αλλά καμία τύχη. Κάποια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας

Παω να εγκαταστησω το titanium backup και μου λεει δεν υπαρχει χωρος ,απελευθερωστε λιγο χωρο ,ενω αλλες εφαρμογες τις περναει κανονικα.Να σημειωσω οτι το εχω περασει και 2 φορες πριν αλλα δεν επερνε το root, και οτι η μνημη εχει 76 mb ελευθερα.

Καμια απαντηση θα εχουμε ????????

 

Μήπως το patchαρες για να το σπάσεις πριν?

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού δεν έχεις datadata για να γεμίζει από τα δεδομένα των εφαρμογών δεν θα έπρεπε να δημιουργείται πρόβλημα. Οι εφαρμογές πάνε στο data/app οπότε ούτε το system μας αφορά. Επίσης με παραξενεύει το γεγονός που λες ότι σου περνάει άλλες εφαρμογές αλλά όχι το Titanium.

Αν σκεφτώ κάτι θα στο πω αλλά για την ώρα δεν μου έρχεται τίποτα.

Kαλημερα

Πηγα στο data/app και εκει ειχε ενα αρχειο απο το Titanium Backup,το εσβησα και εγινε εγκατασταση μια χαρα αυτο εφταιγε. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ειμαι επιτελους κ εγω σε ics slim3.1+semaphore 0.9.8sbm και εχω παθει πλακα με το κινητο πανω που ελεγα οτι ολα τελειωνουν καποτε...εχω ωστοσο 2-3 αποριες

Πρωτον υπαρχει κατι αναλογο του bln για το ics? Επειτα γινεται να περαστει απλα φλασαροντας ενα αρχειο το deep idle η οπως γραφει πρεπει να ξερεις προγραμματισμο? Να υποθεσω πλεον δεν χρησιμοποιουνται ext4-2-rfs?πως μπορω να εχω αναπαραγαγωγη 720p ενω εχω bigmem?και κλεινοντας οτι αλλο νομιζετε θα πρεπε να προσθεσω στη ρομ καλοδεχουμενο.

Edited by nikostg
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Ο Semaphore υποστηρίζει BLN οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι ανάλογο. Επίσης υποστηρίζει deep idle (αν και όχι τέλεια ακόμα) το οποίο ενεργοποιείς από την εφαρμογή Semaphore. Διάβασε τις FAQ για το deep idle.

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία τροποποίηση του συστήματος αρχείων.

Έχω την εντύπωση πως αναπαραγωγή βίντεο σε 720p έχει κανονικά η BM έκδοση, εγγραφή βίντεο σε 720p δεν έχει.

Δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα άλλο στο κινητό.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τον πυρηνα μου βαλε και την εφαρμογη semaphore v.7.4 στην οποια δεν βλεπω επιλογη deep idle για να την τικαρω ?

Και το bln pro μου εβγαζε οτι δεν υποστηριζεται απ τον πυρηνα ενω το free που κατεβασα απ το μαρκετ δουλευει αλλα χωρις επιλογη ειδοποιησης για κλησεις

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τον πυρηνα μου βαλε και την εφαρμογη semaphore v.7.4 στην οποια δεν βλεπω επιλογη deep idle για να την τικαρω ?

Και το bln pro μου εβγαζε οτι δεν υποστηριζεται απ τον πυρηνα ενω το free που κατεβασα απ το μαρκετ δουλευει αλλα χωρις επιλογη ειδοποιησης για κλησεις

 

To deep idle είναι στο πεδίο kernel features της εφαρμογής semaphore.

 

Για το BLN control pro, προφανώς έχεις παλιά έκδοση.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

wipe dalvik και cache δοκίμασες?

 

ναι αλλά δυστηχώς μόλις βάλεις το contacts.apk απο την cm9 ο dialer βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένος.

Αν βάλεις και τον dialer από την cm9 τότε εξαφανίζονται από τα προγράμματα και ο dialer και οι επαφές.

 

Δυστηχώς το βλέπω πιο δύσκολο απο ότι φανταζόμουν.

 

Άρα μένει σαν μόνη λύση οι 3rd party dialers (π.χ. exdialer).

 

Κανα contacts.apk απο καμια άλλη ics που να έχει ελληνικό τ9?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγω σε jw1 με semaphore και ψήνομαι να δοκιμάζω και εγώ το παγωτό!

Και προκειμένoυ να κάνω την όλη διαδικασία σωστά και χωρίς παρατράγουδα,οι απορίες μου είναι οι εξής:

Εχω το σύστημα αρχείων σε ext4 λόγω γρήγορου boot έως αστραπιαίου μπορώ να πώ!

α)Χρειάζεται αλλαγή σε rfs για την "Μεταμόρφωση"?

β)Αν δεν χρειαστει η μετατροπή σε rfs και βάλλω ics με ext4(όπως είμαι τώρα) θα είμαι στο Ιcs με ext4?

γ)Αν έχω ics με ext4(δεν ξέρω αν γίνεται) μετα θα υπάρχει η δυνατότητα να flasάρω με ordin όπως θα έιμαι ή θα έχω πρόβλημα και θα πρέπει να ξαναγυρίσω σε rfs,αν θέλω π.χ να ξαναγυρίσω στην 2.3.6 ?

δ)Οι ROM's Ics υποστηρίζουν ext4 ή όχι??

Υ.Γ.. Sorry αν κούρασα αλλά στο rfs δεν θέλω να ξαναγυρίσω!Όσο ήμουν σ'αυτό περίμενα συνήθως πάνω από μισό λεπτό για να γίνει το boot, ενώ τώρα πάει σφαίρα!:worry:

Edited by dsgeo
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

α) Θα σου συνιστούσα να φλασάρεις από rfs για να είσαι σίγουρος.

β) Η CM9 χρησιμοποιεί σύστημα αρχείων yaffs2 και ext4 αφού έχει χωρίσει την εσωτερική μνήμη σε δύο μέρη. Γενικά σε ICS δεν θα δεις rfs αφού όλες οι ROMS είναι port στο δικό μας από το Galaxy S που έχει "καθαρό" Android. Μόλις περάσεις κάποια ICS θα γίνει αυτόματη μετατροπή του συστήματος αρχείων.

γ) Για να γυρίσεις σε επίσημη θα φλασάρεις μία ROM με τρία αρχεία, re-partition και pit.

δ) Απάντησα πιο πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγω σε jw1 με semaphore και ψήνομαι να δοκιμάζω και εγώ το παγωτό!

Και προκειμένoυ να κάνω την όλη διαδικασία σωστά και χωρίς παρατράγουδα,οι απορίες μου είναι οι εξής:

Εχω το σύστημα αρχείων σε ext4 λόγω γρήγορου boot έως αστραπιαίου μπορώ να πώ!

α)Χρειάζεται αλλαγή σε rfs για την "Μεταμόρφωση"?

β)Αν δεν χρειαστει η μετατροπή σε rfs και βάλλω ics με ext4(όπως είμαι τώρα) θα είμαι στο Ιcs με ext4?

γ)Αν έχω ics με ext4(δεν ξέρω αν γίνεται) μετα θα υπάρχει η δυνατότητα να flasάρω με ordin όπως θα έιμαι ή θα έχω πρόβλημα και θα πρέπει να ξαναγυρίσω σε rfs,αν θέλω π.χ να ξαναγυρίσω στην 2.3.6 ?

δ)Οι ROM's Ics υποστηρίζουν ext4 ή όχι??

Υ.Γ.. Sorry αν κούρασα αλλά στο rfs δεν θέλω να ξαναγυρίσω!Όσο ήμουν σ'αυτό περίμενα συνήθως πάνω από μισό λεπτό για να γίνει το boot, ενώ τώρα πάει σφαίρα!:worry:

 

Δοκιμασμένο από μένα πάντως. Φλάσαρα από ext4 κατευθείαν την cm χωρίς κανένα πρόβλημα. Αφού ούτως η άλλος γίνεται μετατροπή σε ext4 και χωρίζεται η μνήμη αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Οι πιο δημοφιλής ROM αυτή τη στιγμή απ'ότι έχω καταλάβει είναι οι CM 9 alpha,*slim.[3.1], team ICSSGS , και η Infenium.

Ποια από αυτές είναι πιο σταθερή και με τα λιγότερα προβλήματα;

Η CM9 μήπως ξέρουμε πότε θα βγει στην τελική της μορφή.

Από Ελληνικά μενού ξέρουμε μήπως ποιες έχουν;

Edited by dsgeo
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Όλες είναι σταθερές και ομαλές. Καμία δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα. Το θέμα είναι αν δοκιμάσεις κάποιες για να δεις ποια είναι στα γούστα σου.

Κανείς δεν ξέρει πότε θα δοθεί CM9 Stable.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει πότε θα δοθεί CM9 Stable.

 

Πολυ αμφιβαλλω αν θα δοθει κιολας.. ..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό δεν υπάρχει ουσιαστική ανάπτυξη οπότε υπάρχουν πολύ καλύτερες rom. Ήδη η 4.0.4 είναι σχεδόν stable σε κάποιες rom
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...