Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το battery circle το δοκιμασες?

 

Όχι, αλλα 99% για να μην πω 200% εφαρμογή δεν θα παραμετροποιεί live το SystemUI.apk !

Δεν θέλω εικονιδιο σαν notification. Θέλω αντικατασταση του στοκ στα δεξια με άλλο με ποσοστο. Το λέω και σε αυτό που εκανες quote!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια σημερα παρηγγειλα το κινητο. Αν και διαβασα μετριες κριτικες για την μπαταρια του το πηρα για το μοναδικο λογο οτι θα παιρνει τις αναβαθμισεις (ετσι θελω να πιστευω δηλαδη :lol:) Τωρα εχω τις εξης δυο ερωτησεις.

Πρωτον, η μπαταρια εχει βελτιωθει για οσους εχουν μεταβει στην JB (της μαμας google);

Δευτερον, εχει αγορασει κανεις καμια καλυτερη μπαταρια για να μας προτεινει; Ειναι ασφαλες;

 

Αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Δευτερον, εχει αγορασει κανεις καμια καλυτερη μπαταρια για να μας προτεινει; Ειναι ασφαλες;

 

Αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υπάρχει γνήσια μπαταρία 250mAh μεγαλύτερη από αυτήν πού έχει το κινητό

 

Και μετα πας εδώ 4000mah extended battery for samsung galaxy nexus i9250 with battery door αλλά ειναι πολλά τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρια τα ιδια με ICS αν οχι ελαχιστα καλυτερα.

 

Αυτοματη φωτηνοτητα,2g με λιγα τηλεφωνα αλλα πολυ wifi,tapatalk και σερφαρισμα μου βγαζει 24 ωρες και οθονη 3 με 3μιση ωρες

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτά

 

Μπορει να μου πει καποιος που γνωριζει αν για να βαλω αυτα πρεπει να ειμαι root ή μπορω και να τα βαλω αν ειμαι stock?

 

Επισης επαναφερω δυο ερωτηματα που εκανα σε προηγουμενα ποστ και ξεχαστηκαν:

 

Αν γινεται να συνδέσω USB στικακι στο κινητο, και με ποιον ανταπτορα, και τελος αν γνωριζει καποιος πως επαναφερω εφαρμογες που εκανα disable για να χρησιμοποιησω καποιες απο το μαρκετ. Π.χ απενεργοποιησα το "μαμα" calendar και εβαλα ενα αλλο, και τωρα θελω να επαναφερω παλι το "μαμα".

 

Ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

 

την εχεις; ή καποιος αλλος την εχει δοκιμασει;

Γιατι δεν ξερω ποση ωρα παραπανω σου δινουν τα 250mAh! Αν ειναι να σου δινουν κανα μισαωρο τσαμπα λεφτα.

 

Παντως τα review για την 4000 ειναι ολα 5 αστερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμάσει το notification toggle αλλα δε μπορω να πω οτι με τρελανε αν και ετσι κ αλλιως δεν θέλω να κατεβάζω τη μπάρα για να δω ποσοστό

 

εγω δε κατεβαζω την μπαρα!υπαρχει μονιμα το ποσοστο στην αριστερη πλευρα πανω ψηλα στο ιδιο υψος με τα εικονιδια του σηματος κ της ωρας.απλα οταν κατεβαζω την μπαρα εχω κ τα επιπλεον κουμπακια για wifi k οτι αλλο βαλω.

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος πού η μπαταρία του κρατάει αρκετά να μου απαντήσει στο παρακάτω...

εμένα δεν κρατάει ούτε εικοσάωρο...

η εφαρμογή που χρησιμοποιώ είναι η Battery Monitor Widget

 

εσάς σε αναμονή ποια είναι η καταναλώσει μπαταρίας πού έχει το κινητό

εμενα -16-20 https://dl.dropbox.com/u/8908047/Screenshot_2012-07-23-00-14-06.png

 

όταν το HD2 με τα ιδία App και ιδία εκδώσει 4.0.4 είχε -4-6 mA...

Link to comment
Share on other sites

εγω δε κατεβαζω την μπαρα!υπαρχει μονιμα το ποσοστο στην αριστερη πλευρα πανω ψηλα στο ιδιο υψος με τα εικονιδια του σηματος κ της ωρας.απλα οταν κατεβαζω την μπαρα εχω κ τα επιπλεον κουμπακια για wifi k οτι αλλο βαλω.

 

Θα το ξαναποστάρω... Μιλάω για MOD!!!! Δεν μιλάω για εφαρμογή. Όλες οι εφαρμογές το μόνο που κάνουν είναι να σου βγάζουν στα αριστερά ένδειξη σε στυλ ειδοποίησης(απλά μόνιμης)! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Θέλω να αντικαταστήσω την default ένδειξη μπαταρίας που βρίσκεται στα δεξιά ανάμεσα σε σήμα και ρολόι με κάποια που να έχει ποσοστό(είτε είναι κύκλος είτε η ίδια με ποσοστό μεσα είτε μόνο ποσοστό! Αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ από όσο γνωρίζω...

Το mod ουσιαστικά παραμετροποιεί το SystemUI.apk που βρίσκεται στο system/app/

Αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσω εφαρμογής! Μόνο ένας μου πόσταρε MOD που έχω δοκιμάσει και εξαφανίστηκαν τα softkeys και το status/notification bar.

 

Συγγνώμη για τα κεφαλαία αλλά είναι 2-3 ακόμα ποστ που μου λένε για εφαρμογές και για να μην συνεχιστεί αυτό, έγραψα κεφαλαία για να καταλάβει καλά κάποιος τι ζητάω!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

την εχεις; ή καποιος αλλος την εχει δοκιμασει;

Γιατι δεν ξερω ποση ωρα παραπανω σου δινουν τα 250mAh! Αν ειναι να σου δινουν κανα μισαωρο τσαμπα λεφτα.

 

Παντως τα review για την 4000 ειναι ολα 5 αστερων!!!

 

Τα 250mA είναι περίπου 10%

 

αν και θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν είναι η μπαταριά αλλά το λειτουργικό...

δεν γίνετε το hd2 με RΟΜ 'NexusHD2-ICS-4.0.4-CM9-HWA' να καταναλώνει 5-6 mA στην αναμονή

Και στο κινητό μας 16-20mA

Link to comment
Share on other sites

Τα 250mA είναι περίπου 10%

 

αν και θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν είναι η μπαταριά αλλά το λειτουργικό...

δεν γίνετε το hd2 με RΟΜ 'NexusHD2-ICS-4.0.4-CM9-HWA' να καταναλώνει 5-6 mA στην αναμονή

Και στο κινητό μας 16-20mA

 

Την κατανάλωση που αναφέρεις την ελέγχεις με κάποιο app ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ειναι 14.29 % πιο πανω :p

 

το hd2 δεν ειναι μονοπυρηνο? αρα ακυρη η συγκριση νομιζω...

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

την εχεις; ή καποιος αλλος την εχει δοκιμασει;

Γιατι δεν ξερω ποση ωρα παραπανω σου δινουν τα 250mAh! Αν ειναι να σου δινουν κανα μισαωρο τσαμπα λεφτα.

 

Παντως τα review για την 4000 ειναι ολα 5 αστερων!!!

 

Καλα, οι mugen ειναι κορυφαιες αλλα εγω προσωπικα δεν θα αντεχα να εχω ενα τοσο ασχημο τηλεφωνο.

Οσον αφορα την γνησια μπαταρια 2000mah, νομιζω οτι αν δεν ενσωματωνε το NFC chip δεν θα ηταν τοσο ακριβη.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση που αναφέρεις την ελέγχεις με κάποιο app ?

 

Battery Monitor Widget

 

π.χ https://dl.dropbox.com/u/8908047/Screenshot_2012-07-23-00-14-06.png

Edited by sinepofli
Link to comment
Share on other sites

Καλα, οι mugen ειναι κορυφαιες αλλα εγω προσωπικα δεν θα αντεχα να εχω ενα τοσο ασχημο τηλεφωνο.

Οσον αφορα την γνησια μπαταρια 2000mah, νομιζω οτι αν δεν ενσωματωνε το NFC chip δεν θα ηταν τοσο ακριβη.

 

ολες οι γνησιες μπαταριες (και οι 1750 μαζι) δηλαδη εχουν nfc chip?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες αυτονομία δεν παίρνεις το συγκεκριμένο smartphone και γενικά για μένα δεν παίρνεις smartphone! Τώρα να πάρεις την mugen που είναι 4000mAh ΟΚ αλλά να ξέρεις ότι ουσιαστικά έχεις άλλο κινητό! θα φουσκώσει υπερβολικά και θα γίνει άσχημο!, προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί επέλεξα αυτό το κινητό και λόγω της εμφάνισης του!!!

 

Θεωρώ άμα έχεις το μαύρο η original extended είναι must have. Θα σου δώσει αυτό το 10% που μερικές φορές θα είναι σημαντικό για να βγάλεις την μέρα χωρίς να χρειαστείς ενδιάμεση φόρτιση σε περίπτωση εντατικής χρήσης με οθόνη ανοιχτή(browsing,gaming,chating κλπ κλπ κλπ).

Και μετα υπάρχουν 2 περιπτώσεις για να έχεις ίσως το ιδανικό set up.

α) Άλλη μία extended με φορτιστή μπαταρίας και την έχεις πάντα μαζί σου και αν τελειώσει η μία βάζεις την άλλη.

β) Αυτό που θεωρώ ακόμα πιο βέλτιστο. Εξωτερικό φορτιστή-μπαταρία περίπου 5-7000mAh με micro-usb, που είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος και καρφώνεις το κινητό πάνω όποτε θες μπαταρία και φορτίζει χωρίς να είσαι κοντά σε ρεύμα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ολες οι γνησιες μπαταριες (και οι 1750 μαζι) δηλαδη εχουν nfc chip?

 

http://www.gottabemobile.com/2011/12/06/galaxy-nexus-nfc-feature-requires-original-oem-battery/

Link to comment
Share on other sites

Εχω στοκ jakju με 4.1.1 και στοκ recocery. Μέσω του toolkit φλάσαρα τον cwm με τη επιλογή μία φορά και όχι μόνιμα και φλάσαρα αυτά που μου έστειλες και εσύ... Συγκεκριμένα το Jealy Bean Battery Mod v2 και το CM9 Battery...

Δεν λειτουργει κανένα και να εξηγηθώ! Δεν υπάρχει πουθένα το status bar, αλλα επιπρόσθέτως δεν υπάρχουν και τα softkeys!!! ( αυτο εννούσα οτι έφαγα φόλα λιγα ποστ πιο πάνω!!!)

 

Μήπως πρέπει να είσαι και root; Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα. Ίσως σε βοηθήσει αυτός στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξαναποστάρω... Μιλάω για MOD!!!! Δεν μιλάω για εφαρμογή. Όλες οι εφαρμογές το μόνο που κάνουν είναι να σου βγάζουν στα αριστερά ένδειξη σε στυλ ειδοποίησης(απλά μόνιμης)! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ. Θέλω να αντικαταστήσω την default ένδειξη μπαταρίας που βρίσκεται στα δεξιά ανάμεσα σε σήμα και ρολόι με κάποια που να έχει ποσοστό(είτε είναι κύκλος είτε η ίδια με ποσοστό μεσα είτε μόνο ποσοστό! Αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ από όσο γνωρίζω...

Το mod ουσιαστικά παραμετροποιεί το SystemUI.apk που βρίσκεται στο system/app/

Αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσω εφαρμογής! Μόνο ένας μου πόσταρε MOD που έχω δοκιμάσει και εξαφανίστηκαν τα softkeys και το status/notification bar.

 

Συγγνώμη για τα κεφαλαία αλλά είναι 2-3 ακόμα ποστ που μου λένε για εφαρμογές και για να μην συνεχιστεί αυτό, έγραψα κεφαλαία για να καταλάβει καλά κάποιος τι ζητάω!!!

ειναι deodexed η rom σου; νομιζω θελει deodexed.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα μηνύματα. Κάθε φορά που στέλνω μήνυμα αυτόματα αποθηκεύεται κενό μήνημα με ημερομηνία 1/1/1970 με το όνομα του αποστολέα και το οποίο δεν διαγράφεται με τίποτα. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα τι μπορεί να είναι? Χρησιμοποιώ Go sms αν βοηθάει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

ειναι 14.29 % πιο πανω :p

 

το hd2 δεν ειναι μονοπυρηνο? αρα ακυρη η συγκριση νομιζω...

 

Στην χρήση λογικό να καταναλώνει περισσότερο,

αλλά στην αναμονή... Δεν το δικαιολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θες αυτονομία δεν παίρνεις το συγκεκριμένο smartphone και γενικά για μένα δεν παίρνεις smartphone! Τώρα να πάρεις την mugen που είναι 4000mAh ΟΚ αλλά να ξέρεις ότι ουσιαστικά έχεις άλλο κινητό! θα φουσκώσει υπερβολικά και θα γίνει άσχημο!, προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί επέλεξα αυτό το κινητό και λόγω της εμφάνισης του!!!

 

Θεωρώ άμα έχεις το μαύρο η original extended είναι must have. Θα σου δώσει αυτό το 10% που μερικές φορές θα είναι σημαντικό για να βγάλεις την μέρα χωρίς να χρειαστείς ενδιάμεση φόρτιση σε περίπτωση εντατικής χρήσης με οθόνη ανοιχτή(browsing,gaming,chating κλπ κλπ κλπ).

Και μετα υπάρχουν 2 περιπτώσεις για να έχεις ίσως το ιδανικό set up.

α) Άλλη μία extended με φορτιστή μπαταρίας και την έχεις πάντα μαζί σου και αν τελειώσει η μία βάζεις την άλλη.

β) Αυτό που θεωρώ ακόμα πιο βέλτιστο. Εξωτερικό φορτιστή-μπαταρία περίπου 5-7000mAh με micro-usb, που είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος και καρφώνεις το κινητό πάνω όποτε θες μπαταρία και φορτίζει χωρίς να είσαι κοντά σε ρεύμα!

 

αυτο το τελευταιο που το βρισκεις; ελλαδα υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να είσαι και root; Δεν ξέρω ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα. Ίσως σε βοηθήσει αυτός στο xda.

 

Είμαι εννοείται root. Ρώτησα στο xda και δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση!!!

 

ειναι deodexed η rom σου; νομιζω θελει deodexed.

 

Τελικά και εγώ εκεί κατέληξα! Έβαλα την deodexed του Bigxie και όλα κομπλέ... Απλώς το κινητό είναι τώρα αντί για yakju, takju! Αν και δεν καταλαβαίνω ακόμα απόλυτα γιατί συμβαίνει αυτό διότι τα mod θα έπρεπε να παίζουν και σε odexed roms. Τέσπα είναι μεγάλη κουβέντα αυτή περί odex/deodex.

 

αυτο το τελευταιο που το βρισκεις; ελλαδα υπαρχει;

 

Πρέπει να υπάρχουν και Ελλάδα αλλά εξωτερικό σίγουρα. Το S3 ας πούμε έχει τέτοιο πράγμα αλλά για μία μόνο φόρτιση δλδ 2200mAh!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...