Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@SuiGeneris

LG Optimus G. Το θεωρω πολυ πιο ωραιο απο το Nexus 4 , αν και ο μονος λογος που με κραταει ακομα εμενα απο τημ αναβαθμιση σε G ειναι η καμπυλοτητα του G Nexus.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χαιρετώ άπαντες,

έχω ένα Samsung Nexus Gallaxy και βρήκα αγοραστή (250€) +100€ αναβάθμιση,σκέφτομαι το Nexus 4 LG ,τι λέτε εσείς?Πως σας φαίνετε ,έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

 

Αν σκεφτεσαι παλι για pure android, θα σου προτεινα να περιμενεις το επομενο Nexus ή οπως προτεινε κ ενας φιλος απο πανω, HTC ONE google edition.. (ή οπως λεγεται).

Προσωπικα δεν με ενθουσιαζει τπτ αλλο.. Οσο κ εαν ειναι τουμπανα τα S4, HTC one κτλ κτλ.. σαν το pure android ΔΕΝ εχει.. :p

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτεσαι παλι για pure android, θα σου προτεινα να περιμενεις το επομενο Nexus ή οπως προτεινε κ ενας φιλος απο πανω, HTC ONE google edition.. (ή οπως λεγεται).

Προσωπικα δεν με ενθουσιαζει τπτ αλλο.. Οσο κ εαν ειναι τουμπανα τα S4, HTC one κτλ κτλ.. σαν το pure android ΔΕΝ εχει.. :p

 

Το θέμα δεν είναι μόνο το pure android αλλά και η απόδοση της τραγικής κάμερας του HTC one η οποία με το HTC Zoe και έλεγε άλλα τώρα με τελείως stock software θα είναι σίγουρα χειρότερη και από του galaxy nexus.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο το pure android αλλά και η απόδοση της τραγικής κάμερας του HTC one η οποία με το HTC Zoe και έλεγε άλλα τώρα με τελείως stock software θα είναι σίγουρα χειρότερη και από του galaxy nexus.

 

Μιας και μιλησες για την καμερα μας,το νεξους μας ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα για τον μυθο των megapixel.

Μπορει να ειναι πενταρα αλλα μια χαρα τα βαζει με τις οχταρες.

Αξιοπρεπεστατη ακομα και μετα απο 2χρονια....οπως και ο TI OMAP μας. ;·)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησες για την καμερα μας,το νεξους μας ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα για τον μυθο των megapixel.

Μπορει να ειναι πενταρα αλλα μια χαρα τα βαζει με τις οχταρες.

Αξιοπρεπεστατη ακομα και μετα απο 2χρονια....οπως και ο TI OMAP μας. ;·)

 

Δεν διαφωνώ ότι πολύ απλά η 5άρα κάμερα που έχει το τηλέφωνό μας παίζει να είναι από τις καλύτερες μαζί με το N8... Απλά λέω ότι την διαφορά για την κάμερα του One την κάνει το απίστευτο software με το οποίο είναι εξοπλισμένη η συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τις ρυθμισεις για την οθονη στο igo. ?

Τωρα εχω 1184*720 κ παιζει τελεια landscape αλλα σε portrait μου κοβουν τα soft keys μερος των επιλογων του igo.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλησες για την καμερα μας,το νεξους μας ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα για τον μυθο των megapixel.

Μπορει να ειναι πενταρα αλλα μια χαρα τα βαζει με τις οχταρες.

Αξιοπρεπεστατη ακομα και μετα απο 2χρονια....οπως και ο TI OMAP μας. ;·)

Η κάμερα του galaxy nexus είναι αρκετά καλή. Αλλά όσο αφορά τον επεξεργαστή θα συμφωνήσω ότι τα βγάζει πέρα μια χαρά. Εχω και το nexus 7 αλλά πάρ' όλο που έχει τερταπύρηνο επεξεργαστή δεν έχει πολύ καλύτερη απόδοση από το galaxy nexus.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του galaxy nexus είναι αρκετά καλή. Αλλά όσο αφορά τον επεξεργαστή θα συμφωνήσω ότι τα βγάζει πέρα μια χαρά. Εχω και το nexus 7 αλλά πάρ' όλο που έχει τερταπύρηνο επεξεργαστή δεν έχει πολύ καλύτερη απόδοση από το galaxy nexus.

 

Πέρνα ένα greenify και στα 2 και θα δεις ;) ... Έχω και στα 2 την εφαρμογή αυτή, και επειδή η κάθε ειδοποίηση για event και λοιπά μου την έπσαγε, έβαλα μέσα facebook κ.λ.π και οποιαδήποτε εφαρμογή έτρεχε στο βάθος. Αποτέλεσμα με καμιά 120 εφαρμογές εγκατεστημένες, 320mb στο galaxy nexus free (ram) και 510 στο nexus 7. Project butter κανονικά όμως :lol:

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα ένα greenify και στα 2 και θα δεις ;) ... Έχω και στα 2 την εφαρμογή αυτή, και επειδή η κάθε ειδοποίηση για event και λοιπά μου την έπσαγε, έβαλα μέσα facebook κ.λ.π και οποιαδήποτε εφαρμογή έτρεχε στο βάθος. Αποτέλεσμα με καμιά 120 εφαρμογές εγκατεστημένες, 320mb στο galaxy nexus free (ram) και 510 στο nexus 7. Project butter κανονικά όμως :lol:

Εχω διαβάσει πολλά θετικά γι'αυτή την εφαρμογή, αλλά αν δεν κάνω λάθος απαιτεί root και δεν έχω κάνει root σε καμία συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει πολλά θετικά γι'αυτή την εφαρμογή, αλλά αν δεν κάνω λάθος απαιτεί root και δεν έχω κάνει root σε καμία συσκευή.

 

κακώς φίλε μου. Να το κάνεις. κερδίζεις πολλά και δεν αναφέρομαι σε καστομιες, αλλά βασικά πράγματα όπως βαθύτερο καθάρισμα της cache με το clean master, μπλοκάρισμα όλωντων διαφημίσεων με το addaway και πάγωμα εφαρμογών που τρέχουν στο βάθος με το greenify. 3 εφαρμογες που ψερνουν την συσκευη σε αλλο επιπεδο. Επίσης, έκανα λάθος με την ραμ, βάλε σε κάθε συσκευή 35+mb λόγω των mb που τρώνε τα settings. Άρα 350+ στο galaxy nexus & 550+ στο nexus 7. Και όλα με στοκ πράγματα. Άλλωστε και το ρουτ στοκ αρχεία είναι που λείπουν για να έχεις περιορισμένες άδειες πάνω στα ενδότερα της συσκευής σου

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

κακώς φίλε μου. Να το κάνεις. κερδίζεις πολλά και δεν αναφέρομαι σε καστομιες, αλλά βασικά πράγματα όπως βαθύτερο καθάρισμα της cache με το clean master, μπλοκάρισμα όλωντων διαφημίσεων με το addaway και πάγωμα εφαρμογών που τρέχουν στο βάθος με το greenify. 3 εφαρμογες που ψερνουν την συσκευη σε αλλο επιπεδο. Επίσης, έκανα λάθος με την ραμ, βάλε σε κάθε συσκευή 35+mb λόγω των mb που τρώνε τα settings. Άρα 350+ στο galaxy nexus & 550+ στο nexus 7. Και όλα με στοκ πράγματα. Άλλωστε και το ρουτ στοκ αρχεία είναι που λείπουν για να έχεις περιορισμένες άδειες πάνω στα ενδότερα της συσκευής σου

 

Sorry που βγαινω off,επειδη εχουμε ενα μηχανακι που οντως ειναι για σκαλισμα αλλα μερικοι επειδη εχουμε υποχρεωσεις και οχι τοσο χρονο για ψαξιμο αλλα ουτε και τη γνωση,θελω 2 ερωτησεις απο τις πολλες που εχω στο θεμα του root.

 

Η σταθεροτητα του λειτουργικου χανεται;

Οι ενημερωσεις απο τις εφαρμογες πως γινονται εφοσον 'φευγεις απο τα δεσμα της google'.

Link to comment
Share on other sites

δεν επηρεάζεται τίποτα απο τα παραπάνω. Επίσης θα είσαι πιο "μαμα google" απο ποτέ. Θα το περιγράψω απλά, το ρουτ ειναι εξτρα αρχεια της στοκ ρομ που αφαιρούνται απο την google για να μην έχεις πρόσβαση στα ενδότερα της συσκευής σε σημεία που αν τα πείραζες με λάθος τρόπο θα προκαλέσεις πρόβλημα. Πχ, πολλά παιδάκια που δεν γνωρίζουν θα 'έκαναν σίγουρα over clock νομίζοντας πως αυτό θα βοηθούσε. Έτσι για παράδειγμα, τέτοιες ενέργειες δεν σου επιτρέπει να τις κάνεις αφαιρώντας αυτά τα δικαιώματα.

 

Κάνοντας το λοιπόν δεν σας προτείνω τίποτα παραπάνω απο 3 ή 4 εφαρμογές. Τις 3 που ανέφερα και την move app to sd εφαρμογή. Με αυτήν για παράδειγμα βγάζεις απο την rom το google+ και το βάζεις σαν δικό σου app απο το κατάστημα. Έτσι μπορείς να την παγώσεις(τρώει περίπου 15mb στο βάθος) με το greenify(Που παγώνει μόνο εφαρμογές κατεβασμένες απο εσένα) αφού δεν είναι πλεον κομμάτι της rom. Στο galaxy note που έχω έχω βάλει και το titanium backup για να αφαιρέσω πολλά σκουπίδια της Samsung, στο nexus μας δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

Όπως σου είπα, κανονική στοκ ρομ θα έχεις και τα updates κανονικότατα σε όλα, ρομ και εφαρμογές.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

κακώς φίλε μου. Να το κάνεις. κερδίζεις πολλά και δεν αναφέρομαι σε καστομιες, αλλά βασικά πράγματα όπως βαθύτερο καθάρισμα της cache με το clean master, μπλοκάρισμα όλωντων διαφημίσεων με το addaway και πάγωμα εφαρμογών που τρέχουν στο βάθος με το greenify. 3 εφαρμογες που ψερνουν την συσκευη σε αλλο επιπεδο. Επίσης, έκανα λάθος με την ραμ, βάλε σε κάθε συσκευή 35+mb λόγω των mb που τρώνε τα settings. Άρα 350+ στο galaxy nexus & 550+ στο nexus 7. Και όλα με στοκ πράγματα. Άλλωστε και το ρουτ στοκ αρχεία είναι που λείπουν για να έχεις περιορισμένες άδειες πάνω στα ενδότερα της συσκευής σου

Δεν έχω κάνει μέχρι τώρα root στις συσκευές μου γιατί δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Αφού παρακολουθώ στενά και το θέμα : τροποποιήσεις / βελτιώσεις για το galaxy nexus και έχω στον υπολογιστή τη donated έκδοση το galaxy nexus toolkit από xda όταν έκανα μετατροπή από yakiuxw σε yakiu. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.

Edited by giachtas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μέχρι τώρα root στις συσκευές μου γιατί δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων. Αφού παρακολουθώ στενά και το θέμα : τροποποιήσεις / βελτιώσεις για το galaxy nexus και έχω στον υπολογιστή τη donated έκδοση το galaxy nexus toolkit από xda όταν έκανα μετατροπή από yakiuxw σε yakiu. Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.

 

Κρίμα - αφού την έκανες τη φασαρία, ένα κουμπάκι ήταν και το root! Μη νομίζεις ότι η διαφορά είναι μέρα με νύχτα, απλά σε κάποιες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρθηκαν σου λύνει τα χέρια :)

Link to comment
Share on other sites

,και την move app to sd εφαρμογή,

 

 

ποια απ΄ολες εννοεις?

 

υπαρχουν πολλες παρομοιες...

___________________________________________

 

 

παντως, ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου!!!

 

να εισαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

ποια απ΄ολες εννοεις?

 

υπαρχουν πολλες παρομοιες...

___________________________________________

 

 

παντως, ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου!!!

 

να εισαι καλα!

 

δεν μπορώ να την βρω, έκανα πρόσφατα φορματ το κινητό και δεν την έβαλα. Θυμάμαι μόνο πως είχε σαν icon το ρομπότ του android.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχει κανεις να μου προτείνει καμία καλή θήκη αδιάβροχο για το κινητό μας; Κι αν ακόμη το χωράει μαζί με την silicon θήκη που το έχω, ακόμα καλύτερα. Links Καλοδεχουμενα. Ευχαριστω
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει τι είναι το είκονιδιο που εμφανίζεται αχνά στο notification bar;

 

Ορίστε και το screenshot

[ATTACH]34280[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το screenshot

[ATTACH]34280[/ATTACH]

 

Το ρολόι ειναι ξυπνητήρι; Και το Η ειναι τα δεδομενα. Το αχνο αριστερά δεν ξέρω, έχεις κανένα notification toggle?

Edited by oykas2001
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην γκρίζα τελεία στην πάνω αριστερή γωνία, που ίσα που φαίνεται. Δεν είναι πάντα εκεί. Είχε απαντηθεί κάποια στιγμή αλλά δε μπορώ να το βρω.
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην γκρίζα τελεία στην πάνω αριστερή γωνία, που ίσα που φαίνεται. Δεν είναι πάντα εκεί. Είχε απαντηθεί κάποια στιγμή αλλά δε μπορώ να το βρω.

 

Είναι το notification κάποιας εφαρμογής που έχει οριστεί ως διάφανο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.επειδη δεν ηξερα που ακριβως να γραψω.θελω να παρω το nexus 4 και θελω να πουλησω το galaxy nexus μου.αν μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχει στο forum θεμα για αγγελιες για κινητα.συγνωμη κι ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.επειδη δεν ηξερα που ακριβως να γραψω.θελω να παρω το nexus 4 και θελω να πουλησω το galaxy nexus μου.αν μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχει στο forum θεμα για αγγελιες για κινητα.συγνωμη κι ευχαριστω εκ των προτερων

 

Υπάρχει, αλλά πρέπει να έχεις αρκετα ποστ για να το δεις. Νομίζω 100 ή 200, κάπου τόσα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα τον φορτιστή στην δουλειά αλλά βρήκα έναν στο σπίτι από Samsung κινητό απλό.

 

Γράφει output 5.0v -0,7A

Frequency 50-60hz 0.15A

 

Να το φορτίσω η θα κάνω ζημιά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...