Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σημερα μου εκλεψαν το nexus μου και θελω να παρω παλι το ιδιο.Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο.Κοιταξα λιγο στο ebay και εχει καποια με κωδικο ομως SCH-I515 σε καλη τιμη αλλα ειναι σε δικτυο της Verizon.Αν το παρω γινεται να το μονταρω για GSM δικτυα??
Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εκλεψαν το nexus μου και θελω να παρω παλι το ιδιο.Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο.Κοιταξα λιγο στο ebay και εχει καποια με κωδικο ομως SCH-I515 σε καλη τιμη αλλα ειναι σε δικτυο της Verizon.Αν το παρω γινεται να το μονταρω για GSM δικτυα??

 

Όχι δε γίνεται φίλε μου.. εύχομαι να βρεις κάποιο φθηνό και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εκλεψαν το nexus μου και θελω να παρω παλι το ιδιο.Δεν με νοιαζει αν ειναι μεταχειρισμενο.Κοιταξα λιγο στο ebay και εχει καποια με κωδικο ομως SCH-I515 σε καλη τιμη αλλα ειναι σε δικτυο της Verizon.Αν το παρω γινεται να το μονταρω για GSM δικτυα??

 

Απο 348 € ξεκινάει καινούργιο στο skroutz.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

 

Λογικά δεν θα έρθει και με οτα?

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έρθει και με οτα?

 

όχι λογικά, 100% :) . Αρκεί να ναι στοκ το δικό σου. Βέβαια κρίμα να περιμένεις την Samsung, μετέτρεψε το να τελειώνεις

if you can't convince them, then confuse them :devil:
Link to comment
Share on other sites

όχι λογικά, 100% :) . Αρκεί να ναι στοκ το δικό σου. Βέβαια κρίμα να περιμένεις την Samsung, μετέτρεψε το να τελειώνεις

 

Το ξέρω φίλε μου και παρόλο που οι οδηγίες είναι μια χαρά και ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ που θα με βοηθήσουν αν χρειαστεί το μόνο κόλλημα μου είναι το bt οπου σαν οδηγός το χρειάζομαι σαν τρελός και για αυτό το θέμα διάβαζα διάφορα. Στην 4.2.2 το θέμα αυτό φτιάχτηκε?

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου και παρόλο που οι οδηγίες είναι μια χαρά και ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ που θα με βοηθήσουν αν χρειαστεί το μόνο κόλλημα μου είναι το bt οπου σαν οδηγός το χρειάζομαι σαν τρελός και για αυτό το θέμα διάβαζα διάφορα. Στην 4.2.2 το θέμα αυτό φτιάχτηκε?

 

Δεν μπορώ να πω για την 4.2.1 (δεν την είδα καν στο δικό μου), αλλά στην 4.2.2 το ΒΤ είναι ΟΚ 100%...κάποια μικροπροβλήματα υπάρχουν σε κάποιες custom ROMs, αλλά αυτό δεν σε νοιάζει...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω για την 4.2.1 (δεν την είδα καν στο δικό μου), αλλά στην 4.2.2 το ΒΤ είναι ΟΚ 100%...κάποια μικροπροβλήματα υπάρχουν σε κάποιες custom ROMs, αλλά αυτό δεν σε νοιάζει...

 

Οκ παιδιά με το που γυρνάω από ένα ταξιδάκι που έχω κανονίσει και φεύγω σε λίγο θα το φτιάξουμε :p

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως μπορω να κανω κατι σαν "format" την sd card?

Θελω να το κανω εχει γεμισει ο αποθηκευτικος χωρος μου χωρις να ξερω γιατι.

Ισως οφειλεται στο οτι εβαζα custom Roms και καθε φορα τα αρχεια που ειχα πριν γινοντουσαν back up?

Ευχαριστω.. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως μπορω να κανω κατι σαν "format" την sd card?

Θελω να το κανω εχει γεμισει ο αποθηκευτικος χωρος μου χωρις να ξερω γιατι.

Ισως οφειλεται στο οτι εβαζα custom Roms και καθε φορα τα αρχεια που ειχα πριν γινοντουσαν back up?

Ευχαριστω.. :D

 

+1 Κι εγώ θα ήθελα να το μάθω αυτό.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως μπορω να κανω κατι σαν "format" την sd card?

Θελω να το κανω εχει γεμισει ο αποθηκευτικος χωρος μου χωρις να ξερω γιατι.

Ισως οφειλεται στο οτι εβαζα custom Roms και καθε φορα τα αρχεια που ειχα πριν γινοντουσαν back up?

Ευχαριστω.. :D

 

+1 Κι εγώ θα ήθελα να το μάθω αυτό.

 

κάνατε back up της παλιάς ρομ μέσω recovery? αν ναι τότε να ξέρετε ότι το κάθε back up πιάνει περίπου 1 με 1,5 gb..

 

κατεβάστε και αυτό για να σας δείξει τι σας τρώει χώρο

Link to comment
Share on other sites

+1 Κι εγώ θα ήθελα να το μάθω αυτό.

 

Μέσα στην twrp έχει επιλογή wipe internal storage όπου διαγράφει τα πάντα εκτός της Rom και του data. Όλα τα user files δλδ στην εικονική sd card.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

+1 Κι εγώ θα ήθελα να το μάθω αυτό.

 

Ή βάζετε τον ES Explorer (ακόμα και χωρίς root) και τρέχετε τον Αναλυτή Κάρτας SD :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα..Μπηκα σε Recovery Mode και πατησα "format sd card"..Εχασα τις φψτοφραφιες..Μηνυματα δεν εχασα,ουτε τις εφαρμογες και η Custom Rom κομπλε..

Σε οποιον αρεσει το Blinkfeed του Sense 5.0 μπορει να δοκιμασει εναν beta launcher..

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.alamoapps.launcher&hl=el

 

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις! :p

 

[ATTACH]30909[/ATTACH]

[ATTACH]30910[/ATTACH]

Edited by lostre21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης...

 

Εχετε αντιμετωπισει προβληματα με τον Proximity sensor -ειναι εκεινος που αντιλαμβανεται το προσωπο μας οταν βαζουμε το τηλ στο αυτι και σβηνει την οθονη.Σε εμενα οταν κανω κληση η οθονη μαυριζει και για να δω τι συμβαινει πρεπει να πατησω το power button ωστε να "ξεκολησει" και να μου εμφανισει την οθονη κλησης.Σε πιο ακραιες περιπτωσεις εχει κανει reboot.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο συμβαινει περιοδικα και χωρις να φαινετει οτι κατι το προκαλει.Για παραδειγμα πριν λιγο καιρο που το αντιμετωπιζα εκανα εγκατασταση της vanilla 4.2.2 (unlock bootloader & root) και ενω αρχικα συνεχιζε, επειτα εστρωσε οπου μεχρι πριν δυο μερες το συγκεκριμενο φαινομενο επανηλθε.

 

Σηκωνω τα χερια ψηλα, οποια βοηθεια ευπροσδεκτη...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης...

 

Εχετε αντιμετωπισει προβληματα με τον Proximity sensor -ειναι εκεινος που αντιλαμβανεται το προσωπο μας οταν βαζουμε το τηλ στο αυτι και σβηνει την οθονη.Σε εμενα οταν κανω κληση η οθονη μαυριζει και για να δω τι συμβαινει πρεπει να πατησω το power button ωστε να "ξεκολησει" και να μου εμφανισει την οθονη κλησης.Σε πιο ακραιες περιπτωσεις εχει κανει reboot.

 

+1

κι εμένα έκανε σε τυχαία διαστήματα το ίδιο, πίστεψα προς στιγμή πως φταίει ο σενσορας

είμαι στην 4.2.2

 

Υπάρχει άλλος με το εξής πρόβλημα..

 

η οθόνη δεν σβήνει ποτέ

Δεν κάνει σχεδόν ποτέ time out (ενος να κλεινει μετά από 30" πχ)

Ακόμα κι αν το κλείσω με το power button, ανάβει ξανα μόνο του.

χωρίς να υπάρχει λόγος (πχ ειδοποίηση η κάτι αλλό)

ειμαι την 4.2.2 από ΟΤΑ update και χωρίς εφαρμογες - καθαρό τηλέφωνο

Πριν το update δεν είχα προσεξει τέτοιο θέμα

 

φοβερά εκνευριστικό

Επίσης, προφανώς θα τρώει την μπαταρία αλλά και δεν ξερω αν θα κανει και ζημιά στην οθονη

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος με το εξής πρόβλημα..

 

η οθόνη δεν σβήνει ποτέ

Δεν κάνει σχεδόν ποτέ time out (ενος να κλεινει μετά από 30" πχ)

Ακόμα κι αν το κλείσω με το power button, ανάβει ξανα μόνο του.

χωρίς να υπάρχει λόγος (πχ ειδοποίηση η κάτι αλλό)

ειμαι την 4.2.2 από ΟΤΑ update και χωρίς εφαρμογες - καθαρό τηλέφωνο

Πριν το update δεν είχα προσεξει τέτοιο θέμα

 

φοβερά εκνευριστικό

Επίσης, προφανώς θα τρώει την μπαταρία αλλά και δεν ξερω αν θα κανει και ζημιά στην οθονη

 

Κάνε ένα clean install και θα στρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσω τι εννοείς θα ακουστεί άσχημα; factory reset πάντως δε κάνει τίποτα.

Πρέπει να ήταν root παλιότερα και με custom rom. Υπάρχουν υπόλοιπα που θέλουν καθάρισμα μήπως;..

 

Edit..

Έκανα root, πήρα image της 4.2.2 από το λινκ που βρήκα στο φόρουμ, και ακολούθησα τις οδηγίες how to restore Galaxy Nsxus to stock V2.

Ακομη ανοιγοκλεινει μόνη της η οθόνη..

 

Επέστρεψα στην 4.2.1... Ακομη το κάνει!!..

Το αφήνω γιατί θα το δαγκώσω..

Όποια βοήθεια εκτιμάται

Ευχαριστώ

Edited by Costas_v
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσω τι εννοείς θα ακουστεί άσχημα; factory reset πάντως δε κάνει τίποτα.

Πρέπει να ήταν root παλιότερα και με custom rom. Υπάρχουν υπόλοιπα που θέλουν καθάρισμα μήπως;..

 

Edit..

Έκανα root, πήρα image της 4.2.2 από το λινκ που βρήκα στο φόρουμ, και ακολούθησα τις οδηγίες how to restore Galaxy Nsxus to stock V2.

Ακομη ανοιγοκλεινει μόνη της η οθόνη..

 

Επέστρεψα στην 4.2.1... Ακομη το κάνει!!..

Το αφήνω γιατί θα το δαγκώσω..

Όποια βοήθεια εκτιμάται

Ευχαριστώ

 

Εαν εχεις κανει επαναφορα εργοστασιακων η factory reser...γενικα αν το εχεις επαναφερει οπως το πηρες την πρωτη μερα, και το κανει ακομα τοτε θα πρεπει να μιλησεις με το σερβις.

Το να γυρισεις στην 4.2.1 για μενα ειναι χειροτερη επιλογη.

 

Εχεις δοκιμασει το save mode να δεις αν στο κανει;

Το τηλεφωνο σου μηπως σου εχει πεσει καμια φορα;

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσω τι εννοείς θα ακουστεί άσχημα; factory reset πάντως δε κάνει τίποτα.

Πρέπει να ήταν root παλιότερα και με custom rom. Υπάρχουν υπόλοιπα που θέλουν καθάρισμα μήπως;..

 

Edit..

Έκανα root, πήρα image της 4.2.2 από το λινκ που βρήκα στο φόρουμ, και ακολούθησα τις οδηγίες how to restore Galaxy Nsxus to stock V2.

Ακομη ανοιγοκλεινει μόνη της η οθόνη..

 

Επέστρεψα στην 4.2.1... Ακομη το κάνει!!..

Το αφήνω γιατί θα το δαγκώσω..

Όποια βοήθεια εκτιμάται

Ευχαριστώ

 

 

Στο S/N εχει το C8 μέσα; Γιατι αυτα εχουν το συγκεκριμενο θεμα σιγουρα

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

 

Ακομη ανοιγοκλεινει μόνη της η οθόνη..

 

 

Ευχαριστώ

 

το λαμακι του usb στο κινητο θα ακουμπαει κατω. παρε ενα μαχαιρακι και σηκωσε το μερικα χιλιοστα . θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία θα προσπαθήσω να ασχοληθώ με δύο ανοιχτά θέματα στην ίδια απάντηση :)

Όταν εγώ είχα άλυτα προβλήματα με το bluetooth σε 4.2.1 και μετά 4.2.2, ακόμα και μετά από factory reset, έφυγαν όλα με reflash της stock rom... Λογικό? Όχι. Αποτελεσματικό? Σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

update..

 

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Πρόθυμος λοιπόν να δοκιμασω τα πάντα..

 

Flash ξανα τη rom έκανα. Και την 4.2.2 και την 4.1.2 (λάθος είχα γράψει) και ΟΤΑ.

Δεν έγινε τίποτα.

Στο serial number όντως περιέχεται το c8 ! Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό..

Τέλος, δύσπιστος, ομολογώ, κοίταξα λίγο την θύρα usb. Πολυ προσεκτικά..

Θαύμα ! Απο τοτε όλα καλά.

Ευχαριστώ λοιπόν δίπλα το φίλο cdcd_x!

Αφού πονοκεφαλιαστηκα με διάφορα πιθανά, ηταν φαίνεται αυτό. (?)

 

Ευγνώμων !

 

Καλη συνέχεια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης...

 

Εχετε αντιμετωπισει προβληματα με τον Proximity sensor -ειναι εκεινος που αντιλαμβανεται το προσωπο μας οταν βαζουμε το τηλ στο αυτι και σβηνει την οθονη.Σε εμενα οταν κανω κληση η οθονη μαυριζει και για να δω τι συμβαινει πρεπει να πατησω το power button ωστε να "ξεκολησει" και να μου εμφανισει την οθονη κλησης.Σε πιο ακραιες περιπτωσεις εχει κανει reboot.

 

Το θεμα ειναι οτι αυτο συμβαινει περιοδικα και χωρις να φαινετει οτι κατι το προκαλει.Για παραδειγμα πριν λιγο καιρο που το αντιμετωπιζα εκανα εγκατασταση της vanilla 4.2.2 (unlock bootloader & root) και ενω αρχικα συνεχιζε, επειτα εστρωσε οπου μεχρι πριν δυο μερες το συγκεκριμενο φαινομενο επανηλθε.

 

Σηκωνω τα χερια ψηλα, οποια βοηθεια ευπροσδεκτη...:cool:

 

+1...

μου το κανε συνεχεια στην 4.2.1 και μια φορα εχει συμβει και με την 4.2.2.εχω κανει και clean install αλλα τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...