Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με γεια παίδες! Καλοριζικό!

 

Με την χρήση μου δεν έχω δει καμία απολυτως καθυστέρηση στο galaxy nexus απο οτι στο note2. Πραγματικα η συσκευη για τα λεφτα της τωρα ειναι τρομερή! Και του έχω μονο 700mb ελεύθερα. Το έχω παρα-γεμίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να πω την αλήθεια όταν πήρα το κινητό τα χρώματα της οθόνης μου φάνηκαν λίγο σαν ξεβαμμένα σε σχέση με το Motorola RAZR XT910 που είχα πριν και το έδωσα γιατί με ενοχλούσαν οι μαύρες κηλίδες που φαίνονταν σε μαύρο φόντο,όλα είναι θέμα συνήθειας:p
Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα του τι χρώματα θες να βλέπεις.

 

Κάποιοι προτιμούν τα εντυπωσιακά και υπερκορεσμένα των Super AMOLED, κάποιοι όμως προτιμούν τα πιο ρεαλιστικά των IPS.

 

Εγώ π.χ. σαφώς προτιμώ τις IPS, πρώτα στο monitor του υπολογιστή μου και μετά στο smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Με το toolkit εύκολα και απλά περνάς την original recovery. Πιστεύω πως έχεις δουλέψει με το toolkit διαφορετικά ρίξε μια ματιά στον οδηγό στο πρώτο post. Δεν είναι τα βήματα για την περίπτωσή σου, απλά πάρε τις γενικές πληροφορίες για το toolkit.

 

Φλασαρα την original recovery ...δεν δουλεψε, αλλα σε αευχαριστώ για τον κοπο σου να μου απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα του τι χρώματα θες να βλέπεις.

 

Κάποιοι προτιμούν τα εντυπωσιακά και υπερκορεσμένα των Super AMOLED, κάποιοι όμως προτιμούν τα πιο ρεαλιστικά των IPS.

 

Εγώ π.χ. σαφώς προτιμώ τις IPS, πρώτα στο monitor του υπολογιστή μου και μετά στο smartphone.

 

Και εγω ips έχω στον φορητό και στην TFT του desktop, αλλα δεν ειναι τοσο ξεκάθαρες οι τεχνολογίες για διάκριση αφής-κανονικού panel και δεν μπορούμε να τις κατηγοριοποιησουμε εύκολα. Αυτο γιατι τα φθηνα ips, που συνήθως ειναι e-ips δεν εχουν καμία σχεση με τα ακριβα hips και εξαιτίας του οτι δεν πωλούνται σε νορμαλ τιμές oled πάνελ που μοιάζουν με τις superamoled σε χρώματα, δεν μπορουμε να μιλήσουμε για κατι αντίστοιχο. Μονο σε βιντεακια απο εκθέσεις έχω δει oled tv μέχρι στιγμής και κάνουν αρκετές χιλιάδες ευρώ. Εδώ συγκρινω καλο eips με φθηνο Spva της Samsung και δυστυχώς δεν το φτάνει η eips ούτε στα μαύρα, ούτε στα χρώματα. Δεν χρειάζεται να το δει το μάτι κάποιου ή να δει συγκριτικά σε tftcentral, που δηλωνουν εξαλλου αυτο που λεω, αν δει απο κοντα pva θα το καταλάβει αν κοιτα οθόνες και εχει ips.

 

Off topic τελος :p

 

Γιαυτο μου αρέσουν εξάλλου οι superamoled. Απλώς θεωρω πολυ λάθος, τα "μαμα" wallpapers που εχει προεγκαστημένα η συσκευη. Δεν αναδεικνύουν την οθόνη, το αντίθετο θα έλεγα. Και εμενα μου φαινονται θολα. Δεν ξερω γιατι τα εβαλαν. Συνεπώς αλλάξετε τα κατευθείαν, βάλτε αλλα. Κατέβαστε το zedge ή αλλο app και πειραματιστειτε με hd wallpapers. Επειδη το αναφέρει και φίλος απο πάνω, η μοτορολα κάνει καλη δουλεια, το Motoblur εχει πολυ εντυπωσιακά wallpers και καλο σχεδιασμό εξ αρχής. Να δείτε που αν βάλετε wallpapers απο τα προεγκαστημένα της μοτορολα θα σας φανει διαφορετικά η οθόνη.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς δε νομίζω ότι είμαστε off topic όταν συζητάμε για τεχνολογίες panel που φοράνε τα smartphones και δη, η συσκευή του παρόντος νήματος.

 

Κατά δεύτερον, όντως δε μπορούμε να κατηγοριοποιήσουμε έτσι «ξερά», αλλά δε μπορούμε και να συγκρίνουμε τα οικονομικά e-IPS με τα πανάκριβα S-PVA.

 

Εγώ απλά έθιξα το θέμα της πιστότητας των χρωμάτων και είπα ότι προτιμώ τα «ξεπλυμένα» του IPS από τα saturated του Super AMOLED, τα οποία θεωρώ «ναι μεν αλλά».

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε hd wallpapers απο app και θα είσαι οκ. Δοκίμασε το και θα δεις. Αν ψάξεις για αυτα που εχουν και τα μοτορολα ακόμα θα δεις οτι η κατάσταση θα φτιάξει αρκετα. cpva εννοούσα παραπάνω, θα το διορθωσω άμεσα, η αυτόματη διόρθωση με έφαγε. Οταν είχα πάρει παλιότερα την πρώτη μου οικονομική eips της dell2311, η αντίστοιχη Samsung f...κατι, στα ιδια λεφτα ήταν στην αρχη. Στο εξωτερικό παίζουν καλύτερες τιμές δυστυχώς, ειδικα για nec.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν και πότε θα βγει αναβάθμιση για τα νεξους της σαμσουνγκ; Στην 4.1.1 δεν είμαστε τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά πιστεύω...android 4.2.1 ROM XYLON 13 και kernel franco r348.Απλά το κινητό δεν υπάρχει πλέον...Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα τετραπύρηνα σε θέμα όχι μόνο επιδόσεων στα benchmarks αν και όπως φαινεται και στο screenshot ίσως να περνάει και μερικά...Αλλά και στην εμπειρία χρήσης είναι μακράν ότι πιο γρήγορο έχω δει...Και έχω δει και περιεργαστεί πολλά τετραπύρηνα από φίλους... Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη σκεφτομαι να ριξω μια ματα στα μεταχειρισμενα πηπως το βρω σε καλη τιμη,τωρα που κινουργιο εχει 299 στο πλαισιο(εστω και για λιγο...:P),και φοβαμαι μη πλασαρουν το s σαν το καλο nexus...Υπαρχει κατι που να τα ξεχωριζει???Γιατι οπως τα κοιταω στις φωτο μου φαινονται ιδια...
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά πιστεύω...android 4.2.1 ROM XYLON 13 και kernel franco r348.Απλά το κινητό δεν υπάρχει πλέον...Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα τετραπύρηνα σε θέμα όχι μόνο επιδόσεων στα benchmarks αν και όπως φαινεται και στο screenshot ίσως να περνάει και μερικά...Αλλά και στην εμπειρία χρήσης είναι μακράν ότι πιο γρήγορο έχω δει...Και έχω δει και περιεργαστεί πολλά τετραπύρηνα από φίλους...

 

 

Καλημερα.Συμφωνω απολυτα.Αν και δεν ειχα κανενα προβλημα με την stock rom 4.2.1 και kernel,ειπα να την δοκιμασω την Xylon+Franco Kernel και ειμαι ευχαριστημενος.Το κινητο πεταει!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα ηθελα να πω και γω το προβλημά μου.Το κινητο εχει επισημα 4.2.1.Στην 4.1.2 που το χρησιμοποιουσα εγω (τωρα το χρησιμοποιει η κορη μου), το κινητό ειχε κανονικά δονηση.Τωρα δεν δονειται με τιποτε ούτε στην ρυθμιση της δονησης αλλά ουτε και στο κλείσιμο.Καποια ιδέα τι μπορει να φταιει, ή μηπως κάποια ρύθμιση που μου διαφευγει ή στη τελική εαν υπάρχει κάποια εφαρμογή από το play store που μπορω να το διορθώσω.Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη σκεφτομαι να ριξω μια ματα στα μεταχειρισμενα πηπως το βρω σε καλη τιμη,τωρα που κινουργιο εχει 299 στο πλαισιο(εστω και για λιγο...:P),και φοβαμαι μη πλασαρουν το s σαν το καλο nexus...Υπαρχει κατι που να τα ξεχωριζει???Γιατι οπως τα κοιταω στις φωτο μου φαινονται ιδια...

 

Η αλήθεια είναι ότι διαφέρουν αρκετά, και στο μέγεθος και στην όψη. Αν δεις φωτογραφίες κανονικής ανάλυσης και όχι τίποτα thumbnails είναι προφανείς οι διαφορές. Επίσης, στις ρυθμίσεις, οι πληροφορίες του τηλεφώνου είναι διαφορετικές...

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα την original recovery ...δεν δουλεψε, αλλα σε αευχαριστώ για τον κοπο σου να μου απαντησεις...

 

Κάνε clear data στο Google Services Framework και ξαναπροσπάθησε. Επιπλέον μπορείς να σβήσεις και το κατεβασμένο zip της αναβάθμισης για να το ξανακατεβάσει, μήπως έχει γίνει λάθος το κατέβασμα. Ένα φίλος πιο πίσω αναφέρει τον φάκελο που αποθηκεύεται το zip.

Για να πάρεις επιτυχώς μια αναβάθμιση οι προϋποθέσεις είναι να έχεις στοκ rom και στοκ recovery. Τίποτα παραπάνω. Αν δεις ότι δεν γίνεται κάτι, στην τελική βρες το ΟΤΑ σε zip στο XDA και φλάσαρε το μόνος σου.

 

Eπειδη σκεφτομαι να ριξω μια ματα στα μεταχειρισμενα πηπως το βρω σε καλη τιμη,τωρα που κινουργιο εχει 299 στο πλαισιο(εστω και για λιγο...:P),και φοβαμαι μη πλασαρουν το s σαν το καλο nexus...Υπαρχει κατι που να τα ξεχωριζει???Γιατι οπως τα κοιταω στις φωτο μου φαινονται ιδια...

 

Η αλήθεια είναι ότι από μπροστά μοιάζουν αρκετά, οπότε μπες στο google και ψάξε στις εικόνες για "Nexus S back cover" και μετά για "Galaxy nexus back cover" για να μάθεις να τα ξεχωρίζεις από το καπάκι πίσω που διαφέρουν αρκετά.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι διαφέρουν αρκετά, και στο μέγεθος και στην όψη. Αν δεις φωτογραφίες κανονικής ανάλυσης και όχι τίποτα thumbnails είναι προφανείς οι διαφορές. Επίσης, στις ρυθμίσεις, οι πληροφορίες του τηλεφώνου είναι διαφορετικές...

 

Υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο στην οψη που τα ξεχωριζει με τη μια?Γιατι τα κινητα τα χω δει μονο σε φωτογραφίες και δεν εχω την μεγαλη εμπειρια.Σιγουρα ειδα οτι τα κουμπακια αφης στο πλαστικο διαφερουν..

Link to comment
Share on other sites

απο το μεγεθος φιλε φαινεται ξεκαθαρα....... 4αρα το s και 4,7 το αλλο....

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4219&idPhone2=3910

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο στην οψη που τα ξεχωριζει με τη μια?Γιατι τα κινητα τα χω δει μονο σε φωτογραφίες και δεν εχω την μεγαλη εμπειρια.Σιγουρα ειδα οτι τα κουμπακια αφης στο πλαστικο διαφερουν..

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα μπερδεψεις. Το gnexus ειναι μεγάλο, πολυ λεπτό, εχει 3 ΜΟΝΟ soft-touch κουμπιά κάτω στην οθόνη, εχει στο δεξια του μέρος σύνδεση για φορτιστή dock -3 τελιτσες επιχρυσωμενες-, εχει την κάμερα και το φακο στο κέντρο πίσω.

 

Απο αυτα τίποτα δεν ισχύει στο nexus s, αντίθετα το s ειναι σαν χοντρος κοντορεβυθουλης, με 4 touch κουμπια κάτω στην οθόνη, κάμερα και φλας πάνω αριστερα και χωρίς δυνατότητα σύνδεσης σε dock κατευθείαν. Δεν μπορείς να τα μπερδεψεις όσο και να θες.

 

Εξάλλου αν βγάλεις το πίσω καπάκι, στο χωρο της μπαταριας θα δεις την ονομασια του καθενα. Αλλα αν πάρεις νέα συσκευη θα λένε το μοντέλο στο πλάι της συσκευασίας. Δεν νομίζω να εχουν μείνει όμως nexus s στο πλαίσιο.

Edited by pappasi
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά πιστεύω...android 4.2.1 ROM XYLON 13 και kernel franco r348.Απλά το κινητό δεν υπάρχει πλέον...Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα τετραπύρηνα σε θέμα όχι μόνο επιδόσεων στα benchmarks αν και όπως φαινεται και στο screenshot ίσως να περνάει και μερικά...Αλλά και στην εμπειρία χρήσης είναι μακράν ότι πιο γρήγορο έχω δει...Και έχω δει και περιεργαστεί πολλά τετραπύρηνα από φίλους...

 

Καλημερα.Συμφωνω απολυτα.Αν και δεν ειχα κανενα προβλημα με την stock rom 4.2.1 και kernel,ειπα να την δοκιμασω την Xylon+Franco Kernel και ειμαι ευχαριστημενος.Το κινητο πεταει!

 

Σίγουρους σαν βλέπω και τους 2. Δεν εχω αντιμετωπισει θεμα ακομα με την εργοστασιακη 4.2.1. Λινκ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο στην οψη που τα ξεχωριζει με τη μια?Γιατι τα κινητα τα χω δει μονο σε φωτογραφίες και δεν εχω την μεγαλη εμπειρια.Σιγουρα ειδα οτι τα κουμπακια αφης στο πλαστικο διαφερουν..

 

Αν πας στο πλαισιο δεν νομιζω να σου κανουν τετοιο πακετο ειπαμε στις τιμες εκτος προσφορας ειναι κλ.......ες οπως και ολοι τους αλλα σε τετοιο βαθμο δεν τους εχω.

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά το πήρα το κινητό εχθές κιόλας. Και τώρα προλαβαίνω να ασχοληθώ λίγο. Μια βοήθεια μόνο (ή μάλλον ακόμη μία :D)

 

Έκδοση φοράει την 4.0.4 και μου βγάζει να κάνω update σε νέα version που δεν μου λέει όμως ποιά είναι απλά ότι είναι 160.3mb. Εννοεί την 4.2? Να την κάνω και μετά αν θέλω ακολουθώ διαδιακασίες για rooting, kernels κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελικά το πήρα το κινητό εχθές κιόλας. Και τώρα προλαβαίνω να ασχοληθώ λίγο. Μια βοήθεια μόνο (ή μάλλον ακόμη μία :D)

 

Έκδοση φοράει την 4.0.4 και μου βγάζει να κάνω update σε νέα version που δεν μου λέει όμως ποιά είναι απλά ότι είναι 160.3mb. Εννοεί την 4.2? Να την κάνω και μετά αν θέλω ακολουθώ διαδιακασίες για rooting, kernels κλπ κλπ?

 

πριν κανεις τον κοπο να σεταρεις το κινητο σου προτεινω να ακολουθησεις τον οδηγο για να μετατρεψεις το κινητο σου σε google branded και να περασεις την 4.2.1 απευθειας μιας και ετσι φαινεται οτι λειτουργει καλα και ταυτοχρονα κανεισ και root αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...