Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτη ειναι μια καταπληκτικη τιμη...και πιστευω σε εναν μηνα θα ειναι κριμα καποιος να μην το αγορασει οταν θα ακουμπαει τα 300Ε...

 

Πολυ πιο κατω απο τα αλλα κινητα και ενω θα παρει και το επομενο android...

 

χμμμ αλλά 55Ε έξοδα αποστολής για Ελλάδα είναι κάμποσα. Σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό. Έχω εταιρικό ΑΦΜ και μπορώ να πάρω απ'ευθειας χωρίς φπα απο expansys. Να προτιμήσω μήπως amazon.de που έχει παρόμοια τιμή αλλά δεν τίθεται θέμα "ανοίγματος" συσκευασίας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά καλησπέρα. Γλυκοκοιταζω και εγω το εν λόγο τηλέφωνο. Πλέον στα γνωστα μαγαζάκια της πανεπιστημίου έχει 350 σε άριστη κατάσταση-μπορείτε να μου κάποιος γενικές εντυπώσεις. Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν έχει δοκιμάσει κάποιος τον ήχο στην ηχογράφηση του βίντεο και γενικώς μερικά αρνητικά τα οποία πρέπει να λάβω υπόψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Γλυκοκοιταζω και εγω το εν λόγο τηλέφωνο. Πλέον στα γνωστα μαγαζάκια της πανεπιστημίου έχει 350 σε άριστη κατάσταση-μπορείτε να μου κάποιος γενικές εντυπώσεις. Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν έχει δοκιμάσει κάποιος τον ήχο στην ηχογράφηση του βίντεο και γενικώς μερικά αρνητικά τα οποία πρέπει να λάβω υπόψη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φίλε και εγώ το ψήνω πολύ να πάρω το κινητό , περιμένω να πέσει λίγο ακόμα αλλά μου φαίνεται ότι πάει πιο πολύ σε άτομα ψαγμένα που ασχολούνται με software και το σκαλίζουν πολύ. :D

Link to comment
Share on other sites

οτι η συσκευη προσφερεται για ψαξιμο ειναι σιγουρο αλλα και για καθημερινη χρηση ειναι μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Προσπαθώ να συγχρονίσω το τηλεφωνώ μου Google Nexus με το PC μου μέσω του Kies. ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δεν συνδέεται με τίποτα. Κάνω και την διαδικασία "αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης", αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί να βοηθήσει κανεις? Το Outlook ειναι που θέλω να συνχρονίζω κατα κυριο λόγο. Υπάρχει άλλο προγραμμα?:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Προσπαθώ να συγχρονίσω το τηλεφωνώ μου Google Nexus με το PC μου μέσω του Kies. ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δεν συνδέεται με τίποτα. Κάνω και την διαδικασία "αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης", αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί να βοηθήσει κανεις? Το Outlook ειναι που θέλω να συνχρονίζω κατα κυριο λόγο. Υπάρχει άλλο προγραμμα?:!:

το kies δε δουλευει με το nexus γιατι δεν εχει λογισμικο της Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Προσπαθώ να συγχρονίσω το τηλεφωνώ μου Google Nexus με το PC μου μέσω του Kies. ΤΙΠΟΤΑ!!!

Δεν συνδέεται με τίποτα. Κάνω και την διαδικασία "αντιμετώπιση προβλημάτων σύνδεσης", αλλά και πάλι ΤΙΠΟΤΑ.

Μπορεί να βοηθήσει κανεις? Το Outlook ειναι που θέλω να συνχρονίζω κατα κυριο λόγο. Υπάρχει άλλο προγραμμα?:!:

 

Το τηλεφωνο δεν λειτουργει με το KIES επειδη ειναι της Google (απλα το φτιαχνει η Samsung).

Γαι συγχρονισμο προτιμησε το Gmail να εισαι ησυχος.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

το kies δε δουλευει με το nexus γιατι δεν εχει λογισμικο της Samsung.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου αλλα ολα τα περασμενα στο outlook.... επίσης φωτογραφιες και μουσικη πως μπορω να συνχρονησω υπαρχει καποιο προγραμμα?

 

το kies δε δουλευει με το nexus γιατι δεν εχει λογισμικο της Samsung.

Υπαρχει καποιος τροπος να συνχρονισω το τηλεφωνο μe το PC?

Ειναι κριμα να εχω ολες τις επαφες στο Outlook περασμενες να εχω μουσικη και φωτο και να μην μπορω να κανω κατι τοσο απλο....

Συσκευες των 100€ μπορουν κια κανουν τοσο απλα πραγματα.

Υπαρχει καποιο άλλο πρόγραμμα?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να συνχρονισω το τηλεφωνο μe το PC?

Ειναι κριμα να εχω ολες τις επαφες στο Outlook περασμενες να εχω μουσικη και φωτο και να μην μπορω να κανω κατι τοσο απλο....

Συσκευες των 100€ μπορουν κια κανουν τοσο απλα πραγματα.

Υπαρχει καποιο άλλο πρόγραμμα?

δηλαδη με copy/paste δε μπορεις να περασεις τις φωτος και τη μουσικη; ειναι τοσο απλο, ουτε προγραμμα, ουτε τιποτα. για τις επαφες προτιμησε το gmail, απλα κανε export(δεν ξερω πως γινεται, πιθανον σε csv αρχειο) απο το Outlook και μετα import στο gmail.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να συνχρονισω το τηλεφωνο μe το PC?

Ειναι κριμα να εχω ολες τις επαφες στο Outlook περασμενες να εχω μουσικη και φωτο και να μην μπορω να κανω κατι τοσο απλο....

Συσκευες των 100€ μπορουν κια κανουν τοσο απλα πραγματα.

Υπαρχει καποιο άλλο πρόγραμμα?

Επαφές με export και import από το gmail. Μετά θα τις δεις στο κινητό άμεσα. Βάλε τις και σε ξεχωριστή ομάδα μη μπερδευτούν. Μουσική και φωτογραφίες συγχρόνισε με το dropbox. Έχει κι επιλογή να συγχρονίζει και μέσω wifi μόνο ώστε να μη σου χαλά άσκοπα data ;)

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος οδηγός για να γυρίσει στην εργοστασιακή του κατάσταση με κλειδωμένο bootloader υπάρχει εύκαιρος;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader και έχω εγκαταστήσει την 4.0.4 (yakju ΙΜΜ76Ι).

 

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

 

1. Θέλω να μείνω με τη Rom της Google (για αρχή!!!), αξίζει να κάνω Root το κινητό; Τι θα κερδίσω; Ποια τα πλεονεκτήματα ενός Rooted κινητού εκτός από την εγκατάσταση μιας Custom Rom;

 

2. Αν κάνω Root το κινητό διαγράφονται οι ρυθμίσεις/εφαρμογές που έχω κάνει install;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος οδηγός για να γυρίσει στην εργοστασιακή του κατάσταση με κλειδωμένο bootloader υπάρχει εύκαιρος;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1366806

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκλειδώσει τον bootloader και έχω εγκαταστήσει την 4.0.4 (yakju ΙΜΜ76Ι).

 

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις...

 

1. Θέλω να μείνω με τη Rom της Google (για αρχή!!!), αξίζει να κάνω Root το κινητό; Τι θα κερδίσω; Ποια τα πλεονεκτήματα ενός Rooted κινητού εκτός από την εγκατάσταση μιας Custom Rom;

 

2. Αν κάνω Root το κινητό διαγράφονται οι ρυθμίσεις/εφαρμογές που έχω κάνει install;

 

1.Ναι για μενα αξιζει.Μπορεις να κανεις back-restore τις εφαρμογες σου,μπορεις να βαλεις adblock για τις διαφημισεις,μπορεις να βαλεις αλλο launcher πχ nova και τα widgets να σου εμφανιζονται και στο application drawer κτλ κτλ.Ειναι πολλα τα υπερ για να κανεις root το κινητο,περνωντας βεβαια υποψη οτι γνωριζεις τί κανεις καθε φορα(για παραδειγμα να μην διαγραψεις καποιο αρχειο συστηματος).

2.Οχι δεν χανεις απολυτως τιποτα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

 

ο οδηγός εδώ όμως έχει τις google images ενώ το κινητό στην Ελλάδα δίνεται με την εκδοση yakjuw. Που μπορούμε να βρούμε image της εκδοσης που ερχεται το κινητο εδώ στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ καινούργιος χρήστης του Nexus! Κάποιες ερωτήσεις:

1) Ελληνικά τελικά έχει το στοκ keyboard για sms/υπάρχει κάποιο update που να τα περιλαμβάνει? Έχω βάλει το go Keyboard αλλά το στοκ έχει πολύ καλύτερο touch νομίζω και γράφεις πιο εύκολα σε landscape

2) Θέλω να έχω μια εύκολη επιλογή για αθόρυβο και για σύσκεψη (μόνο δόνηση)... Υπάρχει τρόπος? Ήλπιζα πως αν είχα ήχο και δόνηση, απλά θα μηδένιζα τον ήχο και θα είχα μόνο δόνηση αλλά αν έχεις αφαιρέσει τη δόνηση από τη λειτουργία σίγασης αυτό δε γίνεται

3) επειδή για αυτό το λόγο το κλείνω συχνά, υπάρχει τρόπος να κάνω προγράμματα όπως το Skype να ανοίγουν ταυτόχρονα με τη συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ καινούργιος χρήστης του Nexus! Κάποιες ερωτήσεις:

1) Ελληνικά τελικά έχει το στοκ keyboard για sms/υπάρχει κάποιο update που να τα περιλαμβάνει? Έχω βάλει το go Keyboard αλλά το στοκ έχει πολύ καλύτερο touch νομίζω και γράφεις πιο εύκολα σε landscape

2) Θέλω να έχω μια εύκολη επιλογή για αθόρυβο και για σύσκεψη (μόνο δόνηση)... Υπάρχει τρόπος? Ήλπιζα πως αν είχα ήχο και δόνηση, απλά θα μηδένιζα τον ήχο και θα είχα μόνο δόνηση αλλά αν έχεις αφαιρέσει τη δόνηση από τη λειτουργία σίγασης αυτό δε γίνεται

3) επειδή για αυτό το λόγο το κλείνω συχνά, υπάρχει τρόπος να κάνω προγράμματα όπως το Skype να ανοίγουν ταυτόχρονα με τη συσκευή?

 

Για ελληνικό keyboard δεν υπάρχει "από τη μάνα του". :P Μπορείς όμως να εγκαταστήσεις αυτό το apk που αντικάθιστά κάποιο από τα ήδη υπάρχοντα νομίζω. Πρέπει νομίζω να είσαι rooted και πας στο "/system/app" κάνεις rename το latin keyboard, κάνεις copy paste το apk που περιέχεται εδώ: http://dl.dropbox.com/u/1467513/programs/Android%20Apps/LatinIME-ICS-Greek.zip

και στη συνέχεια install.

 

Ότι αφορά τα profiles, για τη στοκ δεν ξέρω γιατί δεν την έχω δουλέψει καθόλου, πάντως πρακτικά σε όλες τις Custom Roms υπάρχουν οι επιλογές Silent και Vibrate. H μια είναι εντελώς αθόρυβο και η άλλη αθόρυβο με δόνηση. Σε κάποιες άλλες όπως η LiquidSmooth και η CyanogenMod9 υπάρχει και η επιλογή για δημιουργία προφίλ παρόμοια με αυτή του Symbian.

 

Για την εκκίνηση του προγράμματος κατά το boot του κινητού δες μέσα στις ρυθμίσεις του.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει μερικες θηκες που ταιριαζουν σιγουρα στην extended battery του Nexus?

Εχω την Barely There της CaseMate αλλα απο ενα review στο site της ειδα οτι δεν ταιριαζει.

 

CASE-MATE TOUTH Την εχω με original etended battery 2000mh

Link to comment
Share on other sites

CASE-MATE TOUTH Την εχω με original etended battery 2000mh

 

Πολύ ωραία. Κι εγώ αυτή έχω και το σκεφτόμουν πρόσφατα το αν θα χωράει ή όχι με την extended. Thanks.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Έχει δικό της καπάκι που απλά εξαλείφει την κούρμπα κάτω κάτω στην πίσω πλευρά ;)
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

η θήκη αυτή (http://www.ebay.com/itm/270895806560?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) της SGP είναι οκ με την extended battery? και επισης με την extended battery πόση διαρκεια μπαταριας παραπανω εχουμε περιπου?
Link to comment
Share on other sites

η θήκη αυτή (http://www.ebay.com/itm/270895806560?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) της SGP είναι οκ με την extended battery? και επισης με την extended battery πόση διαρκεια μπαταριας παραπανω εχουμε περιπου?

 

Μπορείς να ψάξεις για τα reviews των θηκών στο youtube και θα δεις σχετικά με το αν κάνουν για την extended μπαταρία ή όχι, καθώς και τυχόν μικροθεματάκια που μπορεί να έχει η κάθε μια. Ότι αφορά τη μπαταρία, υπολόγιζε 15% περίπου επιπλέον αυτονομία.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει το αγαπημένο μου Destinator για Samsung Galaxy Nexus.

Από ότι έχω καταλάβει, υπάρχει μια βερσιόν σε SD κάρτα, αλλά αφού το galaxy nexus δεν έχει υποδοχή για κάρτα SD, μάλλον χλωμό.

Αν λοιπόν όντως δεν υπάρχει, μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 καλά navigator προγράμματα με offline ελληνικούς χάρτες για το Android;

 

Και μια άλλη ερώτηση!!!

Να βάλω antivirus στο galaxy nexus;

Ποιο προτείνετε;

Edited by spyderrp7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...