Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ύστερα από μερικές μέρες με το Galaxy nexus στην 4.0.4 και αφου έβγαλε με μια φόρτιση 3 ημέρες και 9 ώρες μπορω να πω τα εξής:

 

Σαν developer εχουν περασει απο τα χερια μου πολλές συσκευές android απο το Γενάρη του 2009 που πήρα το G1 μετα το Hero ,το Nexus One,Nexus S,Dell Streak,Htc Desire,Htc Desire HD,Desire Z,Lg Optimus κλπ καθώς και τα iphone 3GS kai 4.

(Φυσικα εχω κρατησει μονο τα Nexus.)

 

Λοιπον τετοια αυτονομια ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ σε τηλέφωνο android.Ειμαι πολύ ευχαριστημένος και πλεον άνετα βάζω το Galaxy Nexus ως το καλύτερο τηλεφωνο που κυκλοφορεί εκεί εξω.

Μιλάω για την αυτονομια γιατι όλα τα άλλα ειναι μια χαρά καιρό τωρα.Το android αν και ειμαι απο τους πιο ενθερμους υποστηρικτές στην μπαταρία με χαλούσε.

Ε επιτέλους κερδήθηκε και αυτό.

 

Απλά ηθελα να το μοιραστώ μαζί σας παιδιά.

Το τηλέφωνο σε πάει άνετα για 2 χρόνια μια και βλεπω μπροστά μου το nexus one (kai to nexus S) και ειναι 2,5 χρονων αλλα μια χαρα κανει την δουλεια του.Πόσο μάλλον το Gnexus....:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες και 9 ώρες; Τι χρήση του κανες;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus και το Galaxy s2 και τα δύο στοκ, με την ίδια χρήση το s2 κρατάει περισσότερο. Τώρα αυτό που λέει ο φίλος για 3 μέρες αναμονή δεν το έχω δει ποτέ σε καμιά Android συσκευή που είχα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus και το Galaxy s2 και τα δύο στοκ, με την ίδια χρήση το s2 κρατάει περισσότερο. Τώρα αυτό που λέει ο φίλος για 3 μέρες αναμονή δεν το έχω δει ποτέ σε καμιά Android συσκευή που είχα.

 

Με τα ιδια προγράμματα,με ιδιο λειτουργικο και παρομοια settings για data, φωτεινοτητα κτλ? Τώρα για τις 3 μερες αναμονης να πω οτι με 4.0.4 cm9 και ελαχιστη χρηση (μονο καθε μια ωρα sync με το mail της δουλειας) εφτασα στο 29% μετα από 2 μερες και κατι λιγο.Καλο θα ηταν ο φιλος να μας πει με τί χρηση έφτασε τις 3 μερες αλλα δεν μου φανταζει ακατόρθωτο με ελάχιστη χρηση,Μπήκα στον πειρασμο,θα κάνω το τεστ και θα ποστάρω αποτελέσματα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nexus και το Galaxy s2 και τα δύο στοκ, με την ίδια χρήση το s2 κρατάει περισσότερο. Τώρα αυτό που λέει ο φίλος για 3 μέρες αναμονή δεν το έχω δει ποτέ σε καμιά Android συσκευή που είχα.

 

Αυτο λέω και εγώ "δεν το έχω δει ποτέ σε καμιά Android συσκευή που είχα"

 

Χρήση ελάχιστη λιγα τηλεφωνα λιγο σερφαρισμα και λιγο παιχνιδι

 

Πηγα να παρω screenshot sto battery stats αλλα δεν θυμομουν πως γινεται ...κατι με το power....

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω και εγώ "δεν το έχω δει ποτέ σε καμιά Android συσκευή που είχα"

 

Χρήση ελάχιστη λιγα τηλεφωνα λιγο σερφαρισμα και λιγο παιχνιδι

 

Πηγα να παρω screenshot sto battery stats αλλα δεν θυμομουν πως γινεται ...κατι με το power....

 

Volume down+power ταυτοχρονα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιδια προγράμματα,με ιδιο λειτουργικο και παρομοια settings για data, φωτεινοτητα κτλ? Τώρα για τις 3 μερες αναμονης να πω οτι με 4.0.4 cm9 και ελαχιστη χρηση (μονο καθε μια ωρα sync με το mail της δουλειας) εφτασα στο 29% μετα από 2 μερες και κατι λιγο.Καλο θα ηταν ο φιλος να μας πει με τί χρηση έφτασε τις 3 μερες αλλα δεν μου φανταζει ακατόρθωτο με ελάχιστη χρηση,Μπήκα στον πειρασμο,θα κάνω το τεστ και θα ποστάρω αποτελέσματα

 

φίλε μου με τα ίδια προγράμματα και τις ίδιες ρυθμίσεις και στα δυο μια με μιάμιση μέρα μου βγάζουν αλλά ως συνήθως μια μέρα.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα τα φώτα σας σας παρακαλώ. Μπορώ να μεταφέρω ενα folder με mp3 απο το pc μου στο κινητό και να μπορεί αυτόματα να βλέπει το folder σαν playlist; Ή έστω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να παίζω τα mp3 του συγκεκριμένου folder διότι τώρα αν βάλω 2 folders στο τηλέφωνο η εφαρμογή Music τα mp3 μου τα δείχνει ανακατεμένα και στα playlists έχει μόνο μία και την ονομάζει Last Added.

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό Πάσχα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα τα φώτα σας σας παρακαλώ. Μπορώ να μεταφέρω ενα folder με mp3 απο το pc μου στο κινητό και να μπορεί αυτόματα να βλέπει το folder σαν playlist; Ή έστω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να παίζω τα mp3 του συγκεκριμένου folder διότι τώρα αν βάλω 2 folders στο τηλέφωνο η εφαρμογή Music τα mp3 μου τα δείχνει ανακατεμένα και στα playlists έχει μόνο μία και την ονομάζει Last Added.

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό Πάσχα σε όλους!

Δεν ειναι ανακατεμενα, ειναι σωστα βασει των tags, φτιαξε μια playlist με αυτα που προσθεσες και παιζε τα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θα ήθελα τα φώτα σας σας παρακαλώ. Μπορώ να μεταφέρω ενα folder με mp3 απο το pc μου στο κινητό και να μπορεί αυτόματα να βλέπει το folder σαν playlist; Ή έστω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να παίζω τα mp3 του συγκεκριμένου folder διότι τώρα αν βάλω 2 folders στο τηλέφωνο η εφαρμογή Music τα mp3 μου τα δείχνει ανακατεμένα και στα playlists έχει μόνο μία και την ονομάζει Last Added.

 

Ευχαριστώ πολύ και καλό Πάσχα σε όλους!

 

Με το PowerAmp μπορεις να βλεπεις ανα φακελους τα τραγουδια σου. Δοκιμασε το.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξεχασμενο κ το σκαλιζω απο καμια φορα το βραδακι

http://i39.tinypic.com/2ly3874.png

4.0.4 μονο ροοτ.

παρα πολυ καλη αναμονη η 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Βρηκα τη συσκευη στο Βρετανικο amazon.co.uk σε πολυ καλη τιμη(sim free).Θελω να ρωτησω εαν θα εχω προβλημα με τη συσκευη εδω και αν θα εχει Ελληνικο μενου.Επισης μια ερωτηση προς τους κατοχους:Η δεξια μπαρα με τα γραματα αλφβητικα στις επαφες βγαινει στα ελληνικα η στα αγγλικα?Ευχαριστω πολυ. Edited by sonakiasfun
Link to comment
Share on other sites

το ειχα ξεχασμενο κ το σκαλιζω απο καμια φορα το βραδακι

http://i39.tinypic.com/2ly3874.png

4.0.4 μονο ροοτ.

παρα πολυ καλη αναμονη η 4.0.4

 

Τι τιτανοτεραστιο wakelock είναι αυτό ρε συ;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα.Βρηκα τη συσκευη στο Βρετανικο amazon.co.uk σε πολυ καλη τιμη(sim free).Θελω να ρωτησω εαν θα εχω προβλημα με τη συσκευη εδω και αν θα εχει Ελληνικο μενου.

 

Θα έχει κανονικά ελληνικό μενού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τα ιδια προγράμματα,με ιδιο λειτουργικο και παρομοια settings για data, φωτεινοτητα κτλ? Τώρα για τις 3 μερες αναμονης να πω οτι με 4.0.4 cm9 και ελαχιστη χρηση (μονο καθε μια ωρα sync με το mail της δουλειας) εφτασα στο 29% μετα από 2 μερες και κατι λιγο.Καλο θα ηταν ο φιλος να μας πει με τί χρηση έφτασε τις 3 μερες αλλα δεν μου φανταζει ακατόρθωτο με ελάχιστη χρηση,Μπήκα στον πειρασμο,θα κάνω το τεστ και θα ποστάρω αποτελέσματα

 

Με cm9 τελευταιο build και kernel cm9

Εγω εχω να πω οτι οσον αφορα στη καταναλωση της μπαταριας το λειτουργικο και το τηλεφωνο πεταει.Με data συνεχως ανοιχτα,το mail της δουλειας να ειναι sync on το wifi συνεχως ανοιχτο(ειτε ημουν σπιτι ειτε οχι) δειτε στατιστικα.Το awake μονο οταν εκανε sync το mail μου ή τα data απο τις αλλες εφαρμογες.Brightness πανω απο τη μεση.Εννοειται οτι αν το σκαλισω στη 1 μερα περιπου θα θελει φορτιση.

 

http://dl.dropbox.com/u/14913717/Screenshot_2012-04-13-10-41-13.jpg

http://dl.dropbox.com/u/14913717/Screenshot_2012-04-13-10-41-06.jpg

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αυτές τις μέρες να πάρω καινούρια συσκευή για να αντικαταστήσω το HTC Desire HD που έχω.Θέλω να έχει οθόνη 4.5+ και λόγο χαμηλής τιμής σε σχέση με το HTC One X κατέληξα στο Galaxy Nexus. Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν πλήρως, αυτό που με προβληματίζει είναι τα κουμπιά που υπάρχουν στο κάτω μέρος την οθόνης. Μήπως τελικά στην πράξη είναι σα να έχω κινητό με 4.3 οθόνη; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αυτές τις μέρες να πάρω καινούρια συσκευή για να αντικαταστήσω το HTC Desire HD που έχω.Θέλω να έχει οθόνη 4.5+ και λόγο χαμηλής τιμής σε σχέση με το HTC One X κατέληξα στο Galaxy Nexus. Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν πλήρως, αυτό που με προβληματίζει είναι τα κουμπιά που υπάρχουν στο κάτω μέρος την οθόνης. Μήπως τελικά στην πράξη είναι σα να έχω κινητό με 4.3 οθόνη; :worry:

 

Και εγώ φίλε μου από DHD έφυγα και ήρθα στο Nexus αλλά δε το μετάνιωσα λεπτό. Η οθόνη είναι πολύ καλή και μη σε νοιάζει ο χώρος που τρώνε τα κουμπιά. Με επιφύλαξη σου λέω ότι υπάρχει mod αν το κάνεις root που σε εφαρμογές/βίντεο τα κρύβει αλλά δε το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω αυτές τις μέρες να πάρω καινούρια συσκευή για να αντικαταστήσω το HTC Desire HD που έχω.Θέλω να έχει οθόνη 4.5+ και λόγο χαμηλής τιμής σε σχέση με το HTC One X κατέληξα στο Galaxy Nexus. Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν πλήρως, αυτό που με προβληματίζει είναι τα κουμπιά που υπάρχουν στο κάτω μέρος την οθόνης. Μήπως τελικά στην πράξη είναι σα να έχω κινητό με 4.3 οθόνη; :worry:

 

Πολύ φοβαμαι φιλε μου πως εχεις δικιο για την οθονη των 4.65 ιντσών.

 

Συμπτωματικά σημερα χαζευοντας το στο πλαισιο εβγαλα από την τσεπη μου το htc HD2 και το εβαλα διπλα στο nexus για να το συγκρίνω

Όπως πολύ σωστα επισημαίνεις λογο των κουμπιών στο κατω μερος της οθονης χάνεται μερος του ωφέλιμου της οθονης.

Για αυτό το HD2 των 4.3 ιντσών διπλα από το nexus ειχε μεγαλύτερο υψος οθονης και ισως οριακά πιο μεγαλο παχος.

Στην ουσία δηλαδη προκειται για ένα κινητο πιο ογκώδης χωρις να υπάρχει κερδος σε μεγεθος οθόνης αφου αυτή αναλώνεται από τα κουμπια που βρίσκονται πανω στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτοντως υπαρχει τροπος (αλλαζοντας ρομ) να ελαχιστοποιησει κανεις τα κουμπια ή ακομα και να τα αφαιρεσει τελειως και να εχει προσβαση σε αυτα με long press του power button :)

 

Περισσοτερα ομως σχετικα με αυτο σε αυτο το νημα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4072291#post4072291

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρεα.. εχω μια απορια.. αλλαξα product απο yakjuxw σε yakju.

και εβαλα μεσα 4.0.2 (ICL53F) yakju-icl53f-factory-89fccaac,\

εβαλα την 4.0.2 για να δω αν ερθει update σε 4.0.4 αλλα δεν ερχετε τιποτα.. εχετε καμια ιδεα γιατι;;

(ξερω θα μπορουσα να βαλω την 4.0.4 απευθειας,αλλα εβαλα την 4.0.2 για να δω το ota update αλλα τιποτα, εχετε καμια ιδεα γιατι δεν κανει update;;:worry:

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παρεα.. εχω μια απορια.. αλλαξα product απο yakjuxw σε yakju.

και εβαλα μεσα 4.0.2 (ICL53F) yakju-icl53f-factory-89fccaac,\

εβαλα την 4.0.2 για να δω αν ερθει update σε 4.0.4 αλλα δεν ερχετε τιποτα.. εχετε καμια ιδεα γιατι;;

(ξερω θα μπορουσα να βαλω την 4.0.4 απευθειας,αλλα εβαλα την 4.0.2 για να δω το ota update αλλα τιποτα, εχετε καμια ιδεα γιατι δεν κανει update;;:worry:

 

Για δοκιμασε αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1578569

κανε πρωτα connect στο wifi σου.καποιοι το πετυχαν με την πρωτη σε αλλους πηρε παραπανω

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

φιλε το εκανα και αυτο περιπου 4 φορεσ απο 20 φορεσ την καθε φορα αλλα τιποτα,,
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβαμαι φιλε μου πως εχεις δικιο για την οθονη των 4.65 ιντσών.

 

Συμπτωματικά σημερα χαζευοντας το στο πλαισιο εβγαλα από την τσεπη μου το htc HD2 και το εβαλα διπλα στο nexus για να το συγκρίνω

Όπως πολύ σωστα επισημαίνεις λογο των κουμπιών στο κατω μερος της οθονης χάνεται μερος του ωφέλιμου της οθονης.

Για αυτό το HD2 των 4.3 ιντσών διπλα από το nexus ειχε μεγαλύτερο υψος οθονης και ισως οριακά πιο μεγαλο παχος.

Στην ουσία δηλαδη προκειται για ένα κινητο πιο ογκώδης χωρις να υπάρχει κερδος σε μεγεθος οθόνης αφου αυτή αναλώνεται από τα κουμπια που βρίσκονται πανω στην οθονη

 

Προσωπικα το nexus το δουλευω χωρις τα software buttons,οποτε εχω full οθονη .Θα σου ελεγα να κοιταξεις και το galaxy note.Τα εχω και τα δυο και μπορω να σου πω οτι η οθονη του note ειναι απλα μαγικη

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...