Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχει να κανει με τη rom δυστυχως.Η samsung στην Ελλαδα δεν το παραδεχεται σαν σφαλμα.Σε καποια τηλεφωνα οταν ουσιαστικα "κλεινει" το ηχειο ακουγεται αυτος ο ηχος.Εχουν περασει 4 απο τα χερια μου,στο 1 το εκανε ενω στα αλλα 3 οχι.Μπορεις να το σταματησεις αν πας στις ρυθμισεις -ηχος και ξετικαρεις ολα τα touch sounds

 

Ναι σωστα.Αν για παραδειγμα σου ερθει καποιο sms θα ακουστει αυτο το κλικ.Μπορεις να δοκιμασεις,αν σε ενοχλει,να το γυρισεις πισω. Αλλα κανε το συντομα πριν περασουν οι 7 μερες

 

Ευχαριστώ πολύ afilopou, θα δοκιμάσω να το γυρίσω πίσω αύριο.

Έλπίζω στο επόμενο να μην συναντήσω το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό το διάβασα απο πολλούς εδώ μέσα αλλά είναι υπόθεση και όχι γνώση ούτε η Samsung δεν έχει δώσει ακόμα τίποτα πάνω στο θέμα. Όμως υπάρχει η υπόσχεση πως μέσα στον Ιούλιο τα nexus θα πάρουν όλα την αναβάθμιση με εξαίρεση τα Αμερικάνικα.

Καλό είναι να μην γράφουμε ότι θέλουμε αλλά πραγματικά ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιον.

αυτά είναι γνωστά ως τώρα. το πότε θα γίνει όταν θα τη λάβω θα σας ενημερώσω όλους.

Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι πως τα τελευταία 7 χρόνια έχω βαρεθεί πραγματικά τις σπασμένες ρομ κλπ. Θα συμφωνήσω πως με το toolkit και απλό είναι και γρήγορο και αποτέλεσμα έχει . Απλά θέλω να περιμένω αυτή τη φορά. Και επίσης τόσα χρόνια έχω τη γλύκα της ικανοποίησης της επιτυχίας του ξεκλειδώματος κλπ. Και δεν λέω πως στο μέλλον δεν θα το ξανακάνω ίσος ναι ίσος και όχι .

άσε που το δικό μου μάλλον αύριο η μεθάυριο θα έρθει.

 

φιλε μου επειδη και το δικο μου δεν ηταν yakju , αλλα ηταν σα το δικο σου και το ψιλοπαρακολουθουσα το ζητημα, παρατηρησα οτι τη 4.0.4 τα δικα σας τη πηραν σχετικα προσφατα ενω εχει βγει εδω και μηνες

 

βεβαια εισαι τυχερος που εχεις τη 4.0.4 σα πρωτη ρομ που ειναι σταθεροτατη και αρκετα γρηγορη, οταν ομως το ειχα παρει εγω και τοτε εφτανε μεχρι 4.0.2 τα πραγματα δεν ηταν εξισου καλα

 

προσωπικα απεχθανομαι τα ξεκλειδωματα και να πειραματιζομαι με ρομ κτλ , ομως αυτο το βημα επρεπε να γινει γιατι η samsung αργει και νεξους πηραμε για να μην αργουμε

το κανεις μια φορα και τελος, μετα παιρνεις μονο ΟΤΑ και ειναι πανευκολο μιας και το εκανα ακομα κι εγω που δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με το σπορ

 

αυριο μεθαυριο παντως δε προκειται να ερθει... δυστυχως γιατι αν ηταν ετσι εγω θα ημουν ο τελευταιος ανθρωπος που θα ξεκλειδωνε bootloader

 

βεβαια αν κατσεις λιγο καιρο με τη 4.0.4 , θα καταλαβεις καλυτερα τη διαφορα οταν τελικα τη περασεις μονος σου και θα δεις τι εχανες :p

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

noob-ίστικη ερώτηση :O

Με κλειδωμένο bootloader/rooted/cwm 6.0.0.4, να περιμένω να δέχεται ΟΤΑ ενημερώσεις? ή πολλά ζητάω..:D ?

 

Πρέπει να έχεις stock recovery, τα άλλα δεν νομίζω ότι πειράζουν.

Samsung Galaxy Nexus

AOKP Jelly Bean - Franco.kernel

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου μάλλον δεν είναι yakju οπότε την Jelly Bean θα σου την φέρει ο...Aγιος Βασίλης! :(

Ξέρουμε αν αυτά από το Πλαίσιο είναι ή όχι yakju; Όχι ότι έχει και πολλή μεγάλη σημασία, αλλά για να πάρω απευθείας την αναβάθμιση σε 4.1.1 μέχρι να το ξεκλειδώσω και να βάλω custom rom. Αύριο, κατά πάσα πιθανότητα, μου έρχεται.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

noob-ίστικη ερώτηση :O

Με κλειδωμένο bootloader/rooted/cwm 6.0.0.4, να περιμένω να δέχεται ΟΤΑ ενημερώσεις? ή πολλά ζητάω..:D ?

 

Κλειδωμένος bootloader+root+cwm?Πως το κατάφερες αυτό?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

συνειδητά.. αφού είχα τελειώσει με όλο το σκάλισμα, τον ξανακλείδωσα (θα μου πείς, εδώ το έκανες root, έβαλες cwm, ο locked bootloader σε μάρανε να φαίνεται κλειδωμένος, και θα έχεις τα δίκαιά σου). Αν πάντως είναι μόνο θέμα recovery, τότε εύκολα γυρνάω στον στοκ, οπότε μικρό το κακό.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει τελικά update για το light flow , αλλά για ένα περίεργο λόγο δε μου έβγαλε update στο μάρκετ μόνο του ή στη λίστα με τις εγκατεστημένες μου εφαρμογές , αλλά μόνο όταν πάτησα πάνω στην εφαρμογή

 

Το δοκιμάζω να δω αν έφτιαξε

 

Edit

SMS και αναπάντητες μια χαρά , στα άλλα θα δούμε..

 

Μου ήρθε και update για το smart keyboard , οπότε τα 2 μεγαλύτερα προβλήματά μου με τη νέα αναβάθμιση μάλλον λύθηκαν !

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει τελικά update για το light flow , αλλά για ένα περίεργο λόγο δε μου έβγαλε update στο μάρκετ μόνο του ή στη λίστα με τις εγκατεστημένες μου εφαρμογές , αλλά μόνο όταν πάτησα πάνω στην εφαρμογή

 

Το δοκιμάζω να δω αν έφτιαξε

 

Edit

SMS και αναπάντητες μια χαρά , στα άλλα θα δούμε..

 

Εμενα μου ηρθε αυτοματα το update. Για να δουμε...!! :)

Link to comment
Share on other sites

συνειδητά.. αφού είχα τελειώσει με όλο το σκάλισμα, τον ξανακλείδωσα (θα μου πείς, εδώ το έκανες root, έβαλες cwm, ο locked bootloader σε μάρανε να φαίνεται κλειδωμένος, και θα έχεις τα δίκαιά σου). Αν πάντως είναι μόνο θέμα recovery, τότε εύκολα γυρνάω στον στοκ, οπότε μικρό το κακό.

 

Μα αν μετα το rooting και το φλασαρισμα της cwm recovery, κλειδωσες τον bootloader δεν σου το εκανε format το κινητο και εχασες το root και το cwm recovery?:confused:

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

όχι :confused:

 

εδιτ: κάποια στιγμή εχθές το έκανε και αυτό που λές... απλώς δεν είχα και εφαρμογές, οπότε δεν έδωσα σημασία, δεν θυμάμαι βέβαια αν ήταν ακριβώς μετά το κλείδωμα του bootloader που έκανα μηχανικά, αλλά το wipe όντως το έκανε.. (root/cwm όχι δεν έχασα τπτ)

Edited by papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Μα αν μετα το rooting και το φλασαρισμα της cwm recovery, κλειδωσες τον bootloader δεν σου το εκανε format το κινητο και εχασες το root και το cwm recovery?:confused:

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος... Στο ξεκλείδωμα του bootloader το κάνει αυτό και όχι στο κλείδωμα! Αν και πλέον υπάρχει στο xda τρόπος να μην κάνει το format και στο ξεκλείδωμα!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι να πείς... Να θές το λευκό και αυτό να μην υπάρχει!!! Κρίμα... Πολύ κρίμα!!! Την παρασκευή μου είπαν ότι θέλουν 2 μέρες και σήμερα ότι τους ήρθε αλλά το titanium silver αφού το λευκό τους είπα η αντιπροσωπεία ότι έχει έλλειψη... Αναβολή η αγορά του κινητού από ότι φαίνεται... :(

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις , απορίες αρχάριου. όποιος έχει το κουράγιο απαντάει .

 

Ποιος μπορεί να μου πει τα βήματα που απαιτούνται από το Toolkit για να γίνει το κινητό yakju ? ώστε στη συνέχεια με ΟΤΑ να έρθει το update? και εφόσον έρθει το update μετά η συσκευή παραμένει Yakju και παίρνει όλες τις επόμενες αναβαθμίσεις της Google ή όχι ?

Επίσης μπορεί κάποιος μετά από όλες αυτές τις κινήσεις να κλειδώσει πάλι τον bootloader και να συνεχίσει να παίρνει τις όποιες επόμενες ΟΤΑ ή θα πρέπει να παραμείνει ξεκλείδωτος ο Bootloader ?

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις , απορίες αρχάριου. όποιος έχει το κουράγιο απαντάει .

 

Ποιος μπορεί να μου πει τα βήματα που απαιτούνται από το Toolkit για να γίνει το κινητό yakju ? ώστε στη συνέχεια με ΟΤΑ να έρθει το update? και εφόσον έρθει το update μετά η συσκευή παραμένει Yakju και παίρνει όλες τις επόμενες αναβαθμίσεις της Google ή όχι ?

Επίσης μπορεί κάποιος μετά από όλες αυτές τις κινήσεις να κλειδώσει πάλι τον bootloader και να συνεχίσει να παίρνει τις όποιες επόμενες ΟΤΑ ή θα πρέπει να παραμείνει ξεκλείδωτος ο Bootloader ?

 

Για το Toolkit νομίζω αρκεί να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να flashareis μια yakju rom που θα κατεβάσει μόνο του το toolkit. Ωστόσο υπάρχει και χειροκίνητος τρόπος εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1626895

Άμα γίνει jakju παραμένει jakju!!!

 

Επίσης για τις αναβαθμίσεις νομίζω ότι το θέμα είναι ότι πρέπει να έχεις τιν stock recovery όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω!

 

Ας επιβεβαιώσει κάποιος 100%!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν αυτά από το Πλαίσιο είναι ή όχι yakju; Όχι ότι έχει και πολλή μεγάλη σημασία, αλλά για να πάρω απευθείας την αναβάθμιση σε 4.1.1 μέχρι να το ξεκλειδώσω και να βάλω custom rom. Αύριο, κατά πάσα πιθανότητα, μου έρχεται.

 

Το δικό μου είχε κωδικό έκδοσης Verizon... συνηθισμένο πρόβλημα. Το ξεκλείδωσα, φλάσαρα yajku και τώρα είμαι 4.1.1

about.me/mckriss
Link to comment
Share on other sites

και εφόσον έρθει το update μετά η συσκευή παραμένει Yakju και παίρνει όλες τις επόμενες αναβαθμίσεις της Google ή όχι ?

 

ναι μετα δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο παιρνει ολες τις αναβαθμισεις κανονικα over the air

(δε χρειαζεται καν να ξανακλειδωσεις bootloader, εγω τον αφησα ξεκλειδωτο για να περασω τη μαμα του rom αν χρειαστει να το στειλω για service, αν και δε νομιζω να καταλαβουν οτι του εχω βαλει αλλη ρομ, αλλα ποτε δε ξερεις )

 

μαλιστα μολις το κανεις yakju θα σου σκασει και mail απο τη google στο gmail σου που θα σου λεει "welcome to your Galaxy Nexus!" :p

 

ΥΓ για να παιρνεις τι αναβαθμισεις οπως αναφερθηκε, απλα θες στοκ recovery

ΥΓ2 εν συντομια με το toolkit απλα εγκαθιστας τους drivers της εκδοσης με την οποια θα ερθει η συσκευη σου** για να τη βλεπει το pc , ξεκλειδωνεις bootloader ακολουθωντας τα βηματα της εφαρμογης (στα εξηγει η ιδια η εφαρμογη πολυ απλα) και τελος επιλεγεις να περασεις μια στοκ rom της google

 

εκει η εφαρμογη θα σε παει στο site της google που εχει ολες τις ρομ , επιλεγεις μια yakju για να κατεβασεις και τελος το zip (οπως ειναι χωρις να το ανοιξεις) το βαζεις στο φακελο της εφαρμογης (στο pc σου) που θα σου πει η εφαρμογη , ειναι ο φακελος: "put_google_factory_image_here"

μετα επιλεγεις να φλασαρει και αυτο ηταν!

 

**για να δεις τι ειναι η συσκευη σου, χρησιμοποιησε αυτη την εφαρμογη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.electricsheep.asi&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbGVjdHJpY3NoZWVwLmFzaSJd

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

και την ώρα που μιλάγαμε ήρθε ο κούριερ !!!!

Τελικά η συσκευή είναι Verizon έκδοση (απο το πλαίσιο αγορασμένη) σε yaKjuwx

είχα πει να περιμένω την αναβάθμιση την επίσημη ...αλλά τώρα με Verison version ...δεν ξέρω αμα θα κρατηθώ - ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

και την ώρα που μιλάγαμε ήρθε ο κούριερ !!!!

Τελικά η συσκευή είναι Verizon έκδοση (απο το πλαίσιο αγορασμένη) σε yaKjuwx

είχα πει να περιμένω την αναβάθμιση την επίσημη ...αλλά τώρα με Verison version ...δεν ξέρω αμα θα κρατηθώ - ευχαριστώ για τις πληροφορίες

 

Μήπως κάνεις λάθος?

 

Tα Verizon είναι CDMA/LTE και δεν δουλεύουν εδώ (νομίζω). Επίσης τα Verizon έχουν κωδικό:

 

mysid - Variant for Verizon in the USA

 

ενώ το δικό σου:

 

yakjuxw - Variant for certain carriers in Western Europe

 

ΠΗΓΗ:xda

Edited by DaRk_dOg
More info

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να είναι verison! Δεν λειτουργούν ελλάδα όπως ειπώθηκε και παραπάνω! Επίσης ο κωδικός του "verison" δεν είναι GT I9250 αλλα I515...

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται από το πλαισιο να ειναι verizon

 

έλα ντε ?

παιδιά έχω μπερδευτεί τώρα στα στοιχεία μου δείχνει : samsung/yakjuxw/maguro: 4.0.4/ IMM76K /I9250XWLD2

ID: IMM76K

PRODUCT YAKJUXW

Άμα πάω στο toolkit αυτή η έκδοση δεν υπάρχει παρά μόνο σε LTE Verizon αλλα τα LTE είναι MISYD -toro version (που δεν είναι το δικό μου φυσικά )

τι θα πρέπει να διαλέξω ? μήπως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το toolkit ?

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Το Rom Manager, έχει κάποια επιλογή που ο γκαβός δεν βλέπω :( για να κάνει restore το παλιό recovery? , αν όχι, το recovery.img από έκδοση σε έκδοση αλλάζει? ή όχι? επειδή σκέφτομαι να του flash-άρω πάλι το stock recovery της 4.0.4. Ο σκοπός μου είναι να αποφύγω το wipe και να επαναφέρω το αρχικό recovery. γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου, το ελληνικό, απο το ΜΜ, φορούσε την έκδοση yakjuwx που καταλήγει σε Κ και που το Toolkit την κατατάσσει στη Verizon. Φυσικά το τηλέφωνο δεν ήταν CDMA. Τώρα βέβαις είναι yakju με 4.1.1. GreatLorens, το χαρακτήρισα εξ' αρχής ΙΜΜ76D, φλασάρισα την IMM76I, έκανα φορμάτ, ήρθε αμέσως μόνη της η 4.1.1 ΟΤΑ, κλείδωσα με το Toolkit τον bootloader και ξαναέκανα φορμάτ. Πάει σαν Βugatti!

 

Λοιπόν και εγώ μια απο τα ίδια έκανα ...κανονικά πλέον Jelly bean 4.1.1

με παίδεψε λίγο μετά τα drivers γιατι κόλλησε και δεν έβλεπε ούτε το τηλέφωνο ούτε έκανε τίποτα το toolkit , αναγκάστηκα έβγαλα τη μπαταρία δεν έκανε τίποτα μετά πάτησα κανονικά να τα κάνει όλα μόνο του έγιναν όλα κανονικά . φλασ- ρεμπουτ τελος

άντε με τις υγιές μας. λέω να το αφήσω ξεκλείδωτο πια η διαφορά

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος από το κουτί να ξεχωρίσουμε αν είναι yakjuxw ή yakju?

Ξέρουμε αν όλα της προσφοράς είναι yakjuxw? Το πλαίσιο από ότι φαίνεται ξεπουλάει yakjuxw, ισχύει το ίδιο για public/MM/ginow?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...