Jump to content

Samsung Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία...

Σε άλλες χώρες που κυκλοφορούν και το Note αλλα εχει τιμολογηθει και το Nexus (και εντός λίγων ημερών θα είναι διαθέσιμο),το Note είναι φθηνότερο...

Το ίδιο συμβαίνει και στα Ελληνικά ιντερνετικα μαγαζιά...Το Note ξεκινάει απο 600 ευρω,ενω το Nexus εχει 650...

Στο amazon.de το Note εχει 519 ευρω,το Nexus 542...

Απο τη στιγμη που όλες οι αλυσίδες στην Ελλάδα,έχουν το Note στα 699 ευρω,το Nexus πόσο θα το έχουν δηλαδή?..700 και βάλε???:confused:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά βγήκε στην Αγγλία χθες!

Ο 1ος πελάτης που το αγόρασε ήταν Έλληνας και μαντέψτε:

Επρεπε να το επιστρέψει πίσω!

http://www.engadget.com/2011/11/17/first-happy-galaxy-nexus-customer-isnt-so-happy-wants-to-excha/

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένα κλικ πριν παραγγειλω απο handtec...:rolleyes:

Το stock έρχεται 21 Νοεμβρίου και εχει δώρο και ένα πολυμπριζο ταξιδιού με διάφορα φις για όλες τις χώρες...

Σύνολο με έξοδα αποστολής 620 ευρω...

Βέβαια υπάρχει και το amazon.de που θα το φέρει περίπου 2 εβδομάδες μετα και με τα έξοδα αποστολής θα παει 550...Είναι 70 ευρω λιγότερα...(αλλα δεν εχει δωράκι..:wacko:)

Αλλα...δε μπορω να περιμένω!!!!:lol:

Το θέλω ΤΩΡΑΑΑΑ!!!!:w00t:

Είμαι άρρωστος γκατζετακιας!!!!:rotfl:

Μόλις το παρήγγειλα από amazon. 70€ είναι αυτά και οι εποχές είναι δύσκολες :p ... Τώρα ήρθε η ώρα να ψάξω να πουλήσω το SGS2 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγήκε στην Αγγλία χθες!

Ο 1ος πελάτης που το αγόρασε ήταν Έλληνας και μαντέψτε:

Επρεπε να το επιστρέψει πίσω!

http://www.engadget.com/2011/11/17/first-happy-galaxy-nexus-customer-isnt-so-happy-wants-to-excha/

 

Που είναι αυτός ο Αλέξης Ιωάννου να μας πει εντυπώσεις από το τηλέφωνο?!?

 

Δεν μπορεί να μην μπαίνει myphone!!

 

Άλεξ θέλουμε review!!!!

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα από amazon. 70€ είναι αυτά και οι εποχές είναι δύσκολες :p ... Τώρα ήρθε η ώρα να ψάξω να πουλήσω το SGS2 ;)

 

Και καλά έκανες! με το υπόλοιπο παίρνεις θήκη, screen protector και σου μένουν και στη τσέπη...;)

Κι εγώ από εκεί παραγγελία...

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Από γερμανικό amazon?

 

Yep...Amazon.de

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία...

Σε άλλες χώρες που κυκλοφορούν και το Note αλλα εχει τιμολογηθει και το Nexus (και εντός λίγων ημερών θα είναι διαθέσιμο),το Note είναι φθηνότερο...

Το ίδιο συμβαίνει και στα Ελληνικά ιντερνετικα μαγαζιά...Το Note ξεκινάει απο 600 ευρω,ενω το Nexus εχει 650...

Στο amazon.de το Note εχει 519 ευρω,το Nexus 542...

Απο τη στιγμη που όλες οι αλυσίδες στην Ελλάδα,έχουν το Note στα 699 ευρω,το Nexus πόσο θα το έχουν δηλαδή?..700 και βάλε???:confused:

 

To Νote όταν βγήκε στο Amazon.de κόστιζε γύρω στα 560 ευρώ και μέσα στο μήνα έπεσε στα 519.

Το Note όταν βγήκε στο skroutz κόστιζε 699 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλυσιδα καταστηματων euronics italia εκανε σημερα τεστ και τα εγραψε σε αντιστοιχο site ιταλικο του δικου μας (ναι εχουν κανει κανονικα account και γραφουν ,λυνουν αποριες και πληροφορουν τον κοσμο για την διαθεσιμοτητα)

 

παραθετω τις φωτογραφιες

 

1. το ρουτερ wifi βρισκεται στον 3ο οροφο του κτιριου

http://img69.imageshack.us/img69/3236/dscn15861500997.jpg

2.ενα τεστ

http://img694.imageshack.us/img694/3346/antutusgs2vsgalaxynexus.jpg

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Η αλυσιδα καταστηματων euronics italia εκανε σημερα τεστ και τα εγραψε σε αντιστοιχο site ιταλικο του δικου μας (ναι εχουν κανει κανονικα account και γραφουν ,λυνουν αποριες και πληροφορουν τον κοσμο για την διαθεσιμοτητα)

 

ουφ.....αργει ακομα...

 

Κι ο paulobrien στους xda με GN!!!!!!:shock:

Τελεια...:D

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και ο woz το πηρε :D

 

http://static5.businessinsider.com/image/4ec6d637eab8ea143f000012/steve-wozniak-galaxy-nexus.jpg

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda που διαβάσω σχόλια χρηστών,υπάρχουν δυστυχώς πολλα προβλήματα στο Nexus...:(

Υπάρχουν ασυμβατοτητες πολλών εφαρμογών μέχρι να αναβαθμιστούν για να τρέχουν σε ICS...Κατι το οποιο θεωρω απαραδεκτο γιατι η Apple ας πουμε οταν εβγαλε το iOS 5,ΠΡΙΝ κυκλοφορησει καν,οι περισσοτερες εφαρμογες ειχαν ηδη αναβαθμιστει και μεσα σε 1-2 μερες ολες ηταν ΟΚ...

Διαβάζω επίσης ότι ΔΕΝ εχει flash και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσει λόγω του ότι η adobe σταμάτησε την υποστήριξη του στις καινούριες mobile συσκευές!!

ΗΜΑΡΤΟΝ...Android συσκευη ΧΩΡΊΣ flash στο browser??:wacko:

Το Galaxy Note γιατί εχει δηλαδή?:mad:

Άλλο πρόβλημα είναι ότι αρκετοι διαμαρτύρονται ότι η ένταση της συσκευής αυξομειωνεται στα καλα καθουμενα, απο μονή της!Λες και υπάρχει κάποιο φάντασμα!Με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να είναι ουσιαστικά άχρηστο,γιατί έτσι δεν ακούνε και χάνουν κλησεις..:confused:

Επίσης η κάμερα,ενω εχει απίστευτο software,το hardware είναι πολυ μέτριο με αποτέλεσμα η φωτογραφίες που βγάζει σε χαμηλό φωτισμό είναι χάλια...Για την ακρίβεια,όπως λεει ένα παιδι,η κάμερα του iPhone 4 (2 ετων πριν,κινητο)που ήταν κι αυτη 5 mp ήταν 100 φορές καλύτερη!

 

Δε μου αρέσουν αυτα που διαβάζω και αρχίσω να ξενερωνω...:mad:

Κι ύστερα κοροϊδεύουν την Apple και το iPhone...:X

Εγω παντω ακυρωσα τη προπαραγγελια και περιμένω να δω τι θα γίνει με τα τόσα πολλα προβλήματα της συσκευής...Δεν έχω καμμια όρεξη να γίνω beta tester...

Άντε μη μου η βαρεσει και πάω να πάρω το ταμπλετοφωνο,που θα μου κοστίσει και 100 ευρω λιγότερα...:p

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda που διαβάσω σχόλια χρηστών,υπάρχουν δυστυχώς πολλα προβλήματα στο Nexus...:(

Υπάρχουν ασυμβατοτητες πολλών εφαρμογών μέχρι να αναβαθμιστούν για να τρέχουν σε ICS...Κατι το οποιο θεωρω απαραδεκτο γιατι η Apple ας πουμε οταν εβγαλε το iOS 5,ΠΡΙΝ κυκλοφορησει καν,οι περισσοτερες εφαρμογες ειχαν ηδη αναβαθμιστει και μεσα σε 1-2 μερες ολες ηταν ΟΚ...

Διαβάζω επίσης ότι ΔΕΝ εχει flash και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσει λόγω του ότι η adobe σταμάτησε την υποστήριξη του στις καινούριες mobile συσκευές!!

ΗΜΑΡΤΟΝ...Android συσκευη ΧΩΡΊΣ flash στο browser??:wacko:

Το Galaxy Note γιατί εχει δηλαδή?:mad:

Άλλο πρόβλημα είναι ότι αρκετοι διαμαρτύρονται ότι η ένταση της συσκευής αυξομειωνεται στα καλα καθουμενα, απο μονή της!Λες και υπάρχει κάποιο φάντασμα!Με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να είναι ουσιαστικά άχρηστο,γιατί έτσι δεν ακούνε και χάνουν κλησεις..:confused:

Επίσης η κάμερα,ενω εχει απίστευτο software,το hardware είναι πολυ μέτριο με αποτέλεσμα η φωτογραφίες που βγάζει σε χαμηλό φωτισμό είναι χάλια...Για την ακρίβεια,όπως λεει ένα παιδι,η κάμερα του iPhone 4 (2 ετων πριν,κινητο)που ήταν κι αυτη 5 mp ήταν 100 φορές καλύτερη!

 

Δε μου αρέσουν αυτα που διαβάζω και αρχίσω να ξενερωνω...:mad:

Κι ύστερα κοροϊδεύουν την Apple και το iPhone...:X

Εγω παντω ακυρωσα τη προπαραγγελια και περιμένω να δω τι θα γίνει με τα τόσα πολλα προβλήματα της συσκευής...Δεν έχω καμμια όρεξη να γίνω beta tester...

Άντε μη μου η βαρεσει και πάω να πάρω το ταμπλετοφωνο,που θα μου κοστίσει και 100 ευρω λιγότερα...:p

 

Τα μισα προβληματα που ανεφερες δεν ειναι της συσκευης αλλα του ics.Η ασυμβατοτητα των εφαρμογων και η απωλεια flash θα ερθουν σε οσες συσκευες φορεσουν το ''παγωτο'',αρα και να παρεις το ταμπλετοφωνο θα τα συναντησεις σε λιγο καιρο...:)

Οσο για τον προβλημα με τον ηχο συντομα με μια αναβαθμιση θα λυθει,ειναι σιγουρο,πολυ πιθανον μεχρι να ερθει σε εμας...

Για τη καμερα δε ξερω και δε με πλυενδιαφερει να σου πω την αληθεια.Μετα απο τοσα χρονια με htc θα μου φανει παραπανω απο οκ.

 

edit:Βλεπεις καποιο προβλημα εδω στις χαμηλου φωτισμου φωτογραφιες σε συγκριση με το sgii??

 

http://hemorrdroids.net/samsung-galaxy-nexus-vs-samsung-galaxy-sii-s2-camera-test/

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

για το flash δε νομιζω να ειναι ετσι γιατι εχω δει σε διαφορα review να δειχνει flash.τωρα για τον ηχο και τα σχετικα μαλλον ειναι θεμα κατασκευης που θα λυθει σε επομενη παρτιδα.θυμασαι τα πρωτα sgs2 που ειχαν κιτρινες οθονες?λογικα ολες οι εφαρμογες θα αναβαθμιστουν.επισης ακουγεται οτι θα βγει συντομα ενα update,το 4.0.2 που θα διορθωνει καποια bug.συμπερασμα:εγω θα σκεφτομουν να το αγορασω απο αρχες δεκεμβριου και μετα
Link to comment
Share on other sites

Τα μισα προβληματα που ανεφερες δεν ειναι της συσκευης αλλα του ics.Η ασυμβατοτητα των εφαρμογων και η απωλεια flash θα ερθουν σε οσες συσκευες φορεσουν το ''παγωτο'',αρα και να παρεις το ταμπλετοφωνο θα τα συναντησεις σε λιγο καιρο...:)

Οσο για τον προβλημα με τον ηχο συντομα με μια αναβαθμιση θα λυθει,ειναι σιγουρο,πολυ πιθανον μεχρι να ερθει σε εμας...

Για τη καμερα δε ξερω και δε με πλυενδιαφερει να σου πω την αληθεια.Μετα απο τοσα χρονια με htc θα μου φανει παραπανω απο οκ.

 

edit:Βλεπεις καποιο προβλημα εδω στις χαμηλου φωτισμου φωτογραφιες σε συγκριση με το sgii??

 

http://hemorrdroids.net/samsung-galaxy-nexus-vs-samsung-galaxy-sii-s2-camera-test/

Εγώ βλέπω. Του S II είναι πολύ καλύτερες! Έιδικά εκείνες που απεικονίζουν τα νερά του Τάμεση είναι κλάσεις ανώτερες!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω. Του S II είναι πολύ καλύτερες! Έιδικά εκείνες που απεικονίζουν τα νερά του Τάμεση είναι κλάσεις ανώτερες!

 

Οι τηγανητες πατατες ομως φαινονται πιο λαχταριστες με nexus...;)

Βασικα μιλαμε για τις φωτο με χαμηλο φωτισμο που με τα δικα μου αετισια ματια φαινονται καλυτερες στο nexus.

 

edit: Τα ακουστικα τελικα ειναι μπλε (sgii) η γκρι (nexus)???:confused:

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δε θεωρω τη κάμερα του S II μετρο σύγκρισης.

Εχει απαράδεκτα αργό auto focus...Αν βέβαια έχεις την υπομονή να "νεταρει" ο φακός,τότε πλησιάζει σε ποιότητα τη κάμερα 5 mp του iPhone 4...

Με την 8mp του 4s,καμμια σχέση...Η οποια σύγκριση είναι ανέκδοτο...

 

Τέλος πάντων,αν διαλεγα κινητο με πρώτη προτεραιότητα τη ποιότητα των φωτογραφιών που τραβάει,σίγουρα δε θα έπαιρνα Samsung.

Το θέμα είναι με τα υπόλοιπα τι θα γίνει...

Αναμένω...:shifty:

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Η google ανακοίνωσε ότι το flash θα επανέλθει στο ics...:D

 

http://www.slashgear.com/google-confirms-no-flash-for-ice-cream-sandwich-for-the-time-being-19196702/

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda που διαβάσω σχόλια χρηστών,υπάρχουν δυστυχώς πολλα προβλήματα στο Nexus...:(

Υπάρχουν ασυμβατοτητες πολλών εφαρμογών μέχρι να αναβαθμιστούν για να τρέχουν σε ICS...Κατι το οποιο θεωρω απαραδεκτο γιατι η Apple ας πουμε οταν εβγαλε το iOS 5,ΠΡΙΝ κυκλοφορησει καν,οι περισσοτερες εφαρμογες ειχαν ηδη αναβαθμιστει και μεσα σε 1-2 μερες ολες ηταν ΟΚ...

Διαβάζω επίσης ότι ΔΕΝ εχει flash και ΔΕΝ πρόκειται να αποκτήσει λόγω του ότι η adobe σταμάτησε την υποστήριξη του στις καινούριες mobile συσκευές!!

ΗΜΑΡΤΟΝ...Android συσκευη ΧΩΡΊΣ flash στο browser??

Το Galaxy Note γιατί εχει δηλαδή?:

Άλλο πρόβλημα είναι ότι αρκετοι διαμαρτύρονται ότι η ένταση της συσκευής αυξομειωνεται στα καλα καθουμενα, απο μονή της!Λες και υπάρχει κάποιο φάντασμα!Με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να είναι ουσιαστικά άχρηστο,γιατί έτσι δεν ακούνε και χάνουν κλησεις..:confused:

Επίσης η κάμερα,ενω εχει απίστευτο software,το hardware είναι πολυ μέτριο με αποτέλεσμα η φωτογραφίες που βγάζει σε χαμηλό φωτισμό είναι χάλια...Για την ακρίβεια,όπως λεει ένα παιδι,η κάμερα του iPhone 4 (2 ετων πριν,κινητο)που ήταν κι αυτη 5 mp ήταν 100 φορές καλύτερη!

 

Δε μου αρέσουν αυτα που διαβάζω και αρχίσω να ξενερωνω...:mad:

Κι ύστερα κοροϊδεύουν την Apple και το iPhone...:X

Εγω παντω ακυρωσα τη προπαραγγελια και περιμένω να δω τι θα γίνει με τα τόσα πολλα προβλήματα της συσκευής...Δεν έχω καμμια όρεξη να γίνω beta tester...

Άντε μη μου η βαρεσει και πάω να πάρω το ταμπλετοφωνο,που θα μου κοστίσει και 100 ευρω λιγότερα...:p

 

Πάντα θα βρίσκουμε κάτι να γκρινιάζουμε...το χει η μοίρα των android κινητών.Δεν μπορούσε αυτή η Google να βάλει 2-3 παραπάνω megapixel για να βγαίνουν καλύτερα στην εκτύπωση από τις πολλές εκτυπώσεις που ΔΕΝ θα κάνουμε..? :p. Επειδή δεν σε βλέπω ακόμα αποφασισμένο & για να μην το μετανιώσεις περίμενε να δεις πως θα είναι το ISC στο Note ;)

 

Κανείς δεν κοροιδεύει την apple. Πλέον μας είναι αδιάφορο το iphone με το αδιάφορο λειτουργικό του και την αδιάφορη μικροσκοπική οθόνη του. Aπαγορεύω από τούδε και στο εξής οποιαδήποτε αναφορά σε αυτή την άοσμη συσκευη. Εδώ γράφουνε tech nerds! :p

 

Mια χαρά είναι το κινητάκι. Aν το ψάξεις θα διαπιστώσεις ότι τα προβλήματα στο λανσάρισμα του Nexus S και του GS2 ήταν περισσότερα και πιο ουσιαστικά .Είναι το πρώτο κινητό με αυτό το λειτουργικό....δεν είναι δυνατόν να μην υπάρξουν bugs.

 

1. Το μόνο σοβαρό πρόβλημα είναι του ήχου. Ακόμα δεν ξέρουμε αν είναι software η hardware issue. Σε μερικούς πάντως δεν έχει επανεμφανιστεί και στους περισσότερους δεν έχει εμφανιστεί καν.

2. H κάμερα προσωπικά μου αρκεί. Δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο σε κινητό αλλιώς πάρε μια επαγγελματική DSLR: http://goo.gl/JvuG7

3. Για το θέμα του flash: “Flash hasn’t been released for ICS yet. So as far as we know, Adobe will support Flash for ICS.” – Google

4. Oι devs προφανώς και θα αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους για να είναι συμβατές με το ISC.

 

Μια ωραία άποψη περί κάμερας:

 

Just a quick comment from someone that is a photographer, in general the colour issue is really mainly a software tweak and not a sign of a good or bad camera (unless the colours are fubar!). Even on the expensive dSLRs, the colours are good to one person and not to another. But the real quality is in sharpness which is first a hardware thing and second a software tweak. This is why so many thought the iPhone 4 camera was so good - saturated colours and software sharpening and noise reduction giving a pleasing "pop" look.

 

The other thing that always amuses me, again from the point of a photographer, is that I know for a fact that most images go online to a general max of 1500-by-1500px. And you only need a low MP camera for that. I have printed images from 5x7" to meters long and need the high MP and high ppi that I can process from them. But for a snapshot camera? I really wish that someone would make a 5MP phone shooter with large pixel pitch (distance between the center of each microlens) but minimal space between each microlens. It will merge with the lag free ICS Nexus camera and will take brilliant shots in any situation. At a resolution perfect for 5x7 and web posting.

 

Oh, and if you really want to do a comparison, you really need to mount the cameras on a table or rig to remove handheld errors. But even so, the shots posted show that, for me (who has a high MP dSLR) the Nexus will be absolutely fine.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

http://www.digitallife.gr/i-google-epivevaiwnei-oti-to-ice-cream-sandwich-den-ypostirizei-flash-pros-to-paron-24403/

 

Θα το πάρουμε λίγο αργότερα. Θα περιμένουμε.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες ληψεις που δε φαινονται καλα, εχουν λιγο θολουρα απο την κινηση, κι αυτο γιατι κανει πολυ γρηγορα focus, πιστευω αν το βαλεις σε σταθερο σημειο, θα βγαζει πολυ καλες φωτος.
Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες ληψεις που δε φαινονται καλα, εχουν λιγο θολουρα απο την κινηση, κι αυτο γιατι κανει πολυ γρηγορα focus, πιστευω αν το βαλεις σε σταθερο σημειο, θα βγαζει πολυ καλες φωτος.

Γιατί δεν το βάζεις ρε Νίκο, αφού το έχεις, για να μας μεταφέρεις τις προσωπικές σου εντυπώσεις? Θα το εκτιμούσαμε πολύ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Nexus (I9250)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...