Jump to content

Samsung: Διδάσκει την τεχνική του Marketing;


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Μην ξεχνάμε ότι πριν το 1ο iphone δεν υπήρχαν smartphones.

2. Πριν το iPad δεν υπήρχαν ταμπλέτες

3. Ίσως και κυριότερο, πριν το iOS θυμάστε πως ήταν τα OS των κινητών.

4. Το θέμα δεν είναι τα χαρακτηριστικά και μόνο των συσκευών αλλά κυρίως το λειτουργικό και η υποστήριξη (applications, cloud services, εγγύηση, διάρκεια ζωής κλπ) Εδώ θα γίνει η μεγάλη μάχη. Η μια με το iOS η άλλη με το Android. Το κάθε λειτουργικό με τα καλά του και τα άσχημα του.

 

Εγώ λέω μόνο πόσο ωραίο θα ήταν να υπήρχε ένα λειτουργικό εύκολα παραμετροποιήσιμο όσο το Android αλλά τόσο σταθερό και εύκολο στη χρήση όσο το iOS.

 

Και επιτέλους και στις δύο εταιρείες... ρίξτε βάρος στις μπαταρίες!

Όποιος διπλασιάσει το χρόνο στις μπαταρίες θα βαρεθεί να πουλάει κινητά!!!!

 

1. Πριν το iOS υπήρχαν smart phone, όσοι είναι πιο παλιοί σίγουρα θυμούνται στο Siemens SX45, αυτό που δεν υπήρχε, ήταν ώριμη αγορά για smartphones, η apple μπήκε δυνατά όταν η κατάσταση είχε ωριμάσει και η αγορά ζήταγε τέτοιες συσκευές.

2. Πριν το ipad είχαν ήδη παρουσιαστεί η ιδέα από διάφορες εταιρίες κι αν δεν κάνω λάθος είχαν κυκλοφορήσει κάποιες υλοποιήσεις.

3. Μιλάς για Os ή για interface; Γιατί τα OS των κινητών προ iOS μια χαρά ήταν.

Βάρος στις μπαταρίες πρέπει να ρίξουν οι κατασκευαστές...

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

3. Ίσως και κυριότερο, πριν το iOS θυμάστε πως ήταν τα OS των κινητών.

4. Το θέμα δεν είναι τα χαρακτηριστικά και μόνο των συσκευών αλλά κυρίως το λειτουργικό και η υποστήριξη (applications, cloud services, εγγύηση, διάρκεια ζωής κλπ) Εδώ θα γίνει η μεγάλη μάχη. Η μια με το iOS η άλλη με το Android. Το κάθε λειτουργικό με τα καλά του και τα άσχημα του.

 

Εγώ λέω μόνο πόσο ωραίο θα ήταν να υπήρχε ένα λειτουργικό εύκολα παραμετροποιήσιμο όσο το Android αλλά τόσο σταθερό και εύκολο στη χρήση όσο το iOS.

 

Και επιτέλους και στις δύο εταιρείες... ρίξτε βάρος στις μπαταρίες!

Όποιος διπλασιάσει το χρόνο στις μπαταρίες θα βαρεθεί να πουλάει κινητά!!!!

 

Πολυ σωστος φιλε!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν το iOS υπήρχαν smart phone, όσοι είναι πιο παλιοί σίγουρα θυμούνται στο Siemens SX45, αυτό που δεν υπήρχε, ήταν ώριμη αγορά για smartphones, η apple μπήκε δυνατά όταν η κατάσταση είχε ωριμάσει και η αγορά ζήταγε τέτοιες συσκευές.

2. Πριν το ipad είχαν ήδη παρουσιαστεί η ιδέα από διάφορες εταιρίες κι αν δεν κάνω λάθος είχαν κυκλοφορήσει κάποιες υλοποιήσεις.

3. Μιλάς για Os ή για interface; Γιατί τα OS των κινητών προ iOS μια χαρά ήταν.

Βάρος στις μπαταρίες πρέπει να ρίξουν οι κατασκευαστές...

 

Πριν το iOS φυσικά και υπήρχαν smartphone αλλά το UI τους ήταν επιεικώς άθλιο.

Όσο θυμάμαι το πρώτο windows mobile smartphone που πήρα, με την δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια γινοταν η δουλειά μου και φυσικά η εγκατάσταση των εφαρμογών μονο μέσω pc.

 

Το iOS είναι κλάσης ανώτερο απο οποιοδήποτε άλλο κινητό. Απο τη στιγμή που κυκλοφόρησε το πρώτο iphone έβαλε τις βάσεις και τα πρότυπα. Κακά τα ψέματα!

 

Το iphone όμως δεν ήταν η πρώτη προσπάθεια της apple , είχε επιχειρήσει και στο παρελθόν σε συνεργασία με την motorola για ένα κινητό / ipod το οποίο ήταν μια αποτυχία και αποσύρθηκε.

 

Όπως και με το ipad. Δεν ήταν το πρώτο tablet που κυκλοφόρησε.

Υπήρχαν tablet πριν τα "ανακαλύψει" η apple πχ argos και κάναν υπέροχα την δουλειά τους, απλά δεν ήταν τόσο διαδεδομένα / διαφημισμένα και φυσικά δεν βοήθησαν και οι συγκυρίες ή δεν είχαν την εξυπνάδα της ομάδας marketing της apple.

 

Θυμάμαι πριν απο 10χρόνια περίπου, είχε πέσει στα χέρια μου tablet που είχε διανείμει στους πωλητές της γνωστή γαλακτοβιομηχανία πιλοτικά. Μέγεθος λιγο μεγαλύτερο απο το σημερινό ipad αλλά πιο παχύ. Φορητό υπολογιστή το λέγαμε γιατί δεν ξέραμε καν τι είναι tablet.

Αφής με λειτουργικό windows.

 

Καλή η apple αλλά απλά εξέλιξε και πήγε αρκετά βήματα παραπέρα την τεχνολογία, δεν ανακάλυψε το κινητό ή τα tablet. Μην πέφτετε στην παγίδα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

1. Μην ξεχνάμε ότι πριν το 1ο iphone δεν υπήρχαν smartphones.

2. Πριν το iPad δεν υπήρχαν ταμπλέτες

3. Ίσως και κυριότερο, πριν το iOS θυμάστε πως ήταν τα OS των κινητών.

 

 

1. οχι βρε, τα συμπιαν και τα windows mobile ηταν ζαχαρωτα

2. μπα... μονο κατι ταμπλετες με μαεμο μωρε...

3. ναι... χωρις κλειδωματα

 

πλυση εγκεφαλου στο φουλ?!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

1. Μην ξεχνάμε ότι πριν το 1ο iphone δεν υπήρχαν smartphones!

 

Μιλας σοβαρα?

 

ποτε γεννηθηκες? μετα το 2007?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα τουλαχιστον,οι αποφασεις προσωρινων διαταγων ειναι αναιτιολογητες και φυσικα δεν επανεξεταζονται με πρωτοβουλια του δικαστηριου. Φυσικα ειναι εντελως προσωρινες και δεν αποφασιζουν οριστικα επι του αντικειμενου.

Πιθανοτατα το ιδιο ισχυει και στη Γερμανια. Επομενως, δεν ειναι θεμα κοπου του δικαστη ναι αιτιολογησει την αποφαση του ή να την αλλαξει. Ετσι ειναι η δικονομια.

 

Σωστο. 9 Σεπτεμβριου η αποφαση. Αν λαβουν υπ' οψιν τις παραποιημενες φωτογραφίες βλεπω καπακι αγωγη απο Samsung για διαφυγόντα κερδη.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σωστο. 9 Σεπτεμβριου η αποφαση. Αν λαβουν υπ' οψιν τις παραποιημενες φωτογραφίες βλεπω καπακι αγωγη απο Samsung για διαφυγόντα κερδη.

Μαγκια της.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

1. Μην ξεχνάμε ότι πριν το 1ο iphone δεν υπήρχαν smartphones.

H μεγαλυτερη ακυριλα που εχω διαβασει τοσα χρονια στο myphone...:X

3 φορες το διαβασα για να το συνειδητοποιησω...

Πω πω, τι πλυσεις εγκεφαλου κανει το iphone...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έσκασα 400,00€ παλιά που "υπήρχαν" όπως λέτε smart για ένα Sony - το w960 - αν θυμάμαι καλά.

Λοιπόν, νόμιζα ότι πήρα smartphone και χαιρόμουν... Μέχρι που πήρα το ταπεινό πλέον 3GS. Θα ήταν ιεροσυλία να ισχυριστώ ότι πριν το 3GS είχα smartphone.

Δεν γεννήθηκα χθες, έχω αλλάξει ένα κάρο κινητά και εταιρίες και δεν είμαι κολλημένος με την apple.

Ίσα ίσα που βλέπω πλέον πως αν δεν κάνει το μεγάλο μπαμ, το android θα την ξεπεράσει άνετα...

Είναι θέμα χρόνου.

Θα δούμε, το iPhone 5 - και το iOS 5 - θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έσκασα 400,00€ παλιά που "υπήρχαν" όπως λέτε smart για ένα Sony - το w960 - αν θυμάμαι καλά.

Λοιπόν, νόμιζα ότι πήρα smartphone και χαιρόμουν... Μέχρι που πήρα το ταπεινό πλέον 3GS. Θα ήταν ιεροσυλία να ισχυριστώ ότι πριν το 3GS είχα smartphone.

 

Συγνωμη που θα σε χαλασω, αλλα το w960 ειναι dumbphone οχι smartphone.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεματα αλλα ολοι γνωριζουν οτι iphone εβαλε της βασεις για το πως ειναι το smartphone .Απο εκει και περα με τον ανταγωνισμο και γρηγορη εξελιξη του android ,της συσκευες με τα τοπ hardware εφεραν την κατασταση εδω που ειναι σημερα. Ναι υπηρχαν smartphone πριν το iphone αλλα σιγουρα ολοι θυμομαστε της πλαστικες οθονες που με το παραμικρο εκαναν γρατζουνια συν τα πενακια που ηθελαν να τα στοχευεις ακριβως και συν τα 5-15 reset την ημερα γιατι παγωνανε τα κινητα στα καλα καθουμενα. Χορτασαμε απο qtek (htc ειναι τωρα) , hp ,acer, smartphones προβληματικα απο την πρωτη ημερα.Απλα πραγματακια τα οποια ηταν φανταστικα για το 2007 και διαφορετικα απο οτι τα αλλα εκαναν το αιφον αυτο που ειναι σημερα.ΜΕτα ηρθε γρηγορα και το appstore και εδεσε το γλυκο.

Τωρα ειμαι σιγουρος οτι ειναι πολυ δυσκολο το παιχνιδι για την apple και γι αυτο καταφευγει σε μυνησεις σε ολους και σε ολα.

Εχει καταντηση το θεμα iphone vs android.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα σε χαλασω, αλλα το w960 ειναι dumbphone οχι smartphone.

Εφόσον είχε Λειτουργικό Σύστημα και έπαιρνε εφαρμογές θεωρείται smartphone.

Link to comment
Share on other sites

super moderator κακως εσβησες το μηνυμα μου.

 

επρεπε το απο πανω post σου να το κανεις με quote στο δικο μου ωστε να με κανεις ρομπα οπως μου αξιζε.

 

κακως ετρεξα να απαντησω (και με υφος) πως εκτιθεται ο φιλος.

ο μονος που εκτεθηκε ειμαι εγω μιας το W960 οντως ειναι smartphone και Symbian UIQ αν δεν απατωμαι (αυτο που ειχα παλια τα P-Series)

 

η αληθεια να λεγεται και στη συγκεκριμενη ειχα λαθος. αλλα δεν ειναι το λαθος, ειναι ο ασχημος τροπος με τον οποιο ποσταρα.

 

sorry alejsalonica, εχεις δικιο. το W960 ειναι smartphone.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας δεν είναι πόσο smart ήταν τα κινητά πριν και μετά το iphone.

Το θέμα μας είναι το marketing που εφαρμόζει η Samsung και κατ' επέκταση οι υπόλοιπες εταιρείες. Η :offtopic: συζήτηση σταματάει εδώ.

 

Ευχαριστώ.

 

 

@thePRODIGY Ο σκοπός των συντονιστών δεν είναι να κάνουν ρόμπα τους users, αλλά να συντονίζουν μία συζήτηση και αν χρειαστεί να επεμβαίνουν. Ο eLeKtriK EyE έκανε ακριβώς αυτό. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

εγώ ένα πράγμα ξέρω... Αύριο θα έχετε είδηση "Η apple μηνύει την samsung για αντιγραφή πατέντας στο μάρκετινκ ! "

 

:D:D

 

Το buzz Marketing εάν μπορώ να τοποθετήσω εκεί την τακτική της samsung σίγουρα δεν είναι πατέντα της apple.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το αν αυτά που γράφετε είναι σωστά ή λάθος, όσο τα γράφετε με εμπρηστικό τρόπο εγώ θα τα σβήνω. Μάθετε να είστε πολιτισμένοι στις συζητήσεις σας - διαδικτυακές ή όχι.

 

Επίσης, το θέμα μας είναι η Samsung και το Marketing της. Stay on topic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...