Jump to content

All about Volkswagen


nicos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kia Ceed,βασική έκδοση, 110 άλογα, 13.800. Φιλικά πάντα ε :p

 

 

 

ε καλα παρε εσυ τα 110 του σιντ :lol::lol::lol: Εγω θα προτιμουσα με τα ιδια λευτα golf ακομα και με 50 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ε καλα παρε εσυ τα 110 του σιντ :lol::lol::lol: Εγω θα προτιμουσα με τα ιδια λευτα golf ακομα και με 50 αλογα.

 

Σόρρυ αλλα δεν μιλαμε για μένα. Εγώ έχω αμάξι. Γενικά μιλάω και το είπα στην πλάκα για το ceed. Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να πάρεις οτι και με όσα άλογα θέλεις αμάξι, αλλα ας μην μπερδεύουμε το προσωπικό γούστο με κάποια κοινώς αποδεκτά συμπεράσματα. Όπως και να το κάνουμε τα 80 άλογα είναι ΛΙΓΑ για το Golf. :)

Κι επαναλαμβάνω αυτό που είπα στο 1ο πόστ μου. Σχολιάζω τα αρνητικά του αμαξιού.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αν ξεφυγει το πόδι σου και πατησεις το γκαζι τόσο ωστε να ανοιξει καλα-καλα το V-tec η καταναλωση ειναι οχι διπλασια αλλα πολλαπλασια..Πράγμα καθόλου παραξενο σε μερικά φανάρια κατα την εκκίνηση!!!

Μην ξεχνας πως αυτα που σου λεω ειναι οι ενδειξεις κατα Μέσο Όρο και πάντα 8α ειναι λιγο χαμηλότερα απο τις πραγματικες..

Θα το μετρήσω να δω διαφορες μεταξυ εικονιζόμενης και πραγματικής καταναλωσης.

Και θα επανελθω..

 

epipleon tha elega pos ta v-tec douleyoun psila kai pws isws oi alloi na to douleyoun xamila gia ayto na exei mikri katanalosi.

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους εβσλαν τον εξοπλισμο στο site. Μεγαλο μειον του 122 ειναι οτι δεν εχει στανταρ esp ενω στο 160 ειναι στανταρ.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, το 160 είναι πολύ πιο συμφέρουσα αγορά αφού η μεταξύ τους διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή. Στην έκδοση Comfortline είναι 1850 ευρώ ενώ στην Sportline με το 7άρι, είναι μόλις 1450. Βέβαια το 122 έχει και την φθηνότερη Trendline που δεν έχει το 160άρι.

 

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι οτι στο 122 το DSG-7 χρεώνεται 2150 ευρώ ενώ στο 160 κλασικά 1750 ευρώ. Γιατί όμως; Τί το ιδιαίτερο έχει το ίδιο κιβώτιο στο 122;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι οτι στο 122 το DSG-7 χρεώνεται 2150 ευρώ ενώ στο 160 κλασικά 1750 ευρώ. Γιατί όμως; Τί το ιδιαίτερο έχει το ίδιο κιβώτιο στο 122;

 

Δεν εχει διαφορα το κιβωτιο , αλλα το οτι στο 122 για να σου βαλουν το dsg πρεπει να μπει εξτρα και το esp που δεν ειναι στανταρ

 

Παντως ειναι ******* που δεν βαζουν το esp και στο 122 standard, και οντως κανουν ετσι το 160 την πιο συμφερουσα αγορα

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος κινητήρας είναι με διαφορετική ονομασία (η Audi τους ονομάζει TFSI και η VW TSi).

 

Όοσν αφορά τον διπλοτούρμπινο, χαμηλά δουλεύει ο κομπρέσσορας και στις ψηλότερες στροφές, αναλαμβάνει το τούρμπο.

 

 

καλα δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις αυτο που λες.Π.χ ο 2λιτρος TFSI του A3 ουδεμια μηχανολογικη σχεση εχει με τον 2λιτρο TSI του Scirocco (που στην ουσια ειναι υπερκυβισμενος 1800ρης)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις αυτο που λες.Π.χ ο 2λιτρος TFSI του A3 ουδεμια μηχανολογικη σχεση εχει με τον 2λιτρο TSI του Scirocco (που στην ουσια ειναι υπερκυβισμενος 1800ρης)

ιδια μοτερ, του α5 και του τιγκουαν ειναι διαφορετικα 2λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Τις τιμες του εξτρα εξοπλισμου μπορουμε να τις δουμε πουθενα στο νετ?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπα θα επιμεινω στην αποψη μου μιας και τους εχω δει και τους 2 αποσυναρμολογημενους σε workshop
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

ο 2.0TSI του Scirocco μηπως ειναι ο ιδιος με τν 1.8TSi (Seat Leon) υπερκυβισμενος?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

ε καλα παρε εσυ τα 110 του σιντ :lol::lol::lol: Εγω θα προτιμουσα με τα ιδια λευτα golf ακομα και με 50 αλογα.

 

Ρε φιλε, εχεις μπει σε αλλο αυτοκινητο εκτος του Golf?

 

Εκτος του οτι ειναι εντελως αδιαφορο σχεδιαστικα, στα 15,500ε, παιρνεις το i30, με 30 αλογα παραπανω, 7 χρονια εγγυηση, και 3 φορες τον εξοπλισμο του golf. H εκδοση στα 15250 για αυτοκινητο με 80 αλογα ειναι για τους αφελεις.....Γνωμη μου.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, εχεις μπει σε αλλο αυτοκινητο εκτος του Golf?

 

Εκτος του οτι ειναι εντελως αδιαφορο σχεδιαστικα, στα 15,500ε, παιρνεις το i30, με 30 αλογα παραπανω, 7 χρονια εγγυηση, και 3 φορες τον εξοπλισμο του golf. H εκδοση στα 15250 για αυτοκινητο με 80 αλογα ειναι για τους αφελεις.....Γνωμη μου.

 

Απο τη μια λες το γκολφ αδιαφορο σχεδιαστικα και μετα μιλας για το i30 το οποιο σχεδιαστικα ειναι περιπου ιδιο με ενα yugo που εχουμε.:confused:

 

Σιγουρα δεν ειναι value for money το 1.4 γκολφ με τα 80 αλογα, αλλα το i30 ειναι απαισιο και hyundai!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι το i30 μου θυμιζει την Bmw 116????

 

http://www.autoexpress.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_457/car_photo_228546_7.jpg

 

http://www.motohand.com/data/2/209075/bmw-116-3.jpg

 

 

http://www.greencarsite.co.uk/GREENNEWS/NewsPhotos/new-hyundai-i30.jpg

 

http://www.motohand.com/data/0/14382/_14382_1.jpg

 

 

Μαλλον η ΒΜW αντιγραφει τo yugo,δεν εξηγειται αλλιως.:p

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει "εχεις μπει σε αλλο αυτοκινητο" προφανως μιλαει για το εσωτερικο, αρα για το εσωτερικο απανταω και εγω. Το οποιο δυστυχως θυμιζει αυτοκινητο του 1990. Το εξωτερικο δειχνει μια απελπιδα προσπαθεια να δειξει Ευρωπαικο, το οποιο ομως κατα τη γνωμη μου δεν το πετυχαινει.
Link to comment
Share on other sites

το ειδα χτες σε τετραπορτο.απλα αηδιασα προς το παρον,ουτε τα κοψιματα του μου αρεσουν ουτε και τα φαναρια πισω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, εχεις μπει σε αλλο αυτοκινητο εκτος του Golf?

 

Εκτος του οτι ειναι εντελως αδιαφορο σχεδιαστικα, στα 15,500ε, παιρνεις το i30, με 30 αλογα παραπανω, 7 χρονια εγγυηση, και 3 φορες τον εξοπλισμο του golf. H εκδοση στα 15250 για αυτοκινητο με 80 αλογα ειναι για τους αφελεις.....Γνωμη μου.

 

εγω παντως προτιμω να παρω golf με 80 αλογα και τάσια παρα την πιο τουμπανο εκδοση του i30.

 

θα με πεις golf-ακια , αλλα δεν θα το αρνηθω.:D

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως προτιμω να παρω golf με 80 αλογα και τάσια παρα την πιο τουμπανο εκδοση του i30.

 

θα με πεις golf-ακια , αλλα δεν θα το αρνηθω.:D

 

Αλλο αυτο, το δεχομαι. Σαν να λεει καποιος οτι εγω απο TOYOTA δεν φευγω κτλ. Εισαι κολλημενος με γεια σου και χαρα σου. Αλλα μην μπαινεις στη λογικη να το συγκρινεις με αλλα αυτοκινητα. ;) Στα 15μισι χιλιαρικα 1400αρια εχει οσα θελεις. Το Golf κατα τη γνωμη μου ειναι γυμνο, αργο και ακριβο. Σαφως αν πας στα 160 αλογα η προταση ειναι πιο ενδιαφερουσα και ο ανταγωνισμος μικροτερος.

 

:rolleyes:

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

μπα θα επιμεινω στην αποψη μου μιας και τους εχω δει και τους 2 αποσυναρμολογημενους σε workshop

ομοιοι ειναι ο 1.8 τσι του λεον ,οκταβια κλπ με τον 2.0 τσι του Α5 και τιγκουαν.

το σιροκο φοραει τον 2λιτρο τφσι των 200 ιππων του γκολφ, οκταβια 5 ρσ, λεον φρ. ειναι το "παλιο" μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Ο 1.8 TSI του Leon με τα 160 πώς γίνεται να είναι όμοιος με τον 2.0 του Α5 με τα 211 και τα 35 κιλά ροπής; Εκτός αν μιλάς για άλλο μοτέρ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε, εχεις μπει σε αλλο αυτοκινητο εκτος του Golf?

 

Εκτος του οτι ειναι εντελως αδιαφορο σχεδιαστικα, στα 15,500ε, παιρνεις το i30, με 30 αλογα παραπανω, 7 χρονια εγγυηση, και 3 φορες τον εξοπλισμο του golf. H εκδοση στα 15250 για αυτοκινητο με 80 αλογα ειναι για τους αφελεις.....Γνωμη μου.

 

 

Ναι ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου.

Το ι30 στο χαριζω , εγω τετοιες πατατες δεν προκειται ποτε να δωσω λευτα να αποκτησω

Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω προτιμω να αγορασω ενα αυτοκινητο ποιοτητας κι ας εχει 30 μουλαρια , παρα ενα χιουνται με 200 πανθηρες.

Kι εσυ φυσικα μπορεις να με πεις αφελη οσες φορες θελεις , δεν εχω προβλημα.

Θεμα προτεραιοτητων φιλε , οσο για το ποιο ειναι αδιαφορο σχεδιαστικα μεταξυ των 2 που ανεφερες , ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο :lol::lol: αν και αμφιβαλλω οτι υπαρχει αλλος φιλος εδω μεσα που να ισχυριζεται οτι το ι30 ειναι πιο ωραιο απο το GOLF (akoma ki apo to 4) :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι το i30 μου θυμιζει την Bmw 116????

 

http://www.autoexpress.co.uk/images/front_picture_library_UK/dir_457/car_photo_228546_7.jpg

 

http://www.motohand.com/data/2/209075/bmw-116-3.jpg

 

 

http://www.greencarsite.co.uk/GREENNEWS/NewsPhotos/new-hyundai-i30.jpg

 

http://www.motohand.com/data/0/14382/_14382_1.jpg

 

 

Μαλλον η ΒΜW αντιγραφει τo yugo,δεν εξηγειται αλλιως.:p

 

καλα φιλε , ναι κατι 8υμιζει απο 116....

Α ναι , εκει που εχεζε η 116 , τσαφ βγηκε το χιουνται....

Τι αλλο θα ακουσουμε να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Eγω τετοιες πατατες δεν προκειται ποτε να δωσω λευτα να αποκτησω

 

OK, εγινε. Ολα τα αλλα ειναι πατατες με 4 ροδες και μονο το Golf ειναι αυτοκινητο.

Μπορει βεβαια σε μια στρογη η πατατα με το ESP να μεινει στο δρομο και εσυ να πας στα μπαιρια αλλα αυτο δεν εχει καμμια σημασια.

 

Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω προτιμω να αγορασω ενα αυτοκινητο ποιοτητας κι ας εχει 30 μουλαρια , παρα ενα χιουνται με 200 πανθηρες

 

ΟΚ, εγινε. Μονο το golf ειναι ποιοτικο και ολα τα αλλα ειναι playmobil. To οτι το ενα ερχεται με 7 χρονια εγγυηση και το αλλο με ενα (ή εγινε 2 τωρα?) ας μην το αναφερουμε. Δλδ απο που βγαινει το συμπερασμα οτι το golf ειναι τοοοσο ποιοτικο? Ενα μικρομεσαιο της σειρας...

 

Θεμα προτεραιοτητων φιλε

Ναι, εσενα ειναι προτεραιοτητα σου να πετας τα λεφτα σου. Τουλαχιστον μην προσπαθεις να μας κανεις το ασπρο μαυρο. Δεν εχω το ι30 αλλα μπορω να σου αλλες 15 επιλογες στα ιδια λεφτα.

 

οσο για το ποιο ειναι αδιαφορο σχεδιαστικα μεταξυ των 2 που ανεφερες , ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο :lol::lol: αν και αμφιβαλλω οτι υπαρχει αλλος φιλος εδω μεσα που να ισχυριζεται οτι το i30 ειναι πιο ωραιο απο το GOLF

 

Εδω μεσα σιγουρα οχι:lol: Αν κοιταξεις αρθρα για το golf που απο κατω εχουν σχολια αναγνωστων θα δεις οτι τα μισα και πλεον σχολια αναφερονται στην συντηρητικη και αναλατη εξωτερικη εικονα του. Αλλα συμφωνω οτι ειναι γενικα υποκειμενικο.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

To οτι το ενα ερχεται με 7 χρονια εγγυηση και το αλλο με ενα (ή εγινε 2 τωρα?) ας μην το αναφερουμε.

 

2χρονια+2επεκταση ειναι

 

Μεταξυ σοβαρου και αστειου το ι30 εχει 7χρονια εγγυηση γιατι ξερουν οτι θα χαλαει συνεχεια και θελουν να προσεγγισουν αγοραστες, ενω το Golf δεν χρειαζεται τοσα, αν ειναι τα παραθυρα (κλασικο προβλημα) θα χαλασουν απο την αρχη. :lol:

 

 

ευτυχης κατοχος Golf4 & Golf5 - μην μου δινετε σημασια, φοραω golf-ογυαλια.....

 

Link to comment
Share on other sites

2χρονια+2επεκταση ειναι

 

Μεταξυ σοβαρου και αστειου το ι30 εχει 7χρονια εγγυηση γιατι ξερουν οτι θα χαλαει συνεχεια και θελουν να προσεγγισουν αγοραστες, ενω το Golf δεν χρειαζεται τοσα, αν ειναι τα παραθυρα (κλασικο προβλημα) θα χαλασουν απο την αρχη. :lol:

 

 

ευτυχης κατοχος Golf4 & Golf5 - μην μου δινετε σημασια, φοραω golf-ογυαλια.....

 

Βασικα τωρα που το ξανακοιταξα 3 χρονια δινει η Hyundai. μονο η Kia συνεχιζει στα 7.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...