Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι όχι... Παίζει κανονικά!

Το ΝΟΤΕ 2 είναι στα πλάνα βέβαια...

 

Σε μυριστικα :D:D

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μέχρι τώρα όποτε τσέκαρα αν υπάρχει αναβάθμιση από την ενημέρωση λογισμικού, μου έβγαζε ή την αναβάθμιση ή δεν υπάρχει αναβάθμιση, τις τελευταίες μέρες μου βγάζει συνεχώς το μήνυμα:

Αποτυχία ενημέρωσης firmware λόγω προβλήματος δικτύου ή διακομιστή.

 

Τι φταίει; Δεν μπορώ να κάνω ΟΤΑ αναβάθμιση. :cry:

 

Κανείς;

Γιατί δεν βρίσκει διακομιστή ξαφνικά;

Τι έχουν τα ερμα και ψοφάνε; :(

Samsung galaxy S4, Samsung Ativ s, Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition, Asus Transformer Prime
Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Γιατί δεν βρίσκει διακομιστή ξαφνικά;

Τι έχουν τα ερμα και ψοφάνε; :(

 

Μου το είχε κάνει σε μία αναβάθμιση την οποία τελικά έκανα μέσω KIES. Τις υπόλοιπες κανονικά με ΟΤΑ. Βάλτο στο kies να ξεμπερδέψεις.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω υπερευχαριστημενος.

Καποιοι μπορει να θυμαστε που ειχα προβλημα με την camera.το εστειλα λοιπον απο πατρα με courier την τριτη το απογευμα, και εχτεσ το πρωι το ειχα παλι στα χερια μου. 3 μερες, και φυσικα δουλευει αψογα πλεον αφου μου αλλαξαν ολο σχεδον το εσωτερικο του τηλεφωνου!

στην επισκευη γραφει αλλαγη καλυματος/touch. Μπραβο τους απο μενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω υπερευχαριστημενος.

Καποιοι μπορει να θυμαστε που ειχα προβλημα με την camera.το εστειλα λοιπον απο πατρα με courier την τριτη το απογευμα, και εχτεσ το πρωι το ειχα παλι στα χερια μου. 3 μερες, και φυσικα δουλευει αψογα πλεον αφου μου αλλαξαν ολο σχεδον το εσωτερικο του τηλεφωνου!

στην επισκευη γραφει αλλαγη καλυματος/touch. Μπραβο τους απο μενα.

 

Σε ποιο σέρβις το εστειλες; Και ποιο firmware είχες περάσει για την εγγύηση;;; Να ξέρουμε και οι υπόλοιποι (αχρείαστο νά' ναι):)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σέρβις το εστειλες; Και ποιο firmware είχες περάσει για την εγγύηση;;; Να ξέρουμε και οι υπόλοιποι (αχρείαστο νά' ναι):)

 

το εστειλα smartec Και επειδη δεν ειμουν σιγουρος πια isc θα επερνα το κινητο μου επισημα, περασα μια gb (official) και τους το εστειλα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εστειλα smartec Και επειδη δεν ειμουν σιγουρος πια isc θα επερνα το κινητο μου επισημα, περασα μια gb (official) και τους το εστειλα!

 

Τελικά η Smartec πρέπει όντως να είναι πολύ καλό και εξυπηρετικό servis. Πήγε ένας φίλος το Note για καμένο pixel στην οθόνη και σε μία ώρα το πήρε πίσω με καινούρια οθόνη! Ίσα που ήπιε ένα καφέ στο Χαϊδάρι...:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλωνω υπερευχαριστημενος.

Καποιοι μπορει να θυμαστε που ειχα προβλημα με την camera.το εστειλα λοιπον απο πατρα με courier την τριτη το απογευμα, και εχτεσ το πρωι το ειχα παλι στα χερια μου. 3 μερες, και φυσικα δουλευει αψογα πλεον αφου μου αλλαξαν ολο σχεδον το εσωτερικο του τηλεφωνου!

στην επισκευη γραφει αλλαγη καλυματος/touch. Μπραβο τους απο μενα.

 

Πολυ καλο νεο.Ναι το θυμαμαι το θεμα με την camera.Να μην βριζουμε μονο.Μπραβο στο service :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα χω πάρει με τη μαμά Sammy. Ηθελα να είμαι πάντα "νομοταγής" και απέφευγα τα root όχι γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στη γνώση των developers αλλά γιατί πάντα θεωρούσα ότι η Sammy ξέρει καλύτερα. Τι στο καλό, δικό της παιδί είναι το ΝΟΤΕ.

 

Μου φαίνεται όμως οτι βγάζει updates μόνο και μόνο για να βάλει εφαρμογές Γερμανικών καταστημάτων στο σύστημα. Μετά και τη τελευταία ενημέρωση το κινητό έχει γίνει αγνώριστο. Για να ανοίξω φώτο από τη camera μου έχει πάρει μέχρι και 10 δευτερόλεπτα, από τη συλλογή ανοίγει σε πάνω από 5-6. Με το s-pen γράφω το 3ο γράμμα και στην οθόνη εμφανίζεται το 1ο. Για να ανοίξει το dialer pad ή τις επαφές χρειάζομαι 4-5 δευτερόλεπτα. Οι φώτο σε χαμηλό φωτισμό είναι επιεικώς απαράδεκτες. Κρασάρει σχετικά συχνά, και άλλες τέτοιες ομορφιές. Λες και βλέπω το video Qualcom Snapdragon VS Intel. Έχω γίνει ρεζίλι στους iphoneακιδες. Τετοια κατάντια δηλαδή.

 

Και τελικά το αποφάσισα. Θα κάνω root. Αλλά καθώς ανεπίδεκτος μαθήσεως χρειάζομαι τον πιό απλό, κατανοητό και βέβαια ενημερωμένο οδηγό root που μπορεί να υπάρχει. Ξέρω ότι υπάρχει πολυ υλικό στο forum αλλά έχω χάσει τη μπάλα σχετικά με το τι ισχύει. Σκεφτείτε ότι έχετε ένα εξάχρονο που από το αν θα κάνει root το ΝΟΤΕ του εξαρτάται η επιβίωση της ανθρωπότητας. Δηλαδή θέλω έναν οδηγό όχι απλά root for dummies αλλά root for the dummiest of all. (ή έναν Ξανθιώτη που σκαμπάζει από αυτά για να κεράσω καφέ).

 

Αυτά πρός το παρόν. Αναμένω...

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε γενικές γραμμές ούτε εγώ μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το update σε ICS (το κινητό μου είναι από VODAFONE). Δεν έχω παρατηρήσει όλα αυτά που περιγράφει παραπάνω ο φίλος αλλά σίγουρα δεν λειτουργεί το κινητό όπως λειτουργούσε με GB. Εγώ εκεί που έχω σκαλώσει είναι το γεγονός, ότί μετά το update σταμάτησε να λειτουργεί το γυροσκόπιο. Πηγαίνω στα settings για να το καλιμπράρω και η μπίλια είναι ακίνητη :wacko: Ξέρεις κανένας τι παίζει με αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να σε ευχαριστήσω.

 

Δεν μπορεί,κάτι λάθος έκανες με την αναβάθμιση...

Τι να πω!. Μου ηρθε ενημέρωση και πάτησα ΝΑΙ. Τι λάθος μπορεί να έχω κανει σε αυτό?

 

Η τελευταία γερμανική δεν έχει σημαντικές διαφορές με την προηγούμενη. Ο dialer και οι επαφές είναι πρόβλημα της samsung, μάλλον, που δεν....ξέρει να τον φτιάξει!! Βέβαια η καθυστέρηση δεν είναι τόσο μεγάλη και βέβαια υπάρχει μετά από μεγάλη αδράνεια του τηλεφώνου και μόνο. Δε σε σώζει το root , αν δε γνωρίζεις να πας παρακάτω. Θα διαβάζεις διάφορα..κινέζικα,για σένα, ότι ο τάδε kernel και η δείνα rom του Μήτσου τρέχει άψογα και δε θα ξέρεις τι να κάνεις.

Οντος κινέζικα μου φαίνονται. Με έπιασες!!

 

Γνώμη μου είναι να ξαναπεράσεις την επίσημη γερμανική,που,σε μένα τουλάχιστον δουλεύει ρολόι. Βέβαια στην επανεκίνηση θέλεις app zorter να συμαζέψεις τις χύμα εφαρμογές καθώς και να μην περνας πια τις εφαρμογές στη usb μνήμη και να τις βάζεις στις οθόνες γιατί χάνονται, αυτά έχει η γερμανική σαν bugs και περιμένουμε την επόμενη γιατί,δεν μπορεί, κάποιος εκεί μέσα έχει note και βγάζουν τόσες roms!

Πως μπορώ να τη ξαναπεράσω? Εγώ το κάνω είτε με kies είτε την τελευταία με ΟΤΑ. Και στις 2 περιπτώσεις αυτόματα. Πως γίνεαι manual? και που στο καλό είναι αυτό το app zorter και σε πια φάση το χρησιμοποιώ? (ναι αυτό με τα εξαφανισμένα εικονίδια πάλι -αν είναι δυνατόν-!!!)

 

Τέλος,fredaras, o boat με την τελευταία γερμανική έφτιαξε αρκεί να μη κάνεις μεγάλο text reflow,πως διάολο το λένε:lol:

 

Και άλλα κινέζικα!!!!!

 

Μου αρέσει που ζήτησα απλές και κατανοητές οδηγίες. χαχαχαχαχαχα να σαι καλα!!!!

Edited by baxy
Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθε και ένας φίλος μου που δεν ήταν ρουτ. Οι ενημερώσεις της Samsung περνούν από πάνω και είναι no wipe. Κάποια στιγμή μπλέκονται όλα και σέρνεται το κινητό. Έχω την εντύπωση πως θέλει full wipe (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) με όλα τα ρίσκα, για να κάτσει καλά η ρομ. Βέβαια χωρίς ρουτ σημαίνει πως σβήνονται δεδομένα εφαρμογών και στήσιμο από την αρχή.:mad:

Είμαι με custom ρομ και δεν έχω δοκιμάσει σε stock επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει άλλη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν σίγυρος ότι μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα έλυνε τα προβλήματά μου, θα ήμουν διατεθημένος να το διαπράξω και ας πρέπει να το ξαναστήσω από την αρχή. Αλλά φαίνεται ότι ούτε και αυτή ειναι η λύση.

 

Οπότε λέω να περιμένω την official Jelly Bean (ζήσε Μάϊ) . Ποιος ξέρει. Μπορεί να έχει κανει κανένα θαύμα η Sammy.

 

Αν εντομεταξύ προκύψει κάτι νέο... σφυρίξτε.

 

 

ΤΝΧ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Για προσοχη λιγο με το full wipe (factory reset) που προτεινετε με stock kernel (brick bug).Μη μεινει σε κανενος το χερι το κινητο.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν σίγυρος ότι μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα έλυνε τα προβλήματά μου, θα ήμουν διατεθημένος να το διαπράξω και ας πρέπει να το ξαναστήσω από την αρχή. Αλλά φαίνεται ότι ούτε και αυτή ειναι η λύση.

 

Οπότε λέω να περιμένω την official Jelly Bean (ζήσε Μάϊ) . Ποιος ξέρει. Μπορεί να έχει κανει κανένα θαύμα η Sammy.

 

Αν εντομεταξύ προκύψει κάτι νέο... σφυρίξτε.

 

 

ΤΝΧ

 

Να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Ακόμα και στην σπάνια περίπτωση που σου παρουσιαστεί πρόβλημα θα στο φτιάξει η αντιπροσωπεία.

Δεν θα σε σώσει η jb αν δεν κάνεις wipe.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε baxy με φουλ γουαιπ θα είσαι σίγουρα καλά και με Ρουτ και ρομ πολυ καλύτερα αλλά ρε φίλε κάτσε και διάβασε και λίγο μην περιμένεις θαύματα στο φόρουμ με τις βελτιώσεις τα γράφει όλα και εκεί είμαστε να σε βοηθήσουμε....αν χρειαστεί...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε baxy με φουλ γουαιπ θα είσαι σίγουρα καλά και με Ρουτ και ρομ πολυ καλύτερα αλλά ρε φίλε κάτσε και διάβασε και λίγο μην περιμένεις θαύματα στο φόρουμ με τις βελτιώσεις τα γράφει όλα και εκεί είμαστε να σε βοηθήσουμε....αν χρειαστεί...

 

Φιλε arditsa αν διαβασα λεειιιιι! 433 σελίδες ( και αλλα ποσα τα link) τα ματακια μου το ξερουν. ( από τότε που το πήρα ε? μη φανταστείς το τελευταίο δεκάλεπτο :) ) Τι να σου πω. Ακατοίκιτο βλέπεις.

 

Οι πληροφορίες είναι καταιγιστικές και να μη πω μερικές φορές αλληλοσυγκρουόμενες. π.χ πρίν λίγο καιρό η απάντηση στα ερωτήματά μου θα ήταν " δίαβασε τη βίβλο" βλέπεις όμως κανείς δεν αναφέρεται πλεον σε αυτή γιατί πλέον υπάρχουν άλλα δεδομένα. (μαλλον!!!) και δυστυχώς όχι updated βιβλος. Και εδώ ακόμα ενώ εσύ είσαι κατηγορηματικός ότι το full wipe θα είμαι σιγουρα καλά ενώ ο φίλος afilopou λέει προσοχή με αυτό μη το brikarω.

 

Ο costsa41 με "έπιασε" σωστά. Από ένα σημείο και μετά φαίνονται κινέζικα. Κυρίως αν δεν έχεις ασχοληθεί μέχρι τώρα με root και ξαφνικά νομίζεις ότι αυτό από μόνο του θα σου κάνει το κινητό αυτό που θα ήθελες να έχεις. Απλά με τρελένει που ενα εργοστασιακό update ενώ σου δίνει τόσα καλούδια (τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post να να μη τα ξαναγράφω) στο θέμα του handling όχι μόνο δε κάνει καμία βελτίωση αλλά αντίθετα το χειροτερεύει κίολας. Ξέρεις τι είναι να θές να πάρεις τηλεφωνο και το dialer να σου ανοίγει μετά από 5 δευτερα? Τι θα πούν οι mutual? Αστο, τρέξε στο καρτοτηλεφωνο καλύτερα.

 

Σαφώς και θα προτιμούσα να έχω κάποιο συντοπίτη (Ξάνθη μεριά) να με βοηθήσει αλλά όπως μου είπε και κάποιος όταν με προτοείδε να τραβάω video με το ΝΟΤΕ " ρε φίλε, έχουν βγεί καλά αυτά γιατί δε τα βλέπω να κυκλοφορούν και πολύ" :lol:

 

Αυτα φίλοι μου και σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Sammy το καλό που σου θέλω να δείξεις τον ανάλογο ζήλο με τους φίλους στο forum και να φτίαξεις καμία καλη version. Αντε!! αμα δε ξέρεις ρώτα!

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

παιδες ειχα το sgii του αδερφου μου!

του περασα την τελευταια ice του στρατου απο το φορουμ του sgii και ενω επαιζα με το κινητο ειπα να σερφαρω λιγο με τον οπερα!

λοιπον μου φανηκε ο οπερα να πηγαινει σφαιρα στο SGII και σε sites που στο δικο μας κινητό "λαγκαρει"!

νομιζω οτι τελικα ειναι θεμα οθονης μερικα τετοια θεματα που εχουμε!

δεν μπορει στο ενα κινητο ο opera να ειναι βουτυρο και στο δικο μου να εχω θεματακια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε arditsa αν διαβασα λεειιιιι! 433 σελίδες ( και αλλα ποσα τα link) τα ματακια μου το ξερουν. ( από τότε που το πήρα ε? μη φανταστείς το τελευταίο δεκάλεπτο :) ) Τι να σου πω. Ακατοίκιτο βλέπεις.

 

Οι πληροφορίες είναι καταιγιστικές και να μη πω μερικές φορές αλληλοσυγκρουόμενες. π.χ πρίν λίγο καιρό η απάντηση στα ερωτήματά μου θα ήταν " δίαβασε τη βίβλο" βλέπεις όμως κανείς δεν αναφέρεται πλεον σε αυτή γιατί πλέον υπάρχουν άλλα δεδομένα. (μαλλον!!!) και δυστυχώς όχι updated βιβλος. Και εδώ ακόμα ενώ εσύ είσαι κατηγορηματικός ότι το full wipe θα είμαι σιγουρα καλά ενώ ο φίλος afilopou λέει προσοχή με αυτό μη το brikarω.

 

Ο costsa41 με "έπιασε" σωστά. Από ένα σημείο και μετά φαίνονται κινέζικα. Κυρίως αν δεν έχεις ασχοληθεί μέχρι τώρα με root και ξαφνικά νομίζεις ότι αυτό από μόνο του θα σου κάνει το κινητό αυτό που θα ήθελες να έχεις. Απλά με τρελένει που ενα εργοστασιακό update ενώ σου δίνει τόσα καλούδια (τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post να να μη τα ξαναγράφω) στο θέμα του handling όχι μόνο δε κάνει καμία βελτίωση αλλά αντίθετα το χειροτερεύει κίολας. Ξέρεις τι είναι να θές να πάρεις τηλεφωνο και το dialer να σου ανοίγει μετά από 5 δευτερα? Τι θα πούν οι mutual? Αστο, τρέξε στο καρτοτηλεφωνο καλύτερα.

 

Σαφώς και θα προτιμούσα να έχω κάποιο συντοπίτη (Ξάνθη μεριά) να με βοηθήσει αλλά όπως μου είπε και κάποιος όταν με προτοείδε να τραβάω video με το ΝΟΤΕ " ρε φίλε, έχουν βγεί καλά αυτά γιατί δε τα βλέπω να κυκλοφορούν και πολύ" :lol:

 

Αυτα φίλοι μου και σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή. Sammy το καλό που σου θέλω να δείξεις τον ανάλογο ζήλο με τους φίλους στο forum και να φτίαξεις καμία καλη version. Αντε!! αμα δε ξέρεις ρώτα!

 

O καλύτερος «νεότερος» οδηγός για ρουτ από τον φίλο c0rpse_grinder, post#7368

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4261957#post4261957

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός μεταφέρθηκε στο My Guides και μπήκε link στο πρώτο μήνυμα του θέματος των τροποποιήσεων.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός μεταφέρθηκε στο My Guides και μπήκε link στο πρώτο μήνυμα του θέματος των τροποποιήσεων.

 

Χρειαζόταν αυτό Mod γιατί έχουν αλλάξει πολλά από τον καιρό της Βίβλου...

Τον πρόσθεσα και εγώ στην υπογραφή μου, ελπίζω να μην έχει πρόβλημα o c0rpse...

Link to comment
Share on other sites

Για το rooting παραθετω και αυτο το post απο το xda για οσους γνωριζουν αγγλικα.Τον τελευταιο καιρο οταν εκανα root το εκανα παντα με τη πρωτη μεθοδο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=18978158

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε με ειδοποίησε κανείς ότι έχει αλλάξει ο τρόπος rooting (ωραίοι φίλοι...:p), προστέθηκε ο οδηγός του @c0rpse_grinder στη ''Βίβλο''.

Ελπίζω να είναι ο σωστός.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...