Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Αν μετά την rooted περάσεις την επίσημη VGR LA6, το root παύει να υπάρχει έτσι δεν είναι; Δε χρειάζεται δηλαδή να κάνεις κάτι άλλο για να μην είσαι πλέον root.. Ναι;

 

Ορθόν. Αν περάσεις την official rom, επανέρχεται σε πλήρη stock κατάσταση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραία. Πως και δεν έχεις περάσει την rooted LC1;

Αν μετά την rooted περάσεις την επίσημη VGR LA6, το root παύει να υπάρχει έτσι δεν είναι; Δε χρειάζεται δηλαδή να κάνεις κάτι άλλο για να μην είσαι πλέον root.. Ναι;

 

Προσωπικά δεν πέρασα την root γιατί είχα κάνει χαζομάρα. Είχα κατεβάσει 2 LC1. Από το samfirmware και από το xda την root. Την ώρα που φλάσαρα πέρασα την κανονική όμως !( μπέρδεψα τους φακέλους) :lol: , και μετά βαρέθηκα να περάσω την rooted. Κοίταξε να δεις αν δεν έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε custom roms και kernels, δεν υπάρχει λόγος σοβαρός να κάνεις root το κινητό. Το Note είναι το μοναδικό πιστεύω android που δεν χρειάζεται root, εφόσον θέλεις να παραμείνεις σε stock κατάσταση. Το GPS είναι τέλειο, η μπαταρία είτε κάνεις root είτε όχι, την ίδια κατανάλωση θα έχεις (άκρως ικανοποιητική), επομένως προσωπικά για αυτό δεν καίγομαι για root στο Note.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια...

 

μια ερωτηση, γιατι εχω καταμπερδευτει.. ειμαι με La4 και θελω να περασω lb1 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΑ data... (για να παρω μετα ενα titanium )

απο εδω (thanks elthis) εχει no wipe, αλλα εχει 3 αρχεια, το ενα δε ειναι 812mb...

 

τα περναω και τα 3 ή οχι???

 

μηπως ειναι no wipe μονο αν περαστει το modem & csc??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πέρασα την root γιατί είχα κάνει χαζομάρα. Είχα κατεβάσει 2 LC1. Από το samfirmware και από το xda την root. Την ώρα που φλάσαρα πέρασα την κανονική όμως !( μπέρδεψα τους φακέλους) :lol: , και μετά βαρέθηκα να περάσω την rooted. Κοίταξε να δεις αν δεν έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε custom roms και kernels, δεν υπάρχει λόγος σοβαρός να κάνεις root το κινητό. Το Note είναι το μοναδικό πιστεύω android που δεν χρειάζεται root, εφόσον θέλεις να παραμείνεις σε stock κατάσταση. Το GPS είναι τέλειο, η μπαταρία είτε κάνεις root είτε όχι, την ίδια κατανάλωση θα έχεις (άκρως ικανοποιητική), επομένως προσωπικά για αυτό δεν καίγομαι για root στο Note.

 

Νομίζω αξίζει μόνο και μόνο για το adsfree και το titanium! Τελικά πέρασα την rooted LC1 και όλα είναι ΟΚ, δε χάθηκε τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αξίζει μόνο και μόνο για το adsfree και το titanium! Τελικά πέρασα την rooted LC1 και όλα είναι ΟΚ, δε χάθηκε τίποτα ;)

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές, χρήσιμες για πολλούς, έκτος απο αυτες τις δυο που αναφέρεις...

 

Βεβαια εκτός απο τις εφαρμογές, προσωπικα, έχω root για:

  • Πιο γρήγορες αναβαθμίσεις
  • Θέματα (βαριέται εύκολα το μάτι μου...:p)
  • Jkay mod (επιπλέον ''διακόπτες'' στο notification bar)
  • Lower brightness mods

 

edit:Νέο market (Google Play) 3.5.15

Κατεβάστε απο εδω και κάντε απλά install σαν μια οποιαδήποτε εφαρμογή...;)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αξίζει μόνο και μόνο για το adsfree και το titanium! Τελικά πέρασα την rooted LC1 και όλα είναι ΟΚ, δε χάθηκε τίποτα ;)

 

Τελικά ποια αρχεία πέρασες ;. Pda και modem ; ή μόνο για το Pda ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποια αρχεία πέρασες ;. Pda και modem ; ή μόνο για το Pda ;

 

Όλα εκτός το CSC...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι με % η όπως ή stock ;

 

stock

 

10chars

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι με % η όπως ή stock ;

 

Stock όπως είπε και ο Αργύρης, αλλά μετά μπορείς να flashαρεις το παρακάτω mod battery%.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1415567

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σας παρακαλω καποιος που εχει το κινητο ας τσεκαρει αν εχει ηχητικη ειδοποιηση στην χειροκινητη ενημερωση οταν λαμβανει ενα mail γιατι εγω οτι ρυθμιση και αν εκανα με ειδοποιει μονο στην αυτοματη ενημερωση. Τα εχω τσεκαρει ολα και στις ρυθμισεις του κινητου και στις ρυθμισεις του λογαριασμου email. Ευχαριστω

 

Καποιος ;;;

Link to comment
Share on other sites

Για το gmail μιλάς ή για άλλο email ;

 

@elthis

 

Για να φλασάρω δεν πρέπει να έχω CMW ;.

 

Επειδή έχω μπερδευτεί...Δε μιλάμε τόση ώρα για την LC1 stock root??lol

Αν μιλάμε για αυτή, μετά περνάς custom kernel και θα έχεις cwm recovery.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί...Δε μιλάμε τόση ώρα για την LC1 stock root??lol

Αν μιλάμε για αυτή, μετά περνάς custom kernel και θα έχεις cwm recovery.

 

Kαι μετά ο counter θα μετράει ;

Link to comment
Share on other sites

Kαι μετά ο counter θα μετράει ;

 

Οχι...ούτε counter, ούτε κίτρινο τρίγωνο, ούτε τίποτα.

Απλά θα έχεις root και custom recovery.

Και πίστεψε με, αξίζει αυτό το firmware.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδιά επιβεβαιώνω και γω τον Ηλια..

πηγα απο la4 σε lb1 περνώντας και τα 3 αρχεία απο το xda.

μετα έβαλα το mobile odin pro, και πέρασα abyssnote...

 

τώρα εχω και cwm...

 

αν θελω να παω στην lc1 χωρις να χάσω τον abyss θα πρεπει να περασω μονο το 1 αρχειο και οχι το csc & modem σωστα??

 

p.s. o abyss κανει για την lc1 εεε??

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

Για το gmail μιλάς ή για άλλο email ;

 

@elthis

 

Για να φλασάρω δεν πρέπει να έχω CMW ;.

 

Μιλαω για την εφαρμογη ''email'' που εχει το κινητο εγκατεστημενη οταν το αγοραζεις (οχι την ''gmail'') Θελω να χρησιμοπoιω αυτην την εφαρμογη και οχι καποια αλλη απο το market.

Επισης θελω να ρωτησω αν θεωρειτε οτι το screen protector ειναι απαραιτητο. Εχω διαβασει οτι η συσκευη μας εχει gorilla glass το οποιο ειναι ανθεκτικο στις γρατζουνιες. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την official θηκη flip case η οποια καλυπτει παντα την οθονη, δεν χρησημοποιω σχεδον ποτε το spen και επισης ειμαι πολυ προσεχτικος με την συσκευη μου (δεν την ακουμπαει αλλος) Να πω την αληθεια το εχω αγορασει αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν το βαλω θα χασω κατι εστω και πολυ λιγο απο την smooth αισθηση της οθονης και την φωτεινοτητα της.

Επισης ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιητε καποιο ειδικο πανακι για τον καθαρισμο της οθονης ή με ενα απλο πανακι (γυαλιων) καθαριζετε την οθονη του τηλεφωνου.

Επισης μπορει καποιος να μου πει αν ξερει πως μπορω να απαντησω μια κληση χωρις να ανοιξω την flipcase ; Δηλαδη αν μπορω να αλλαξω την λειτουργια του κουμπιου on/off και να απανταω πατωντας το με αυτο τις κλισεις μου ;

sorry για τις πολλες εωτησεις.

Edited by Dinos_
Link to comment
Share on other sites

παιδιά επιβεβαιώνω και γω τον Ηλια..

πηγα απο la4 σε lb1 περνώντας και τα 3 αρχεία απο το xda.

μετα έβαλα το mobile odin pro, και πέρασα abyssnote...

 

τώρα εχω και cwm...

 

αν θελω να παω στην lc1 χωρις να χάσω τον abyss θα πρεπει να περασω μονο το 1 αρχειο και οχι το csc & modem σωστα??

 

p.s. o abyss κανει για την lc1 εεε??

 

Μόνο το csc δε πρέπει να περάσεις και ναι,ο abyssnote kernel ή o Franco κάνουν για όλες τις GB rom..;)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εχω σετάρει Microsoft Exchange account για το company push email, για synchronisation contacts, calendar κλπ. με τον company email server. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να κατεβάζουμε αυτόματα contacts που είναι στο company directory? Στο HD2 πάλι με Android GB, με το που έκανα 'Add Contact' μου έδινε επιλογή προσθήκης contact από το company directory και φόρτωνε αυτόματα όλα τα στοιχεία...πως μπορούμε να κάνουμε το ίδιο στο Note? Εχει αλλάξει κάτι από τα στάνταρντ Microsoft Exchange email features του Gingerbread η Samsung?

 

Αν μπορείς βάλε κάνα Link αυτό δεν δουλεύει.

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την εφαρμογη ''email'' που εχει το κινητο εγκατεστημενη οταν το αγοραζεις (οχι την ''gmail'') Θελω να χρησιμοπoιω αυτην την εφαρμογη και οχι καποια αλλη απο το market.

Επισης θελω να ρωτησω αν θεωρειτε οτι το screen protector ειναι απαραιτητο. Εχω διαβασει οτι η συσκευη μας εχει gorilla glass το οποιο ειναι ανθεκτικο στις γρατζουνιες. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την official θηκη flip case η οποια καλυπτει παντα την οθονη, δεν χρησημοποιω σχεδον ποτε το spen και επισης ειμαι πολυ προσεχτικος με την συσκευη μου (δεν την ακουμπαει αλλος) Να πω την αληθεια το εχω αγορασει αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν το βαλω θα χασω κατι εστω και πολυ λιγο απο την smooth αισθηση της οθονης και την φωτεινοτητα της.

Επισης ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιητε καποιο ειδικο πανακι για τον καθαρισμο της οθονης ή με ενα απλο πανακι (γυαλιων) καθαριζετε την οθονη του τηλεφωνου.

Επισης μπορει καποιος να μου πει αν ξερει πως μπορω να απαντησω μια κληση χωρις να ανοιξω την flipcase ; Δηλαδη αν μπορω να αλλαξω την λειτουργια του κουμπιου on/off και να απανταω πατωντας το με αυτο τις κλισεις μου ;

sorry για τις πολλες εωτησεις.

 

«Φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά!»

Αφού το έχεις βάλτο. Δε χάνεις καθόλου σε αίσθηση. Με το screen protector θα καθαρίζεις την οθόνη και με τη μπλούζα σου:p

Επίσης για την απάντηση κλίσης κοίτα στις ρυθμίσεις κλίσεων αν σε βολεύει η απάντηση με το κεντρικό πλήκτρο.

Link to comment
Share on other sites

«Φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά!»

Αφού το έχεις βάλτο. Δε χάνεις καθόλου σε αίσθηση. Με το screen protector θα καθαρίζεις την οθόνη και με τη μπλούζα σου:p

Επίσης για την απάντηση κλίσης κοίτα στις ρυθμίσεις κλίσεων αν σε βολεύει η απάντηση με το κεντρικό πλήκτρο.

 

οχι δεν με βολευει το κεντρικο πληκτρο διοτι το καλυπτει και αυτο η flipcase. Οσο αφαρα το screen protector μου φαινετε λιγο απιθανο να μην χανεις σε αισθηση της οθονης. Ισως αν το βγαλεις καταλαβεις την διαφορα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από pandrits

«Φύλαγε τα ρούχα σου, να έχεις τα μισά!»

Αφού το έχεις βάλτο. Δε χάνεις καθόλου σε αίσθηση. Με το screen protector θα καθαρίζεις την οθόνη και με τη μπλούζα σου:p

Επίσης για την απάντηση κλίσης κοίτα στις ρυθμίσεις κλίσεων αν σε βολεύει η απάντηση με το κεντρικό πλήκτρο.

 

οχι δεν με βολευει το κεντρικο πληκτρο διοτι το καλυπτει και αυτο η flipcase. Οσο αφαρα το screen protector μου φαινετε λιγο απιθανο να μην χανεις σε αισθηση της οθονης. Ισως αν το βγαλεις καταλαβεις την διαφορα :)

Ανάλογα τη ποιότητα της ζελατινας.Μια καλή και λεπτή ζελατινα δε κλέβει σχεδόν καθόλου από τη ποιότητα της οθόνη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν με βολευει το κεντρικο πληκτρο διοτι το καλυπτει και αυτο η flipcase. Οσο αφαρα το screen protector μου φαινετε λιγο απιθανο να μην χανεις σε αισθηση της οθονης. Ισως αν το βγαλεις καταλαβεις την διαφορα :)

 

Πάντως εγώ με τη flipcase χρησιμοποιώ το bluetooth και απαντάω από αυτό. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο που να σε βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

Οχι...ούτε counter, ούτε κίτρινο τρίγωνο, ούτε τίποτα.

Απλά θα έχεις root και custom recovery.

Και πίστεψε με, αξίζει αυτό το firmware.

Για να καταλάβω, όταν λέμε ο counter θα μετράει, πως ακριβώς το βλέπουμε αυτό; Μπαίνω download mode...Τι πρέπει να βλέπω εκεί αν o counter μετράει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...