Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@garfield147

Μην φοβάσαι, όλα θα πάνε καλά. Και όταν φλασάρεις μετά κάνε του root, και πέρνα τον netcore kernel.

 

@costsa41

Έχεις κάνει root στο κινητό σου, και να περάσεις άλλον κέρνελ ;

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όλα καλά, αλλά με την αναβάθμιση χάθηκαν οι ρυθμίσεις στις οθόνες, επανήλθαν στις αρχικές της samsung :mad: επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι γενικά πιο αργό, αλλά μπορεί να θέλει στρώσιμο, θα δείξει...:confused: τέλος, μίκρυνε ο διαθέσιμος χώρος στο τηλέφωνο ή είναι ιδέα μου; δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είχα πριν ελεύθερο αλλά νομίζω ήταν αρκετά παραπάνω...:blink:
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, αλλά με την αναβάθμιση χάθηκαν οι ρυθμίσεις στις οθόνες, επανήλθαν στις αρχικές της samsung :mad: επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι γενικά πιο αργό, αλλά μπορεί να θέλει στρώσιμο, θα δείξει...:confused: τέλος, μίκρυνε ο διαθέσιμος χώρος στο τηλέφωνο ή είναι ιδέα μου; δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είχα πριν ελεύθερο αλλά νομίζω ήταν αρκετά παραπάνω...:blink:

 

Λογικό να χάθηκαν. Κατά τα άλλα τίποτα δεν χάθηκε άλλο

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, αλλά με την αναβάθμιση χάθηκαν οι ρυθμίσεις στις οθόνες, επανήλθαν στις αρχικές της samsung :mad: επίσης έχω την εντύπωση ότι είναι γενικά πιο αργό, αλλά μπορεί να θέλει στρώσιμο, θα δείξει...:confused: τέλος, μίκρυνε ο διαθέσιμος χώρος στο τηλέφωνο ή είναι ιδέα μου; δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είχα πριν ελεύθερο αλλά νομίζω ήταν αρκετά παραπάνω...:blink:

 

Αν μιλάς για την νέα βάση και εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

Ότι το κινητό βάρυνε και έγινε πιο αργό.

Θα δείξει μέχρι το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μπήκε η ελληνική αναβάθμιση σε ICS! Προσπάθησα να την εγκαταστήσω από Kies αλλά στο 21% σταματούσε. Τελικά όλα πήγαν καλά μέσω OTA. Σε μένα η όλη αίσθηση της ταχύτητας είναι σημαντικά καλύτερη, ειδικά η απόκριση στο internet αλλά και γενικότερα έχει μειωθεί στο ανεπαίσθητο το lag του android. Όλες οι ρυθμίσεις πέρασαν σωστά εκτός από τις οθόνες οι οποίες ήθελαν εγκατάσταση από την αρχή. Συνιστώ σε όλους να κάνουν άφοβα την εγκατάσταση αφού πρώτα ...φωτογραφίσουν τις οθόνες τους!
Link to comment
Share on other sites

σε μένα δεν βρίσκει απολύτως καμία αναβάθμιση, ούτε ''οτα'' ούτε μέσω kies. έχω μείνει στο 4.03.
Εγώ αναβαθμίστηκα σήμερα από Gingerbread. Το θεώρησα αυτονόητο αλλά δεν ήταν.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Σήμερα παρέλαβα το Galaxy Note και το πρωτο πραγμα που προσπαθησα να κανω ήταν να το αναβαθμίσω, καθώς είδα οτι κυκλοφορησε η ICS για το Note. Δοκίμασα και απο το κινητό και απο το Samsung Kies. Και τα 2 μου λένε οτι δεν υπάρχει αναβάθμιση για την συσκευή μου.

Δεν ξέρω γιατι δεν μου κανει αναβάθμιση! Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε. Έψαξα στο φόρουμ και βρήκα κάποιες οδηγίες αλλα φοβάμαι μην κανω καποια ζημια. Ειναι η πρωτη φορα που πιανω android κινητο (πρωην :p χρηστης iPhone)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

http://imageshack.us/photo/my-images/580/29689612.png/

Edited by kourosava
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάπου η ελληνικη αναβαθμιση να τη κατεβασω?

 

N7000 XXLPT

 

την κατεβασα απο σαμιφιρμ και την περασα με οντιν. ο θεος βοηθος.

μεχρι στιγμης ολα οκ

Edited by evan66
ok
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε και εμένα αναβάθμιση μέσω ΚΙES πριν απο λίγο σε Note απο Wind. Η ερώτηση μου αν μπορείτε να με διαφωτήσετε είναι η εξής... έχει δουλέψει σε κανέναν η ελληνική αναγνώριση γραφής (handwriting); Παρότι οι οδηγίες και το help λένε ξεκάθαρα οτι υπάρχει η δυνατότητα στην πραγματικότητα δεν παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για την νέα βάση και εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

Ότι το κινητό βάρυνε και έγινε πιο αργό.

Θα δείξει μέχρι το μεσημέρι.

 

Και εγω την περασα και σε ενα τριωρακι την αποχαιρετησα κιολας.

Αν και για να ειμαι ακριβης, δεν μου φανηκε πιο αργη. Ηταν smooth, απλα

της ελειπε η σπιρταδα σε εναλλαγες οθονων, στο app drawer κτλ.

Πισω στα γνωστα λημερια για να απολαυσουμε την συσκευη..:happy:

Link to comment
Share on other sites

σε μένα δεν βρίσκει απολύτως καμία αναβάθμιση, ούτε ''οτα'' ούτε μέσω kies. έχω μείνει στο 4.03.

 

 

καλημερα παιδια. στην ιδια φαση ειμαι και εγω. ελληνικο απο vodafone... τι να κανω?

God created Man and Man created Galaxy Note!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν το αφήνεται στην ησυχία του?Μέχρι να έρθει η ice cream κανείς δεν είχαι πρόβλημα.Με το που ήρθε η αναβάθμιση έχουν γραφτεί αμέτρητες σελίδες εδώ πέρα με προβλήματα που λίγο πολύ όλοι έχουμε.
http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Εγω πέρασα official μέσω KIES την Ελληνική 4.0.4 και εκτός απο 1-2 παρατηρήσεις όλα είναι σαφώς καλύτερα. Είμαι ενα απο αυτους που εχουν βαρεθεί τα unoficcial roms τα οποία δημιουργούν περισσότερα προβλήματα απο αυτά που λύνουν. Με Gingerbread το κινητό πράγματι είχε ελαφρά lags αραιά και που - αυτά δεν υπάρχουν πλεον. Η απόκριση του S-Pen, ειδικά στο S-MEMO ήρθε όπως έπρεπε να είναι εξ'αρχής.

 

Το μονο λάθος που βλέπω ειναι στο menu Τηλέφωνο οτι εμφανίζονται 3 κουμπιά και το 4ο (Επαφές) θέλει scroll - απαράδεκτο. Προφανώς η φράση "Αρχείο καταγραφής" δεν χωράει σωστά. Σε γενικές γραμμές η ελληνοποίηση του Android είναι πολύ χάλια. Υπάρχουν φράσεις και λέξεις που κόβονται χωρίς να scrollάρουν ενώ άλλες χαζομάρες εμφανίζονται με τις αναβαθμίσεις. Στο calendar και σε ICS ας που ο Ιούνιος πλέον φαίνεται ως Ιον και οχι ΙΟΥ και ο Ιούλιος ως Ιολ!! Αυτά απο που τα ξετρύπωσαν οι μεταφραστές;; Σε κανένα calendar δεν εμφανίζονται έτσι. Χαζομάρες το ξέρω... αλλά αυτό δείχνει οτι γίνονται αλλαγές απλά για να υπάρχουν.

 

Η αλλάγη στην εμφάνιση των τηλεφώνων;;; Τι ειναι πάλι αυτό...;; Αντι ας πουμε 2102233444 εμφανίζονται ως 21 0222 3444. Σωστό μεν μπέρδεμα δε οταν επι δεκαετίες το είχαμε συνηθίσει αλλιώς και δεν έχει ουσία ως αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !

 

Σήμερα στην παραλία τράβηξα ένα μικρό βίντεο και το ανέβασα στο youtube, πήγα μετά την μεταφόρτωση να το δω και βλέπω πως είναι μια κάθετη εικόνα στην μέση του player σαν λωρίδα, πως μπορώ να τραβήξω ένα βίντεο με το note και να μου το δείχνει κανονικά ? Μήπως πρέπει την ώρα που τραβάω το βίντεο να έχω οριζόντιο το κινητό και όχι όρθιο ή θέλει να κάνω ρυθμίσεις στο κινητό ?

 

Ποιότητα πάντως πολύ καλή ευχαριστήθηκα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την περασα και σε ενα τριωρακι την αποχαιρετησα κιολας.

Αν και για να ειμαι ακριβης, δεν μου φανηκε πιο αργη. Ηταν smooth, απλα

της ελειπε η σπιρταδα σε εναλλαγες οθονων, στο app drawer κτλ.

Πισω στα γνωστα λημερια για να απολαυσουμε την συσκευη..:happy:

 

Αν θέλω να πάω πίσω στο 2.3.6 με ποιόν τρόπο θα το κάνω? Hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να πάω πίσω στο 2.3.6 με ποιόν τρόπο θα το κάνω? Hard reset?

Όχι πρόσεχε το χαρντ περίμενε να σου πουν οι ιδικοι

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το hard resert σε ΕΠΙΣΗΜΗ rom δεν έχει αναφερθεί. Αν το πάθει κάποιος από εδώ απλά θα γραφτεί στους XDA....! Mε pcodin περνάς όποια επίσημη θέλεις. Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι σε αυτό.

 

ΚΑΙ οι επίσημες ρομ (ICS) έχουν το θέμα με το eMMC και το EMMC_CAP_ERASE.... Οι πειραγμένοι kernels έχουν κάνει disable την εντολή αυτή.... Αλλά και πάλι βάζουμε τον abyss για να κάνουμε wipes... Οπότε προσοχή με τα hard reset ΠΑΝΤΟΥ. Έχουν μπρικάρει τηλέφωνα και με επίσημες....

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί κάπου ότι έχουν μπρικάρει τηλέφωνα με επίσημες roms; Αν ναι, γράψε μας κι εμάς που, να το διαβάσουμε.

 

Κάνε ένα google search... Διάβασε και τι λέει ένας από τους τύπους που βρήκαν το bug μιας και το έχω πρόχειρο..

here is a bug in the Samsung stock ICS kernels that can trigger flash corruption and hardbrick your device

I wouldn't be using the factory reset function in Android itself, or anything like that.

Ορίστε και όλο το post

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26746720&postcount=1727

Link to comment
Share on other sites

Ή εγώ δεν καταλαβαίνω ή εδώ δεν μπορούμε να συνενοηθούμε! CWM και wipes κάνεις σε ρουταρισμένο τηλέφωνο και αφού έχεις περάσει cwm....Εκεί ναι δεν κάνεις wipe με τον ICS kernel που έχει. Όμως σε ΜΗ ρουταρισμένο τηλέφωνο που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις wipes και ΔΕΝ έχεις CWM γιατί δεν μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών;

 

Ορίστε εγω εκανα google search... :)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28541903&postcount=2

To emmc bug δεν έχει να κάνει με το cwm αλλα με εντολές που περιέχουν format. Τέτοιες μπορείς να κάνεις και με μαμα ics... Απλά μπαίνεις στο μαμα recovery και κάνεις π.χ. factory reset...

Link to comment
Share on other sites

To διάβασα. Φυσικά και δεν κάνεις wipes με ics.....Όμως αν πας ρυθμίσεις-δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας-επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε θα πάθει κάτι. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

To "επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων" είναι το factory (data) reset και είναι αυτό που έκανε ο ινδός στο ποστ που σου έστειλα (I wiped and my phone bricked) ... Προφανώς το "επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων" κάπου καλεί την εντολή format και για αυτό του μπρικαρε το τηλ... Νομίζω ότι και εδώ σε εμάς είχε πάρει το μάτι κάποιον να το έχει τουβλιάσει με "επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων"...

Και το βρήκα..βασικά 2 τα τουβλιάσαν με μαμα ics... (απο #4762 ποστ και κατω....)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4151004&highlight=fctory+reset#post4151004

Edited by _DuDe_
Link to comment
Share on other sites

To διάβασα. Φυσικά και δεν κάνεις wipes με ics.....Όμως αν πας ρυθμίσεις-δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας-επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε θα πάθει κάτι. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

 

Kώστα δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα και με τη μαμά ICS. Εξάλλου πολλοί αναφέρουν την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ως wipe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...