Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορουσε καποιος φιλος να μου πει step by step πως να περασω την alba,απο που θα την "κατεβασουμε" κλπ...Εχω την LC1 και ειμαι root.Exω εγκαταστησει το mobile odin καθως και το CWM Manager V3.0.Αν μπορει να γινει μεσω αυτου του προγραμματος.

 

Ευχαριστω

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε.

 

Θα σε βοηθουσα, γιατι εκανα προχτες εγκατασταση, αλλα μπορει να εκανα κατι στραβα .για αυτο ζηταω και εγω βοηθεια

 

Καλησπερα σας.

Βοηθεια φιλαρακια , Εκανα για πρώτη φορα αναβαθμηση απο το 2.3.6 (γερμανιας DBT) που είχε στην αγορα του note -> σε 4.0.3 Αlba. -> AlBa_ZCLP6_ICS_Full_Repack_plus

 

δειτε παρακάτω τα βηματα αν καταλαβα σωστα απο την βιβλο και πειτε μου τι είναι λαθος στο τελος:

- είχα version βασικου φασματος: Ν7000ΧΧLB2 / kernel: 2.3.6.7-N7000XXLC1-CL103701

εκανα Βηματα:

- εγκατεστησα kies 2.3.0 για drivers , εγκατεστησα odin 1.85 , εκανα downgrade την pre-rooted N7000XXLA4.DBT , εχω DBT χωρα αγορας

- εγινε σωστα root , εκανα επισης mobile odin και Abyssnote Kernel σωστα, εγινε σωστα το EFS backup συμφωνα με τα βηματα

- εγκατεστησα την custom rom Alba, συμφωνα με τα βηματα (βιβλος custom rom) σωστα.

- δεν εκανα restore με το titanium backup , γιατι εκανα δευτερο backup απο το 4.0.3 πανω στο παλαιο και εχασα τα παλαια.

Προβληματα:

1. Δεν έχω πλέων root , ενω την πρώτη ημερα υπηρχε. Εκανα about phone/software update και μου ζητησε register , οπου έκανα. Μηπως φταιει αυτο , γιατι δεν το ελεγξα;

2. Δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο.

3. Με Το counter εχω προβλημα,πως τον βλεπω και πως το φτιαχνω όπως ηταν πριν΄;

4. Αν θελω να ξαναπερασω το παλαιο 2.3.6, το κανω απλα με odin και αν θελω να ξαναεγκαταστησω το 4.0.3 , το κανω οπως τα customized roms με root;

ευχαριστω πολυ

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσε καποιος φιλος να μου πει step by step πως να περασω την alba,απο που θα την "κατεβασουμε" κλπ...

πιστευω πως το επισημο thread ειναι αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1579301

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσε καποιος φιλος να μου πει step by step πως να περασω την alba,απο που θα την "κατεβασουμε" κλπ...Εχω την LC1 και ειμαι root.Exω εγκαταστησει το mobile odin καθως και το CWM Manager V3.0.Αν μπορει να γινει μεσω αυτου του προγραμματος.

 

Ευχαριστω

 

Γεια σου φιλε.

 

Θα σε βοηθουσα, γιατι εκανα προχτες εγκατασταση, αλλα μπορει να εκανα κατι στραβα .για αυτο ζηταω και εγω βοηθεια

 

Καλησπερα σας.

Βοηθεια φιλαρακια , Εκανα για πρώτη φορα αναβαθμηση απο το 2.3.6 (γερμανιας DBT) που είχε στην αγορα του note -> σε 4.0.3 Αlba. -> AlBa_ZCLP6_ICS_Full_Repack_plus

 

δειτε παρακάτω τα βηματα αν καταλαβα σωστα απο την βιβλο και πειτε μου τι είναι λαθος στο τελος:

- είχα version βασικου φασματος: Ν7000ΧΧLB2 / kernel: 2.3.6.7-N7000XXLC1-CL103701

εκανα Βηματα:

- εγκατεστησα kies 2.3.0 για drivers , εγκατεστησα odin 1.85 , εκανα downgrade την pre-rooted N7000XXLA4.DBT , εχω DBT χωρα αγορας

- εγινε σωστα root , εκανα επισης mobile odin και Abyssnote Kernel σωστα, εγινε σωστα το EFS backup συμφωνα με τα βηματα

- εγκατεστησα την custom rom Alba, συμφωνα με τα βηματα (βιβλος custom rom) σωστα.

- δεν εκανα restore με το titanium backup , γιατι εκανα δευτερο backup απο το 4.0.3 πανω στο παλαιο και εχασα τα παλαια.

Προβληματα:

1. Δεν έχω πλέων root , ενω την πρώτη ημερα υπηρχε. Εκανα about phone/software update και μου ζητησε register , οπου έκανα. Μηπως φταιει αυτο , γιατι δεν το ελεγξα;

2. Δεν εχω ελληνικο πληκτρολογιο.

3. Με Το counter εχω προβλημα,πως τον βλεπω και πως το φτιαχνω όπως ηταν πριν΄;

4. Αν θελω να ξαναπερασω το παλαιο 2.3.6, το κανω απλα με odin και αν θελω να ξαναεγκαταστησω το 4.0.3 , το κανω οπως τα customized roms με root;

ευχαριστω πολυ

Γιαννης

 

Ενας ενας

 

Χάρης

 

κατ αρχην το site είναι εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1579301

 

κατεβάζεις από εδώ http://www.mirorii.com/fichier/3/501208/I9220LP1-N7000-ICS-REPACK-tar.html την ics cf repack lp1

την βάζεις στην εσωτερική sdcard σου.

Ταυτόχρονα βάζεις να κατεβάσει απο εδω http://multishared.com/1onkhg5yk2ci/AlBa_ZCLP6_ICS_Full_Repack_v2.zip την alba

Ανοίγεις το mobile odin (συνιστώ το pro) και πατάς Οpen file (επιλεγεις το internal sdcard) και βρισκεις το .tar αρχειο I9220LP1-N7000-ICS-REPACK-tar

Πρόσεξε κάτω από το Everroot να είναι τικαρισμένα ολα.

Πατάς Flash firmware.

Θα κάνει το προγραμμα μια διαδικασία που θα σου φλασαρει την cf lp1 ics repack .

Μόλις τελειώσει θα σε βγάλει στο cwm recovery (menu με μπλε γραμματα)

Εκεί θα κάνεις wipe cache partition

advanced>wipe dalvik cache

μετα πατας go back και κάνεις wipe data/factory reset.Μόλις τελειώσει επιλεγεις reboot system now

Ασε τη rom να ξεκινησει.Βάλε το Pin σου, θα σου βγάλει σφάλμα στον tw launcher ,πάτα οκ.Μπορει να σου βγάλει και σφάλμα στο com.android.phone.Μην αγχωθείς πάτα οκ.Θα κάνει ένα restart από μόνο του και θα μπορεις πια να μπεις κανονικα στον application drawer.

Δες ότι υπάρχει το εικονιδιο του superuser και του mobile odin.Ανοιξε το mobile odin να δεις οτι θα σου ζητησει root permissions.Πατα allow .Βάλε στην εσωτερικη σου καρτα (εκει που εβαλες και την lp1 cf repack) , την alba που κατεβασες AlBa_ZCLP6_ICS_Full_Repack_v2.zip.

Κανε shutdown το κινητο.Μετρα μεχρι το 5.Πάτα volume up+home+power button μεχρι να δεις το logo του Samsung Galaxy note.

Θα σε βγαλει λογικα στο cwm recovery.Εκει κάνε wipe cache partition

advanced>wipe dalvik cache

μετα πατας go back και κάνεις wipe data/factory reset.Αμέσως μετα επιλεγεις install zip from sdcard >choose zip from internal sdcard και επιλεγεις το AlBa_ZCLP6_ICS_Full_Repack_v2.zip.Πατας yes.

Μετα go back και reboot system now.

Στο πρωτο boot μπορει να σου κανει παλι fc o launcher.Οπως και πριν πατα yes και ειναι πολυ πιθανο να κανει restart μονο του.Λογικα μετα θα εισαι οκ.

 

Γιαννης

 

Τα εκανες ψιλοσαλατα.

Πηγαινε εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1535025

 

κατεβασε την 3*Files Wipe N7000XXLC1_N7000OXALC1 Open Europe (02/03/2012)

https://hotfile.com/dl/149636641/e30e4eb/Rooted_Stock_Odex_N7000XXLC1.rar.html

Βαλε το κινητο σε download mode(λογικα στον counter λεει 1?)

Με pc odin flasare τη rom.

Μπες στη ρομ μετα το φλασαρισμα και κατέβασε το Mobile odin (συνιστω το pro).

Κατεβασε την cf repack lp1 http://www.mirorii.com/fichier/3/501208/I9220LP1-N7000-ICS-REPACK-tar.html (αν την εχεις κατεβασει απλα βαλτη στην εσωτερικη σου καρτα).Κατεβασε από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=22463153#post22463153 το triangle away.apk http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=928175&d=1330693113 .Βαλε και αυτο στην εσωτερικη σου καρτα.

Ανοιξε το mobile odin και φλασαρε την cf repack lp1

(Ανοίγεις το mobile odin (συνιστώ το pro) και πατάς Οpen file (επιλεγεις το internal sdcard).

Πρόσεξε κάτωαπό το Everroot να είναι τικαρισμένα ολα.

Πατάς Flash firmware.

Θα κάνει το προγραμμα μια διαδικασία που θα σου φλασαρει την cf lp1 ics repack .

Μόλις τελειώσει θα σε βγάλει στο cwm recovery (menu με μπλε γραμματα)

Εκεί θα κάνεις wipe cache partition

advanced>wipe dalvik cache

μετα πατας go back και κάνεις wipe data/factory reset.Μόλις τελειώσει επιλεγεις reboot system now)

Μπαινεις στη ρομ και από την εφαρμογη my files (επελεξε πρωτα από το settings>applications το install from unknown sources και το debugging mode) βρες το triangle away και πατα επανω του να κανει Install.Μπες μετα στην εφαρμογη triangle away και πατα το reset flash counter.Θα κανει reboot.Τσεκαρε οτι δεν εχεις το κιτρινο τριγωνακι.

ps το triangle away παιζει μονο στην lp1 για αυτο πρεπει να κανεις αυτη την διαδικασια

Μετα ή μπορεις να κλεισεις το κινητο και να μπεις σε download mode και να φλασαρεις μια stock ρομ

 

ps και προς τους δυο.επειδη εγραφα λιγο βαστικα διαβαστε προσεκτικα γιατι δεν ειχα χρονο να το κανω bullet points

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για όσους αγόρασαν απο το Γερμανικό amazon.

πήρατε απόδειξη? αν ναι πως μοιάζει, σαν κανονική απόδειξη σε Α4 ή σαν ένα πιο μικρό χαρτί με όψη αυτοκόλητου?

Link to comment
Share on other sites

Μεσω του market απο το PC προσπαθω να παρω καποια εφαρμογη που ηδη εχω αγορασει,η κατεβασει απο τις δωρεαν,αλλα δεν εμφανιζει το κινητο που εχω το ΝΟΤΕ δηλαδη,αλλα προτεινει αλλες συσκευες που ειχα στο παρελθον.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω του market απο το PC προσπαθω να παρω καποια εφαρμογη που ηδη εχω αγορασει,η κατεβασει απο τις δωρεαν,αλλα δεν εμφανιζει το κινητο που εχω το ΝΟΤΕ δηλαδη,αλλα προτεινει αλλες συσκευες που ειχα στο παρελθον.

 

Επειδη εβαλες νεα custom rom, ενεργοποιησες το market απο τη συσκευη συνδεοντας το με τον λογαριασμο google που εχεις????

Εκανες 1-2 reboots?Απο το market της συσκευης σου δειχνει αγορασμενη την εφαρμογη??

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εβαλες νεα custom rom, ενεργοποιησες το market απο τη συσκευη συνδεοντας το με τον λογαριασμο google που εχεις????

Εκανες 1-2 reboots?Απο το market της συσκευης σου δειχνει αγορασμενη την εφαρμογη??

Eβαλα τον λογαριασμο που ειχα ναι,ενεργοποιηση εννοεις συγχρονισμο?.Ναι στο market Μου τις δειχνει αγορασμενες οσες ηταν βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα τον λογαριασμο που ειχα ναι,ενεργοποιηση εννοεις συγχρονισμο?.Ναι στο market Μου τις δειχνει αγορασμενες οσες ηταν βεβαια.

 

Κατεβασε απο τη συσκευη λοιπον και δωσε λιγο χρονο στο market απο τον υπολογιστη σου...

 

Στις τελευταιες αναβαθμισεις το μαρκετ αντιμετωπιζει διαφορα προβληματακια...Θα τις δειξει κανονικα αν κατεβασεις καποιες απο τη συσκευη πρωτα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Eνα αλλο προβλημα που ειδα ειναι οτι δεν μπορω να προσθεω μια νεα επαφη,πατωντας το +νεα επαφη,δεν ανοιγει το πληκτρολογιο, κανει ενα flashing και επανερχεται η οθονη χωρις να μου δινει την δυνατοτητα να βαλω νεα επαφη. Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για όσους αγόρασαν απο το Γερμανικό amazon.

πήρατε απόδειξη? αν ναι πως μοιάζει, σαν κανονική απόδειξη σε Α4 ή σαν ένα πιο μικρό χαρτί με όψη αυτοκόλητου?

 

Σε δυο προσφατες αγορες μου απο εκει, στην πρωτη περιπτωση(θηκη Σαμσουνγκ για ΝΟΤΕ) μου ηρθε αποδειξη σε Α4 και στην δευτερη (το ΝΟΤΕ) οπως το περιγραφεις ενα πιο μικρο χσρτι με οψη αυτοκολητου.

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Σε δυο προσφατες αγορες μου απο εκει, στην πρωτη περιπτωση(θηκη Σαμσουνγκ για ΝΟΤΕ) μου ηρθε αποδειξη σε Α4 και στην δευτερη (το ΝΟΤΕ) οπως το περιγραφεις ενα πιο μικρο χσρτι με οψη αυτοκολητου.

ρε παιδια το γερμανικο Amazon στελνει κανονικα προιοντα τεχνολογιας και ηλεκτρονικα ειδη στην Ελλαδα ???!! ... Παλιοτερα θυμαμαι το αγγλικο Amazon δεν εστελνε τετοια πραγματα, μονο βιβλια και cd με αφηνε να παραγγειλω !!... :wacko: Εχουν δηλαδη διαφορα τα δυο Amazon σε αυτο το θεμα η μπορω πλεον να παραγγελνω και απο το αγγλικο οτι θελω ?? Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το γερμανικο Amazon στελνει κανονικα προιοντα τεχνολογιας και ηλεκτρονικα ειδη στην Ελλαδα ???!! ... Παλιοτερα θυμαμαι το αγγλικο Amazon δεν εστελνε τετοια πραγματα, μονο βιβλια και cd με αφηνε να παραγγειλω !!... :wacko: Εχουν δηλαδη διαφορα τα δυο Amazon σε αυτο το θεμα η μπορω πλεον να παραγγελνω και απο το αγγλικο οτι θελω ?? Ευχαριστω :)

 

Δε ξέρω για το Αγγλικό, αλλά από το Γερμανικό amazon έχουν αγοράσει το note πολλά παιδιά...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το Αγγλικό, αλλά από το Γερμανικό amazon έχουν αγοράσει το note πολλά παιδιά...;)

οκ, ευχαριστω πολυ, ψηνομαι αγρια τις τελευταιες μερες να τσιμπησω κι εγω το Note (κι ας εχω τωρα το 4S)... απο τα τελευταια videos που εχω δει εδω μεσα εχει μεγαλες δυνατοτητες το μηχανημα !... :blink: (by the way κανεις πολυ καλη δουλεια εδω μεσα φιλε σχετικα με το Note, να σαι καλα) :)

 

Mολις τσεκαρα και το αγγλικο Amazon, συνεχιζουν να μην στελνουν mobile devices εκτος UK τα "μουλαρια" οι αγγλοι ... (συμφωνα με το παρακατω πινακακι): (εντος αγγλιας δηλαδη επιτρεπουν παραγγελιες) :wacko:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=hp_492868_top_del?nodeId=524836

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.ερωτηση κρισεως.φοραω την δικιά του ροκ ΔΝ εχω αλλάξει τίποτα οι εφαρμογές μου εγκαθίστανται στην κάρτα όμως ΔΝ με ικανοποιεί η ταχύτητα εναλλαγής των παραθύρων ιδίως όταν ανοίγω για κλήση επαφές μηνύματα.δν είναι τόσο γρήγορο όσο όταν είναι απο ολική επαναφορά.τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση θελω να κανω.

Αν απο GB παμε σε Alba δεν γινεται να παμε πισω με

restore κτλ; Το αναφερω λογω αλλαγης bootloader.

 

Απλα θελω να την δοκιμασω γιατι βλεπω πολλα

εγκωμιαστικα σχολια στα τελευταια post, χωρις βεβαια να ρισκαρω να μην μπορω να γυρισω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση θελω να κανω.

Αν απο GB παμε σε Alba δεν γινεται να παμε πισω με

restore κτλ; Το αναφερω λογω αλλαγης bootloader.

 

Απλα θελω να την δοκιμασω γιατι βλεπω πολλα

εγκωμιαστικα σχολια στα τελευταια post, χωρις βεβαια να ρισκαρω να μην μπορω να γυρισω πισω.

 

Περναμε ένα κερνελ απο mobile odin και μετά μέσα από recovery κάνεις κανονικά restore.. Το έκανα χθες και όλα δούλεψαν άψογα, αλλά σήμερα ξαναπερνω ics αυτή του criskelo.. :D

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση θελω να κανω.

Αν απο GB παμε σε Alba δεν γινεται να παμε πισω με

restore κτλ; Το αναφερω λογω αλλαγης bootloader.

 

Απλα θελω να την δοκιμασω γιατι βλεπω πολλα

εγκωμιαστικα σχολια στα τελευταια post, χωρις βεβαια να ρισκαρω να μην μπορω να γυρισω πισω.

 

Μπορείς να γυρίσεις πίσω, φλασάροντας AbyssNote kernel και κάνοντας restore. Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος γιατί προσωπικά δεν χρειάστηκε να γυρίσω σε GB προς το παρών!

 

Edit. Ευθύμη με πρόλαβες :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια ερωτηση θελω να κανω.

Αν απο GB παμε σε Alba δεν γινεται να παμε πισω με

restore κτλ; Το αναφερω λογω αλλαγης bootloader.

 

Απλα θελω να την δοκιμασω γιατι βλεπω πολλα

εγκωμιαστικα σχολια στα τελευταια post, χωρις βεβαια να ρισκαρω να μην μπορω να γυρισω πισω.

 

Περναμε ένα κερνελ απο mobile odin και μετά μέσα από recovery κάνεις κανονικά restore.. Το έκανα χθες και όλα δούλεψαν άψογα, αλλά σήμερα ξαναπερνω ics αυτή του criskelo.. :D

 

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2 Beta-5

 

Μπορείς να γυρίσεις πίσω, φλασάροντας AbyssNote kernel και κάνοντας restore. Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος γιατί προσωπικά δεν χρειάστηκε να γυρίσω σε GB προς το παρών!

 

Edit. Ευθύμη με πρόλαβες :P

 

Προς όλους.Δουλεύει μέχρι να στραβώσει.Γενικά το restore-backup GB-ICS είναι προβληματικό.Έχει αποδειχθεί πάρα πολλές φορές.Καλό θα ήταν κατα τη γνώμη μου αν καποιος είναι σε rooted GB να κανει ενα backup των user appls, να φλασαρει με mobile odin την full ics cf repack lp1 για να έχει καθαρή βάση και μετά την ics rom που θέλει μέσω cwm.Για να γυρίσει πίσω σε GB υπάρχει πανεύκολος τρόπος εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1535025 . Είναι prerooted roms,φλασάρετει μέσω pc odin, δεν μένουν τρίγωνα κάλαντα και έχεις μια καθαρή βάση.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εβαλες νεα custom rom, ενεργοποιησες το market απο τη συσκευη συνδεοντας το με τον λογαριασμο google που εχεις????

Εκανες 1-2 reboots?Απο το market της συσκευης σου δειχνει αγορασμενη την εφαρμογη??

 

Tειλικα ολα καλα.Μεχρι στιγμης φαινονται να δουλευουν ολα κανονικα με την ICS που εγκατεστησα, ευχαριστω για την βοηθεια :)

Edited by charis232
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω μετά απο αυτο, όταν θα έρθει η κανονική ics που όλοι περιμένουμε θα μπορω να την κανω κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα ; Αυτο το bootloader Μπορεί να ξαναλαξει ;
Link to comment
Share on other sites

στα Note που εχουν κυκλοφορησει Ελλαδα, υπαρχει NFC ?

 

οχι το ευρωπαικο μοντελο δεν εχει nfc.στο ελλαντα πολυ μικρη η χρηστικοτητα του

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...