Jump to content

[Επίσημο] Samsung Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά πάντως το "αντεκατέστησα" με το SII, το θεωρώ ιδανικό μέγεθος και ως χρήση τηλεφώνου!! :)

 

δηλαδη αν καταλαβα καλα το προοριζεις για ταμπλετ μονο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μου εκανε μεγαλη εντυπωση η μπαταρια του. ειναι η πρωτη φορα που το φορτιζω (ανοικτο). Απο χθες που το πηρα (6μμ) εβαλα την μπαταρια χωρις φορτιση με σκοπο να την τελειωσω πριν την πρωτη φορτιση αλλα απο τελειωσε σημερα το πρωι ( χωρις συγχρονισμους , μονο με web browsing και τεστ παιχνιδιων).

 

ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο αυτο που βλεπω μεχρι στιγμης... λεπτομερεια : με χαρα διαπιστωσα οτι εβαλαν και το τελικο σιγμα (ς) και το Τ9 εχει βελτιωθει παρα πολυ.

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

ο browser πάντως παιδιά λαγκάρει αρκετα σε σχέση με τον γαλαξία 2. Έβαλα τον οπερα τώρα και μου φαίνεται ότι συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα. Στην ουσία είναι παρα πολύ γρήγορο όμως χωρίς καθυστερήσεις. Και το μικρόφωνο του είναι σούπερ, και η μπαταρία του αξιοπρεπέστατη. Αυτά τα λαγκαρίσματα μόνο σου δημιουργούν μία πικρή γεύση :p . Ειδικά αν έχεις και ένα ipad 2 δίπλα σου και χρησιμοποιείς και τα δύο η διαφορα στη smooth συμπεριφορά είναι μεγάλη. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος :)
Health-fitness.gr , slimmingpills.gr , phen375greece.com
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα το προοριζεις για ταμπλετ μονο?

 

Όχι συνδυασμό και τα 2!! :)

 

Όμως ένα "άκυρο" πάλι για την απόδοση ήχου από τα ενσύρματα ακουστικά!!

Τα ίδια ή μάλλον χειρότερα (σε σύγκριση με το sII) και κατά τη κλήση αλλά και κατά την ακρόαση ραδιοφώνου!!:mad:

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα αυτη την θηκη και εκατσε τελεια στο note

http://www.extreme-mobile.gr/p.Dell-Streak-Mini-5-thiki.498506.html

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που τα έχετε στα χέρια σας δεν έχετε γράψει τίποτα για το wifi του.

Ο κυριότερος λόγος που σούταρα το s2 που ήταν το άθλιο σήμα που είχα στο wifi. Το διόρθωσαν αυτό ή εξακολουθεί να έχει πρόβλημα? Βαγγέλη λέγε

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Όμως ένα "άκυρο" πάλι για την απόδοση ήχου από τα ενσύρματα ακουστικά!!

Τα ίδια ή μάλλον χειρότερα (σε σύγκριση με το sII) και κατά τη κλήση αλλά και κατά την ακρόαση ραδιοφώνου!!:mad:

 

.. και κατά την αναπαραγωγή μουσικής :mad: . Αυτό είναι που μου την έσπασε και μένα και ακύρωσα τις προπαραγγελίες μου σε Expansys / Πλαίσιο (παρακολουθώ τη συγκεκριμένη συσκευή από τότε που ανακοινώθηκε το Σεπτέμβριο).

 

Στο Galaxy S η Samsung χρησιμοποιήσε ένα καταπληκτικό dac της Wolfson, το WM8994. Αν κάποιος εγκαταστήσει συγκεκριμένο kernel module / player, επιτυγχάνει κορυφαία ποιότητα ήχου στον τομέα της μουσικής - καλύτερη πχ. από iPhone 4. Αναφέρομαι πάντα σε ακρόαση με (πολύ ακριβά) ενσύρματα ακουστικά - έχω και τις δύο συσκευές και μιλάω εκ πείρας. Με φθηνά ακουστικά μπορεί κανείς να μην πολυ-καταλαβαίνει τη διαφορά.

 

Αντίθετα, στο Galaxy S II και στο Note χρησιμοποίησε μια κακή υλοποίηση ενός dac της Yamaha (C1-YMU823 aka MC1N2). To αποτέλεσμα είναι να έχει κακή ποιότητα ήχου. Είναι κρίμα γιατί κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό κινητό. Ειδικά το θέμα της ποιότητας ήχου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τη Samsung ως παράγοντας διαφοροποίησης από τον ανταγωνισμό.

Edited by marcus0
Link to comment
Share on other sites

το παρελαβα και εγω σημερα απο expansys ακομα δεν το ανοιξα.

περιπου ποσο κανει να φορτισει??:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@sakiss : θεωρεις οτι το screen protector επιβαλλεται ?

σ ευχαριστω

Oι περισσότεροι θα σου πουν ΝΑΙ...εγώ ποτέ δεν έχω βάλει και δεν είχα πρόβλημα μετα απο πτώσεις 1-2 μέτρων γιατί το βάζω σε θήκη.Προφανώς και δεν το βάζω στην ίδια τσέπη με κλειδιά/μικροαντικείμενα ενώ το καθαρίζω μόνο με απιονισμένο νερό.Οσο και να ναι με screen protector η οθόνη μπιχλιάζει πιο εύκολα...σε απόκριση χάνεις ελάχιστα εως καθόλου γιατί έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλιά.Και τέλος επειδή συνήθως παίρνω καινούρια σχετικά μοντέλα μέχρι να βγουν οι πρώτες "διακριτικές" θήκες (δεν βάζω silicon cases ή bulky) πάντα τις πρώτες μέρες το κυκλοφορώ σε pouch.Αν πάρεις μόνο την flip case που έχω ποστάρει πιο πίσω θεωρώ ότι θα είσαι κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
@sakiss : θεωρεις οτι το screen protector επιβαλλεται ?

σ ευχαριστω

 

Επιβάλλεται, ειδικά αν χρησιμοποιείς το stylus.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα αυτη την θηκη και εκατσε τελεια στο note

http://www.extreme-mobile.gr/p.Dell-Streak-Mini-5-thiki.498506.html

Τσίμπησα και εγώ μια μέχρι να έρθει η γνήσια. Μια χαρά είναι και επειδή πέρασα από εκεί και την αγόρασα πολύ καλή εξυπηρέτηση από τον εκεί άνθρωπο και ευγενείς!!

.. και κατά την αναπαραγωγή μουσικής :mad: . Αυτό είναι που μου την έσπασε και μένα και ακύρωσα τις προπαραγγελίες μου σε Expansys / Πλαίσιο (παρακολουθώ τη συγκεκριμένη συσκευή από τότε που ανακοινώθηκε το Σεπτέμβριο).

 

Στο Galaxy S η Samsung χρησιμοποιήσε ένα καταπληκτικό dac της Wolfson, το WM8994. Αν κάποιος εγκαταστήσει συγκεκριμένο kernel module / player, επιτυγχάνει κορυφαία ποιότητα ήχου στον τομέα της μουσικής - καλύτερη πχ. από iPhone 4. Αναφέρομαι πάντα σε ακρόαση με (πολύ ακριβά) ενσύρματα ακουστικά - έχω και τις δύο συσκευές και μιλάω εκ πείρας. Με φθηνά ακουστικά μπορεί κανείς να μην πολυ-καταλαβαίνει τη διαφορά.

 

Αντίθετα, στο Galaxy S II και στο Note χρησιμοποίησε μια κακή υλοποίηση ενός dac της Yamaha (C1-YMU823 aka MC1N2). To αποτέλεσμα είναι να έχει κακή ποιότητα ήχου. Είναι κρίμα γιατί κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό κινητό. Ειδικά το θέμα της ποιότητας ήχου θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τη Samsung ως παράγοντας διαφοροποίησης από τον ανταγωνισμό.

 

Δυστυχώς έτσι είναι! Στο S ήταν μια χαρά ο ήχος και στην ομιλία και στην αναπαραγωγή μουσικής είτε Mp3 είτε ράδιο. . .

 

 

Όσο για screen protestor επειδή μόλις τη πάτησα από εδώ,στην Αθήνα μαγαζί το οποίο πουλάει και μέσω διαδικτύου. . . μακρυά!!!! Οι άνθρωποι απλά κοροϊδεύουν με το τι μας πουλάνε!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

2ερωτησεις,

1.στο καπακι πισω στο ηχειο ειναι λιγο προς τα εξω το πλαστικο??

2.στο spen το πληκτρο τι ακριβως κανει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2ερωτησεις,

1.στο καπακι πισω στο ηχειο ειναι λιγο προς τα εξω το πλαστικο??

2.στο spen το πληκτρο τι ακριβως κανει??

 

Ναι, μη φοβασαι, ειναι επιτηδευμενα ετσι το πλαστικο εκει με μια μικρη καμπυλη.

@ gkp

Γιωργο θα δωσω feedback το βραδακι για το WiFi.

ΥΓ Η μπαταρια ειναι με διαφορα η καλυτερη που ειχα ποτε σε android συσκευη (λογικο φυσικα), στην πρωτη φορτιση ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Η μπαταρια ειναι με διαφορα η καλυτερη που ειχα ποτε σε android συσκευη (λογικο φυσικα), στην πρωτη φορτιση ακομα.

 

Είναι πολλά τα Μιλιαμπέρ Αρη! :p

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oYGX_fmyfDo]Samsung Galaxy Note: Guide for Rooting the Note [bONUS!: Shadowgun HDMI & PS3 controller demo] - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω αν ξερετε...

 

αυτος ο dac της Wolfson δεν μπορει να ενσωματωθεί σε καποιο cooked kernel??

 

Το dac είναι ένας ψηφιοαναλογικός μετατροπέας σε μορφή chip, πχ. αυτός στο Galaxy Nexus S φαίνεται στην

εικόνα εδώ :

 

http://i.zdnet.com/gallery/6189319-610-408.jpg

 

Το cooked kernel έχει νόημα στην βελτίωση της απόδοσης του dac, δυστυχώς όμως δεν μπορεί να κάνει θαύματα όταν υπάρχουν κατασκευαστικοί περιορισμοί του τελευταίου (= όπως στην περίπτωση του Galaxy S II / Note)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην πάρετε Vikuity screen protector. Με απογοήτευσαν. Άντε να βγάλει η Brando...

 

Ετσι ειναι Γιαννη. Αρκει να βρουμε και μια θηκη να το μεταφερουμε, η original που ποσταρε κι ο Σακης πανω ειναι ιδανικη, καθως αντικαθιστα και το καπακι και πρακτικα αυξανει το παχος μονο λιγα χιλιοστα. Θα παρει κανα 2 εβδομαδες οπως το βλεπω για να τη βρουμε στα καταστηματα.

Επισης με τη χρηση της γραφιδας θα προτεινα στους κατοχους να προμηθευτουν screen protector. Καλο το gorilla glass, αλλα το πλαστικο του pen πανω του θα μπορουσε σε βαθος χρονου να δημιουργησει προβληματα.

Οποτε βρω λιγο χρονο θα το ρουταρω και θα αλλαξω αμεσα το pixel density. Στα 240 dpi θα ειναι εξαιρετικο οπως το βλεπω απο πλευρας απεικονιζομενης πληροφοριας.

 

Για το θεμα του screen resolution:

Διαβαστε εδω μερικα αναλυτικα posts πανω στο θεμα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1327052

Γιατί να το κάνεις αυτό με την οθόνη; Δεν σε ικανοποιεί η ποιότητα/ανάλυσή της; Εμένα μου φαίνεται τέλεια! Σκέφτηκες μήπως θα υπάρξει πρόβλημα με κάποιες εφαρμογές από το market;

Edited by sakiss
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Να και ενα unpack βιντεο με πρωτες εντυπωσεις απο ελληνικο :)

 

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Να και ενα unpack βιντεο με πρωτες εντυπωσεις απο ελληνικο :)

 

 

 

Ωραίες οι πρώτες εντυπώσεις! Μπράβο!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Να και ενα unpack βιντεο με πρωτες εντυπωσεις απο ελληνικο :)

 

 

Πολύ ωραίο το unbox :up:

Πρέπει να έπινες όλο το γαλατάκι σου μικρός γιατι στα χέρια σου φαίνεται σαν GS2...θα σε βολέψει πιστεύω :p:)

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω πως αν ειχε καλυτερη ποιοτητα κατασκευης(βλεπε iphone η' unibody σαν μερικα htc) θα καταστρεφε καθε ανταγωνισμο!!!!Ειναι τελειο,απλα το φοβαμαι σαν μεγεθος!!!Οταν το δω απο κοντα και μου κανει θα το χτυπησω!!!!!!:D:D:D

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα....να στε καλα παιδια!

πρωτη μου προσπαθεια ηταν..

οσο για το γαλα...δεν θα διαφωνησω..χαχαχα!:lol:

 

 

 

Κονσταντιν ,

η αληθεια ειναι πως οσον αφορα το μεγεθος, ακουγονται πολλες οι ιντσες..αλλα τις πρωτες μερες που το εχω, το εχω συνηθισει ηδη κ απο την στιγμη που μπαινει κ στιν τσεπη του παντελονιου...ειναι μια χαρα. Κατι αναλογο γινεται παντα αν το σκεφτεις.Πριν λιγο καιρο και οι 4 φαινοταν πολλες,κ μετα οι 4,2 κτλ.Μετα απο λιγο συνηθιζεις (αποψη μου παντα :) ) .Παντως σαν χαρακτηριστικα εως τωρα μου φαινεται παρα πολυ καλο κ πληρες.

Edited by Marios_Gian

Samsung Omnia, Sony Ericsson 810i, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy SIII

twitter MariosGian

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...