Jump to content

[GPS] iGO My Way / iGO Primo


Morfie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.....ποιος είναι ο τελευταίος χάρτης (Ελλάδα) iGO...????

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.....ποιος είναι ο τελευταίος χάρτης (Ελλάδα) iGO...????

ΝομίΖω 2014.Q1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....ποιος είναι ο τελευταίος χάρτης (Ελλάδα) iGO...????

 

Greece_HERE (Navteq)_2014.Q1 & Greece_TomTom (Teleatlas)_2014.06

Link to comment
Share on other sites

Στο igo primo εχω χαρτες της navteq.Αν θελησω να βαλω και αυτους της tom-tom απλα τους βαζω και αυτους στον φακελο με τους χαρτες ή χρειαζεται κατι αλλο για να ανοιξουν?

Ειχα δει παλιοτερα οτι πρεπει να εγκατασταθει ενα ''προγραμμα'' για την εναλλαγη των χαρτων στο igo.

Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Στο igo primo εχω χαρτες της navteq.Αν θελησω να βαλω και αυτους της tom-tom απλα τους βαζω και αυτους στον φακελο με τους χαρτες ή χρειαζεται κατι αλλο για να ανοιξουν?

Ειχα δει παλιοτερα οτι πρεπει να εγκατασταθει ενα ''προγραμμα'' για την εναλλαγη των χαρτων στο igo.

Eυχαριστω.

Ναι τους ρίχνεις χύμα κι αυτούς μέσα στο map.Για να μπορείς να τους αλλάζεις βαλε αυτό εδώ στο φάκελο ux. https://www.dropbox.com/s/4nj1hsujfq4i9w6/MapChanger_v2_KasteL.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Greece_HERE (Navteq)_2014.Q1 & Greece_TomTom (Teleatlas)_2014.06

 

και απο αυτους τους δυο χαρτες ,ποιος ειναι πιο αξιοπιστος και πιο ενημερωμενος ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ!!:)

Link to comment
Share on other sites

και απο αυτους τους δυο χαρτες ,ποιος ειναι πιο αξιοπιστος και πιο ενημερωμενος ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ!!:)

 

Θα σου έλεγα για την Αθήνα Navteq και για την επαρχία Tomtom, αλλά ο Tomtom έχει βελτιωθεί και στην Αθήνα και πλέον αυτόν χρησιμοποιώ περισσότερο. Έχει και το πλεονέκτημα να έχει τόνους οπότε το TTS δεν κάνει λάθη στα ονόματα των δρόμων.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα για την Αθήνα Navteq και για την επαρχία Tomtom, αλλά ο Tomtom έχει βελτιωθεί και στην Αθήνα και πλέον αυτόν χρησιμοποιώ περισσότερο. Έχει και το πλεονέκτημα να έχει τόνους οπότε το TTS δεν κάνει λάθη στα ονόματα των δρόμων.

Δεν παίζει ρόλο μονάχα ο τονισμός στην σωστή εκφώνηση. Και τόνους να έχει υπάρχει περίπτωση να εκφωνηθεί λάθος.

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο μονάχα ο τονισμός στην σωστή εκφώνηση. Και τόνους να έχει υπάρχει περίπτωση να εκφωνηθεί λάθος.

 

Γιατί, είπα εγώ οτι παίζει ρόλο μόνο ο τονισμός; :confused:

Παίζει ρόλο και η TTS φωνή. Σε κάποιες απο αυτές που κυκλοφορούν υπάρχουν λάθη. Εγώ έχω φτιάξει μια μόνος μου σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου.

Λάθη κάνει και η μηχανή του TTS. Προχτές ανακάλυψα ενα τέτοιο που υπάρχει στο Vocalizer EX (που είναι και πολύ καλής ποιότητας) αλλά δεν υπάρχει στο απλό Vocalizer !

Link to comment
Share on other sites

Έχει και το πλεονέκτημα να έχει τόνους οπότε το TTS δεν κάνει λάθη στα ονόματα των δρόμων.

 

Πολύ απλά με αυτή σου την πρόταση κάποιος που δεν ξέρει όσα εσύ, θα νομίζει ενδεχομένως ότι βάζω Tom Tom, έχει τόνους άρα εκφωνεί σωστά.

Ούτε είπα τι είπες ούτε τι δεν είπες , μια απλή παρατήρηση / διευκρίνιση έκανα και τίποτα παραπάνω.

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία όμως είναι οτι με τους Tomtom τα λάθη είναι πάρα πολύ λίγα. Γιατί το βασικό πρόβλημα είναι η έλλειψη τόνων στους Navteq. Οι φωνές που κυκλοφορούν έχουν μια λίστα με τους περισσότερους δρόμους και διορθώνουν την εκφώνηση. Χωρίς αυτή τη λίστα τα πράγματα ήταν τραγικά (δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι). Υπάρχουν όμως και κάποιοι δρόμοι που δεν είναι μέσα. Έχω προσθέσει όσους συνάντησα, αλλά κάποια στιγμή βαρέθηκα να το κάνω και γι αυτό γύρισα σε Tomtom.
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία όμως είναι οτι με τους Tomtom τα λάθη είναι πάρα πολύ λίγα. Γιατί το βασικό πρόβλημα είναι η έλλειψη τόνων στους Navteq. Οι φωνές που κυκλοφορούν έχουν μια λίστα με τους περισσότερους δρόμους και διορθώνουν την εκφώνηση. Χωρίς αυτή τη λίστα τα πράγματα ήταν τραγικά (δεν ξέρω πόσα χρόνια ασχολείσαι). Υπάρχουν όμως και κάποιοι δρόμοι που δεν είναι μέσα. Έχω προσθέσει όσους συνάντησα, αλλά κάποια στιγμή βαρέθηκα να το κάνω και γι αυτό γύρισα σε Tomtom.

Ασχολούμαι από την εποχή που ο Οδυσσέας φρόντισε να μας κάνει χαζεύουμε με τις δυνατότητες του igo και όχι μόνο... Το πρόβλημα πάντως είναι εντονότερο σε loquendo από VocalizerExpressive ανεξάρτητα χάρτη. Στην ουσία το ίδιο λέμε λιγάκι διαφορετικά..

GPS Pocket PC Team
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στην απλή Vocalizer (οχι ΕΧ) της Nuance. H αφροδίτη έχει κάμποσα προβλήματα και δεν είναι τόσο καθαρή. Κρίμα γιατί είναι καλή φωνή. Για την Αριάδνη δεν το συζητάω. Την αγόρασα κιόλας. :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο μονάχα ο τονισμός στην σωστή εκφώνηση. Και τόνους να έχει υπάρχει περίπτωση να εκφωνηθεί λάθος.

...Λάθη κάνει και η μηχανή του TTS. Προχτές ανακάλυψα ενα τέτοιο που υπάρχει στο Vocalizer EX (που είναι και πολύ καλής ποιότητας) αλλά δεν υπάρχει στο απλό Vocalizer !

Συνηθίζουν κάτι τέτοια οι εταιρίες κατά την αναβάθμιση προϊόντων τους, δυο βήματα εμπρός - ένα πίσω.

Πάντως υπάρχει τρόπος (απλός έως περίπλοκος) για διόρθωση εκφωνήσεων σε επίπεδο TTS μηχανής (Vocalizer, VocalizerEx) με την εισαγωγή εγγραφών που είναι παρόμοιες με αυτές που γίνονται στις TTS φωνές του Primo.

 

Αν υπάρχει κάποιος κάτοχος Mac OS 10.10* ας μας πει για την ποιότητα της Ελληνικής TTS μηχανής (Vocalizer Expressive) που ενσωματώνει. Υπάρχουν αναφορές για αισθητή βελτίωση στην εκφώνηση (τουλάχιστον στις άλλες γλώσσες). Ίσως δανειστούμε κάποια αρχεία για να βελτιώσουμε την εκφώνηση στο Android.

 

*συνήθως οι κάτοχοι Mac έχουν iphone αλλά ας ελπίσουμε να υπάρχει κάποιος παραστρατημένος με android (για να διαβάζει αυτό το νήμα ;) )

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορω να κάνω export μια αποθηκευμένη διαδρομή και να την κάνω Import σε άλλο τηλέφωνο;

Έχουν την ίδια έκδοση igo primo 2 και ίδιους χάρτες.

Θέλω μια διαδρομή που έχω φτιάξει να την περάσω σε άλλο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Βγηκαν οι χαρτες 2014.Q2_Europe για igo.

Ta POI για την ελλάδα έχουν λίγο μικρότερο αρχείο απ' το προηγούμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ο χάρτης σημαντικά μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Ta POI για την ελλάδα έχουν λίγο μικρότερο αρχείο απ' το προηγούμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ο χάρτης σημαντικά μικρότερο.

Ξέρεις πόσα μαγαζιά έχουν κλείσει στην Ελλάδα :(.

Ίσως να φταίει και αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορω να κάνω export μια αποθηκευμένη διαδρομή και να την κάνω Import σε άλλο τηλέφωνο;

Έχουν την ίδια έκδοση igo primo 2 και ίδιους χάρτες.

Θέλω μια διαδρομή που έχω φτιάξει να την περάσω σε άλλο τηλέφωνο

Αν θες να μεταφέρεις μια αποθηκευμένη διαδρομή αντιγράφεις τον φάκελο iGO/save/profiles/01/routes.

 

Αν θες όμως να μεταφέρεις μια καταγεγραμμένη διαδρομή αντιγράφεις τον φάκελο iGO/save/profiles/01/tracks.

Edited by mp3buddy
Διευκρίνιση
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στους χαρτες ειναι καπου 6 ΜΒ λιγοτερο.Περιεργο διοτι σε καθε νεα εκδοση υπηρχε και μια μικρη αυξηση στον ογκο του αρχειου.Τωρα?
Link to comment
Share on other sites

Και ο χάρτης είναι μικρότερος και τα driver alerts και τα poi. Είναι όμως αυθεντικά σύμφωνα με την υπογραφή των αρχείων. Ίσως άλλαξαν κάτι στη συμπίεση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει..... Έχω το igo primo την ίδια εφαρμογή περισσότερο από 1,5 χρόνο και την είχα πάνω σε Fhd. Συσκευές (Huawei g750 pro, Kingzone K1 turbo) με Android 4.2.2....

Χθες την έβαλα στο καινούργιο ZTE nubia z7 max και αυτό με Fhd οθόνη αλλά Android 4.4.2... Λειτουργεί τέλεια άλλα δεν βλέπει το skin του dimka που έχω μέσα.... Και με βολεύει αυτό το σκιν για ρύθμιση κάμερες κτλ.....

Ξέρει κανείς τι παίζει?Και αν υπάρχει κάποιο άλλο σκιν να δοκιμάσω μπας και μου δουλέψει!

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...