Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ελπίδες για 4.1 OFFICIAL τώρα που έχουμε την 4.0.4?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΥΓ. Η μόνη εφαρμογή που δείχνει να έχει θεματάκι (κολλήματα) είναι ο πλοηγός της Aura. Ο δε browser είναι ΚΑΙ ταχύτερος και χωρίς ίχνος lag.

 

Και σε μένα ο sygic δεν παίζει πια... βασικά, μόνο σε gb δούλευε ....

 

Εσείς ποιον πλοηγο προτείνετε που να δουλεύει σωστά στο tab?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ο sygic δεν παίζει πια... βασικά, μόνο σε gb δούλευε ....

 

Εσείς ποιον πλοηγο προτείνετε που να δουλεύει σωστά στο tab?

 

Εμένα το sygic μου δουλεύει άψογα...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα έναν πρόχειρο οδηγό για αναβάθμιση στην 4.0.4 μέσω odin για το μοντέλο 7500.

 

1. Κατεβάζουμε από εδώ http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&model=GT-P7500&pcode=OXA&os=1&type=3#firmware το αρχείο P7500XXLQ8.

2. Αφού κατεβάσουμε το αρχείο το αποσυμπιέζουμε.

3. Κατεβάζουμε και το odin από εδώ http://www.gadgetoz.com/post/free-download-odin-1-85/ και το ανοίγουμε. Είναι portable δεν γίνεται εγκατάσταση.

4. Κλείνουμε το τάμπλετ και το ανοίγουμε ξανά σε διαδικασία downloading mode. Αυτο γίνεται κρατώντας πατημένο το volume down και το power για αρκετά δευτερόλεπτα μέχρι να ανοίξει. Στη συνέχεια πατάμε μια φορά το volume up για να μπει στην διαδικασία downloading mode. Έπειτα πατάμε ξανά μία φορά το volume up για να συνεχιστεί η διαδικασία. Είναι έτοιμο το τάμπλετ μας να δεχτεί την αναβάθμιση.

5. Συνδέουμε το τάμπλετ με το usb, στον υπολογιστή.

6. Έχουμε ανοίξει το odin από πριν και πάμε να βάλουμε το αποσυμπιεσμένο αρχείο μέσα στο odin όπως στην εικόνα παρακάτω.

7. Βάζουμε το αρχείο πατώντας στο PDA και πατάμε START.

 

Αυτό ήταν. Περίπου σε τρία λεπτά θα ολοκληρωθεί η διαδικασία αναβάθμισης και το τάμπλετ θα κάνει επανεκκίνηση από μόνο του.

Μη σας τρομάξει που θα αργήσει λίγο να ξεκινήσει. Είναι φυσικό μετά από αναβάθμιση.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

για το 7510 η διαδικασια γινεται με τον ιδιο τροπο? στο βημα ενα στο 7510 ποιο αρχειο κατεβαζουμε? συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα. δεν εχω κανει ροοτ ποτε και ουτε θα ηθελα. ευχαριστω εκ των προτερων...

Edited by fanis8791
Link to comment
Share on other sites

To root δε θα έπρεπε να μείνει... Σίγουρα έγινε η αναβάθμιση;

 

Κρίνοντας από το About Device (Android version 4.0.4, Baseband Version P7500XXLQ8) αλλά ΚΑΙ από το διαφορετικό UI, πιστεύω πως ναι, έγινε. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το ελέγξω;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα αγαπητοι συμφορουμιτες περασα και εγω σε ICS.

Εχω το μοντελο p7510(wifi only)

 

Για την αναβαθμιση χρησιμοποιησα την P7510XXLPH και οχι την P7500XXLQ8.[Το αναφερω για να απαντηθει και το ερωτημα του φιλου fanis8791]

Το αρχειο θα το βρειτε εδω (ειναι το link που δινει το samfirmwares.com)

απο εκει και περα ο οδηγος του xrhstos1974 ειναι αναλυτικοτατος!

 

Οσο αφορα τωρα το rooting ακολουθησα τον οδηγο του Tyxerakia ο οποιος ειναι και αυτος αναλυτικοτατος!

Βεβαια εδω να επισημανω οτι παρολου που εχω το μοντελο p7510(wifi only)[αγορασμενο απο electroworld) ειχα και εγω screen flickering οταν εμπενα στο CWM.

Περνωντας βεβαια τον bootloader που προτεινει ο Tyxerakias το flickering στο CWM σταματησε,αλλα υπηρχε αλλο προβλημα.Οταν προσπαθουσα να ξεκλειδωσω την οθονη τοτε γινοταν του flickering το πανηγυρι!

Αυτο λοιπον που μου ελυσε το προβλημα ηταν αντι να περασω το recovery που προτεινει ο Tyxerakias ,περασα αυτο που προτεινει ο katergaris1979

 

Οποτε συνοψιζοντας επειδη μαλλον σας μπερδεψα,εχουμε και λεμε:

1)Factory reset

2)Περασμα ICS(P7510XXLPH)

3)Factory reset

4)Περασμα clockworkmod v5.5.0.4

5)Περασμα Supersu

6)Τελος

 

Αυτα απο εμενα!

 

ps.Οπως και οι προηγουμενοι να αναφερω και εγω οτι πριν και μετα το περασμα της ics κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων

ps2.Ενα ευχαριστω σε οσους βοηθησαν να φτιαχτουν οι οδηγοι και οσους μας εγραψαν τις εντυπωσεις τους ωστε να μας βαλουν στη πριζα

Edited by what

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

ελπίδες για 4.1 OFFICIAL τώρα που έχουμε την 4.0.4?

Μη βιάζεσαι. Εδώ τρομάξαμε να πάρουμε παγωτάκι λες να πάρουμε σύντομα 4.1? :D

 

Εμένα το sygic μου δουλεύει άψογα...

Δεν έχω κάνει ακόμα εγκατάσταση να δω αν είμαι και εγώ οκ. Όταν μπει, θα ποστάρω ανάλογα. :happy:

 

Κρίνοντας από το About Device (Android version 4.0.4, Baseband Version P7500XXLQ8) αλλά ΚΑΙ από το διαφορετικό UI, πιστεύω πως ναι, έγινε. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το ελέγξω;

Αν μπορείς πήγαινε στις ρυθμίσεις στο about device και τράβα ένα screenshot να το δούμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για το 7510 η διαδικασια γινεται με τον ιδιο τροπο? στο βημα ενα στο 7510 ποιο αρχειο κατεβαζουμε? συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα. δεν εχω κανει ροοτ ποτε και ουτε θα ηθελα. ευχαριστω εκ των προτερων...

 

Όχι στο 7510 είναι άλλο το αρχείο. Θα το βάλω εδώ όταν παω σπίτι εκτός αν μνήμης προλάβει άλλος

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τους 2 φιλους( what και tyxerakia) για τις απαντησεις τους. μολις εκανα την αναβαθμιση (οχι ροοτ) και οι εντυπωσεις μου ειναι πολυ καλες για την ωρα... επισης τελειος ο οδηγος του φιλου xrhstos1974, μια και τα καταφερα μεχρι και εγω...
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πήγαινε στις ρυθμίσεις στο about device και τράβα ένα screenshot να το δούμε.

 

Ιδού και το screenshot.

 

ΥΓ. Έχω την υποψία ότι, τελικά, έχασε το rooting αλλά κράτησε το SuperUser App, χωρίς όμως αυτό πραγματικά να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και το screenshot.

 

ΥΓ. Έχω την υποψία ότι, τελικά, έχασε το rooting αλλά κράτησε το SuperUser App, χωρίς όμως αυτό πραγματικά να λειτουργεί.

 

Ναι αυτό έγινε..συνιστώ ανεπιφύλακτα ένα factory reset.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα κι εγώ και οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές, εκτός από το ότι δεν δουλεύει το e_reader.Βγάζει ένα μήνυμα που λέει «soon will be available».Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό; Εγώ γενικά το χρειάζομαι
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλες τις διαδικασίες και για root. Ενώ όλα δείχνουν εντάξει, οταν κλείσει η οθόνη και την ανοίξω ξανά με το power, η οθόνη κλειδώματος τρεμοπαίζει και δεν βλέπω τίποτα.

Ακόμη δεν έχω βάλει καμία εφαρμογή και έκανα full wipe και πριν και μετά την αναβάθμιση και μετά root.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλες τις διαδικασίες και για root. Ενώ όλα δείχνουν εντάξει, οταν κλείσει η οθόνη και την ανοίξω ξανά με το power, η οθόνη κλειδώματος τρεμοπαίζει και δεν βλέπω τίποτα.

Ακόμη δεν έχω βάλει καμία εφαρμογή και έκανα full wipe και πριν και μετά την αναβάθμιση και μετά root.

 

νομιζω οτι εχουν αναφερει κι αλλοι παρομοιο προβλημα.κοιταξε αν θες 2-3 σελιδες πισω.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εχουν αναφερει κι αλλοι παρομοιο προβλημα.κοιταξε αν θες 2-3 σελιδες πισω.

 

Ακολούθησα τα βήματα του katergaris1979 στο post 949 και όλα είναι εντάξει.

Ευχαριστώ τα παιδιά που βοήθησαν

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, 2 ερωτήσεις από εμένα..

 

Το full wipe γίνεται με factory reset μόνο; Αν όχι, πώς γίνεται;

 

Επίσης τί είναι το clockworkmod και σε τί χρησιμεύει; Πρέπει να είμαι rooted για να το κάνω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλες τις διαδικασίες και για root. Ενώ όλα δείχνουν εντάξει, οταν κλείσει η οθόνη και την ανοίξω ξανά με το power, η οθόνη κλειδώματος τρεμοπαίζει και δεν βλέπω τίποτα.

Ακόμη δεν έχω βάλει καμία εφαρμογή και έκανα full wipe και πριν και μετά την αναβάθμιση και μετά root.

 

Ο οδηγός για root είναι πια πλήρως ανανεωμένος για ics. Ευχαριστούμε και τον katergaris1979 για το παλιότερο recovery

 

Γειά σας, 2 ερωτήσεις από εμένα..

 

Το full wipe γίνεται με factory reset μόνο; Αν όχι, πώς γίνεται;

 

Επίσης τί είναι το clockworkmod και σε τί χρησιμεύει; Πρέπει να είμαι rooted για να το κάνω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

 

Nαι, αυτά τα 2 είναι ουσιαστικά συνώνυμα.

Το cwm είναι ένα διαφορετικό recovery menu που επιτρέπει φόρτωση ανυπόγραφων zip αρχείων, και χρησιμεύει στο να κάνεις root και να περάσεις άλλες roms. Διάβασε τον παραπάνω οδηγό για λεπτομέρειες του πώς μπαίνει.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση για να αναβαθμίσω και εγώ το 7510 σε ics. Είμαι unrooted και προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει το root ούτε στο ics. Αν κατεβάσω απλά την rom (από το sammobiles, την αγγλική που υπάρχει) κάνω factory reset πριν, πέρασμα μέσω odin και factory reset μετά θα είμαι οκ; Δεν το έχω ξανακάνει και ίσως φαίνεται χαζή ερώτηση
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να έχω εγκαταστήσει και kies πρώτα (για τους drivers) για να περάσω rom μέσω odin;

 

Ναι, χρειάζεσαι τους drivers. Αν έχεις το Kies είσαι οκ γιατί τους έχεις έτσι κι αλλιώς. Αν όχι πρέπει να βρεις τους drivers και να τους εγκαταστήσεις (ανεξαρτήτως Kies αν για κάποιο λόγο δεν το θες).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζεσαι τους drivers. Αν έχεις το Kies είσαι οκ γιατί τους έχεις έτσι κι αλλιώς. Αν όχι πρέπει να βρεις τους drivers και να τους εγκαταστήσεις (ανεξαρτήτως Kies αν για κάποιο λόγο δεν το θες).

 

Σε windows 7 δεν χρειάζεται να περάσετε τίποτε, με το που συνδέετε το tablet σε mtp (usb) mode και αφού δεν βρεθούν drivers, πείτε στα windows να ψάξουν στο windows update... Τους κατεβάζουν και τους περνάνε και συνεχίζετε συνδέοντας το σε download mode με το odin, κλπ

 

 

Το ICS πραγματικά πετάει! Άλλο tablet το 7500!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση στα παιδια που εχουν κανει αναβαθμισει στην 4 ics: εχει δει κανεις καμμια διαφορα στην αυξηση της αυτονομιας της συσκευης?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...