Jump to content

Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδία αυτό με το lag εμένα διορθωθηκε σημαντικά τον τελέυταιο καιρό χωρίς να κάνω κάτι συγκεκριμένο. δεν ξέρω αλαλ μου φάινεται με γεμάτη μπαταρία πάει καλύτερα και όσο πεφτει η μπαταρία πέφτει και η απόδοση. επισης βγάζοντας τα περισσότερα widget ξεκολλάει σημαντικά. Οσον αφορά την λαδιά που λένε οι φίλοι παραπάνω εχω το ίδιο πρόβλημα αλλα στο gs2.

Γιατί δεν το πάτε στην να σας το φτιάξουν με την εγγυηση εγω θα τα απαιτούσα καινουργιο μηχάνημα έιναι και με την κρίση που μας κηνυγάει θα τουε κηνυγουσα αμα αρνιοντουσαν να μου το φτιάξουν. δεν έχουμε λεφτά για πέταμα.

GSXR 1000 K8 - Galaxy NOTE 3 - DELL XPS 12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω είχα μεγάλο προβλημα με το lag.αλλα κάνωντας hard reset είδα οτι το προβλημα εξαφανιστηκε και ξαναεμφανιστηκε μόλις έβαλα live wallpaper. Έβγαλα πάλι το live και έβαλα μια απλή photo και είμαι μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Το tablet έχει τρελό lag. Έχω αγοράσει το touchscreentune, που κάνει τη δουλειά του του, αλλά το πρόβλημα είναι αλλού. Ειδικά η πληκτρολόγηση είναι ώρες ώρες ανυπόφορη απ'το lag. Να φανταστείτε σκέφτομαι να βάλω την ics έστω κι αν δεν έχω κάμερα μπας κάτι βελτιωθεί. Πάντως ειδικά σε σχέση με το sgs2 που πετάει,η συσκευή σέρνεται, όπως το πρώτο sgs πριν τη 2.2.1

 

Άμα βάλεις custom ICS ROM θα δεις τρομερή βελτίωση... δεν θα έχεις όμως κάμερα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω είχα μεγάλο προβλημα με το lag.αλλα κάνωντας hard reset είδα οτι το προβλημα εξαφανιστηκε και ξαναεμφανιστηκε μόλις έβαλα live wallpaper. Έβγαλα πάλι το live και έβαλα μια απλή photo και είμαι μια χαρά

 

Δε χρησιμοποιώ lιve wallpaper, τέσσερις οθόνες είναι κενές και μόνο στη μία έχω μόνο 1 widget μερικές συντομεύσεις... Παρόλα αυτά έχει πάντα lag. Άλλες φορές ανεπαίσθητο, άλλες πάρα πολύ έντονο.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω adw ex launcher, touchscreen tune εγκατεστημενο με 2 οθονες, με widget gmail, καιρο, bookmarks και pure calendar και δεν εχω lag και με το wp clock live wallpaper. Μαλιστα, το adw ex launcher εχω και στο gs2 αλλα στο tab καθεται καλυτερα και εναλλαγες οθονης/ apps ειναι πιο γρηγορες :worry:

Α! Και μονο root εχω κανει- ειμαι με stock 3.2

Chryssa

Edited by chryssa33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω το tablet με μια μπαταρια εκτακτης αναγκης?

Το προβλημα ειναι οτι ο φορτιστης καταληγει σε micro usb...

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω το tablet με μια μπαταρια εκτακτης αναγκης?

Το προβλημα ειναι οτι ο φορτιστης καταληγει σε micro usb...

Μπαταρία έκτακτης ανάγκης? ....εννοείς κάτι σαν ups ή μια εξωτερική μπαταρία?...Το πρόβλημα δεν ειναι το βυσμα αλλά η τάση που θα του δώσεις απο την εξωτερική μπαταρία. Αυτη δε θα πρέπει να ξεπερνά τα 5.1volt όσο έχει και ο φορτιστής. Η εσωτερική μπαταρία μπορεί να ειναι 3,7 volt αλλα όταν θα συνδεθεί το Mιcro usb θα πρέπει να είναι 5.1v , ειναι η απαιτούμενη τάση για να φορτίζει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Αγοράζεις λοιπόν ένα καλώδιο Micro usb το κόβεις απο τη μεριά του Usb και συνδέεις το κοκκινο καλωδιάκι με το + της μπαταρίας και το μαύρο με το - της μπαταρίας. Αν βρεις μπαταρία 5,1 volt κάντο αν ειναι παραπάνω μη το κάνεις αν ειναι από 4,2-5,1 μπορεί να δουλεύει αλλά μπορεί ....αν ειναι κοντά στα 4,2 volt πιθανόν δε θα σου κάνει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εννουσα αυτο: εξωτερική μπαταρία Sony CP-ELS 2000mAh. Σορυ αν δεν το περιεγραψα σωστα, αλλα πιστευα οτι εχετε ξαναδει!!

Το θεμα ειναι αν μπορω να μετατρεψω το usb σε micro usb...:)

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικα εννουσα αυτο: εξωτερική μπαταρία Sony CP-ELS 2000mAh. Σορυ αν δεν το περιεγραψα σωστα, αλλα πιστευα οτι εχετε ξαναδει!!

Το θεμα ειναι αν μπορω να μετατρεψω το usb σε micro usb...:)

 

θα χρειαστεί να πάρεις ένα καλώδιο otg (micro usb -->female usb) .Είναι χρήσιμο και για να συνδεσεις σκληρους δισκους και usb sticks .Αν κοιταξεις στο ebay θα βρεις με 2-3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεί να πάρεις ένα καλώδιο otg (micro usb -->female usb) .Είναι χρήσιμο και για να συνδεσεις σκληρους δισκους και usb sticks .Αν κοιταξεις στο ebay θα βρεις με 2-3 ευρω

 

Καλημερα!!

 

Το εχω παραγγειλει αυτο αλλα δεν μου κανει...γιατι θελω να καταληγει σε micro usb οχι usb...:D

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

λεω να περασω την overcome 2.3.1. Δεν εχω ξαναπερασει αλλη custom μονο ρουτ του εχω κανει.Aπλα την κατεβαζω και την περναω με cwm η χρειαζεται και κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεκινήσει σε κάποια Χώρα η αναβάθμιση σε ICS για το Tab;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα ! Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος ενός p7500 και εχω καταρχάς μείνει πολύ ευχαριστημένος αν και ασχολήθηκα μαζί του για κανά 3ωρο μόνο :)

Εχει την 3.2 και τώρα λέω να το κάνω root, του εβαλα sygic και δουλευει μία χαρά, οπότε σαν πρώτα βηματα πιστεύω είμαι καλά!

Αυριο σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=38974 μιας και άλλα otg που διάβασα στο topic παραείναι ακριβα, το έχει παρει κανείς να μου πει αν παίζει ?

Edited by taliban
αλλαγη

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα. νεος κατοχος κι εγω και πολυ ικανοποιημενος απο το 7500. μετα απο την πρωτη επαφη με ταμπλετ που ειχα (το turbox spice) το 7500 δεν παιζεται.

θελω να παρω 2 πραματακια. αυτο και αυτο . να προχωρησω σε αγορα ?

 

επισης εχεται γνωμη γι αυτο ? λεω να παρω κι αυτο.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

.......Αυριο σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=38974 μιας και άλλα otg που διάβασα στο topic παραείναι ακριβα, το έχει παρει κανείς να μου πει αν παίζει ?

 

Λοιπόν το πήρα και δουλεύει μία χαρά ! Οπότε με 5 € έκανα την δουλειά μου ! Το έκανα και root σε 3 λεπτά συμφωνα με τον οδηγό και πάμε για άλλα τώρα :)

Λέω να σβήσω εφαρμογές που μάλλον δεν χρειάζομαι όπως τις KOBO, ZINIO,LATITUDE, θα έχω κάποιο θέμα με την λειτιυργία του tab ή όχι και μήπως έχετε άποψη ποιες άλλες θα μπορούσα να σβήσω που είναι γενικά άχρηστες ?

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα. νεος κατοχος κι εγω και πολυ ικανοποιημενος απο το 7500. μετα απο την πρωτη επαφη με ταμπλετ που ειχα (το turbox spice) το 7500 δεν παιζεται.

θελω να παρω 2 πραματακια. αυτο και αυτο . να προχωρησω σε αγορα ?

 

επισης εχεται γνωμη γι αυτο ? λεω να παρω κι αυτο.

 

Αδελφε νομιζω πως το HDTV adapter που βρηκες ειναι ακριβο, μπορεισ να παρεις απο το αγγλικο amazon το original με 18 στερλινες, εγω ετσι εκανα.. Επισης να ρωτησω γιατι εγω δεν παρελαβα ακομα, δεν σας φαινεται καθολου αργο το tablet? Επειδη το δοκιμασα στο multirama και μου φανηκε να εχει πολυ lag.. Δεν κοιταξα αν ειχε 3.1 ή 3.2 πανω. Εσας πως σας φΙνεται?

t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Αδελφε νομιζω πως το HDTV adapter που βρηκες ειναι ακριβο, μπορεισ να παρεις απο το αγγλικο amazon το original με 18 στερλινες, εγω ετσι εκανα.. Επισης να ρωτησω γιατι εγω δεν παρελαβα ακομα, δεν σας φαινεται καθολου αργο το tablet? Επειδη το δοκιμασα στο multirama και μου φανηκε να εχει πολυ lag.. Δεν κοιταξα αν ειχε 3.1 ή 3.2 πανω. Εσας πως σας φΙνεται?

 

ισως να μην είμαι και ο πιο σχετικός να απαντήσει αλλά το δικό μου με 3.2 επάνω πάει σφαίρα !!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σφαιρα εννοεις παντου ετσι? Και στις homescreen και στο appdrawer? Ελπιζω να ειναι και το δικο μου ετσι, για να δουμε.. Λογικα απ'ο μεθαυριο θα σας γραφω απ'αυτο:)
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σφαιρα εννοεις παντου ετσι? Και στις homescreen και στο appdrawer? Ελπιζω να ειναι και το δικο μου ετσι, για να δουμε.. Λογικα απ'ο μεθαυριο θα σας γραφω απ'αυτο:)

παντού, αν και το έχω μόνο 2 μερες άρα δεν το έχω σκισει-φορτώσει αλλά με αυτά που εχει πάει σφαίρα σε όλα τα επίπεδα,ούτε browser έχω αλλάξει και με το μαμίσιο player παίζει τα πάντα ( mkv δεν εχω δοκιμάσει )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.απο αυριο θα ειμαι κι εγω κατοχους του δημοφιλους ταμπλετ.ηθελα να ρωτησω

Α)αν υπαρχει καποιος οδηγος για root εδω μεσα;εψαξα λιγο αλλα δεν καταφερα να βρω κατι.

Β)για να γινει unroot ξαναπερναω την ρομ μεσω odin;

Γ)υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω γενικοτερα;

 

ευχαριστω προκαταβολικα:)

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.απο αυριο θα ειμαι κι εγω κατοχους του δημοφιλους ταμπλετ.ηθελα να ρωτησω

Α)αν υπαρχει καποιος οδηγος για root εδω μεσα;εψαξα λιγο αλλα δεν καταφερα να βρω κατι.

Β)για να γινει unroot ξαναπερναω την ρομ μεσω odin;

Γ)υπαρχει κατι που θα επρεπε να προσεξω γενικοτερα;

 

ευχαριστω προκαταβολικα:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329092

Link to comment
Share on other sites

Αδελφε νομιζω πως το HDTV adapter που βρηκες ειναι ακριβο, μπορεισ να παρεις απο το αγγλικο amazon το original με 18 στερλινες, εγω ετσι εκανα.. Επισης να ρωτησω γιατι εγω δεν παρελαβα ακομα, δεν σας φαινεται καθολου αργο το tablet? Επειδη το δοκιμασα στο multirama και μου φανηκε να εχει πολυ lag.. Δεν κοιταξα αν ειχε 3.1 ή 3.2 πανω. Εσας πως σας φΙνεται?

 

ευχαριστω για την φθηνοτερη προταση. πιο πολυ ηθελα να μαθω αν αξιζει σαν συσκευη το adapter. οταν θα περισευουν χρηματα θα κανω κινηση αγορας. τωρα προηγηται μια θηκη. μεχρι στιγμης παιζει μια χαρα η συσκευη. και το εχω φορτωσει με αρκετα παιχνιδια πολλων mb οπως φιφα 12, another world, nba jam κλπ τα οποια παιχνιδια παιζουν αψογα. παρατηρησα οτι οταν εβαλα live wallpaper αρχισε να lagαρει μερικως.

 

για ταινιες mkv αν και προτιμουσα παλιοτερα το mobo player προτιμησα το dice player που υποστηριζει hardware acceleration. δοκιμασα 720p και το παιζει αρκετα καλα. 1080p δεν εχω προλαβει να βαλω.

Edited by npapagri
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με hardware acceleration μπορει να παιξει εξωτερικους υποτιτλους στο dice player? Εγω παρηγγειλα τοσο την original θηκη οσο και το original adapter και επισης παρηγγειλα απ'το ebay ενα usb otg γιατι ειναι κριμα να εχεις tablet χωρις επεκτασιμοτητα..

 

Υ.Γ: Εννοω να μπορει να παιξει εξωτερικους υποτιτλους σε τηλεοραση χρησιμοποιωντας hardware acceleration

Edited by narcotic
t18s - 3310 - 3310 - 8210 - t65 - 6510 - 7210 - n-gage - 7610 - 6290 - ks20 - tg01 - s2 & galaxy tab 10.1 - s3 - note 3 & note pro 12.2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την φθηνοτερη προταση. πιο πολυ ηθελα να μαθω αν αξιζει σαν συσκευη το adapter. οταν θα περισευουν χρηματα θα κανω κινηση αγορας. τωρα προηγηται μια θηκη. μεχρι στιγμης παιζει μια χαρα η συσκευη. και το εχω φορτωσει με αρκετα παιχνιδια πολλων mb οπως φιφα 12, another world, nba jam κλπ τα οποια παιχνιδια παιζουν αψογα. παρατηρησα οτι οταν εβαλα live wallpaper αρχισε να lagαρει μερικως.

για ταινιες mkv αν και προτιμουσα παλιοτερα το mobo player προτιμησα το dice player που υποστηριζει hardware acceleration. δοκιμασα 720p και το παιζει αρκετα καλα. 1080p δεν εχω προλαβει να βαλω.

 

Το nba jam πως το κατεβασες,εμενα μου λεει οτι δεν ειναι συμβατη

η συσκευη.

Με live wallpaper μια απο τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 10.1 (P7500 / P7510)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...