Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικα, δεν προτιμω να εχω "λιγες" για να μην μου κολλαει. Δεν θεωρω ως αιτια δυςλσλειτουργιας καμια φορα του συστηματος το πληθος των εφαρμοφων, αλλα την ποιοτητα τους. Υπαρχουν αρκετες κακογραμμενες εφαρμογες ή τελοσπαντων δεν λειτουργουν σωστα σε ολες τις ανδροειδη συσκευες, κι αυτο ειναι φυσικο επακολουθο του fragmentation κατα την γνωμη μου.Μου εχει τυχει με 30 apps να κολλαει το συμπαν λογω 2-3 τετοιων εφαρμογων και με 80 apps να πηγαινει μπαλα!! Δεν εχει λοιπον για μενα σημασια "ποσες" βαζω, αλλα "ποιες" βαζω :)

 

Συμφωνω απολυτα, αυτο εγραψα αλλωστε. Απλα η πιθανοτητα να βρεθει μια σκαρτη αυξανεται οταν εχεις πολλες. Αυτο που ειπα ειναι οτι οι δικες μου περνανε απο interview και ενιοτε διορθωση συμπεριφορας... Πραγμα το οποιο δεν κανουν οι περισσοτεροι, κι ετσι, οσο λιγοτερες, τοσο καλυτερα, στατιστικα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνω απολυτα, αυτο εγραψα αλλωστε. Απλα η πιθανοτητα να βρεθει μια σκαρτη αυξανεται οταν εχεις πολλες. Αυτο που ειπα ειναι οτι οι δικες μου περνανε απο interview και ενιοτε διορθωση συμπεριφορας... Πραγμα το οποιο δεν κανουν οι περισσοτεροι, κι ετσι, οσο λιγοτερες, τοσο καλυτερα, στατιστικα.

 

Η λογικη αυτο λεει αλλα οπως προανεφερα υπηρχαν στιγμες οπου με λιγοτερες εφαρμογες ειχα τρελλα κολληματα.

Παντως Αλεξανδρε θα με συγχωρεσεις, αλλα εγω να περναω απο interview 210 εφαρμογες, στο τελος της ημερας θα το πετουσα στον τοιχο τον γαλαξια :D

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη αυτο λεει αλλα οπως προανεφερα υπηρχαν στιγμες οπου με λιγοτερες εφαρμογες ειχα τρελλα κολληματα.

Παντως Αλεξανδρε θα με συγχωρεσεις, αλλα εγω να περναω απο interview 210 εφαρμογες, στο τελος της ημερας θα το πετουσα στον τοιχο τον γαλαξια :D

 

Συγχωρεμένος :) Το έχω 2 χρόνια τώρα, δε νομίζω ότι 200 σε 2 χρόνια είναι πολλές, αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη και τελείως off topic, ας μη συνεχίσουμε...

Το θέμα ήταν ότι το τηλέφωνο γίνεται να δουλέψει με πολλές εφαρμογές.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε φιλε, πανω-κατω μια 100ρια χρησιμοποιω, το θεμα δεν ειναι να εχεις λιγες ή πολλες αλλα ανα πασα στιγμη οτι θελησεις να περασεις να εχεις χωρο, και ο γαλαξιας εχει απλετο χωρο!!!

Αληθεια, τοσο καλη ειναι η jw5 ( εαν δεν κανω λαθος την Ελβετικη εχεις ;:rolleyes: ) ...;

Τοτε σιγουρα ειναι υποψηφια οταν αποφασισω να επιστρεψω απο την slim ;)

 

Hρακλη με γνωριζεις και ξερεις ποσο μιζερος και ψειρας ειμαι πανω στις ρομ,οπως επισης και το κραξιμο που εχω ριξει εδω μεσα στη σαμυ για τα σκουπιδια που μας πασαρει με τα χιλια μυρια προβληματα.Η JW5 μπορω να πω οτι ειναι η μοναδικη gingerbread που δουλευει σωστα και απροβληματιστα.Την εχω περασει απο τοτε που την ανεβασε ο Αλεξανδρος με το ενα αρχειο (αν και σπανια περασα ρομ με ενα αρχειο) και το μονο που εχω να πω ειναι καλα λογια.Γρηγορη, απροβληματιστη, λειτουργουν ολα σωστα και οσο και να την φορτωσεις δεν καταλαβαινει τιποτα.Δεν το κουναω απο εδω με τιποτα!!! :D

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Hρακλη με γνωριζεις και ξερεις ποσο μιζερος και ψειρας ειμαι πανω στις ρομ,οπως επισης και το κραξιμο που εχω ριξει εδω μεσα στη σαμυ για τα σκουπιδια που μας πασαρει με τα χιλια μυρια προβληματα.Η JW5 μπορω να πω οτι ειναι η μοναδικη gingerbread που δουλευει σωστα και απροβληματιστα.Την εχω περασει απο τοτε που την ανεβασε ο Αλεξανδρος με το ενα αρχειο (αν και σπανια περασα ρομ με ενα αρχειο) και το μονο που εχω να πω ειναι καλα λογια.Γρηγορη, απροβληματιστη, λειτουργουν ολα σωστα και οσο και να την φορτωσεις δεν καταλαβαινει τιποτα.Δεν το κουναω απο εδω με τιποτα!!! :D

 

Μα επειδη σε ξερω φιλε μου για αυτο παραξενευομαι...οχι για σενα αλλα για την samsung :rolleyes:

Δεν ειναι και το πιο ευκολο να πιστεψει κανεις οτι εκανε κατι τετοιο η sammy!!!

Παει καιρος απο τοτε που μας εξεπληξε ευχαριστα, απο εποχης 2.2.1 :D

Εγω η τελευταια στοκ που ειχα βαλει ηταν η jw4 και παρουσιαζε τα γνωστα κολληματα ο tw4.Τωρα στην jw5 δηλαδη δουλευει υποδειγματικα..;μηπως βοηθαει ομως και σωζει την κατασταση ο semaphore..;

Edited by Superuser

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη σε ξερω φιλε μου για αυτο παραξενευομαι...οχι για σενα αλλα για την samsung :rolleyes:

Δεν ειναι και το πιο ευκολο να πιστεψει κανεις οτι εκανε κατι τετοιο η sammy!!!

Παει καιρος απο τοτε που μας εξεπληξε ευχαριστα, απο εποχης 2.2.1 :D

Εγω η τελευταια στοκ που ειχα βαλει ηταν η jw4 και παρουσιαζε τα γνωστα κολληματα ο tw4.Τωρα στην jw5 δηλαδη δουλευει υποδειγματικα..;μηπως βοηθαει ομως και σωζει την κατασταση ο semaphore..;

Δεν ξερω αν βοηθα ο semaphore η οχι,με την jw4 η αληθεια ειναι οτι ειχα θεματακια μετα απο τις πρωτες 2-3 μερες και να μη αναφερω για το bt που ηταν αισχος και το οποιο μου κρασαρε 8 στις 10 κλησεις (με καιει το συγκεκριμενο θεμα).Την jw4 την κρατησα λιγες μερες και την πεταξα (μου ειχε σπασει τα νευρα σε αρκετα σημεια),ειχα γυρισει τοτε σε jw1 που ηταν σταθεροτερη και στο καπακι στην slim.Τωρα με αυτην δεν εχω απλα κανενα προβλημα,ουτε απο tw, ουτε απο bt (εδω εχω κουφαθει εντελως :lol:) ουτε απο κρεμασματα,κοληματα,διαχειριση μνημης και γενικα απο τιποτα.Θα ελεγα οτι ειναι μια js8 βελτιωμενη :happy:

εντωμεταξυ το gps της jw5 ειναι απιστευτο..το δοκιμασα εχθες στο σπιτι μετα την αλλαγη του μοντεμ σε jvu,και σημερα στην παραλια στο καφε..με το που ανοιξε το gps test ειχε ηδη 7 πρασινους δορυφορους!!! (δεν παιζει ρολο το μοντεμ,απλα το ανεφερα,κλειδωνει αστραπιαια καθ ολη τη διαρκεια της jw5).

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για την JW5 ότι είναι σταθερότατη και γρήγορη και δεν έχω βάλει ακόμα semaphore. Όταν την πρωτοέβαλα δεν είχε κάτσει καλά, ίσως δεν είχα κάνει σωστά τα wipe cache κλπ, και μου έκανε διάφορα τερτίπια, πχ αν δεν είχα τον εντοπισμό σφαλμάτων ενεργοποιημένο όταν έβγαινα από το Titanium Backup τα εικονίδια στην οθόνη ανοιγόκλειναν σαν τρελά. Κατόπιν πήγα σε SLIM 3.5 έκατσα δυο μέρες με όλες τις γνωστές ελλείψεις και τελικά κατέβασα την JW5 και ιδού... όλα πάνε ρολόι, την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι γνωστές ελλείψεις στη slim?

 

Οι τρεις βασικές ελλείψεις στη Slim είναι οι εξής δύο: το ραδιόφωνο.

 

:)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Να δω πότε θα φτιάξουν εφαρμογή για ραδιόφωνο....

Το module ραδιο κάτι στο semaphore τι ακριβώς ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ότι και το Netfilter. Αν θες να λειτουργήσει το ράδιο πρέπει να ενεργοποιήσεις το module πρώτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω wifi απο on telecoms

προσφατα εγκατεστεισα το GT_I9000_XXJW4_XXJW4_OXAJW4_Sbl firmware.

To wifi μου κανει συνεχως αποσυνδεσεις καθε 2-3 λεπτα και μετα ξανασυνδεεται.

Και το GT_I9000_XWJVW_XXJVT_OXXJV9_Sbl το ιδιο.

Εχει να κανει μήπως οτι η on εχει static ip ?

πώς μπορω να διορθωσω το προβλημα ?

Thanks

Επελεξε στατικο IP και συμπηρωσε αποκατω πυλη, netmask και λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θελω να φλασαρω για πρωτη φορα και συγκεκριμενα την jw5 + semaphore 2.7.4 βαση του οδηγου του Tyxerakia.

Εχω μπερδευτει λιγο με το θεμα backup πριν το φλασαρισμα. οκ με τις επαφες, τις εχω στο google. Τις φωτο τις κανω αντιγραφη στο pc.

Με τις εφαρμογες εχω κανει backup με το titanium (εφαρμογες χρηστη) αλλα οταν κανουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαμόρφωση δεν χανονται οτι εχοyμε κρατησει απο το titanium?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε από cwm wipe data/cache/ dalvik cache και δεν θα σβηστεί τίποτα από καμία sd.

 

Επίσης μπορείς να αντιγραψεις τον φάκελο titaniumbackup στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε από cwm wipe data/cache/ dalvik cache και δεν θα σβηστεί τίποτα από καμία sd.

 

Επίσης μπορείς να αντιγραψεις τον φάκελο titaniumbackup στον υπολογιστή.

 

cwm εχω λογω root αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε. βλεπω τις επιλογες wipe data/ factory reset, wipe cache partition. οταν λες dalvik cache τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

cwm εχω λογω root αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε. βλεπω τις επιλογες wipe data/ factory reset, wipe cache partition. οταν λες dalvik cache τι εννοείς?

 

To dalvik το βρίσκεις οταν επιλέξεις "advanced"

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

cwm εχω λογω root αλλα δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτε. βλεπω τις επιλογες wipe data/ factory reset, wipe cache partition. οταν λες dalvik cache τι εννοείς?

αν πας στο recovery και βλέπεις τα wipe έχει και μια επιλογή που γράφει advanced..εκεί είναι και το wipe dalvik cache.

Link to comment
Share on other sites

οπότε

1. backup επαφες, φωτο εφαρμογες κτλ

2. wipe data/ factory reset

3. wipe cache partition

4. dalvik cache

5. unmount την εξωτερικη sd

6. φλασαρισμα I9000XWJW5 (TPH/SUN/ΑUT) (έκδοση 20 Μαρτίου-Πορτογαλία/Ελβετία) (χωρις rpartition)

7. semaphore

8. επαναφορα εφαρμογων με titanium

 

αν εχω καπου λαθος διορθωστε με

 

μετα το φλασαριμα θελει παλι hard reset και wipe data?

ποιο modem τελικα δοyλευει καλυτερα με την jw5? αυτο που εχει ενσωματομενο η καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites

οπότε

1. backup επαφες, φωτο εφαρμογες κτλ

2. wipe data/ factory reset

3. wipe cache partition

4. dalvik cache

5. unmount την εξωτερικη sd

6. φλασαρισμα I9000XWJW5 (TPH/SUN/ΑUT) (έκδοση 20 Μαρτίου-Πορτογαλία/Ελβετία) (χωρις rpartition)

7. semaphore

8. επαναφορα εφαρμογων με titanium

 

αν εχω καπου λαθος διορθωστε με

 

μετα το φλασαριμα θελει παλι hard reset και wipe data?

ποιο modem τελικα δοyλευει καλυτερα με την jw5? αυτο που εχει ενσωματομενο η καποιο αλλο?

Με το που την περασεις, κανε παλι wipe data factory reset και wipe partition, και μετα περνα τον semaphore.

Ασε για αρχη το δικο της modem, κι αν δεν μεινεις ευχαριστημενος δοκιμαζεις ως καλυτερο εναλλακτικο το jvu :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο... με tην επαναφορα εφαρμογων επανερχονται και τα δεδομενα? πχ οι σημειωσεις του note everything?
Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο... με tην επαναφορα εφαρμογων επανερχονται και τα δεδομενα? πχ οι σημειωσεις του note everything?

 

Ναι.

Διαλέγεις εσύ βέβαια αν θέλεις η όχι.

Θα σου βγάλει επιλογή όταν πατήσεις restore "app" και "app + data".

Link to comment
Share on other sites

Νίκο θυμάσαι που έψαχνα το freeze στο titanium? Στα ελληνικά το έλεγε "Διακοπή".....

έλεος ε? (άκυρο απλά το θυμήθηκα τώρα που είδα να λες στα Αγγλικά τα κουμπιά του titanium και θυμήθηκα πόσο άθλια είναι η greek μετάφραση)

:p

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο... με tην επαναφορα εφαρμογων επανερχονται και τα δεδομενα? πχ οι σημειωσεις του note everything?

 

MHN κάνεις επαναφορά των εφαρμογών συστήματος. Μόνο χρήστη.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Θελω να φλασαρω για πρωτη φορα και συγκεκριμενα την jw5 + semaphore 2.7.4 βαση του οδηγου του Tyxerakia.

Εχω μπερδευτει λιγο με το θεμα backup πριν το φλασαρισμα. οκ με τις επαφες, τις εχω στο google. Τις φωτο τις κανω αντιγραφη στο pc.

Με τις εφαρμογες εχω κανει backup με το titanium (εφαρμογες χρηστη) αλλα οταν κανουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και διαμόρφωση δεν χανονται οτι εχοyμε κρατησει απο το titanium?

 

Το backup του titanium θα χαθει μονο αν κανεις διαμορφωση της εσωτερικης sd. Αν και δεν ειναι απαραιτητο, αν θελεις να της κανεις, κρατα πρωτα το backup σου στο pc, και το περνας μετα:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...