Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα :)

Αυτη τη στιγμη εχω περασμενη την cm11 και semaphore κερνελ.

Εχω σβησει πολλες μαμα εφαρμογες και δεν εχω περασει gapps.

Ειναι ο μονος τροπος πιστευω για να εχεις αρκετη ram ανα πασα στιγμη και το κινητο πηγαινει σφαιρα,εχω συνεχεια τουλαχιστον 170mbyte ελευθερη ram.

Ας μην ξεχναμε οτι το κινητο μας ειναι σχεδον 4 ετων,αν ειχε 1gbyte ram τα πραγματα θα ηταν αλλιως.

Τα gapps του 2010 ηταν πολυ ελαφρα και τραβουσαν λιγη ram.Ακομα κι αν καποιος περασει την 2.3.6 μολις κανει update τις υπαρχουσες google εφαρμογες παλι θα σερνεται το κινητο.

Homtom HT7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας μην ξεχναμε οτι το κινητο μας ειναι σχεδον 4 ετων,αν ειχε 1gbyte ram τα πραγματα θα ηταν αλλιως.

 

Τα gapps του 2010 ηταν πολυ ελαφρα και τραβουσαν λιγη ram.Ακομα κι αν καποιος περασει την 2.3.6 μολις κανει update τις υπαρχουσες google εφαρμογες παλι θα σερνεται το κινητο.

 

 

Πες το ψέμματα φίλε μου, σκέψου ότι του έχω βάλει τώρα την js8 froyo και εχοντας κάνει όλα τα updates των εφαρμογών σέρνεται στην κυριολεξία σε σημείο που να μην ενδύκνειται πλέον ούτε για κλήσεις και μνμ. Ανοίγω δυο εφαρμογές και κάνει redraw ο tw και διάφορα άλλα....κρίμα πραγματικά!!

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Έχω μεγάλο πρόβλημα με το κινητό της αδερφής μου ένα i9000. To πήρα για να της περάσω cyanogen μπάς και συνέλθει λίγο και το κράσαρα!!! Το βάζω σε download mode για να το συνεφέρω με την stock rom απο το odin και δεν το βλέπει!!! Την διαδικασία την έχω κάνει και στο κινητό μου galaxy s2 αλλα και στο tablet μου. Αυτή τη φορά δεν γνωρίζω τι δεν πήγε καλά και η συσκευή δεν είναι καν δική μου... Παρακαλώ οποιος μπορεί να βοηθήσει άμεσα!!!
''ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ''
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Έχω μεγάλο πρόβλημα με το κινητό της αδερφής μου ένα i9000. To πήρα για να της περάσω cyanogen μπάς και συνέλθει λίγο και το κράσαρα!!! Το βάζω σε download mode για να το συνεφέρω με την stock rom απο το odin και δεν το βλέπει!!! Την διαδικασία την έχω κάνει και στο κινητό μου galaxy s2 αλλα και στο tablet μου. Αυτή τη φορά δεν γνωρίζω τι δεν πήγε καλά και η συσκευή δεν είναι καν δική μου... Παρακαλώ οποιος μπορεί να βοηθήσει άμεσα! !!

 

Xαλάρωσε εφόσον μπαίνει σε download mode εισαι οκ.

 

Κοίταξε μήπως τρέχεις το λαθος odin.Αν θυμάμαι καλά άλλο odin ειναι για το S2.Και όταν το βρείς τρέξε το σαν administrator.Δοκιμασε παλι έτσι και δες πως θα πάει.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Xαλάρωσε εφόσον μπαίνει σε download mode εισαι οκ.

 

Κοίταξε μήπως τρέχεις το λαθος odin.Αν θυμάμαι καλά άλλο odin ειναι για το S2.Και όταν το βρείς τρέξε το σαν administrator.Δοκιμασε παλι έτσι και δες πως θα πάει.

 

Σε περίπτωση που δεν έχω τους drivers του i9000 υπάρχει ενδεχόμενο να μου το προκαλεί αυτό;;; Αν είναι αυτό υπάρχει τρόπος να τους κατεβάσω;;;

''ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ''
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν έχω τους drivers του i9000 υπάρχει ενδεχόμενο να μου το προκαλεί αυτό;;; Αν είναι αυτό υπάρχει τρόπος να τους κατεβάσω;;;

 

Aπλό Google search.;)

 

 

http://www.google.com/webhp?nord=1#nord=1&q=drivers+i9000&safe=active

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε προσπαθώ πόση ώρα και δεν γίνεται τίποτα! Προσπάθησα και με άλλες εκδόσεις του odin αλλά τίποτα! Δεν λέει να συνέλθει!!!

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και όσον αφορά τους drivers δεν πρέπει να υπάρχουν όντως του i9000 στον υπολογιστή. Έχω μόνο για τις δικές μου συσκευές τους drivers και για το s1 δεν μπορώ να τους περάσω. Προσπάθησα και με το oneclick για unbrick που το βρήκα στο internet,μου έβγαλε και αυτό μήνυμα οτι δεν υπάρχουν drivers αλλα οταν πάει στο βήμα της εγκατάστασης μου βγάζει faillure. Έχω πελαγώσει!!!

Edited by caza
''ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ''
Link to comment
Share on other sites

Το Samsung kies περιεχει σιγουρα τους drivers...

Το κανεις εγκατασταση στο pc μετα reboot στο pc και μετα αφου σιγουρευτεις οτι δεν τρεχει στο background (εαν τρεχει το σταματας) τοτε ξεκινας με Odin....

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι τρελαμένη! Με τα πολλά τελικά την είδε το odin,της πέρασα μια γαλλική rom που βρήκα στο sammobile και τώρα που λύθηκε το πρόβλημα λέω cool πάμε να φλασάρουμε custom rom και μαντέψτε δεν το βλέπει το κινητό πάλι το odin...Δεν έχω λόγια! Αυτή η συσκευή ήρθε κατευθείαν απο την κόλαση!!!!:angry:
''ΑΕΚ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑ ΞΕΡΙΖΩΜΕΝΗ''
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε το και σε άλλο pc/laptop. Και μένα το κάνει συχνά αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το galaxy s μου. Έκανα μια προσπάθεια να επιστρέψω από CM 11 στην stock Gingerbread περνώντας μέσω odin την I9000XWJVN (COS/CYO) έκδοση αλλά μου κολλάει σε loop αρχικό animation. (πάντως μπαίνει σε recovery και download mode). Δεν χρησιμοποίησα pit κτλ..ίσως για αυτό να προκλήθηκε το πρόβλημα.

Βρήκα στη συνέχεια αυτό τον οδηγό εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306882

 

Να προσπαθήσω ξανά με αυτόν το τρόπο (μου φαίνεται κάπως πολύπλοκος)?

Μήπως δεν είχα κατεβάσει σωστή έκδοση Gingerbread? Έχει κανείς link για την σωστή έκδοση (γιατί στο προηγούμενο thread δεν δουλεύουν τα links λόγω hotfile και δεν τα βρήκα ούτε στο sammobile (υπαρχει αλλά δεν κατεβαίνει..)

Σας ευχαριστώ!

 

Edit: Τελικά έβαλα ευρωπαική ROM με τρία αρχεία και το pit και όλα καλα

Edited by vezyros13
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια...πριν λιγες μερες αποκτησα μεταχειρισμενο ενα galaxy s gt-i9000 με android 4.3.1 και θελω να ρωτησω τα εξη:

1)πως μπορω να βαλω δικο μου ηχο κλησης και μυνηματων?

2)και δεν μπορω να συνδεθω στο kies...

 

Υ.Γ. το τηλεφωνο ειναι rooted απο οτι μου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης..

Link to comment
Share on other sites

1) Δημιούργησε τους φακέλους Media/Audio/Ringtones και βάλε μέσα τους ήχους κλήσεις και Media/Audio/Notifications ώστε να τοποθετήσεις τους ήχους ειδοποιήσεων.

2) Το Kies αναγνωρίζει μόνο επίσημα Firmware. Το δικό σου είναι Custom και δεν μπορεί να το αναγνωρίσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να σας ρωτησω ποια ρομ να βαλω στο s της γυναικας μου γιατι ειναι με στοκ απο τοτε που βγηκε το κινητο και πλεον σερνεται (δοκίμασα κ φορματ αλλα τα ιδια). Θελω καποια γρηγορη, σταθερη κ καλαισθητη. Σας ευχαριστω

ΥΣ Ισως κ ενα λινκ με τον τροπο εγκαταστασης να βοηθουσε)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις CyanogenMod ή SlimBean.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεχρι στιγμη εχοντας δοκιμασει πολλες roms εχω βρει σαν καλυτερες τις mackay kitkat 4.4.2 και την project seaspray jb 4.1.2

Τωρα εχω την mackay rom 4.2.2 (android 4.4.2 ) με touchwiz 5 theme

( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thomassafca.theme.touchwiz )

και ενω ειναι πολυ γρηγορη (λογω kit kat) δειχνει και υπεροχη με το touchwiz 5.

To kitkat ειναι must για κινητα με 512 ram , συνηθως βλεπω οτι εχω γυρω στα 170 -200 mb ram free

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το Galaxy S μου ζει και βασιλεύει φορώντας CyanogenMod και το χαίρεται απροβληματιστα άλλο μέλος της οικογένειας θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια πρόταση για αγορα μπαταρίας καθότι όπως είναι φυσικό 3 χρόνια μετά έχει πέσει δραματικά η απόδοση της. Επειδή υπάρχει υπομονη και δυνατότητα αγοράς από ebay μιας και οι τιμές εδώ είναι τσιμπημένες, αναρωτιέμαι να του πάρω ίδια (1500mh) η αν αξίζει να κοιτάξω κάποια μεγαλύτερης χωρητικότητα από αυτές που χωράνε με την ίδια πλάτη. Επειδή όμως έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν πολλές μορφές που κάθε άλλο παρά μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι θα ήθελα τη γνώμη σας και ακόμα καλύτερα την εμπειρία σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, περιμένω προτάσεις...

 

Edit: Στα υπόψιν ως πρόταση είναι και η "original" των I9001/I9003 αλλά αντε τώρα να είσαι σίγουρος ότι θα σου στείλουν original. Επίσης έχω απορία αφού η Samsung έβγαλε τέτοια μπαταρία γιατί το I9070 που ηταν και τελευταιο χρονολογικά της σειρας φοράει 1500mh; Μήπως υπάρχει κανένα λάθος στα specs του GSMarena η συμβαίνει κάτι αλλο;

Edited by Innersense

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν αγοραζες μια γνησια και σε πηγαινε αλλα 3 χρονια θα ηταν ασχημα?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Μια και γίνεται η αγορά είπα να ρωτήσω αν αξίζει και λίγο μεγαλύτερη χωρητικότητα. Anyway, παρήγγειλα ήδη μια 1650mh που υποτίθεται ότι είναι η original των I9001/I9003, περισσότερα όταν έρθει. Ευχαριστώ!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Την είχα πάρει και εγώ για το Galaxy S μου και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Ταίριαζε άψογα και δούλευε απροβλημάτιστα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο παλιό μου S την slimkat και οι εντυπώσεις ήταν άθλιες. Συνεχή κολλήματα, το τηλέφωνο πολλές φορες έκανε ενα με δυο λεπτά να αποκριθεί. Περίπου τη ίδια συμπεριφορά είχε και η c-rom αλλά αυτή δεν την είδα και πολύ (έφυγε γρήγορα).

 

Τελικά κατέληξα στην carbon rom και είμαι υπερευχαριστημένος . Δουλεύουν σχεδον όλα τα features της rom, δεν υπάρχει κανένα κόλλημα και φυσικά οι δυνατότητες παραμετροποίησης είναι απείρως περισσότερες από τη slimkat (η οποία σε όλες τις εκδοχες της είναι ΦΤΩΧΗ).

 

Η εγκατασταση και στις τρεις περιπτωσεις έγινε με full/wipe και όλα τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...