Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία κατάφερα κ έγινα ροοτ με fuguroot. Oμως υπάρχει ένα πρόβλημα.. Δεν ξέρω να χρησιμοποιώ adb και δεν μπορώ να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο- ούτε έχω root explorer. Τι να κάνω; Δεν με νοιάζει τόσο το swype όσο το απλο πληκτρολόγιο.

 

Εύκολο... μαθαίνεις να χρησιμοποιείς το adb, ή αποκτάς το root explorer. :ninja:

 

Αν χρησιμοποιεις εντατικα το bt θα στο κανει σε χρονο ανυποπτο,δυστυχως ετσι γινεται σε ολες τις τελευταιες ρομ,μπορει να το δοκιμαζεις για μερες και να μην κανει το παραμικρο ωσπου θα στο πεταξει ετσι στο ξεκαρφωτο και μαλιστα μετα θελει και επανεκινηση το κινητο γιατι θα στο κανει συνεχεια.Στην JVT μαλιστα ειχα αρχισει να πιστευω οτι τελικα το εφιαξαν μετα τα πρεσαρισματα και τις αμετρητες κλησεις που ειχα,αλλα...αλλα!!!

 

Οκ Πάρη έτσι που τα λες θα μου κάνει ένα fc το δίμηνο... ok, το παρατραβάμε τώρα νομίζω, λίγο...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!Υπάρχει κανα λινκ με extended power menu η εστω lockscreen για στοκ jvt;Βρηκα ενα στο xda αλλα μου αναβοσβηνε το κινητο
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Υπάρχει κανα λινκ με extended power menu η εστω lockscreen για στοκ jvt;Βρηκα ενα στο xda αλλα μου αναβοσβηνε το κινητο

 

Έχω βρει αυτό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει οπότε προσοχή...!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο... μαθαίνεις να χρησιμοποιείς το adb, ή αποκτάς το root explorer. :ninja:

 

 

 

Οκ Πάρη έτσι που τα λες θα μου κάνει ένα fc το δίμηνο... ok, το παρατραβάμε τώρα νομίζω, λίγο...

 

Ωραία το πέρασα το swype με root explorer- για το ελληνικο πληκτρολόγιο όμως δεν υπάρχει κάποιος οδηγός...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το πέρασα το swype με root explorer- για το ελληνικο πληκτρολόγιο όμως δεν υπάρχει κάποιος οδηγός...

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3783728#post3783728

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω το widget του καιρού και το ρολόι από το SG2 και δεν γίνετε τίποτα, είμαι με JVT και SEMAPHORE . Το έχετε δοκιμάσει; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω το widget του καιρού και το ρολόι από το SG2 και δεν γίνετε τίποτα, είμαι με JVT και SEMAPHORE . Το έχετε δοκιμάσει; Ευχαριστώ

 

Δοκίμασες αν γίνεται με την εφαρμογή nitrality από το μάρκετ;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αν γίνεται με την εφαρμογή nitrality από το μάρκετ;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όχι, την κατεβάζω και δοκιμάζω τώρα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

...δεν έχω cwm recovery

 

Από το CWM ζιπάκι, αγνόησε το META-INF, και βάλε αυτά που είναι στο app φάκελο στο system/app, αυτά που είναι στο lib στο /system/lib, και αντίγραψε το φάκελο T9DB όπως είναι στο /system. Μετά δώσε permission 644 σε όλα τα αρχεία, και 755 στο T9DB, καθώς και ownership root:root.

Επειδή αυτό όμως θα πάρει πολύ ώρα, καλύτερα να το κάνεις με adb. ( chmod 755 /system/T9DB;chmod 644 /system/T9DB/* )

 

Καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω το widget του καιρού και το ρολόι από το SG2 και δεν γίνετε τίποτα, είμαι με JVT και SEMAPHORE . Το έχετε δοκιμάσει; Ευχαριστώ

 

Δεν έχεις χώρο στο /system. Κάνε χώρο και ξαναδοκίμασε.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν έχεις χώρο στο /system. Κάνε χώρο και ξαναδοκίμασε.

 

 

Δηλαδή να σβήσω stock εφαρμογές? Με το Titanium bαckup μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να σβήσω stock εφαρμογές? Με το Titanium bαckup μπορώ?

 

Νομίζω ναι, αν και δεν το έχω δοκιμάσει. Εγώ το έκανα με root explorer.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στον semaphore 1.8 O/C 1.3Ghz και όλο freezαρει το κινητό. Το κακό είναι ότι freezαρει πριν προλάβω να αναιρέσω το overclocking. Aν του βάλω τον stock κερνελ όλα καλά, αλλά γυρίσω στον semaphore το clockαρισμα το έχει ακόμα και δεν γίνεται δουλειά...Λύση?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στον semaphore 1.8 O/C 1.3Ghz και όλο freezαρει το κινητό. Το κακό είναι ότι freezαρει πριν προλάβω να αναιρέσω το overclocking. Aν του βάλω τον stock κερνελ όλα καλά, αλλά γυρίσω στον semaphore το clockαρισμα το έχει ακόμα και δεν γίνεται δουλειά...Λύση?

 

Να βγάλεις το σκριπτ του overclocking από το init.d? Δεν ξέρω... καλύτερα να ρωτήσεις το Στράτο στο xda.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι, αν και δεν το έχω δοκιμάσει. Εγώ το έκανα με root explorer.

 

Οκ. Αφαίρεσα μερικές, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ. Τι βήματα ακολουθείς?

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το σκριπτ του overclocking από το init.d? Δεν ξέρω... καλύτερα να ρωτήσεις το Στράτο στο xda.

 

Μόνο στο cwm recovery μπορώ να μπω σωστα :(

Αν μπω με custom kernel γίνεται να φτάσω στο init.d?

Ισως αν μπω με τον cf-root ε?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο cwm recovery μπορώ να μπω σωστα :(

Αν μπω με custom kernel γίνεται να φτάσω στο init.d?

Ισως αν μπω με τον cf-root ε?

 

Αν είναι όντως αυτό το πρόβλημα, που μπορεί να μην είναι, μπορείς να το βγάλεις με adb ενώ είσαι σε recovery mode, αφού πρώτα κάνεις mount το /system (adb shell rm /system/etc/init.d/s05....(δε θυμάμαι)...sh )

 

Οκ. Αφαίρεσα μερικές, αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ. Τι βήματα ακολουθείς?

 

Πόσο χώρο έχεις; Βγάλε κι άλλες, άσε 6-7 MB ελεύθερα, και μετά δοκίμασε με το Nitrality. Kοίταξες μέσα στο /system/app να δεις αν έχει αντιγραφεί;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατέχω απο adb.

Αν κάνω repartition και φρέσκια εγκατάσταση της rom θα φύγει το scriptaki απο το init.d?

 

Sorry αν σε κουράζω

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατέχω απο adb.

Αν κάνω repartition και φρέσκια εγκατάσταση της rom θα φύγει το scriptaki απο το init.d?

 

Sorry αν σε κουράζω

 

Αρκεί να γράψεις την παραπάνω γραμμή στο adb, είναι 10 δευτερόλεπτα δουλειά... Αλλιώς αν είναι απλά βάλε τον cf-root από πάνω, ή τον stock kernel, δε θα φύγει το script αλλά δε θα κάνει τίποτα, και θα μπορείς να bootάρεις. Δε χρειάζεται να φλασάρεις ολόκληρη τη rom...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να γράψεις την παραπάνω γραμμή στο adb, είναι 10 δευτερόλεπτα δουλειά... Αλλιώς αν είναι απλά βάλε τον cf-root από πάνω, ή τον stock kernel, δε θα φύγει το script αλλά δε θα κάνει τίποτα, και θα μπορείς να bootάρεις. Δε χρειάζεται να φλασάρεις ολόκληρη τη rom...

 

Ναι μπορώ να μπουτάρω με τους παραπάνω κερνελς το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να διώξω το scriptaki οπότε θα αναγκαστώ να μην έχω τον semaphore. :(

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Θα δω τι θα κάνω.

 

EDIT Μπήκα με cf-root και απο root explorer έσβησα το scriptaki. Ολα καλά τώρα :)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

 

Πόσο χώρο έχεις; Βγάλε κι άλλες, άσε 6-7 MB ελεύθερα, και μετά δοκίμασε με το Nitrality. Kοίταξες μέσα στο /system/app να δεις αν έχει αντιγραφεί;

 

Κατάφερα και εγκατέστησα το weather, αντέγραψα το apk στο system/app και παίζει, το digital clock που με ενδιαφέρει πιο πολύ δεν μπορώ να το βάλω με αυτό το τρόπο, παρόλο που έχω σβήσει μέχρι και το weather που έβαλα και ήταν 8 mb

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο και μενα το nitrality δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ! Ειτε τσεκαρω για εγκατασταση εφαρμογες ειτε για απεγκατασταση. Μερικες φορες λεει fetching file failed (καπως ετσι) κι αλλες φορες completed αλλα δεν μπαινει η εφαρμογη.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια το nitrality δεν υποστηριζει τοσο καλα αλλες ρομς(ειτε official ειτε custom),εκτος αν πρωτα o δημιουργος εχει επικοινωνησει με τον nitr8.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...