Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με fuguroot. Παιδεύτηκα λίγο αλλά τα κατάφερα τελικά.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Eγώ δεν τα κατάφερα με τον fuguroot (παρότι σε άλλες ρομ δεν είχα πρόβλημα) , φλάσαρα τον cfroot και από πάνω τον kernel της JVT και όλα ΟΚ μέχρι στιγμής.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eγώ δεν τα κατάφερα με τον fuguroot (παρότι σε άλλες ρομ δεν είχα πρόβλημα) , φλάσαρα τον cfroot και από πάνω τον kernel της JVT και όλα ΟΚ μέχρι στιγμής.

 

Το ClockworkMod Recovery παρέμεινε η αντικαταστάθηκε από το 3e ?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο μπορείς να βάλεις τον semaphore που έχει και voodoo sound και με ένα add-on θα έχεις μετατροπή σε ext4
Ok ευχαριστω!

 

Ακριβως σχεδον απο πανω..την περασε ο tyxerakias..και λεει εντυπωσεις εστω κ με λιγη χρηση προς το παρον..

Το διαπιστωσα λιγο μετα, ευχαριστω!

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η JVT δουλεύει υποδειγματικά. Κανένα force close, όλες οι εφαρμογές μέσα (και έχω πολλές), το wifi δουλεύει τέλεια. Βέβαια δεν έχω βάλει custom kernel, και δεν ξέρω αν όλα αυτά τα προβλήματα προέρχονται απ'αυτό. Δεν υπάρχει source code για το 2.3.5 για να το ελέγξουν οι devs. Πάντως να μην το ματιάσω, και το overglow έχει, και το crt off animation μου που τώρα έχω συνηθίσει... και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Να υπήρχε τρόπος να μπει και το CWM χωρίς custom kernel όπως γινόταν στις froyo για να γίνονται όλα ευκολότερα... :)

Δυστυχως Αλεξ το fc υπαρχει.Μετα απο 2 μερες λειτουργιας χωρις παρατραγουδα και ατελειωτες κλησεις μεσω bt,το βραδυ εφαγα 2 απανωτα fc στα καλα καθουμενα.Το θεμα ειναι οτι το fixaki με την αντικατασταση του phone.apk που ειχαμε για την JVS δεν δουλευει στην JVT και μαλιστα νεκρωνει σημα κεραιας,fc στα mms κλπ.Ο μονος τροπος τροπος που βρηκα προς το παρον ειναι μεσω deodexed JVT,με χειροκινητη αντικατασταση του phone.apk με εκεινο που ειχαμε για την jvs (ελεος δηλαδη!!4 απανωτες ρομ με το ιδιο προβλημα και μαλιστα προβλημα υψιστης σημασιας).Κατα τα αλλα την βρισκω πολυ καλη ρομ. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα την JVT με cf kernel JVT v4.3. Μια χαρά έκανε root στην συσκευή αλλά μπαίνοντας στο cwm δεν έχει επιλόγη να κάνω μετατροπή σε ext4 όπως είχα παλιά με τον speedmod. Δεν έχει επιλογή για lagfix αυτός ο kernel?

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα την JVT με cf kernel JVT v4.3. Μια χαρά έκανε root στην συσκευή αλλά μπαίνοντας στο cwm δεν έχει επιλόγη να κάνω μετατροπή σε ext4 όπως είχα παλιά με τον speedmod. Δεν έχει επιλογή για lagfix αυτός ο kernel?

 

Πρέπει να περάσεις ένα ξεχωριστό app, που είναι στη σελίδα του, από κει που το κατέβασες.

 

Δυστυχως Αλεξ το fc υπαρχει.Μετα απο 2 μερες λειτουργιας χωρις παρατραγουδα και ατελειωτες κλησεις μεσω bt,το βραδυ εφαγα 2 απανωτα fc στα καλα καθουμενα.Το θεμα ειναι οτι το fixaki με την αντικατασταση του phone.apk που ειχαμε για την JVS δεν δουλευει στην JVT και μαλιστα νεκρωνει σημα κεραιας,fc στα mms κλπ.Ο μονος τροπος τροπος που βρηκα προς το παρον ειναι μεσω deoxed JVT,με χειροκινητη αντικατασταση του phone.apk με εκεινο που ειχαμε για την jvs (ελεος δηλαδη!!4 απανωτες ρομ με το ιδιο προβλημα και μαλιστα προβλημα υψιστης σημασιας).Κατα τα αλλα την βρισκω πολυ καλη ρομ.

 

Αυτό είναι με stock kernel?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις ένα ξεχωριστό app, που είναι στη σελίδα του, από κει που το κατέβασες.

 

Ναι ναι το βρήκα, ευχαριστώ!!! :p:)

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να τους στείλουμε εμείς τα fix στην samsung για να τα ενσωματώσουν αφού βαριούνται τόσο πολύ να τα φτιάξουν? :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να τους στείλουμε εμείς τα fix στην samsung για να τα ενσωματώσουν αφού βαριούνται τόσο πολύ να τα φτιάξουν? :lol:

 

Τους έστειλα email την 1η μέρα που κυκλοφόρησε η Ελληνική 2.3.3 για να τους αναφέρω το πρόβλημα με το "ς" στο swype και μου απάντησαν να πάω το τηλέφωνό μου στο service γιατί χρειάζεται επαναπρογραμματισμό ! :lol::lol:

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα email την 1η μέρα που κυκλοφόρησε η Ελληνική 2.3.3 για να τους αναφέρω το πρόβλημα με το "ς" στο swype και μου απάντησαν να πάω το τηλέφωνό μου στο service γιατί χρειάζεται επαναπρογραμματισμό ! :lol::lol:

 

HAHAHA πλάκα κάνεις ρε δεν παίζει να στο είπαν αυτό!! Οκ η απάντηση ως απάντηση στέκει... αλλά δεν είχαν καν δοκιμάσει ούτε οι ίδιοι σε 10 κινητά?? Τραγικό δηλαδή !?!?!?!?!

 

@nikospot συμφωνώ !!!

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι με stock kernel?

Nαι με stock kernel και ρουταρισμενη,λογικα πρεπει να εχει και πειραγμενο 3e recovery ωστε να μπορεις να περασεις cwm μεσω rom manager (ολες οι deodexed του ramad ετσι ειναι,τωρα στην συγκεκριμενη δεν το κοιταξα γιατι περασα τον voodoo kernel απευθειας ο οποιος ειναι και αυτος stock-hack και οχι compiled)
Link to comment
Share on other sites

Nαι με stock kernel και ρουταρισμενη,λογικα πρεπει να εχει και πειραγμενο 3e recovery ωστε να μπορεις να περασεις cwm μεσω rom manager (ολες οι deodexed του ramad ετσι ειναι,τωρα στην συγκεκριμενη δεν το κοιταξα γιατι περασα τον voodoo kernel απευθειας ο οποιος ειναι και αυτος stock-hack και οχι compiled)

 

καλησπέρα επειδή πέρασα και εγώ το jvt 2.3.5 και δεν είναι root ποιο kernel μου προτείνεται να βάλω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα επειδή πέρασα και εγώ το jvt 2.3.5 και δεν είναι root ποιο kernel μου προτείνεται να βάλω
Αναλογα τα κεφια φιλε μου,εγω εβαλα τον voodoo,πολυ καλος επισης ειναι ο semaphore.
Link to comment
Share on other sites

Το ClockworkMod Recovery παρέμεινε η αντικαταστάθηκε από το 3e ?

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Όχι, μόνο το ρουτ έμεινε.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Nαι με stock kernel και ρουταρισμενη,λογικα πρεπει να εχει και πειραγμενο 3e recovery ωστε να μπορεις να περασεις cwm μεσω rom manager (ολες οι deodexed του ramad ετσι ειναι,τωρα στην συγκεκριμενη δεν το κοιταξα γιατι περασα τον voodoo kernel απευθειας ο οποιος ειναι και αυτος stock-hack και οχι compiled)

 

Kάτσε ρε Πάρη ώπα, deodexed με πειραγμένο 3e recovery και μετά voodoo απευθείας και μου λες stock? :p Αnyway, σε stock καραstock χωρίς πειραγμένο kernel, χωρίς CWM, μέχρι τώρα όπως είπα δουλεύει υποδειγματικά. Με 14 σελίδες εφαρμογών :)

 

καλημερα...ειχα στο pc το connectify-me για να περνω internet στο κινητο και στο laptot και λειτουργουσε μια χαρα με τα windows 7.τωρα που γυρισα στα xp το laptot συνδεεται κανονικα ενω το κινητο δεν βρισκει καθολου το ασυρματο δικτυο.γνωριζει καποιος γιατι?

Προφανώς λειτουργεί μια χαρά στα 7 και όχι στα xp. Aυτό είναι θέμα του προγράμματος και των windows και όχι του κινητού και ως εκ τούτου off-topic.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Kάτσε ρε Πάρη ώπα, deodexed με πειραγμένο 3e recovery και μετά voodoo απευθείας και μου λες stock? :p Αnyway, σε stock καραstock χωρίς πειραγμένο kernel, χωρίς CWM, μέχρι τώρα όπως είπα δουλεύει υποδειγματικά. Με 14 σελίδες εφαρμογών :)

Tα fc τα εφαγα με stock και με stock κερνελ :p (μετα την πανωλεθρια της JVQ με τα fc,σε καθε νεα ρομ ξεκινω με stock τα παντα για να κανω δοκιμες).Την deodexed την εβαλα για να μπορεσω να φιξαρω τα fc (αφου τα ειχα φαει ηδη με την stock :lol:).To προβλημα κυριως δημιουργειται απο την χρηση bt,πραγμα που το κανω μονιμα. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Kάτσε ρε Πάρη ώπα, deodexed με πειραγμένο 3e recovery και μετά voodoo απευθείας και μου λες stock? :p Αnyway, σε stock καραstock χωρίς πειραγμένο kernel, χωρίς CWM, μέχρι τώρα όπως είπα δουλεύει υποδειγματικά. Με 14 σελίδες εφαρμογών :)

 

 

Αλέξανδρε, μπορείς να δοκιμάσεις εάν έχεις fc και να μας πεις ? ;-)

 

How I reproduced it, without even bluetooth:

-called my sgs from my landline

-accepted the call and with the sgs lying on the table I waited for the screen to go off

-then I hang up from the landline

-phone fc appeared, no network service for about 2secs and then phone app started again

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, μπορείς να δοκιμάσεις εάν έχεις fc και να μας πεις ? ;-)

 

How I reproduced it, without even bluetooth:

-called my sgs from my landline

-accepted the call and with the sgs lying on the table I waited for the screen to go off

-then I hang up from the landline

-phone fc appeared, no network service for about 2secs and then phone app started again

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Nαι το δοκίμασα αυτό. Τίποτα. Mε ή χωρίς bluetooth, κλείνω εγώ ή ο άλλος, το τηλέφωνο στο αυτί ή στο τραπέζι, ανοιχτή ή σβηστή οθόνη, δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς. Δουλεύει άψογα.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Μόλις πέρασα την jvt και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γινω root χωρίς να περάσω κάποιον custom kernel. Αν δεν υπάρχει, να περάσει πάλι τον semaphore? τον έχει δοκιμάσει κανείς στη jvt?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά. Μόλις πέρασα την jvt και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να γινω root χωρίς να περάσω κάποιον custom kernel. Αν δεν υπάρχει, να περάσει πάλι τον semaphore? τον έχει δοκιμάσει κανείς στη jvt?

 

Όχι δε γίνεται. Διάβασε το επισημασμένο θέμα. Για JVT μπορείς να γίνεις root με το παλιό fuguroot, με το cf-root, με το semaphore 1.8.0, το voodoo kernel, ή να περάσεις deodexed/rooted rom. Ο semaphore μάλλον είναι ο πιο εύκολος τρόπος, αν και με custom kernel αναφέρουν FC. (βλ. παραπάνω).

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.δοκιμασα τη jvt με semaphore 1.8.πολυ καλη..για το fc phone apk υπαρχουν 2 zip αρχεια .1 στο xda στο development στο θεμα για το fc jvr jvs στη τελευταια σελιδα και 1 στο facebook στη σελιδα του $omator (stock+ θα τον βρειτε).φλασαρα το δευτερο και ησυχασα απο αυτο ..κατα τα αλλα σε συνδιασμο με το kernel του στρατου(πολλα ευχαριστω )το κινητο πεταει...αραγε μπορει να βελτιωθει και αλλο ?
Link to comment
Share on other sites

Nαι το δοκίμασα αυτό. Τίποτα. Mε ή χωρίς bluetooth, κλείνω εγώ ή ο άλλος, το τηλέφωνο στο αυτί ή στο τραπέζι, ανοιχτή ή σβηστή οθόνη, δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς. Δουλεύει άψογα.

 

Μάλιστα, άρα κάτι γίνεται με τους custom kernels...

 

Ευχαριστούμε !

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Nαι το δοκίμασα αυτό. Τίποτα. Mε ή χωρίς bluetooth, κλείνω εγώ ή ο άλλος, το τηλέφωνο στο αυτί ή στο τραπέζι, ανοιχτή ή σβηστή οθόνη, δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς. Δουλεύει άψογα.

 

Αν χρησιμοποιεις εντατικα το bt θα στο κανει σε χρονο ανυποπτο,δυστυχως ετσι γινεται σε ολες τις τελευταιες ρομ,μπορει να το δοκιμαζεις για μερες και να μην κανει το παραμικρο ωσπου θα στο πεταξει ετσι στο ξεκαρφωτο και μαλιστα μετα θελει και επανεκινηση το κινητο γιατι θα στο κανει συνεχεια.Στην JVT μαλιστα ειχα αρχισει να πιστευω οτι τελικα το εφιαξαν μετα τα πρεσαρισματα και τις αμετρητες κλησεις που ειχα,αλλα...αλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κατάφερα κ έγινα ροοτ με fuguroot. Oμως υπάρχει ένα πρόβλημα.. Δεν ξέρω να χρησιμοποιώ adb και δεν μπορώ να περάσω το ελληνικό πληκτρολόγιο- ούτε έχω root explorer. Τι να κάνω; Δεν με νοιάζει τόσο το swype όσο το απλο πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Έγινε και από 'μένα η μετάβαση σε JVT. Εδώ και λίγη ώρα που την χρησιμοποιώ φαίνεται αρκετά γρήγορη και ακόμα δεν μου έχει κάνει κανένα fc και το το WiFi δουλεύει άψογα. Ακόμα είναι νωρίς βέβαια αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι έχει πολύ καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας από την JVR.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...